Untitled Document
Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από σύνολο 82

Νήμα: Πάουλου Κουέλιου (Πάουλο Κοέλο, Paulo Coelho)

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων Το αβατάριο του χρήστη Πεταλούδα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.037

Προεπιλογή Πάουλου Κουέλιου (Πάουλο Κοέλο, Paulo Coelho)

Ο Πάουλο Κοέλο (Paulo Coelho) είναι ένας από τους σύγχρονους συγγραφείς που θεωρείται ότι έχει μεγάλη επίδραση στην εποχή μας. Τα βιβλία του έχουν κυκλοφορήσει σε πολλές χώρες και το 2009 του απονεμήθηκε το βραβείο Γκίνες για το πολυδιαβασμένο "Αλχημιστή".

Πολλοί αναγνώστες, όπως και εγώ, πιστεύουν ότι μέσα από τα βιβλία του αποπνέει μια θετική ενέργεια και έναν τρόπο σκέψης που ξεκινάει από την εσωτερική ανασκόπηση των ηρώων του και καταλήγει στην πλέον κλασική φράση "όταν θέλεις κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το κατακτήσεις". Μέσα από τις ιστορίες του περιγράφει καταστάσεις που δείχνουν ότι ο δρόμος της εσωτερικής αναζήτησης είναι δύσκολος και μεγάλος, αλλά έχοντας πίστη σε σένα πρώτα από όλα, μπορείς να βρεις τρόπους να ανυψωθείς από ότι σε καταβάλλει. Και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πιστέψεις στους ανθρώπους που σε περιβάλλουν και στην ζωή την ίδια και τότε θα σου συμβούν τα "θαύματα" που θα σε βάλουν στο σωστό για σένα δρόμο ζωής.

Υπάρχουν όμως και άλλες απόψεις για αυτόν τον συγγραφέα. Μια από αυτές που έχω ακούσει, είναι ότι δίνει στον αναγνώστη ένα επιχρυσωμένο χάπι, ότι είναι κατά κάποιο τρόπο μοιρολατρικός και παραπλανεί λέγοντας ότι το σύμπαν θα σε βοηθήσει σε αυτό που θέλεις, όταν βλέπουν ότι στη δική τους ζωή δεν έρχεται η βοήθεια αυτή.

Εσείς έχετε διαβάσει κάποιο από τα βιβλία του και τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα αναγνώσματα? Πόσο πιστεύετε ότι βοηθάει αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων της ζωής μας?

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    989
    Τώρα διαβάζω
    κάποιο μυθιστόρημα, κάποια ποίηση

Προεπιλογή

Δεν θέλετε να μάθετε την γνώμη μου για τον συγκεκριμένο συγγραφέα...Τον Αλχημιστή έχω διαβάσει μόνο,αλλά δεν πρόκειται να αγγίξω ξανά.

Πολεμίστρια του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Λορένα
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω
    "Εννεα μαγικα παραμυθια" Οσκαρ Ουαιλντ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αμοντιλιάδο Δες Ανάρτηση
    Δεν θέλετε να μάθετε την γνώμη μου για τον συγκεκριμένο συγγραφέα...Τον Αλχημιστή έχω διαβάσει μόνο,αλλά δεν πρόκειται να αγγίξω ξανά.
    Εγω θελω να μαθω.. για πες! Με ενδιαφερει, γιατι του εχει δωθει μεγαλη βαρυτητα
    Δεν πειράζει που δε σου 'ρθε η ζαριά
    τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα
    Το λέει κι ένα τραγούδι που μας μάθαιναν παλιά…
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.815

Προεπιλογή

Διάβασα μονάχα τον "Αλχημιστή" πριν πολλά χρόνια -τώρα που το σκέφτομαι, κάποιος μου το είχε κάνει δώρο- και δεν μου πολυάρεσε, μήτε θυμάμαι όμως πια γιατί.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    989
    Τώρα διαβάζω
    κάποιο μυθιστόρημα, κάποια ποίηση

Προεπιλογή

Είναι πολύ προσχηματικός και προβάλλει ένα μοντέλο κόσμου που εμένα προσωπικά με αποστρέφει. Το πασίγνωστο μότο με το σύμπαν και την συνωμοσία,είναι πληγή στο σώμα των αναγνωστών και εύκολος,φτηνός τρόπος για να αποκτήσει οπαδούς.

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.037

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αμοντιλιάδο Δες Ανάρτηση
    Είναι πολύ προσχηματικός και προβάλλει ένα μοντέλο κόσμου που εμένα προσωπικά με αποστρέφει. Το πασίγνωστο μότο με το σύμπαν και την συνωμοσία,είναι πληγή στο σώμα των αναγνωστών και εύκολος,φτηνός τρόπος για να αποκτήσει οπαδούς.
    Έχω διαβάσει μερικά βιβλία του, πέρα από τον Αλχημιστή. Όμως δεν θα αυτοχαρακτηριστώ οπαδός, γιατί απλά είναι ένας από τους σύγχρονους συγγραφείς που μου αρέσει, όπως εξίσου μου αρέσει π.χ. ο Σ. Κινγκ, η Ι. Αλιέντε κτλ., για τους δικούς τους λόγους ο καθένας. Κάποιες ιστορίες του μου φαίνονται σαν παραμύθια για μεγάλους. Τα παραμύθια έχουν ένα διδακτικό νόημα. Τα δικά του συμπεράσματα είναι απλές καθημερινές αλήθειες, που δυστυχώς μέσα στην καθημερινότητα μας τείνουμε πολλές φορές να τις ξεχνάμε, μα παρόλα αυτά τις έχουμε ανάγκη.
    Κάθετι που διαβάζουμε το φιλτράρουμε και το αξιολογούμε με αυτά που έχουμε μέσα μας και ο καθένας μας κρατάει ότι νομίζει καλύτερο για κείνον.
    Ένα βιβλίο του που διάβασα πρόσφατα ήταν οι "Βαλκυρίες" και από αυτό κράτησα πάλι κάποιες απλές καθημερινές αλήθειες: να έχουμε την δύναμη να κοιτάξουμε τον εαυτό μας κατάματα και να παραδεχτούμε σε εμάς τα όποια λάθη μας που δεν μας αφήνουν να προχωρήσουμε, να συγχωρήσουμε τον εαυτό μας για αυτά και έτσι θα έχουμε κάνει ένα σημαντικό βήμα για να πραγματοποιήσουμε το όνειρό μας, δηλαδή να μπορέσουμε ζήσουμε ως ευτυχισμένοι άνθρωποι.
    Τελευταία επεξεργασία από Πεταλούδα : 31-10-10 στις 23:49

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Αεροβάτης
    Περιοχή
    Μαγευτικά δυτικά προάστια
    Αναρτήσεις
    25

Προεπιλογή

Με κουράζει και τον θεωρώ επαναλαμβανόμενο αντιγραφέα του ίδιου του, του εαυτού.
    -Ευχήσου μου κάτι από ψυχής αλλιώς αγνόησε με-

Προεπιλογή

Έχω διαβάσει πρόσφατα τον "Αλχημιστη" το βρήκα υπέροχο!Είναι ένα απο τα βιβλία που θα σου δώσει αυτο το "κατι".Προσώπικα αυτό που πήρα από τον Αλχημιστή είναι πως ο καθένας έχει υποχρέωση στον εαυτό του να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα(να ακολουθήσει τον Πρωσοπικό του Μυθο) .

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.088
    Τώρα διαβάζω
    Needfull Things, Stephen King

Προεπιλογή

απο Κοελιο εχω διαβασει τον ''Αλχημιστη'' και τις ''11 μερες'' (ἠ ωρες δεν θυμαμαι ακριβως).διαβασα τον ''Αλχημιστη'' για να δω προς τι η τοση φασαρια με τον συγκεκριμενο συγγραφεα και δεν εντυπωσιαστηκα καθολου,πολυ γλυκαναλατος μου φανηκε.του εδωσα μια δευτερη ευκαιρια για να μην τον καταδικασω με ενα μονο εργο του,μιλαω για τις ''11 μερες'',η γνωμη μου παρεμεινε στο ιδιο επιπεδο.πολυ φτηνος τροπος γραφης εχει, λεει ''ντεμεκ'' με λογια απλα και απεριττα μεγαλες φιλοσοφικες αληθειες κλπ.εγω προσωπικα ενιωσα σαν να μου βαζει στο στομα μασημενη τροφη,οπως κανουν οι μεγαλοι στα μωρα που δε μπορουν να μασησουν ακομα τις μπουκιες τους.και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
    Ας παραθεσω κια μια παραλλαγη της διασημης φρασης του,που διαβασα σ'ἐνα περιοδικο και γελασα παρα πολυ : ''Οταν επιθυμεις κατι παρα πολυ ολο το Συμπαν συνωμοτει για να...σου δειξει οτι σ'εχει γραμμενο!''
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.037

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιαβερης Δες Ανάρτηση
    απο Κοελιο εχω διαβασει τον ''Αλχημιστη'' και τις ''11 μερες'' (ἠ ωρες δεν θυμαμαι ακριβως).

Ας παραθεσω κια μια παραλλαγη της διασημης φρασης του,που διαβασα σ'ἐνα περιοδικο και γελασα παρα πολυ : ''Οταν επιθυμεις κατι παρα πολυ ολο το Συμπαν συνωμοτει για να...σου δειξει οτι σ'εχει γραμμενο!''
    Είναι το "11 λεπτά", δεν με ενθουσίασε. Αυτά που μου αρέσουν είναι το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθησα και έκλαψα" και το "Ζαχίρ".

Υπάρχει και θεατρική παράσταση με τίτλο "Αυτός ο αλήτης ο Κοέλιο... έχει πάρει πολύ κόσμο στο λαιμό του", αλλά δεν έτυχε να τη δω.

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •