Αριστουργήματα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από "Τα Νέα"

Όπως διάβασα σε κυριακάτικη εφημερίδα, ξεκινάει νέα σειρά βιβλίων με τίτλο σειράς: Αριστουργήματα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, από την εφημερίδα Τα Νέα.

Το πρώτο βιβλίο δίνεται το Σάββατο 29/1 μαζί με την εφημερίδα, ενώ οι υπόλοιποι 19 τίτλοι θα κυκλοφορήσουν ανεξάρτητοι με τιμή 4,9Ε έκαστος.

Παρακάτω παραθέτω τίτλους και αντίστοιχη ημερομηνία κυκλοφορίας.

  • Γεώργιος Βιζυηνός - Το αμάρτημα της μητρός μου 29/1
  • Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης - Η γυφτοπούλα 4/2
  • Ιωάννης Κονδυλάκης - Ο πατούχας 11/2
  • Ανδρέας Καρκαβίτσας - Λόγια της πλώρης 18/2
  • Αργύρης Εφταλιώτης - Ο Μανώλης ο Ντελμπεντέρης 25/2
  • Κωνσταντίνος Χατζόπουλος - Ο πύργος του Ακροποτάμου 4/3
  • Αλέξανδρος Ρίζος Ραγκαβής - Ο συμβολαιογράφος 11/3
  • Γιάννης Ψυχάρης - Το ταξίδι μου 18/3
  • Κωνσταντίνος Θεοτόκης - Η τιμή και το χρήμα 25/3
  • Δημήτριος Βικέλας - Λουκής Λάρας 1/4
  • Ανδρέας Λασκαράτος - Ιδού ο άνθρωπος 8/4
  • Χρήστος Χρηστοβασίλης - Ο Κουτσογιάννης στα Γιάννενα 15/4
  • Εμμανουήλ Ροΐδης - Η Πάπισσα Ιωάννα Α τόμος 22/4
  • Εμμανουήλ Ροΐδης - Η Πάπισσα Ιωάννα Β τόμος 29/4
  • Κωνσταντίνος Χρηστομάνος - Το βιβλίο της αυτοκράτειρας Ελισάβετ 6/5
  • Παύλος Νιρβάνας - Το αγριολούλουδο 13/5
  • Ιάκωβος Πολυλάς - Ένα μικρό λάθος και άλλα διηγήματα 20/5
  • Ανδρέας Καρκαβίτσας - Ο ζητιάνος 27/5
  • Κώστας Κρυστάλλης - Πεζογραφήματα: Ηπειρωτικαί αναμνήσεις 3/6
  • Ζαχαρίας Παπαντωνίου - Διηγήματα 10/6
Δεν γνωρίζω την ποιότητα της έκδοσης και πρόσθετες πληροφορίες για την σειρά, όποτε καλό θα ήταν εάν κάποιος πάρει τον πρώτο τόμο να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τι ωραια .. :)

Θα παρω σιγουρα τον ζητιανο.

Τα περισσοτερα λιγο πολυ τα ξερω. Ειναι μελαγχολικα και με ασχημο τελος :λυγμ:

Θα πεσει το δακρυ κορομηλο βλεπω αν αρχισω να τα διαβαζω :κλαψ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Λοιπόν, νομίζω πως παράγινε το κακό με τις σειρές. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έχουμε τα λεφτά να τις προλάβουμε. Προσωπικά δηλώνω πως παραιτούμαι, :όχισουλέω: κι αν πάρω κάτι, θα ‘ναι καναδυό μονάχα, επιλεκτικά.
 
Συμφωνώ ότι παράγινε. Κοιτούσα προχτές το νήμα για το ποιος νικάει στη βιβλιοθήκη μας και σκεφτόμουν ότι και να πω ποιος νικάει αυτό δε θα με αντιπροσωπεύει. Για την ακρίβεια, εγώ που είμαι λάτρης του μοντερνισμού και γενικότερα των έργων του εικοστού αιώνα, γέμισα με μυθιστορήματα του 19ου :ωιμέ:
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Όντως, πολλές οι σειρές και σε ξεμυαλίζουν. Πάντως γενικά, δεν έχω πάρει ολόκληρη κάποια σειρά που κυκλοφορεί, προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι επιλεκτική, έτσι και αλλιώς κάποια δεν είναι του γούστου μου, αλλά και προσπαθώ να χαλιναγωγώ τον εαυτό μου από την γραμμή "να έχω όλη τη σειρά" (γιατί θέλω όλαααα τα βιβλία που πέφτουν στο διάβα μου:)))) ). Όμως, μπορεί να έχω χάσει κάποιο ενδιαφέρον βιβλίο από αυτά που δεν πήρα, ποιος ξέρει? Πιστεύω ότι, αν πρέπει να το διαβάσω, με κάποιο τρόπο θα ξαναέρθει στο δρόμο μου! ;)
 
Τι είναι μοντερνισμός;
Στη Βικιπαιδεία λέει τι δεν είναι... αλλά και αλλού που έψαξα δεν κατάλαβα.
 
Ο λόγος που εκδίδονται έργα του 19ου αιώνα είναι απλός. Τα πνευματικά δικαιώματα έχουν εκπνεύσει, οπότε οι εκδότες δεν καταβάλλουν τίμημα στους κληρονόμους. Οσον αφορά το ποιά έργα αξίζει να πάρετε, ανεπιφύλακτα προτείνω την "Πάπισσα Ιωάννα" (ειδικά αν είναι στο πρωτότυπο κείμενο του Ροίδη) και "Τα Λόγια της Πλώρης".
 
Μιχαλιό, ο μοντερνισμός είναι η αντίδραση στο ρεαλισμό. Δεν υπάρχει αντικειμενική πραγματικότητα, όλα είναι υποκειμενικά και ο καλλιτέχνης βρίσκεται πια στο προσκήνιο.Σημασία έχει το παρόν και η στιγμή. Η Βιρτζίνια Γουλφ είναι μια από τις κύριες αντιπροσώπους στη λογοτεχνία (Χρυσηίδα πρέπει να είναι πολύ αγαπητή υποθέτω!), στην ποίσηση ξεχωρίζω τον Τ.Σ.Έλιοτ.
Και για να μη βγω εκτός θέματος εντελως, θα πρότεινα σίγουρα το Ταξίδι μου του Ψυχάρη.Κυρίως για γλωσσικούς λόγους, καθώς είναι το πρώτο έργο που γράφτηκε βάσει των κανόνων της Ν.Ε γραμματικής.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Δελεαζομαι παρα πολυ απο αυτες τις σειρες. Μακαρι να μπορουσα να παρω ολα τα βιβλια :( αλλα δεν μπορω.

Παιρνω επιλεκτικα καθε φορα και παλι λιγα μου φαινονται :(

Για καθε ενα που δεν πηρα και ειναι πασιγνωστο και ας ξερω την πλοκη και ας το εχω διαβασει, μετανιωνω που δεν το πηρα και δεν το εχω :(

Για το καθε αγνωστο, μετανιωνω που δεν το εχω διαβασει :(.

Η βιβλιοθηκη εχει αρχισει να στεναζει :( (τα περισσορετα βιβλια που διαβασα ηταν δανεικα) και εγω εχω στον σωρο ακομη αρκετα αδιαβαστα :(


Τι να κανω; :(
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ο Βιζυηνός είναι, κατά την γνώμη μου, ο καλύτερος Έλληνας διηγηματογράφος μαζί με τον Παπαδιαμάντη. Τα διηγήματά του κυκλοφορούν συνήθως μαζεμένα και μάλιστα σε πολύ καλές εκδόσεις οπότε θα έλεγα, αντί να αγοράσει κανείς το πρώτο βιβλίο τής σειράς, καλύτερα να βάλει τα 4 € στον κουμπαρά για να αγοράσει έναν τόμο με περισσότερα διηγήματα. Βλέπω για παράδειγμα εδώ, την πολύ καλή, σκληρόδετη έκδοση τής Εστίας, που κοσμεί την βιβλιοθήκη μου, και περιέχει εφτά κορυφαία διηγήματά του, για 11 €. (Το σημειώνω για να μην έχουμε την ψευδαίσθηση πως πρόκειται και για κελεπούρι, αν όντως πρόκειται για ένα μόνο διήγημα, όπως φαίνεται από τον τίτλο που μας έδωσε ο Μελετητής στην αρχική ανάρτηση).

Από εκεί και πέρα, να προτείνω κι εγώ με την σειρά μου τον "Ζητιάνο" τού Καρκαβίτσα. :πάνω:
 
Απ οτι βλεπω η σειρά επανακυκλοφορει με μαλακό εξώφυλλο απο τα Νεα Σαββατοκύριακο. Ως τωρα εχουν δωθει τα Το αμάρτημα της μητρός μου του Βιζυηνου, Τα λογια της πλωρης του Καρκαβιτσα και το Η τιμή και το χρήμα του Θεοτόκη
 
Top