Untitled Document
Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 84

Νήμα: Άσχημο τέλος στα παραμύθια

Προεπιλογή

και εγω τον Χριστο, καστανο με γαλαζια μάτια ετσι τον εχω στο μυαλο μου, δεν μπορω να τον διανοηθω ως μελαχροινό, ειδες τελικά , η όλη ιστορια επιασε! παντως σε μια επιστολη ενος εκει αξιωματικου της Γαλιλιαιας , στον Τιβεριο ( οταν ο τελευταιος ζητά να μάθει γαι τον νεο διδάσκαλο που εχει εμφανιστεί), ο Χριστος αναπαρίσταται ως καστανος με λίγες ξανθιες αποχρωσεις και καστανα ματια και λιγο γενι, με ματια θλιμμένα, που κλαινε συχνά μετριο ύψος, ως πολυ ωραιος περιγραφεται. με απαλά..και καθαρά χαρακτηριστικά...τωρα ποια ειναι η αληθεια, δεν ξερω, παντως και κινηματογραφικα να το πάρεις η Μισελ Φαιφερ ειναι πιο κοντα σε αυτο που μας εχουν δωσει απο παιδια ως προτυπο ομορφιας, η εικονα της παρα καποια αλλης πιο μελαμψης και ας ειναι το ιδιο η περισσότερο όμορφη να π.χ. για την Μπελουτσι που ειναι πανεμορφη δεν το αμφισβητω αλλα η Φαιφερ επειδη ειναι πιο ανοικτοχρωμη ισως περνα καλυτερα σε μας και κινηματογραφικά!!

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Πολύ το γενικεύετε αυτό με το ίματζ. Καταρχάς, Φάρε, οι Εβραίοι δεν είναι μελαμψοί.

Και δεύτερον, πρόχειρα μπορώ να θυμηθώ δύο πολύ γλυκιές και καλές μελαχρινές : τη Χιονάτη και τη Χάιντι.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.098
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Καταρχάς, Φάρε, οι Εβραίοι δεν είναι μελαμψοί.
    Οι σύγχρονοι Ισραηλίτες, μετά από δύο σχεδόν χιλιετίες που ζούσαν στην Ευρώπη, σαφώς και έχουν ανάμικτα χρώματα. Αλλά οι αρχαίοι αυτών πρόγονοι, εκεί όπου ζούσαν, φυσικό ήταν να είναι κυρίως μελαψοί.
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    9.028

Προεπιλογή

Ακριβώς έτσι. Πόσο μάλλον που ο Χριστός παρουσιάζεται και ως ασκητής. Περιμένεις να δεις έναν ηλιοκαμένο, μελαψό, αδυνατισμένο ασκητή και σε αυτές τις δυτικοευρπαϊκές εικόνες αντικρίζεις έναν ξανθό γαλανομάτη που σου φέρνει στο μυαλό το όνομα Χανς και τα λαμπερά, καλολουσμένα μαλλιά του μυρίζουν Βιντάλ Σασούν.

Η απεικόνιση στην ορθόδοξη αγιογραφία μού μοιάζει πολύ πιο πειστική.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Πολύ το γενικεύετε αυτό με το ίματζ.
    Όσο γι' αυτό, πράγματι, θα υπάρχουν και πάρα πολλοί μελαχρινοί καλούληδες και ξανθοί κακούληδες. Λέω πάντως να αρχίσω να κρατώ σ’ ένα τετράδιο σημειώσεις για την εξωτερική εμφάνιση των κακών και των καλών σε ταινίες κτλ. κι έχω την αίσθησηπως θα προκύψουν κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Προεπιλογή

η χιονατη ηταν ενα μελαχροινο κοριτσακι με κατασπρο δερμα και κοκκινα χείλη και παρα πολυ συμπαθητικη και μάλλον απο μόνη της καταρριπτει τον μύθο- αλλα η μητρια θα μπορουσε να ηταν ξανθιά; η Χαιντι ηταν καστανή με σταράτο δερμα και καστανά ματάκια!! η σταχτομπουτα πάλι ξανθιά με γαλάζια μάτια!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Ακριβώς έτσι. Πόσο μάλλον που ο Χριστός παρουσιάζεται και ως ασκητής. Περιμένεις να δεις έναν ηλιοκαμένο, μελαψό, αδυνατισμένο ασκητή και σε αυτές τις δυτικοευρπαϊκές εικόνες αντικρίζεις έναν ξανθό γαλανομάτη που σου φέρνει στο μυαλό το όνομα Χανς και τα λαμπερά, καλολουσμένα μαλλιά του μυρίζουν Βιντάλ Σασούν.

Η απεικόνιση στην ορθόδοξη αγιογραφία μού μοιάζει πολύ πιο πειστική.

Όσο γι' αυτό, πράγματι, θα υπάρχουν και πάρα πολλοί μελαχρινοί καλούληδες και ξανθοί κακούληδες. Λέω πάντως να αρχίσω να κρατώ σ’ ένα τετράδιο σημειώσεις για την εξωτερική εμφάνιση των κακών και των καλών σε ταινίες κτλ. κι έχω την αίσθησηπως θα προκύψουν κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα.
    φαρε, χρυς κοιταξτε εδω: http://www.youtube.com/watch?v=u1gRHbA5-HA

Για μενα η καλυτερη εκδοχή στην ιστορια της Σταχτομπουτας ( το παιδικο εχει την μαγεια των παιδικων του 80' και την συγκροτηση τους), η ηρωιδα όμως ειναι κοκκινομάλλα με πρασινα μάτια και όμως αποπνεει ζεστασια και εμπιστοσύνη! άλλωστε και η Ωντρευ ηταν καστανη αλλα παντου εμφανίζεται ως η καλη νεραιδα του παγκόσμιο κινηματογραφου, τοσο στην Σαπρινα , οσο και στο ωραια μου κυρια και ενεπνεσε τα όνειρα τοσων κοριτσιών!

Αρα δεν εχει σχεση το χρωμα των μαλλιων η των ματιων ειναι τι θα σου εμπνευσει ο ηρωας κάθε φορά, στον ζοφερο οικο , ο νεαρος χειρουργος Αλλαν Γουντκορτ, περιγραφεται ως μελαμψος απο τον Ντικενς και μελαχροινος κι όμως στην παγκοσμια λογοτεχνια, θεωρειται ενα απο τα πιο ανηδιοτελη προσωπα που πέρασαν ποτέ..συνεχισει να αγαπα την Εσθερ παρ'ολη την ασθενεια της ενω καποιος αλλος θαυμαστης την εγκαταλειπει και δινει τις ιατρικες του υπηρεσιες στους φτωχους και πονεμενους του Λονδινου χωρις αμοιβή!

Φαρε ο Χριστος πρεπει να ηταν καθαρά καστανός, ουτε ξανθος, ουτε μελαμψος, απο την επιστολη που στάλθηκε στον Τιβέριο, ειναι αντικειμενική πηγή γιατι γραφτηκε απο ουδετερο πρόσωπο!

Πολεμίστρια του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Λορένα
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω
    "Εννεα μαγικα παραμυθια" Οσκαρ Ουαιλντ

Προεπιλογή

Και μιας και μιλαμε για εμφανιση, εχω προσεξει προσεξει στο βιβλιο "Τζεην Ευρ" η Τζεην περιγραφεται στο βιβλιο ως μια καστανη κοπελα, οχι ιδιαιτερα ομορφη.. μαλλον προς το ασχημο εκλινε. Η πανεμορφη και κακια Μπλανς Ικραμ, περιγραφεται με ακριβεια πως ειναι : μελαμψη, με καταμαυρα μαλια σε πλουσιες μπλουκλες.

Σε ολες τις μεταφορες στην τηλεοραση ειναι ξανθια (ακομη και στην πιο προσφατη). Δεν μπορω να πω πως μου αρεσε. Μου εβγαζε μια ψυχροτητα, εστω και αν ηταν ομορφη. Πιστευω μια μελαχρινη θα εδειχνε καλυτερα.
    Η δε Τζεην στις παλιες εκδοχες ηταν και εκεινη ξανθια. Στις προσφατες ευτυχως εβαλαν καστανες.
    Δεν πειράζει που δε σου 'ρθε η ζαριά
    τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα
    Το λέει κι ένα τραγούδι που μας μάθαιναν παλιά…
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από αριαδνη Δες Ανάρτηση
    Αρα δεν εχει σχεση το χρωμα των μαλλιων η των ματιων ειναι τι θα σου εμπνευσει ο ηρωας κάθε φορά, στον ζοφερο οικο
    Αριάδνη, αυτό δεν είπα παραπάνω; Ότι είναι μάλλον λάθος να το γενικεύουμε.

Μου έχουν έρθει στο μυαλό από χτες ένα σωρό ξανθοί κακοί, όπως για παράδειγμα ο εκπαιδευόμενος μάγος στις ταινίες του Χάρι Πόττερ, ή ένας άλλος ξανθός νεαρός, ο κακός στις ταινίες Καράτε Κιντ. Αν το ψάξουμε θα βρούμε πολλά παραδείγματα.

Όσο για τον Χριστό, χτες μόλις και χάρη σ' αυτό το νήμα, έμαθα την σημασία της λέξης μελαψός (και την ορθογραφία της ). Αυτό που πίστευα μέχρι χτες για τη λέξη αυτή ήταν ότι αναφέρεται στους μαύρους, όχι αυτούς που είναι κατάμαυροι, αλλά στους σοκολατένιους. Γι' αυτό και το σχόλιό μου παραπάνω για τους Εβραίους. Το έψαξα όμως και είδα ότι με τη λέξη μελαψός αναφερόμαστε σ' αυτή την απόχρωση που έχουν οι Αιγύπτιοι!!! Ήμουν μακριά νυχτωμένη...
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 07-02-11 στις 17:59
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

Χρυς στα παραμυθια μονο ισως γινεται, υπερτερει λιγο το ξανθό.., άλλωστε η Εσμεράλντα απο την Παναγια των Παρισιων ηταν συμπαθέστατη και μελαχροινη, οσο για την Μαρια του ''νησιού'' και αυτη μελαχροινη, σταρένια σαν τις γυναικες της Κρητης και σαν την μητερα της Ελένη, ενω η αδελφή της Αννα που ειναι ακριβως το αντισταθμισμα και των δυο, ειναι ξανθιά ( μην κοιτάτε στο σηριαλ, αλλαξανε οι ρόλοι)!

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Γαία
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    129
    Τώρα διαβάζω
    From Hell - Alan Moore/Επιτήρηση και τιμωρία - Michel Foucault

Προεπιλογή

Επειδή τα παραμύθια απευθύνονται κυρίως σε παιδιά, δε νομίζω πως θέλει ο παραμυθάς να περάσει κάποιο αρνητικό μήνυμα για τη ζωή. Καταλαβαίνετε. Μέσα από την απαισιοδοξία γίνεται να βγει κάποιο καλό δίδαγμα. Μπορεί η μικρή γοργόνα να πέθανε και να πληγώθηκε από τον πρίγκηπα, αλλά έγινε αφρός, δεν χάθηκε.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •