Για την αγορά βιβλίων μέσω Ίντερνετ

Αγοράζει βιβλία μέσω Ίντερνετ;

  • Ποτέ.

    Votes: 18 15,4%
  • Πολύ σπάνια.

    Votes: 19 16,2%
  • Ναι, κανονικά.

    Votes: 80 68,4%

  • Total voters
    117

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το βρετανικό άμαζον δεν χρεώνει ταχυδρομικά από ένα (μικρό) ποσό και πάνω, οπότε έρχεται στα ίσα του με το αμερικάνικο άμαζον.
 
Να μην ξεχάσω και το δώρο ένα βιβλίο σε κάθε παραγγελία πάνω από 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά (πρωτοπορία)...
 
Για να απαντήσω κι εγώ στην απορία του Φαροφύλακα σχετικά με τον ελληνικό χώρο, αγόρασα πολλές φορές από το greekbooks.gr χωρίς κανένα πρόβλημα οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε και εμπιστευτείτε τα ελληνικά ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία
 
όχι όχι όχι όχι και πάλι όχι.
Αν δε μπεις στο βιβλιοπωλείο να χαϊδέψεις ράχες και να επιλέξεις ή να σε επιλέξει ένα βιβλίο δεν έχει κανένα νόημα.
Αεροβάτη, συμφωνώ συμφωνώ και συμφωνώ...δεν αγοράζω βιβλία από το ίντερνετ, όχι γιατί αμφιβάλλω για την ποιότητα, την αξιοπιστία ή την ταχύτητα που μπορεί να χαρακτηρίζει όντως μερικές εταιρείες, αλλά κυρίως διότι δεν μου αρέσει γενικά αυτή η υποκατάσταση (κακόγουστη και απαίσια κατά τη γνώμη μου) της επαφής με τα βιβλία, με την υλική υπόσταση τους όπως την αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μου προτρέποντάς με στην αγορά ή αποτρέποντας με από αυτή, της καλησπέρας και της κουβέντας με τον βιβλιοπώλη ή τους άλλους...βιβλιοπεινασμένους θαμώνες του "εστιατορίου', της βόλτας στους δρόμους με κρύο ή ζέστη, ομίχλη ή λιακάδα, που με οδηγούν στα μικρά μαγαζάκια στα πιο απίθανα μέρη, του ψαξίματος ανάμεσα στα ράφια, των απρόσμενων συναντήσεων με βιβλία που ποτέ δεν είχες φανταστεί ότι υπάρχουν...Τα βιβλία για μένα είναι ζωντανά και η διαδικασία που προηγείται της αγοράς τους μια, τρόπον τινά, ιεροτελεστία...που με κάνει να τα απολαμβάνω περισσότερο, να είναι μέρος μιας δικής μου ιστορίας ακόμα και πριν τα ανοίξω...μου αρέσει να τα κοιτάζω στα ράφια μου και να θυμάμαι το τι και το πώς. Είναι από τα μικρά πράγματα που νομίζω ότι γεμίζουν τη ζωή μας με ήλιο, και κάνουν τις στιγμές πιο αληθινές. Και δε νομίζω πως όλο αυτό θα μπορούσα ποτέ να το αντικαταστήσω με μια ηλεκτρονική αναζήτηση που τελειώνει κι αρχίζει με ένα "κλικ" του ποντικιού...:χεχ::ντροπή:
 
Last edited:
Συμφωνώ απολύτως !! (νομίζω, όλοι οι βιβλιόφιλοι θα συμφωνήσουν μαζί σου)

Πόσες φορές έχει τύχει να μην αγοράσω βιβλία που σκόπευα να αγοράσω, εξαιτίας της υφής του εξωφύλλου ή του χαρτιού, της γραμματοσειράς, της μυρωδιάς, κτλ.

Επίσης, πόσες φορές έχω πάει σε βιβλιοπωλείο για συγκεκριμένο βιβλίο και τελικά αγοράζω 2-3 βιβλία που δεν γνώριζα καν και τα οποία γνώρισα κατά τη διάρκεια της βόλτας μου στα ράφια
!
 
Εγώ το 90% των βιβλίων μου το παίρνω από βιβλιοπωλεία.
Τα θετικά είναι ότι τα καινούργια υπάρχουν πάντα διαθέσιμα, ενώ τα παλιά μπορούν να μου τα παραγγείλουν, με τις τιμές να μην διαφέρουν πολύ από αυτές στο internet.

Βέβαια, την έρευνα την κάνω στο internet, γιατί δεν έχω χρόνο να ψάξω στο βιβλιοπωλείο με την ησυχία μου συν του ότι για να βρω την ποικιλία πρέπει να πάω σε πολλά, βιβλιοπωλεία. Το άλλο το καλό είναι ότι μπορώ να βρω ανθρώπους που διαβάζουμε τα ίδια για να μου πούνε την γνώμη του. Δυστυχώς στην παρέα μου ο καθένας διαβάζει διαφορετικά είδη λογοτεχνίας και φυσικά όχι συνεχώς.
 
Τις λίγες φορές -ελάχιστες θα έλεγα- που παρήγγειλα μέσω internet ήταν γιατί έψαχνα να αγοράσω κάτι συγκεκριμένο που έτυχε να μην το βρω σε κάποιο βιβλιοπωλείο. Γενικότερα δεν μου αρέσει να κάνω τις αγορές μου με τον τρόπο αυτό. Για την ώρα τουλάχιστον και ίσως γιατί δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα το θέμα.
Νομίζω πως τίποτα πάντως δεν αντικαθιστά την παραδοσιακή βόλτα στα βιβλιοπωλεία!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εμένα, πάλι, μου αρέσει πολύ η βόλτα μου στο ηλεβιβλιοπωλείο τής amazon.. :ναι:
 
Η Πολιτεία επιτέλους κατασκεύασε το site της ! Έχει πολύ φτηνότερα βιβλία από άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα και δωρεάν αποστολή άνω τον 30 ευρώ (ευτυχώς γιατί στην πρωτοπορία ήταν νομίζω 65..)
www.politeianet.gr
 
Πιούζυ μου θύμησες ελληνική ταινία, με τον Αυλωνίτη να λέει "θα μου τα φάει όλα το άτιμο" :))

Πάντως από μια γρήγορη σύγκριση σε τίτλους οι τιμές της Πολιτείας είναι αρκετά χαμηλότερες από άλλα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία και τα 30 ευρώ όριο για να μην έχεις έξοδα αποστολής την κάνουν ακόμα πιο ελκυστική. :)
 
Ακριβως επειδη εχει προσφορες και καλες τιμες, με ελκυει τοσο πολυ που δεν μπορεις να αντισταθεις σε μια επισκεψη διαδικτυακη ή πραγματικη.. :)
 
άτιμη Πολιτεία θα με πτωχεύσεις.
Ποσο συμφωνω μαζι σου, Πιουζι! Ειναι μεγαλος πειρασμος, φαγουριζεται η τζεπη μου βλεποντας τοσα βιβλια που ηθελα να παρω σε πολυ χαμηλοτερες τιμες απο αλλα ηλεκτρονικα βιβλιοπωλεια. Εχω φτιαξει ηδη μια μικρη λιστα η οποια παει πλεον στα 200+ ευρω, να δουμε ποτε θα τα παρω...
 
Η Πολιτεία επιτέλους κατασκεύασε το site της ! Έχει πολύ φτηνότερα βιβλία από άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα και δωρεάν αποστολή άνω τον 30 ευρώ (ευτυχώς γιατί στην πρωτοπορία ήταν νομίζω 65..)
www.politeianet.gr
Thanks Μήτις, θα το τσεκάρω λίαν συντόμως :)
 
επιτελους το εφτιαξε το σαιτ της ηπολιτεια!!!απο εσας το ειδα. καιρος ηταν γιατι εμπαινα και ειχε μονο τα τηλεφωνα τους.

εγω απο την πολιτεια ψωνιζω κατα 95% το εχω γραψει και αλλου.τα πιο φτηνα εκει τα βρισκω.

παντως; και εγω οφειλω να πω οτι μου αρεσει παρα πολυ η βολτα στα βιβλιοπωλεια καταρχας ενα 30% των βιβλιων που αγοραζω θα τα διαλεξω εκιενη την ωρα βασει της ιστοριας τους επομενως ειναι ωραιο να πηγαινεις κ να βλεπεις τα ολοφρεσκα βιβλια και τι νεο υπαρχει στην αγορα.περα απο αυτο,επειδη τα βιβλια ταγαπω πολυ μου αρεσει να μην εζει ουτε ενα σημαδι πανω τους ειμαι ιδιοτροπη σε αυτο επομενως δεν εμπιστευομαι και τοσο τα ηλεκτρονικα βιβλιοπωλεια.

κατι αλλο που για εμενα ειναι ανασταλτικος παραγοντας ειναι και τα μεταφορικα.εγω που βρισκω χρονομου αρεσει και τη βολτα μου να κανω και να μη πληρωνωμεταφορικα.βεβαια εαν ημουν εκτος Αθηνων φυσικα και δε θα το συζητουσα!!
 
επειδή ψήθηκα από αυτό το νήμα, είπα να αγοράσω κι εγώ για 1η φορά μέσω διαδικτύου. Θα σας πω εντυπώσεις όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.
 
Oκ. Έστειλα την παραγγελία με το "καλάθι", ένα βιβλίο, δίνοντας το τηλ. μου και το mail μου, ζητώντας παραλαβή "με αντικαταβολή". Μέσα σε λίγες ώρες πήρα mail που λέει: "Ναι. Το έχουμε ακόμα. Μολών λαβέ. Οι ώρες λειτουργίες είναι αυτές. Κι αυτές."

Είναι κάτι που δεν έκανα σωστά; :ουχ:
 
Oκ. Έστειλα την παραγγελία με το "καλάθι", ένα βιβλίο, δίνοντας το τηλ. μου και το mail μου, ζητώντας παραλαβή "με αντικαταβολή". Μέσα σε λίγες ώρες πήρα mail που λέει: "Ναι. Το έχουμε ακόμα. Μολών λαβέ. Οι ώρες λειτουργίες είναι αυτές. Κι αυτές."

Είναι κάτι που δεν έκανα σωστά; :ουχ:
Κι απο που εκανες την παραγγελια;
 
Top