Untitled Document
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 42

Νήμα: Βίος και πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Παραμυθού
    Περιοχή
    Πολύ συχνά, στην επαρχία. Αλλά και η Αθήνα με ανέχεται.
    Αναρτήσεις
    83

Προεπιλογή

Με την αφορμή που μου δώσατε, χτύπησα στο διαδίκτυο για Γεννεαλογικό δέντρο Ντακ. Έχει ενδιαφέρον. Ακόμα και γραφιστικά, απασχόλησε πολλαπλά. Τίποτε απ' αυτά δεν με απασχολούσε όταν διάβαζα τα σνιφ, τα αγκρρ και τα ουάκ
    Και ψέμματα δεν λέω!

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.598
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.598
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Όλα αυτά με κάνουν λοιπόν να σκεφτώ πως το όλο σκηνικό ενδέχεται να είναι έτσι στημένο ώστε να λείπει κάθε υπόνοια για σεξ. Δεν υπάρχουν γονείς που κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι και οι θείες μένουν σε άλλο σπίτι από τους θείους. Πράγμα που ταιριάζει και με τον πουριτανισμό που διακατέχει την Αμερικανική κοινωνία.
    Οχι μονο. Εγω πχ σαν παιδι-αναγνωστης θα δυσκολευομουν να συμπαθησω και να ταυτιστω με εναν ηρωα που ειναι πχ οικογενειάρχης! Στις παιδικες ιστοριες οι γονεις ειναι κυριως δευτερευοντες χαρακτηρες.

Επισης αν καποιος δημιουργος σκεφτοταν το πιο φυσικο, δηλαδη ο Ντοναλντ να ειναι πατερας των Χ-Λ-Ντ, θα φορτιζε και θα οριοθετουσε εντελως διαφορετικα την ολη σχεση και συμπεριφορα τους. Ετσι οπως βλεπω τον Ντοναλντ να ωρυεται υστερικα σε καποια κουτσουκελα των ανηψιων, δε θα μπορουσα να φανταστω καποιον πατερα να κανει ετσι.

Ακομα, οι σκηνες οπου καποιος κινδυνευει και οι αλλοι πχ τον σωζουν, θα φορτιζοταν πολυ πιο δραματικα, σε σημειο μελό.

Τελικα ναι, το τεχνασμα θειος-ανηψια εχει πολλα πλεονεκτηματα
    Τελευταία επεξεργασία από Αντέρωτας : 11-09-11 στις 00:24
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Προεπιλογή

Δύσκολο να φανταστεις τον Ντοναλντ ως πατέρα! καταρχήν ο ιδιος μοιαζει να μην εχει ενηλικιωθεί ποτέ αφου τα ανηψια του κάνουν παρατηρήσεις , του δινουν εκωφαντικές συμβουλές και τον βγάζουν απο δυσκολες ιστορίες,αιωνιο παιδι ο Ντοναλντ., ανεπρόκοπος και αργοσχολος πως καταφερνε να συντηρει τα τρια παπια..αλλα ποιανου ειναι τα ανηψια, βρε παιδια, με παρθενογεννηση ηρθα στον Ντισνευ κόσμο;

τα ανηψια δειχνουν καποιες φορες να ειναι οι φυσικοι κηδεμόνες του
    Τελευταία επεξεργασία από Αριαδνη : 11-09-11 στις 12:43

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    988
    Τώρα διαβάζω
    κάποιο μυθιστόρημα, κάποια ποίηση

Προεπιλογή

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα κόμικς αυτά είναι κυρίως για παιδιά, οπότε ας μην περιμένουμε να βλέπουμε και τις ερωτικές περιπτύξεις του Ντόναλντ με την Νταίζη.

Αριάδνη, λίγα τα λόγια σου για τον Ντόναλντ!! Ένας βιοπαλαιστής είναι, ο άνθρωπος, και έχει να ταΐσει και τρία κουτσούβελα που του φόρτωσε η αδερφή του, χώρια τον αρχιτσιγκούναρο θείο του που τον εκμεταλλεύεται για 3 δεκάρες την ώρα! Έχω σκεφτεί πολλές φορές να γράψω κάτι σε ρεαλιστικό πλαίσιο με τον Ντόναλντ, να αποκαταστήσω την φήμη του

Τα ανίψια, μετά Μπαρκς, οπότε και μπήκαν στους Μικρούς Εξερευνητές, έγιναν παιδιά του κατηχητικού

Ο Βίος και Πολιτεία, τώρα, είναι εξαιρετικό έργο. Κι εγώ, ωστόσο, πλέον μαζεύω μερικά περιοδικά μόνο για συλλεκτικούς και συναισθηματικούς λόγους, αφού εκτός από την αναπόφευκτη ωρίμανση που έρχεται, έχει πέσει κι αισθητά η ποιότητα των ιστοριών (π.χ ο Ρόσα έχει σταματήσει εδώ και 3 χρόνια)

Προεπιλογή

Mοντι απο την στιγμη που τον θυμαμαι τον Ντοναλντ όλο σε μια αιωρα ειναι, χα, χα και ξεκουραζεται!!! οταν δεν εκτελει αποστολες για τον μεγάλο θειο!! Τωρα ηλικιακα ισως να μην ήρθε η ωρα να γίνει πατέρας αφου και αυτός και ο Μικυ παρουσιαζονται ως νεαροί δηλ. 20 plus, οποτε η πατρότητα θα ηταν λίγο ακαιρη σε αυτή την φάση μιας εργένικης και ατεκνης ζωής κατα συνεπεια, οντως ο κόσμος τους ειναι ασαφης και φυσικοί νομοι καταλύονται!! σκεφτειτε μονο πόσες φορες ο μαυρος πιτ χτυπά τον Μικυ και κεινος δεν παθαινει τιποτε! πόσες φορες ο Ντοναλντ πέφτει και ειναι ok! πηγαινουν ταξιδια στην ζούγκλα και βγαινουν αλώβητοι!!!!!!! πηγαινουν στην σεληνη και πίνουν καφέ, οπως εμεις στην πλατεια της πόλης μας ...αυτό που με αναστατωνει ειναι οτι τα κομικς δεν γεράζουν ποτεσε αντιθεση με μας!

Την καταγωγη τους οι Μακ Ντακ ίσως την ελκουν απο την Σκωτία, γιατι θυμάμαι μια ιστορία για εναν πρόγονο του Σκρουτζ ,ευγενή και τσιφούτη βεβαιως, βεβαιως απο τα κάστρα της Σκωτίας, να ερχεται στον Σκρουτζ σαν φαντασμα και να τον ταραζει..

επιτελους να μάθουμε για την εμμονη του Σκρουτζ με την τυχερή δεκάρα αλλά και άλλες πτυχες της παπιοζωής του!!τελικά υπήρχε και γι΄αυτον γυναικα η Τζενη, νομιζα πως με το μόνο πραγμα που είχε ερωτα αληθινό , ηταν τα λεφτά!

απο οτι καταλαβα η ιδεα ηταν του Ντισνευ ενω τα σχεδια εγιναν απο τον Ροσα και οι διάλογοι απο τον Μπαρκς, εξου και η εγκυκλοπαιδεια, ελπίζω να μην τα μπερδευω!!
    Τελευταία επεξεργασία από Αριαδνη : 11-09-11 στις 17:05

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    9.022

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αμοντιλιάδο Δες Ανάρτηση
    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα κόμικς αυτά είναι κυρίως για παιδιά, οπότε ας μην περιμένουμε να βλέπουμε και τις ερωτικές περιπτύξεις του Ντόναλντ με την Νταίζη.
    Δεν μιλάμε για περιπτύξεις, για το αυτονόητο λέμε: να έχουν τον μπαμπά τους και την μαμά τους λένε. Ειδικά σήμερα, επικρατεί μια διαφορετική παιδαγωγική άποψη, πως μπορούμε και πρέπει να εξηγούμε την διαδικασία τής γέννησης ενός ανθρώπου στα παιδιά με έναν απλό και ειλικρινή τρόπο (ο μπαμπάς που αγαπάει πολύ την μαμά έβαλε ένα σποράκι μέσα της κτλ. κτλ.)

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αμοντιλιάδο Δες Ανάρτηση
    Κι εγώ, ωστόσο, πλέον μαζεύω μερικά περιοδικά μόνο για συλλεκτικούς και συναισθηματικούς λόγους, αφού εκτός από την αναπόφευκτη ωρίμανση που έρχεται, έχει πέσει κι αισθητά η ποιότητα των ιστοριών (π.χ ο Ρόσα έχει σταματήσει εδώ και 3 χρόνια)
    Πολύ αλήθεια αυτό. Πριν μερικούς μήνες αγόρασα ένα τεύχος κλασικά και η χαμηλή ποιότητα (βλέπεις, προσπαθώ να μην πω ανοησία) τής ιστορίας μέσα με στεναχώρησε. Δεν νομίζω πως θα ξαναπάρω μικυμάου.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    Την καταγωγη τους οι Μακ Ντακ ίσως την ελκουν απο την Σκωτία, γιατι θυμάμαι μια ιστορία για εναν πρόγονο του Σκρουτζ ,ευγενή και τσιφούτη βεβαιως, βεβαιως απο τα κάστρα της Σκωτίας, να ερχεται στον Σκρουτζ σαν φαντασμα και να τον ταραζει..
    Χαρακτηριστικό το πρόθημα Μακ και νομίζω πως η έμπνευση είναι πάνω στο στερεότυπο που θέλει τους Σκοτσέζους τσιγκούνηδες.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    απο οτι καταλαβα η ιδεα ηταν του Ντισνευ ενω τα σχεδια εγιναν απο τον Ροσα και οι διάλογοι απο τον Μπαρκς, εξου και η εγκυκλοπαιδεια, ελπίζω να μην τα μπερδευω!!
    Ο Ντίσνεη δημιούργησε τους ήρωες και έπειτα κατάφερε να αναγάγει το δημιούργημά του σε τεράστια βιομηχανία όπου απλά άλλοι δημιουργοί δουλευάν γι' αυτόν ζωγραφίζοντας κόμιξ που φέραν την δική του υπογραφή αντί για την δική τους και, στην πραγματικότητα, δεν υπήρχε πουθενά μήτε μια απλή αναφορά στον πραγματικό δημιουργό. Απλά, ύστερα από τόσες δεκαετίες τεράστιες επιτυχίας, βγήκαν στην επιφάνεια οι δημιουργοί κι επιτέλους τους αποδόθηκαν ονομαστικά τα δημιουργήματά τους.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Προεπιλογή

Δεν ξέρω στην ίδια σειρά αν ανηκουν και βιβλία όπως οι τελευταίοι επίγονοι του Καρλ Μπανκς, πάντως οι τιμές τσιμπημένες!αν αξίζει όμως τον κόπο...

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.705

Προεπιλογή

Ο Ροσα εγινε ο αγαπημενος μου απο την πρωτη στιγμη που διαβασα ιστορια του. Θυμαμαι ποσο τελειες ηταν ολες οι δικες του ιστοριες, ποσο χιουμορ ειχαν και ποσο καταπληκτικα ηταν τα σκιτσα του, τοσο που εγω που δεν προσεχα ποτε τους δημιουργους των ιστοριων που διαβαζα, μπηκα στη διαδικασια να ψαχτω. Η πιο αγαπημενη μου ιστορια του ειναι "Ο δρομος για το Ελ Ντοραντο", που πραγματικα τη λατρευω κ δε χορταινω να την ξαναδιαβαζω. Και φυσικα το επος του Βιου και της Πολιτειας και τα Χαμενα Επεισοδια. Ο Ροσα εκανε τεραστιο εργο για τους λατρεις των παπιων. Δυστυχως δεν του φερθηκαν καλα εδω στην Ελλαδα, καθως οι τομοι που κυκλοφορουν τωρα με τιτλο "Βιβλιοθηκη Κομιξ" εχουν νομιζω αποκλειστικα δικες του ιστοριες, χωρις ομως να τον εχουν ενημερωσει κ σιγουρα χωρις να τον πληρωνουν τιποτα. Γι'αυτο κ δεν αναφερουν πουθενα το ονομα του, ομως για οσους ξερουν ειναι ξεκαθαρο τινος ειναι αυτη η καταπληκτικη δουλεια κ αυτα τα λεπτομερη σκιτσα! Τον λατρευω γιατι οι ιστοριες του εχουν δραση, γιατι εχω μαθει πολλα πραγματα απο τις ιστορικες αναδρομες του, γιατι στο φοντο καθε καρε του εκτυλισσεται μια ακομα ιστορια συνηθως, για τις καταπληκτικες ατακες του, για την αγαπη του για τον Σκρουτζ που κι εγω αγαπω εξαιτιας του παρα πολυ, γιατι καθε φορα που θα διαβασω ακομα κ μια μικρη ιστοριουλα του θελω να γινω σχεδιαστρια κομιξ εκεινη τη στιγμη! Λατρευω γενικα τις ιστοριες που περιλαμβανουν κυνηγι θυσαυρου, επισκεψη στο καστρο των Μακντακ στη Σκωτια, και αντιπαλο ειτε τη Ματζικα, ειτε τον Χρυσοκουκη. Κυριως λατρευω το οτι οι περισσοτερες ιστοριες του Ροσα ειναι τεραστιες κ χορταστικες κ εχουν ποιοτητα! (κατι που λειπει εμφανως απο τις ιστοριες του περιοδικου Κομιξ εδω κ μερικα χρονια)

Επισης να προσθεσω οτι η Τζενη δεν ειναι η κοπελα του Σκρουτζ, απλως τον θελει, ειναι εντελως μονοπλευρο και δε θα μπορουσε ποτε να την ερωτευτει γιατι η καρδια του ηταν απο παλια δοσμενη σε μια αλλη ξανθια καμπαρετζου στο Ντωσον.

Μοντι αν ακομα το αγοραζεις το Κομιξ (εγω σταματησα) ακουσα οτι ή αυτον ή τον επομενο μηνα θα δημοσιευτει ιστορια του Ροσα, καποια απο τα Χαμενα Επεισοδια δε θυμαμαι ποια...
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

 
    Περιοχή
    Pres de Notre-Dame, a cote de Quasimodo
    Αναρτήσεις
    889

Προεπιλογή

Αγαπημένο Κόμιξ !!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα