Untitled Document
Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από σύνολο 82

Νήμα: Πάουλου Κουέλιου (Πάουλο Κοέλο, Paulo Coelho)

Προεπιλογή

Το πέμπτο βουνό είναι αξιόλογο, ίσως το καλύτερο του! Παρουσιάζει έναν προφήτη Ηλία, πολύ ανθρώπινο, αλληγορικό που ερωτεύεται, πονά, σχεδιάζει, συγκρούεται, διεκδικεί, αισθάνεται, καμία σχέση με τις αγιογραφίες και τους βίους αγίων με άλλα λόγια! Ειδικά τα κεφάλαια με την πανούργα και πανέμορφη Ιεζαβελ, είναι καθηλωτικά, δηλ. η μεταξύ τους πάλη. Η Ιεζάβελ υπήρξε σαν ιστορικό πρόσωπο και λένε πως ήταν πανέμορφη..

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παλιότερα, ο Κοέλιο ήταν το αγαπημένο μου καλοκαιρινό ανάγνωσμα. Έτσι έχω διαβάσει κάμποσα βιβλία του, μεταξύ των οποίων και το Πέμπτο Βουνό. Να σου πω, Αριάδνη, τι έπαθα μ' αυτό το βιβλίο. Όταν επιλέγω βιβλία ακολουθώ τους εξής κανόνες, οι οποίοι βέβαια μου προκύπτουν αυθόρμητα:

1. Επιλέγω συγγραφέα.
    2. Χαζεύω τα βιβλία του, και επικεντρώνομαι στον τίτλο, στην έκταση του βιβλίου (γιατί άλλοτε θέλω κάτι μεγάλο και άλλοτε όχι) και στο εξώφυλλο.
    3. Δεν διαβάζω ποτέ την περίληψη του οπισθόφυλλου, την αφήνω πάντα για μετά το τέλος.

Έτσι, λοιπόν, αγόρασα τότε το Πέμπτο Βουνό, περιμένοντας να διαβάσω κάτι στο γνώριμό μου ύφος του Κοέλιο. Η απογοήτευσή μου ήταν μεγάλη, γιατί όπως διαπίστωσα είχα πάρει τη βιογραφία του Προφήτη Ηλία!!!! Και αναγκάστηκα να την διαβάζω μεταξύ βουτιών και λιωσίματος κάτω από την ομπρέλα

Δεν ήταν κακό βιβλίο, η τελική εντύπωση ήταν καλή, αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό που ήθελα την συγκεκριμένη στιγμή.
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 09-04-11 στις 16:13
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

Μου άρεσε αυτό το βιβλίο Χρύς, γιατί παρουσίασε τον προφήτη Ηλία σαν άνθρωπο με αδυναμίες και δυσκολίες που προσπαθούσε να ξεπεράσει. Απλά οι βίοι των αγίων είναι στεγνοί από συναίσθημα , τόσο τέλειοι σαν χαρακτήρες που είναι αδύνατο να τους φανταστείς και εδώ είχαμε κάτι άλλο από αυτό. Επίσης αποτύγχανε κιόλας , είχαμε να κάνουμε και με αποτυχίες και μοναξιά στην ζωή του!

Πάντα διαβάζω το οπισθόφυλλο, τίποτα άλλο δεν κοιτώ και τον συγγραφέα βέβαια!

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.610
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    Απλά οι βίοι των αγίων είναι στεγνοί από συναίσθημα , τόσο τέλειοι σαν χαρακτήρες που είναι αδύνατο να τους φανταστείς
    Κι ομως, στην Π.Δ. (απο τα λιγα που εχω διαβασει) καποιοι προφήτες ειχαν πολλες αδυναμιες, αποτυχιες και απογοητευσεις
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Προεπιλογή

Ναι στην παλαιά Διαθήκη σίγουρα! π.χ. ο Ιερεμίας, έχω δει ταινία με την ζωή του, από αυτές που βάζει η τηλεόραση το Πάσχα! πολλές απογοητεύσεις θα γνωρίσει, θα καταραστεί ακόμα και την ώρα που θα γεννηθεί..

Και ο Δαυίδ, έκανε πολλά λάθη και είχε αδυναμίες!

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Φαίη
    Περιοχή
    Στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    1.024

Προεπιλογή

Τον είχα διαβάσει τον Αλχημιστή όταν πήγαινα Γυμνάσιο και μπορώ να πω πως μου είχε αφήσει μια όμορφη αίσθηση... Αν δε το είχα διαβάσει τότε, μάλλον δε θα το έκανα αργότερα από αντίδραση! Με εκνευρίζει το ότι ο κάθε άσχετος από λογοτεχνία έχει να εκφέρει άποψη για το συγκεκριμένο βιβλίο.
    Από τον ίδιο συγγραφέα διάβασα και το Στις όχθες του ποταμού Πιέδρο κάθισα και έκλαψα (αδιάφορο και κουραστικό μου φάνηκε) και το Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει (το μόνο που θα ξαναδιάβαζα ίσως)

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Ίσις
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    37
    Τώρα διαβάζω
    Σ'εναν αγνωστο Θεο-Στάινμπεκ

Προεπιλογή

Του συγκεκριμένου συγγραφέα, έχω διαβάσει σχεδόν όλα του τα βιβλία...Δεν έχω διαβάσει το "πέμπτο βουνό", καθώς και τα 2 τελευταία του.Τον θεωρώ εύκολο (αλλά υπερβολικά εύκολο :Ρ) με την αμερικανιά "χάπυ εντ" να χαρακτηρίζει σχεδόν όλα του τα βιβλία (ή μήπως ΟΛΑ Πιστεύω πως σαν ωριμάζεις ως αναγνώστης, αναζητάς κάτι άλλο, πιο απρόσμενο...Θα ξαναδιάβαζα Κοέλλο (ή Κοέλιου) αν τύχαινε, απλά για να χαλαρώσω και όχι για να "πάρω" πράγματα από τις ιστορίες του.
    Σχετικά με τον πολυσυζητημένο "Αλχημιστή", που ήταν και το πρώτο βιβλίο του που διάβασα, θυμάμαι με είχε ενθουσιάσει. Μέχρι που διάβασα τον "Σιντάρτα" του Χέρμαν 'Εσσε και αντιλήφθηκα το μέσο της έμπνευσής του Απλά μια καλή αντιγραφή!

Όμορφο Νιάτο
    Περιοχή
    Σε άλλο γαλαξία
    Αναρτήσεις
    8
    Τώρα διαβάζω
    Ιζαμπέλ Αλιέντε

Προεπιλογή

Εμένα μου αρέσει να διαβάζω Κοέλιου. Μόνο το Ζαχίρ και το Πέμπτο Βουνό δεν έχω διαβάσει ακόμα, αλλά λέω να τα αγοράσω.

 
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Αναρτήσεις
    70
    Τώρα διαβάζω
    Ο άγγελος με τα γύψινα φτερά-Μενέλαος Λουντέμης

Προεπιλογή

Έχω διαβάσει και έχω αγοράσει αρκετά από τα βιβλία του. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί είναι κακό να διαβάζουμε κάτι εύκολο και ευχάριστο. Και κυρίως κάτι αισιόδοξο, που θα μας κάνει να ξεφύγουμε από την- φρικτή πολλές φορές- πραγματικότητα.

Αυτό που με απογοήτευσε πάρα πολύ είναι η βιογραφία του.

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    313
    Τώρα διαβάζω
    Ανεμώλια, Η Ανακάλυψη του Πνεύματος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αναστασία Ιουστίνη Δες Ανάρτηση
    Έχω διαβάσει και έχω αγοράσει αρκετά από τα βιβλία του. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί είναι κακό να διαβάζουμε κάτι εύκολο και ευχάριστο. Και κυρίως κάτι αισιόδοξο,
    Δεν είναι κακό, -ποιός στο είπε αυτό- όλοι το έχουμε κάνει κατα καιρούς. Το θέμα είναι ότι ο ελεύθερος χρόνος μας είναι πεπερασμένος Τί θα πρωτοχωρέσει μέσα του? Για τούτο ρίχνουμε πρώτα μια ματιά μέσα στο άγνωστο (βιβλίο ή και φιλμ ) ή ακούμε την εισήγηση ενός που έχουμε τα ίδια γούστα - και ανάλογα πορευόμαστε. Εγώ συγκεκριμένα το έχω εφαρμόσει πριν από πολλά χρόνια για τα βιβλία μέσω του ενός γιού μου που ταυτιζόμαστε είτε για τα φιλμ μέσω των 2-3 κριτικών με τους οποίους έχω (κατα κάποιον τρόπο ταυτιστεί ! Τελευταία ο Μαρτίνος πρότεινε κάτι τέτοιο να το εφαρμόζαμε και στη Λέσχη. Προσωπικά θα συμφωνούσα.
    Οσο για τον Αλχημιστή και εγώ και ο γιός μου -είμαστε και οι δύο χημικοί άρα περίεργοι να τον διαβάσουμε- το εκτιμήσαμε πολύ λίγο και το παρατήσαμε πολύ γρήγορα...

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •