Untitled Document

Εμφάνιση των Αποτελεσμάτων της Δημοσκόπησης: Αγοράζει βιβλία μέσω Ίντερνετ;

Ψηφίσανε
104. Δεν επιτρέπεται να ψηφίσεις σε αυτήν την δημοσκόπηση
  • Ποτέ.

18 17,31%
  • Πολύ σπάνια.

17 16,35%
  • Ναι, κανονικά.

69 66,35%
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από σύνολο 70

Νήμα: Για την αγορά βιβλίων μέσω Ίντερνετ

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.894

Προεπιλογή Για την αγορά βιβλίων μέσω Ίντερνετ

Γενικώς, τα βιβλία μου τα αγοράζω από βιβλιοπωλεία, κυρίως τής Θεσσαλονίκης. Εξαίρεση αποτελούν βιβλία στα Αγγλικά όπου εκεί, εδώ και δέκα χρόνια, κάνω τις αγορές μου κυρίως από το αμερικάνικο amazon.

Οι τιμές είναι καλές ακόμα και όταν προστεθούν τα ταχυδρομικά. Τα τελευταία χρόνια μάς ευνοεί πολύ σε αυτό και η υποχώρηση τού δολαρίου έναντι τού ευρώ.

Συχνά αξίζει να ελέγχεις ανάμεσα στα διάφορα amazon (υπάρχει και το βρετανικό, το γερμανικό κτλ.) διότι για το ίδιο βιβλίο μπορεί να υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή. Εάν ένα βιβλίο, για παράδειγμα, τυπώνεται στην Αγγλία, το πιο πιθανό είναι πως εκεί θα βρεις και την καλύτερη τιμή.

Σε περίπτωση που οι τιμές δεν εμφανίζονται σε ευρώ μπορείς να κάνεις την μετατροπή τής τιμής σε κάποιον ιστότοπο όπως στο xe.com

Το amazon έχει γενικώς μια πολύ καλή οργάνωση και άριστο σέρβις και μιλώ από εμπειρία χρόνων. Υπάρχει όμως κάποιος κίνδυνος να φτάσουν τα βιβλία με χτυπημένες τις γωνίες, λόγω τού μεγάλου ταξιδιού. Σε αυτήν την περίπτωση, εάν διαμαρτυρηθείς, προσφέρονται είτε να σου επιστρέψουν κάποια χρήματα είτε να σου ξαναστείλουν δωρεάν τα βιβλία!

Οι πληρωμές γίνονται εύκολα με πιστωτική κάρτα και προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με τις πληρωμές στο amazon. Για όποιον δεν αισθάνεται ασφάλεια, πάντως, υπάρχουν και οι προπληρωμένες πιστωτικές και για πληροφορίες γενικά με τις πιστωτικές ας αποταθεί σε κάποια τράπεζα.

Για παλιά βιβλία και εξαντλημένες εκδόσεις υπάρχει, βέβαια, το ebay Έχω όμως μερικές άσχημες μικροεμπειρίες με το ebay και γενικώς δεν το συνιστώ. Το πρόβλημα με όλους αυτούς τους ιστοτόπους δημοπρασιών είναι πως συχνά το αντικείμενο (βιβλίο) που αγόρασες αποδεικνύεται πως είναι, τελικά, σε κατάσταση πολύ χειρότερη από ότι περίμενες.

Στο ebay ο στάνταρ τρόπος πληρωμής είναι μέσω PayPal το οποίο λειγουργεί ως μεσίτης στις πληρωμές με πιστωτική. Το PayPal, πράγματι, προσφέρει ευκολία και προστασία στον αγοραστή διότι με αυτόν τον τρόπο αποφεύγει να δώσει τα στοιχεία τής πιστωτικής του στον πωλητή ο οποίος μπορεί να είναι αφερέγγυος (και συχνά είναι).

Αντίστοιχοι ελληνικοί ιστότοποι δημοπρασιών όπου μπορεί να βρει κανείς, μεταξύ άλλων, παλιά βιβλία, περιοδικά, κόμιξ κτλ. είναι το ibid.gr και το ricardo.gr. Και πάλι θέλει προσοχή γιατί τα μεταχειρισμένα περιοδικά κτλ. και πάλι αποδεικνύεται συχνά πως είναι τελικά σε χειρότερη κατάσταση από ότι πίστευες και έλπιζες. Στην Ελλάδα ο πιο συνηθισμένος τρόπος αγοράς είναι η αντικαταβολή αλλά και η κατάθεση σε λογαριασμό.

Και βέβαια, υπάρχουν και τα κανονικά ελληνικά ηλεβιβλιοπωλεία όπως το greekbooks.gr όμως δεν έχω αγοράσει ποτέ ηλεκτρονικά από την Ελλάδα οπότε αφήνω να μας φωτίσει άλλος περισσότερο πάνω στο θέμα αυτό καθώς και για τους ιστότοπους που συγκρίνουν αυτόματα τιμές άλλων ηλεκαταστημάτων.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Από Ελλάδα είχα αγοράσει παλιότερα από την Πρωτοπορία. Ήταν πολύ γρήγοροι, φτηνοί και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

Καλησπέρα!
    Θα ήθελα να διαφωνήσω λίγο, πάνε πολλά χρόνια από τότε που παρήγγειλα τελευταία απο το αμερικανικο αμαζον, και δεν πιστευω να αλλάξει κάτι σε αυτό...
    Ο λόγος, το αγγλικό www.bookdepository.co.uk στο οποίο βρίσκω τα περισσότερα από τα βιβλία που ψάχνω σε πολύ καλές τιμές, αλλα το κυριότερο με ΔΩΡΕΑΝ αποστολή για Ελλάδα.. Δέχεται και paypal.
    Βεβαια τελευταία, το αγγλικό αμαζον (www.amazon.co.uk) ξεκίνησε και αυτό μια προσφορά αποστολής δωρεάν προϊόντων, όχι όλων όμως και μόνο αν η συνολική παραγγελία ξεπερνά τις 25 λίρες..
    Τα ελληνικά ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία βολεύουν για σπανιότερα βιβλία που ξέρεις ότι δύσκολα θα τα βρεις χωρίς παραγγελία σε κάποιο κατάστημα, πολλά έχουν και δωρεάν αποστολή για πάνω από καποιο ποσό..

Πολεμίστρια του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Λορένα
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω
    "Εννεα μαγικα παραμυθια" Οσκαρ Ουαιλντ

Προεπιλογή

Ειμαι απο αυτους που το ιντερνετ το εχουν μονο για περιηγηση και οχι για αγορες. Δεν εμπιστευομαι και δεν μπηκα ποτε στην διαδικασια.

Ποιον να εχω στα υποψιν (να το παραγγειλει για μενα) αν πετυχω καμια καλη προσφορα;
    Δεν πειράζει που δε σου 'ρθε η ζαριά
    τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα
    Το λέει κι ένα τραγούδι που μας μάθαιναν παλιά…
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Προεπιλογή

Προσωπικά σχεδόν όλα τα βιβλία μου,αγοράστηκαν απο το internet.Έχω κάνει αγορές απο το Papasotiriou,το greekbooks,από τον εκδοτικό οίκο ΛΙΒΑΝΗΣ και φυσικά από την Protoporia(την οποία θεωρώ ως το καλύτερο βιβλιοπώλειο).Δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης ή μη μιας και δίνεται η δυνατότητα πληρωμής με αντικαταβολή..
    Όλη μου η ζωή είναι στιγμές..

Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.894

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Τζάπετους Δες Ανάρτηση
    Βεβαια τελευταία, το αγγλικό αμαζον (www.amazon.co.uk) ξεκίνησε και αυτό μια προσφορά αποστολής δωρεάν προϊόντων, όχι όλων όμως και μόνο αν η συνολική παραγγελία ξεπερνά τις 25 λίρες..
    Αχά! Νά λοιπόν που το amazon πράγματι κερνάει, όπως μας έλεγε ο Αμοντιλιάδο! Όμως το αγγλικό, φίλε Αμοντιλιάδο, το αγγλικό!
    Honey bee…

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Αθήνα και μια σταλιά Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.097
    Τώρα διαβάζω
    Νίκος Καζαντζάκης, «Ασκητική»

Προεπιλογή

Έχω κάνει ένα σωρό παραγγελίες μέσω Δικτύου τα τελευταία 6-7 χρόνια, και μέχρι τώρα έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος από το Άμαζον. Αγοράζω από τέσσερα καταστήματά του: το αμερικανικο, το βρετανικό, το γαλλικό και το γερμανικό. Το πιο γρήγορο στις αποστολές είναι με διαφορά το βρετανικό - άλλωστε οι ταχυδρομικές υπηρεσίες στο Η.Β. πρέπει να είναι από τις καλύτερες παγκοσμίως.
    Πρόσφατα άνοιξε και ιταλικό Άμαζον, και διαπίστωσα ότι σε μερικά προϊόντα οι τιμές είναι πιο συμφέρουσες κι απ' τα τέσσερα που ανέφερα. Στα υπόψη κι αυτό λοιπόν.

Επίσης έχω πάρει βιβλία από το Abebooks κι από το Alibris: καί τα δύο είναι διαδικτυακά βιβλιοπωλεία που διαθέτουν και μεταχειρισμένα βιβλία, συχνά σε αποστομωτικά χαμηλές τιμές. (Αυτό είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα απέναντι στα Άμαζον, τα οποία δεν στέλνουν μεταχειρισμένα προϊόντα εκτός τής χώρας στην οποία εδρεύουν. ) Καί τα δύο αυτά, τα ανακάλυψα μέσω του υπέροχου BookFinder, το οποίο είναι ένα ψαχτήρι που μας δίνει, στα αποτελέσματά του, όλα τα διαθέσιμα αντίτυπα του βιβλίου που μας ενδιαφέρει, είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένα, σε διάφορα καταστήματα (Άμαζον, τα δύο άλλα που ανέφερα, κ.λπ.). Δοκιμάστε το!
    Μέσω αυτού έχω κάνει την πιο συμφέρουσα, μέχρι τώρα, αγορά βιβλίου: παρήγγειλα ένα ογκώδες σανσκριτικό λεξικό, μεταχειρισμένο, από ένα κατάστημα στο Νέο Δελχί, και τα συνολικά έξοδα (και της αποστολής μαζί) δεν ξεπερνούσαν τα 20 ευρώ! Στο Άμαζον η τιμή του λεξικού αυτού ήταν πάνω από 100 ευρώ...
    Τελευταία επεξεργασία από Γλωσσολάγνος : 11-01-11 στις 00:51
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Προεπιλογή

υπαρχει μονο ενας λόγος που δεν παραγγέλνω βιβλια μεσω ιντερνετ...δεν ξερω!!!! καταλάβατε ειμαι ασχετη... θα παραγγειλω βιβλια και θα μου ερθει κανα σκυλάκι τερριε

Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.894

Προεπιλογή

Γι' αυτό το συζητάμε εδώ, για να μάθουμε όλοι κάτι παραπάνω. Κι ίσως μερικοί αποφασίσουν να δοκιμάσουν μια πρώτη ηλεαγορά.
    Honey bee…

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ειφφελ
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αναρτήσεις
    221

Προεπιλογή

Εγώ παραγγέλνω βιβλία μέσω ίντερνετ συγκεκριμένα απο τη σελίδα του e-shop. Σε κανένα βιβλίο δεν είδα ούτε ένα ψεγάδι αντίθετα με των βιβλιοπωλείων που πολλες φορές ειναι λιγο ταλαιπωρημένα.
    Βρίσκω την τηλεόραση πολύ εκπαιδευτική: Κάθε φορά που κάποιος την ανοίγει, πάω σε άλλο δωμάτιο και διαβάζω

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •