Βαθμολογία

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πρόταση:

Σκέφτομαι λοιπόν: Από εδώ και στο εξής, κάθε Δευτέρα και Πέμπτη, γύρω στις 10:00 το πρωί, να υπάρχει λογοτεχνικός ή γλωσσολογικός γρίφος ή αίνιγμα, από εμένα, με απονομή βαθμών.

Βέβαια κάθε μέλος μπορεί πάντα, ούτως ή άλλως, να μας βάζει τα δικά του προβλήματα και με μεγάλη μας χαρά. Εάν όμως θέλει ο δικός του γρίφος, αίνιγμα ή σπαζοκεφαλιά να δίνει βαθμούς στην ενιαία βαθμολογία τότε θα πρέπει να φροντίζει αυτό να είναι καλοφτιαγμένο και καλώς επιμελημένο και να έχει ξεκάθαρο και ακριβή ορισμό/διατύπωση.

Προς το παρόν δεκτά για βαθμούς γίνονται το "Συμπλήρωσε τις Λέξεις" καθώς και τα "ομοιοκατάληκτα" τής Όπερας στα οποία προτείνω, για να τα βρίσκουμε πιο δύσκολα, να τα εκφωνούμε εν είδει αινίγματος. Όποιος θέλει να εισάγει νέο παιχνίδι που θα δίνει βαθμούς, ας μας παρουσιάσει την ιδέα του με μια ανάρτηση ή ας μου στείλει π.μ.

Για αρχή παίρνουμε πως κάθε απάντηση παίρνει έναν βαθμό και επιτρέψτε μου να κάνω την "μάνα" και να ρυθμίζω τους βαθμούς και να κρατάω ποιος έχει πόσους.

Πειραματικά όλα αυτά, νομίζω πως οι βαθμοί δίνουν περισσότερο σασπένς στην υπόθεση. Βάζω συγκεκριμένες μέρες και ώρες ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να φροντίζει να τα παρακολουθεί. Παρόλα αυτά, ενδέχεται να μπει κάτι κι εμβόλιμα, άλλη μέρα, αλλά πάντα γύρω στις 10:00 το πρωί.

Μέχρι τώρα έχουμε παίξει τα διάφορα παιχνίδια και γρίφους που δίνανε πόντους, αλλά η γενική βαθμολογία ξεκινάει από Δευτέρα.

Τί λέτε;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
χαχα.. άντε καλά: στις 11:00 για να βολεύει και τους υπναράδες! :ρ
 
Οι γνωσεις μου ειδικα στον γλωσσολογικο τομέα, δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα θα προσπαθησω..
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πράγματι, μέχρι τώρα το λέγαμε "Συμπλήρωσε τους στίχους", δες για παράδειγμα εδώ.

Ήδη έχω ετοιμάσει κάτι για την Δευτέρα.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δυστυχώς τις καθημερινές δεν θα μπορώ να παίζω, δεν έχω πρόσβαση στη δουλειά μου..:ωιμέ:

Ελπίζω κάτι να μένει άλυτο έως το βράδυ! :χεχ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δίκιο έχεις κι εσύ, Πεταλούδα.

Οπότε ας πούμε: Δευτέρα πρωί κατά τις 11:00 και Πέμπτη βράδυ κατά τις 9:00. :)
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ωραία, ανυπομονώ να έρθει η Πέμπτη για να παίξουμε! :)))
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αφου πολλοι δεν μπορουν πρωι, προτεινω οι οποιες λυσεις να τοποθετουνται το βραδυ, και στο μεταξυ να ειναι ελευθερος ο καθενας να γραψει στην αναρτηση του, οτι του φαινεται σωστο
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
( Τελικά χαλαρώσαμε καί σε ώρες καί σε μέρες καί σε... μήνες!... :)))) )
 
Φαροφυλακα δωσε κανενα παραδειγμα,τι ειδους γριφους θα μπορουμε να αναρτησουμε?ας πουμε "αμερικανος συγγραφεας που αυτοκτονησε στα 62 του χρονια κπ." και να πρεπει να βρειτε ποιος ειναι κλπ?
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Προς το παρόν το μόνο που καθιερώθηκε να δίνει βαθμούς είναι το συμπλήρωσε τις λέξεις αν και ίσως θα πρέπει να εντάξουμε και κανέναν από τους πολύ καλούς γρίφους τής Όπερας.

Αυτό που προτείνεις μοιάζει με κουίζ. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα. Ακούω ιδέες.
 
Top