Untitled Document
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 22

Νήμα: Μαρζάν Σατραπί (Marjan Satrapi) : «Περσέπολις»

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.098
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φένια Δες Ανάρτηση
    Είχα γνωρίσει στα φοιτητικά μου χρόνια στο Παρίσι, Περσίδες (ναι Λάγνε, έτσι τις αποκαλούμε ακόμα), (...)
    Μα δεν ήμουν απόλυτος, εφόσον έλεγα παραπάνω, στην ανάρτηση #3 ότι:

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γλωσσολάγνος Δες Ανάρτηση
    Οι λέξεις Περσία και Πέρσης/Περσίδα αναφέρονται στο αρχαίο και μεσαιωνικό παρελθόν του τόπου. Η αλήθεια είναι όμως ότι, καταχρηστικά ίσως, τις βρίσκουμε σε δυτικά κείμενα του 20ού αιώνα.
    Κακώς βέβαια περιόρισα τη χρήση των λέξεων σε κείμενα, εφόσον είναι και προφορική.
    Πάντως μόλις τώρα κοίταξα στην αγγλόγλωσση Βικιπαίδεια, στο λήμμα "Iran", όπου στην ενότητα "Name", στην τελευταία της παράγραφο, αναφέρεται αυτό που είπα για τη διαφορετική ιστορική έννοια μεταξύ των λέξεων Περσία και Ιράν. Ως προς το όνομα της γλώσσας όμως παραμένει η λέξη Περσικά, και κανείς δεν λέει Ιρανικά.
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φένια Δες Ανάρτηση
    Χρυσ, πως είναι δυνατόν να αναρωτιέσαι αν θα ήταν καλύτερα για την ηρωίδα να ανήκει σε μία παραδοσιακή Ιρανική οικογένεια? Σε μία τέτοια περίπτωση θα ήταν τυλιγμένη με τσαντόρ, έγκλειστη στην κουζίνα του σπιτιού της, και φυσικά ούτε θα της περνούσε από το μυαλό η συγγραφική δημιουργία.

Πρώτα απ' όλα, δεν μπλέκω τη μυθοπλασία με την πραγματική ζωή. Το ότι η Σατραπί έγινε συγγραφέας είναι κάτι που δεν συνέβη στην ηρωίδα Μαρζάν, δεν μας λέει τέτοιο πράγμα πουθενά η ταινία. Κρίνω, λοιπόν, την ταινία που είδα, σαν έργο τέχνης καθεαυτό και σχολιάζω τα ερωτήματα που μου δημιούργησε και τα μηνύματα που μου πέρασε.

Έτσι, λοιπόν, έχω μπροστά μου ένα κορίτσι που αναγκάστηκε να αυτοεξοριστεί στην ουσία από τη χώρα της, να κοντέψει να πεθάνει εκεί που πήγε, να είναι μόνη της και να πέφτει θύμα διαφόρων, να γυρίζει πίσω και να μην ανήκει πουθενά και να μην πω τι άλλο της συμβαίνει γιατί θα φανερωθούν πολλά από την ιστορία. Σίγουρα, Φένια, θα θυμάσαι σε τι αναφέρομαι (όποιος δεν επιθυμεί να μάθει περισσότερες λεπτομέρειες για την ταινία ας μην ανοίξει το κουτάκι "πλοκή"):

Οι παράγοντες που συντέλεσαν στο να τα βιώσει όλα αυτά είναι ότι προερχόταν από προοδευτική οικογένεια και ότι πήρε μια γεύση από τη δύση. Μία συνομήλική της κοπέλα απλώς θα φόραγε τη μαντήλα της, θα παντρευόταν κάποιον και θα ζούσε τη ζωή που ζουν όλες οι Ιρανές. Δεν λέω ότι συμφωνώ με αυτόν τον τρόπο ζωής, αλίμονο. Απλώς η ταινία με έκανε να δω πώς ένα σύστημα, οποιοδήποτε και αν είναι αυτό, αποβάλλει κάθε τι ξένο, παράταιρο, ανένταχτο.
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 03-04-11 στις 21:45
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Πολυξενη
    Περιοχή
    Δράμα
    Αναρτήσεις
    1.079
    Τώρα διαβάζω
    Τριημερια του Πέτρου Μάρκαρη

Προεπιλογή

"Επεσα"τυχαία πανω στην ταινία χθές και την παρακολούθησα όλόκληρη.
    Μου κίνησε το ενδιαφέρον ο απλός τρόπος της περιγραφής των συναισθημάτων
    της ηρωίδας μέχρι την κατάθλιψη,η συνάντηση με τον ανάπηρο φίλο της,οι συμβουλές της γιαγιάς.
    Δεν είχα ακούσει για το εικονογράφημα αυτό αλλα θα ψάξω να το βρω και θα επανέλθω μετά την
    ανάγνωση.
    δε μπορεί, κάτι θα σου στείλει η ζωή για να ξεχάσεις,
    έναν άνθρωπο, μια δουλειά, ένα αλτσχάιμερ.....

Προεπιλογή

τι ωρα προβληθηκε η ταινια; δυστυχως την πετυχα στις 12 και τεταρτο και με την εντυπωση οτι ειχε ξεκινησει εδω κ ενα τεταρτο, καθησα να τη δω.. και ξαφνικα στις 12μιση με 1 παρα τελειωνει! τι εγινε; η ΕΤ1 τις παρασκευες εβαζε ταινιες στις 12...
    HOW FORTUNATE THE MAN WITH NONE.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Στις 11.00 άρχισε και για αυτήν ακριβώς την ώρα την είχαν προγραμματίσει.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Φαίη
    Περιοχή
    Στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    1.024

Προεπιλογή

Την Κυριακή έτυχε να μείνω σπίτι (μιας και ήμουν άρρωστη) και εκεί που έκανα ζάπινγκ στο χαζοκούτι έπεσα πάνω στην ταινία. Με τράβηξε κατευθείαν το στοιχείο του εικονογραφήματος. Μου άρεσε πάρα πολύ και λυπάμαι που δεν την πρόλαβα από την αρχή.
    Μόλις τώρα έμαθα μάλιστα πως πρόκειται για αυτοβιογραφία.
    Εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο που παρουσιάζονταν τα γεγονότα και τα συναισθήματα της ηρωίδας: με σοβαρότητα αλλά και με αρκετή δόση χιούμορ.
    Εάν τύχει να πέσει στα χέρια μου και το εικονογράφημα θα το διαβάσω σίγουρα!
    Η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή είναι η πεποίθηση ότι σ' αγαπάνε, σ' αγαπάνε γι' αυτό που είσαι ή ακόμα καλύτερα, σε αγαπάνε παρ' ότι είσαι αυτός που είσαι. Βίκτορ Ουγκό

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων Το αβατάριο του χρήστη Πεταλούδα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.054
    Τώρα διαβάζω
    Το κουρδιστό πουλί - Χαρούκι Μουρακάμι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαίη Δες Ανάρτηση
    Μου άρεσε πάρα πολύ και λυπάμαι που δεν την πρόλαβα από την αρχή.
    Κι εγώ πρόλαβα το τελευταίο μισάωρο. Μου άρεσε και αόριστα κάτι μου θύμιζε. Όταν στους τίτλους τέλους διάβασα Σατραπί, κατάλαβα ότι είχα πάρει μια πρώτη γεύση από αυτό το νήμα..

Πολεμίστρια του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Λορένα
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω
    "Εννεα μαγικα παραμυθια" Οσκαρ Ουαιλντ

Προεπιλογή

Επεσαν στα χερια μου και τα δυο κομικς, και τα διαβασα με μια ανασα και τα δυο.

Σκοπευω να τα παρω καποια στιγμη, πρεπει να τα εχω στην βιβλιοθηκη μου.

Χρυς κατανοω απολυτα τι λες.. Αν η Μαρζαν δεν ειχε μεγαλωσει ετσι, πιθανον να ηταν σαν τις φιλες της. Να βολευοταν τελικα στον τροπο ζωης της χωρας της και πιθανον να ηταν και ευτυχισμενη.
    Τωρα.. ειναι αμφιβολο αν καποτε θα κατορθωσει να βρει αυτο που ψαχνει

Και επειδη αυτο κατι μου θυμιζει.. το λατρεψα αυτο το κομικς
    Δεν πειράζει που δε σου 'ρθε η ζαριά
    τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα
    Το λέει κι ένα τραγούδι που μας μάθαιναν παλιά…
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Μπάμπης
    Περιοχή
    Βέροια
    Αναρτήσεις
    45

Προεπιλογή

Tα 2 Περσέπολις ήταν εξαιρετικά, αλλά το "Κεντήματα" σαφώς κατώτερο. Φαινόταν λίγο γραμμένο στο πόδι, λόγω της επιτυχίας του Περσέπολις.

Όπως είπε και ο Φάρος, και μένα τα δύο αυτά βιβλία με κάναν να νιώσω πολύ καλύτερα πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στην Περσία και πόση καταπίεση υπάρχει λόγω των μουλάδων, απ' ότι οι ειδήσεις στην τι-βι και στις εφημερίδες για το Ιράν.

Η ταινία ωραία (την έχουν παίξει τόσες πολλές φορες στην κρατική τηλεόραση τους τελευταίους μήνες, όσοι/ες δεν την είδατε μην κλαίτε! σε κάνα-δυο βδομάδες θα την βάλουν πάλι) αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο καλή όσο τα βιβλία.

Προεπιλογή

Εξαιρετικό κόμικ. Πραγματικά μου άλλαξε τον τρόπο με τον οποίο έβλεπα τη μοντέρνα Περσία. Η ταινία επίσης άψογη και ακριβής. Νομίζω πως είναι ιδανικό δώρο και για έφηβους μα και για μεγαλύτερους.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •