Untitled Document
Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 82

Νήμα: Πάουλου Κουέλιου (Πάουλο Κοέλο, Paulo Coelho)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.946
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιαβερης Δες Ανάρτηση
    η γνωμη μου παρεμεινε στο ιδιο επιπεδο.πολυ φτηνος τροπος γραφης εχει, λεει ''ντεμεκ'' με λογια απλα και απεριττα μεγαλες φιλοσοφικες αληθειες κλπ.εγω προσωπικα ενιωσα σαν να μου βαζει στο στομα μασημενη τροφη,οπως κανουν οι μεγαλοι στα μωρα που δε μπορουν να μασησουν ακομα τις μπουκιες τους.και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
    Ιαβέρη, αυτή ακριβώς είναι και η δική μου γνώμη. Ο Κοέλιο γράφει χαριτωμένες, ευκολοδιάβαστες ιστορίες τις οποίες τις παραγεμίζει από ωραία και μεγάλα λόγια. Όσο γι' αυτό που είπες για τα μοντέλα, θα σου πω εγώ τι πιστεύω. Τα βιβλία του Κοέλιο λένε στους αναγνώστες του αυτό που θέλουν να ακούσουν: "είσαι μοναδικός, ακολούθα τα όνειρά σου, αν το θέλεις πραγματικά θα το καταφέρεις". Ικανοποιούν, κατά τη γνώμη μου, αυτά τα λόγια την εδραιωμένη πλέον τάση της σύχρονης δυτικής κοινωνίας, ειδικά των δυτικών γυναικών, να έχουν έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα τις συμβουλεύει για τον τρόπο που θα διαχειριστούν τις σχέσεις τους, τα επαγγελματικά τους, τη ζωή τους γενικότερα. Αυτό που ονομάζεις "μασημένη τροφή".
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 03-04-11 στις 14:44
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Μιχαλιος
    Περιοχή
    Μπαξέ Τσιφλίκι (Νέοι Επιβάτες Θεσ/νίκης)
    Αναρτήσεις
    310

Προεπιλογή

απο Κοελιο εχω διαβασει τον ''Αλχημιστη'' και τις ''11 μερες'' (ἠ ωρες δεν θυμαμαι ακριβως).διαβασα τον ''Αλχημιστη'' για να δω προς τι η τοση φασαρια με τον συγκεκριμενο συγγραφεα και δεν εντυπωσιαστηκα καθολου,πολυ γλυκαναλατος μου φανηκε.του εδωσα μια δευτερη ευκαιρια για να μην τον καταδικασω με ενα μονο εργο του,μιλαω για τις ''11 μερες'',η γνωμη μου παρεμεινε στο ιδιο επιπεδο.πολυ φτηνος τροπος γραφης εχει, λεει ''ντεμεκ'' με λογια απλα και απεριττα μεγαλες φιλοσοφικες αληθειες κλπ.εγω προσωπικα ενιωσα σαν να μου βαζει στο στομα μασημενη τροφη,οπως κανουν οι μεγαλοι στα μωρα που δε μπορουν να μασησουν ακομα τις μπουκιες τους.και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
    Ας παραθεσω κια μια παραλλαγη της διασημης φρασης του,που διαβασα σ'ἐνα περιοδικο και γελασα παρα πολυ : ''Οταν επιθυμεις κατι παρα πολυ ολο το Συμπαν συνωμοτει για να...σου δειξει οτι σ'εχει γραμμενο!''
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Ιαβέρη, αυτή ακριβώς είναι και η δική μου γνώμη. Ο Κοέλιο γράφει χαριτωμένες, ευκολοδιάβαστες ιστορίες τις οποίες τις παραγεμίζει από ωραία και μεγάλα λόγια. όσο γι' αυτό που είπες για τα μοντέλα, θα σου πω εγώ τι πιστεύω. Τα βιβλία του Κοέλιο λένε στους αναγνώστες του αυτό που θέλουν να ακούσουν: "είσαι μοναδικός, ακολούθα τα όνειρά σου, αν το θέλεις πραγματικά θα το καταφέρεις". Ικανοποιούν, κατά τη γνώμη μου, αυτά τα λόγια την εδραιωμένη πλέον τάση της σύχρονης δυτικής κοινωνίας, ειδικά των δυτικών γυναικών, να έχουν έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα τις συμβουλεύει για τον τρόπο που θα διεχειριστούν τις σχέσεις τους, τα επαγγελματικά τους, τη ζωή τους γενικότερα. Αυτό που ονομάζεις "μασημένη τροφή".
    Κάτι σαν τον Λαζόπουλο;
    Δε φταίω εγώ, που ο δυνατός, είναι ο Διάβολος και όχι ο Θεός.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.946
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Καλά, Μιχαλιό, φοβερή παρομοίωση! Για τον Λαζόπουλο μπορώ να τα χώσω κάπου;
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Μήτις
    Περιοχή
    septem montes Romae
    Αναρτήσεις
    517
    Τώρα διαβάζω
    "Στη χώρα των εσχάτων πραγμάτων" Paul Auster

Προεπιλογή

Από Κοέλο έχω διαβάσει τον Αλχημιστή, το Στις όχθες του Ποταμού Πιέδρα και το Εγχειρίδιο του πολεμιστή του Φωτός. Όλα τα είχα διαβάσει όταν ήμουν 15-16 χρονών, και τότε μου άρεσαν. Τώρα δε με αγγίζει διόλου σα συγγραφέας, στην ουσία δε σου λέει κάτι άλλο παρά να πιστεύεις στις προσωπικές σου δυνάμεις και όλα μπορούν να συμβούν (μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό δεν το θίγει ) Νομίζω πως αν δεν επαναλαμβανόταν τόσο δε θα είχα τέτοια άποψη για αυτόν, κάποια πράγματα που υποστηρίζει έχουν όντως αξία, αλλα αν τα διατυπώνει ξανα και ξανά σε κάθε νέο του βιβλίο, εντάξει, παύει να φαντάζει δημιουργικός στα μάτια μου ...
    Even so, I must admire your skill.You are so gracefully insane.
    Anne Sexton, Elegy In The Classroom

Προεπιλογή

Χωρις προσπάθεια και κόπο και μανουβρες και ιδρωτα δεν γινεται τιποτα σε αυτην την ζωή, ασε που μπορει και ο αγωνας σου να μην αποδωσει στο τέλος και αν μην δικαιωθεις αλλα να δικαιωθουν αλλοι αυτό μου διδαξε ο Κρονιν, μου το αναθεωρησε ο Κοελιο, ειλικρινα τι να πιστεψεις, λιγο από όλα..τουλαχιστον στο πέμπτο βουνο, ο ηρωας του βαζει και προσωπικό κοπο!!!

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων Το αβατάριο του χρήστη Πεταλούδα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.037

Προεπιλογή

και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
    Επειδή είναι όμορφες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι έξυπνες (κλασικό θέμα από το οποίο πάσχει ο συγκεκριμένος κλάδος)

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μιχαλιος Δες Ανάρτηση
    Κάτι σαν τον Λαζόπουλο;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μήτις Δες Ανάρτηση
    στην ουσία δε σου λέει κάτι άλλο παρά να πιστεύεις στις προσωπικές σου δυνάμεις και όλα μπορούν να συμβούν (μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό δεν το θίγει ) Νομίζω πως αν δεν επαναλαμβανόταν τόσο δε θα είχα τέτοια άποψη για αυτόν, κάποια πράγματα που υποστηρίζει έχουν όντως αξία, αλλα αν τα διατυπώνει ξανα και ξανά σε κάθε νέο του βιβλίο, εντάξει, παύει να φαντάζει δημιουργικός στα μάτια μου ...
    Μασημένη τροφή, όπως είπε και πιο πάνω η Χρυσηίδα, που την δεχόμαστε από παντού, από τον Κουέλο μέχρι τον Λαζόπουλο. Όσον αφορά τον Κουέλο, πήρα δυο πράγματα από αυτόν που μου άρεσαν. Όπως είχα είπα πιο πάνω, είναι κάτι σαν παραμύθια για μεγάλους και έτσι μου άρεσε να τον διαβάζω. Θα συμφωνήσω με τη Μήτις, ότι δεν θίγει την αρνητική περίπτωση και ότι έπειτα άρχισε να επαναλαμβάνεται. Όσο για τον Λαζόπουλο, ελπίζω και εγώ να ανοιχτεί νήμα...

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.788

Προεπιλογή

Να σημειώσουμε πως η σωστή προφορά τού ονόματος τού συγγραφέα είναι Πάουλου Κουέλιου* (δεν έχετε δει καμιά βραζιλιάνικη σειρά πώς γίνονται όλα ου; ) και αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα τού ποιο είναι το πρόβλημα όταν κρατάμε τα ξένα ονόματα στο ξένο αλφάβητο και δεν τα μεταγράφουμε στα Ελληνικά.

Δυστυχώς οι εκδόσεις Νέα Σύνορα - Α. Α. Λιβάνη επέλεξαν να γράψουν Paulo Cuelho πάνω στο εξώφυλλο, αναλαμβάνοντας έτσι την ευθύνη για μια λάθος προφορά από το πανελλήνιο, αφού κανείς δεν ξέρει (και δεν οφείλει να ξέρει) ότι το ο προφέρεται ου και το lh ουρανωμένο λ, στα βραζιλιάνικα.

*σπεύδω να προσαρμόσω και τον τίτλο τού νήματος
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Εσκιβέλ
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Αναρτήσεις
    158
    Τώρα διαβάζω
    Ο έρωτας στα χρονια της Χολέρας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αμοντιλιάδο Δες Ανάρτηση
    Είναι πολύ προσχηματικός και προβάλλει ένα μοντέλο κόσμου που εμένα προσωπικά με αποστρέφει. Το πασίγνωστο μότο με το σύμπαν και την συνωμοσία,είναι πληγή στο σώμα των αναγνωστών και εύκολος,φτηνός τρόπος για να αποκτήσει οπαδούς.
    Εγώ πάλι ποτέ δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση στο χαριτωμένο του μότο
    Απλά όλα τα βιβλία του αποπνέουν σε μένα ένα μυστήριο και μου αρέσει πολύ να τον διαβάζω. Φαντάζομαι ότι αν έχεις διαβάσει μόνο ένα βιβλίο κάποιου συγγραφέα δεν μπορείς να ξέρεις αν σου αρέσει γενικώς ή όχι και μάλιστα να είσαι απόλυτος για αυτό. Παρόλα αυτά σίγουρα καταλαβαίνει κανεις αν είναι του γούστου του κάτι ή όχι, όμως πάντα υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη. Πάντα βρίσκομαι σε εγρήγορση όταν διαβάζω Κοέλο, δεν ξέρω ακριβώς γιατί

Ρουφάω τον αέρα των σελίδων.
    Βρίσκω σκόνη σε κάθε σειρά.
    Τη φυσάω γιατί θέλω να ανακαλύψω, όλα να τα δώ.
    Όμως είναι αμέτρητα.
    Θα ψάξω με την άδεια μου ψυχή.
    Έτσι ίσως μια στάλα να γεμίσει.

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.489
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Εσκιβέλ Δες Ανάρτηση
    Πάντα βρίσκομαι σε εγρήγορση όταν διαβάζω Κοέλο, δεν ξέρω ακριβώς γιατί
    Νομιζω επειδη στην πραγματικοτητα γραφει αυτοσχεδια και με μεγαλη ταχυτητα, με αποτελεσμα να κυλαει η αφηγηση ευκολα σαν να ακους καποιον να μιλαει
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Εσκιβέλ
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Αναρτήσεις
    158
    Τώρα διαβάζω
    Ο έρωτας στα χρονια της Χολέρας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αντέρωτας Δες Ανάρτηση
    Νομιζω επειδη στην πραγματικοτητα γραφει αυτοσχεδια και με μεγαλη ταχυτητα, με αποτελεσμα να κυλαει η αφηγηση ευκολα σαν να ακους καποιον να μιλαει
    Χμ... Τότε αξίζει να τον θαυμάζει κανείς. Πάντα δυσκολεύομουν να γράφω αυτοσχέδια και μαλιστα γρήγορα και το αποτέλεσμα να ειναι πετυχημένο, διότι κουραζόμουν

Ρουφάω τον αέρα των σελίδων.
    Βρίσκω σκόνη σε κάθε σειρά.
    Τη φυσάω γιατί θέλω να ανακαλύψω, όλα να τα δώ.
    Όμως είναι αμέτρητα.
    Θα ψάξω με την άδεια μου ψυχή.
    Έτσι ίσως μια στάλα να γεμίσει.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •