Untitled Document
Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από σύνολο 84

Νήμα: Άσχημο τέλος στα παραμύθια

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γαία Δες Ανάρτηση
    Επειδή τα παραμύθια απευθύνονται κυρίως σε παιδιά, δε νομίζω πως θέλει ο παραμυθάς να περάσει κάποιο αρνητικό μήνυμα για τη ζωή. Καταλαβαίνετε. Μέσα από την απαισιοδοξία γίνεται να βγει κάποιο καλό δίδαγμα. Μπορεί η μικρή γοργόνα να πέθανε και να πληγώθηκε από τον πρίγκηπα, αλλά έγινε αφρός, δεν χάθηκε.
    Συμφωνω γαια, φαινεται πως τίποτα δεν χάνεται ( γαια εσυ, αστρολογχη η φίλη σου, μια χαρά συμπληρωνεστε και μια χαρα προσαρμοστηκατε στη λέσχη μας)!

άλλο παραμυθι λιγο λυπητερο ηταν η Ελιζα και οι κυκνοι και νομιζω στην αρχικη του μορφη ειχε και αυτό ασχημο τελος!

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.708
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε τα ασχημα τελη στα παραμυθια, συμπεριλαμβανομενων καποιων γιαπωνεζικων "μικιμάου" που εβλεπα μικρος στην τηλεοραση.

Τα ρομαντικά τελη οπως στον 'Μολυβενιο Στρατιωτη' που λενε 'ναι μεν πεθανανε αλλα...' για μενα απλα χρυσώνουν το χάπι
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Αστρολόγχη
    Περιοχή
    ubi bene ubi patria
    Αναρτήσεις
    36

Προεπιλογή

Αριάδνη είναι που συμπληρώνουμε γη και ουρανό, λογική και ευαισθησία και άλλα τετοια φαινομενικα αταίριαστα. Μόνο στην πολυλογία και την "ανάλυση" τα βρίσκουμε (:
    "Η φυγή δεν είναι νίκη, το όνειρο είναι τεμπελιά και μόνο το έργο μπορεί να χορτάσει την ψυχή και να σώσει τον κόσμο" Νίκος Καζαντζάκης, Συμπόσιον

Προεπιλογή

Εσυ μαλλον μικρη μου εκπροσωπεις τον ουρανο και την ευαισθησια...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Έχω πάντως μπουχτίσει να βλέπω ανοιχτόχρωμους καλούληδες και μελαψούς κακούληδες.
    Συμφωνώ απόλυτα!!!!!(όχι επειδή είμαι μελαχρινή)

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    9.213

Προεπιλογή

πάνω στην συζήτηση για ξανθούς καλούληδες και μελαχρινούς κακούληδες..

Στα στρουμφάκια αρχικά η Στρουμφίτα είναι δημιούργημα και όργανο τού Δρακουμέλ. Ας πούμε, κακιά. Και είναι μελαχρινή.

Έπειτα την πιάνει ο Μπαμπαστρουμφ και της κάνει μάγια για να γίνει κανονικό στρουφμάκι. Ας πούμε, καλή. Και δίχως κανέναν προφανή λόγο, τζουπ, γίνεται ξανθιά.

Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Προεπιλογή

απο μαυρο σε ξανθο????ο κομμωτης της επρεπε να την ενημερωσει καλυτερα.απο μελαχρινη σε ξανθια με 1 μαγικο = καταστροφη!!! ειμαι και μελαχρινη και κομμωτρια ε με πνιγει το δικιο βρε αδερφε!!!!!
    " It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife. "
    ~ Pride and Prejudice, Jane Austen

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Λεηλάτης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    17

Προεπιλογή

παντως Οι κομμωτριες ειναι συνήθως ξανθιές...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Λεηλάτης Δες Ανάρτηση
    παντως Οι κομμωτριες ειναι συνήθως ξανθιές...
    εγω ειμαι εξαιρεση αχαχχαχα!!!!
    " It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife. "
    ~ Pride and Prejudice, Jane Austen

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Ο Τρίτος Φάουστ
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Αναρτήσεις
    70
    Τώρα διαβάζω
    "Μιχαήλ Στρογκώφ" του Ιουλιου Βερν, Εισαγωγή στο έργο του Καζαντζάκη του Beaton

Προεπιλογή

Έχετε κατα νου τον "Εγωιστή Γίγαντα" του Όσκαρ Ουάϊλντ; Φέτος το διάβασα στους μαθητές μου πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων και συγκινήθηκαν. Δε το περίμενα ένα παραμύθι αυτού του είδους να αγγίζει τόσο τα σημερινά παιδια...
    Τελευταία επεξεργασία από Ο Τρίτος Φάουστ : 30-01-12 στις 21:47
    Σα να γεννήθηκα μόνο στο μυαλό....
    Ο Τρίτος Φάουστ

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •