Untitled Document
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από σύνολο 42

Νήμα: Βίος και πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Αξία
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    296
    Τώρα διαβάζω
    Ανθολογία της Νεοελληνικής Γραμματείας - Ποίηση

Προεπιλογή

Κορυφαίο έργο! Αυτό που με τρελαίνει στο Ρόσα όμως, που με κάνει να κυνηγάω την κάθε του ιστορία δεν είναι ούτε το τρομερό σχέδιο, ούτε το δυνατό σενάριο, ούτε οι ολοκληρωμένοι χαρακτήρες. Είναι οι κρυμμένες του αφιερώσεις στον Μπαρκς και στον Ντίσνευ. Είτε είναι αρχικά είτε κάποιος κρυμμένος Μίκυ κάθε φορά τα ψάχνω και τα βρίσκω! Είναι ένα παιχνίδι που παίζει με τους θαυμαστές του και εμένα μου αρέσουν πολύ τα παιχνίδια
    "But if you kill all the bad people.......you will be the only bastard left."

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.876
    Τώρα διαβάζω
    Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ

Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι φαν των Ντισνεϊκών κόμιξ οφείλω να παραδεχτώ ότι ο Ρόσα είναι ο αγαπημένος μου δημιουργός της Ντίσνεϊ και ο Βίος και Πολιτεία του Σκρούτζ από τις καλύτερες ιστορίες Ντίσνεϊ που έχω διαβάσει. Το γενεαλογικό δέντρο των Ντακ που έχει φτιάξει ο Ρόσα και παραθέτει ο Οδυσσέας παραπάνω, είναι φτιαγμένο με βάσει τα κόμιξ του Μπαρκς, που έδωσε ζωή στον κόσμο του Ντόναλντ δημιουργώντας αρκετούς από τους πιο ενδιαφέροντες δευτεραγωνιστές που συχνά επισκιάσουν και αυτόν ακόμα τον Ντόναλντ. Στο δέντρο συμπεριλαμβάνεται και ο Φέθρυ, ιταλικής καταγωγής που ο ίδιος ο Ρόσα δηλώνει ότι δεν τον συμπαθεί καθόλου, τον συμπεριέλαβε όμως στο δέντρο γιατί ο Μπαρκς τον ενέκρινε και τον είχε συμπεριλάβει σε κάποιες ιστορίες του.

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.618
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κόρτο Μαλτέζε Δες Ανάρτηση
    ο Φέθρυ, ιταλικής καταγωγής που ο ίδιος ο Ρόσα δηλώνει ότι δεν τον συμπαθεί καθόλου, τον συμπεριέλαβε όμως στο δέντρο γιατί ο Μπαρκς τον ενέκρινε και τον είχε συμπεριλάβει σε κάποιες ιστορίες του.
    Χμ... κοιταξα τη Wikipedia για τον Φεθρυ και λεει λιγο πολυ το αντίθετο: ο Φεθρυ δημιουργηθηκε απο Αμερικάνους, δεν τον συμπεριέλαβε ποτέ ο Μπαρκς σε ιστορίες του, και ο Ρόσα τον συμπεριέλαβε μόνο και μόνο επειδή ήταν αγαπητός στους μη-Αμερικάνους αναγνώστες
    Τελευταία επεξεργασία από Αντέρωτας : 09-06-13 στις 12:55
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.946

Προεπιλογή

εμένα μ' αρέσει πολύ ο Φέθρυ.. μόνο που μια ζωή τον έλεγα Φέρθυ.

και ποιος είναι ο ξάδερφος μυστήριο εκεί πάνω από τον Σκρουτζ;
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.618
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Ειναι ο πατερας των Χιουι-Λιουι-Ντιουι.

Σχόλιο: στη βάση του δέντρου McDuck δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιός είναι αδελφός και πατέρας ποιανού.
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.946

Προεπιλογή

ο αχρείος που παράτησε τα παιδιά του στον τεμπέλη εργένη θείο τους;!!
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    988
    Τώρα διαβάζω
    κάποιο μυθιστόρημα, κάποια ποίηση

Προεπιλογή

Εμένα πάλι ο Φέθρυ μου τη σπάει απίστευτα.... Καμία προσωπικότητα, μόνο τραβηγμένα γραφικός και γκαφατζής.

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Αξία
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    296
    Τώρα διαβάζω
    Ανθολογία της Νεοελληνικής Γραμματείας - Ποίηση

Προεπιλογή

Είσαι πολύ σκληρός νομίζω με τον Φέθρυ. Είναι αλπά ένας αξιαγάπητος και πάντα καλοπροαίρετος ήρωας. Θέλει να βοηθήσει σχεδόν πάντα, άσχετα από το ότι είναι γκαντέμης και σαψάλης. Έχω γελάσει πολύ με ιστορίες που εμφανίζεται μαζί με τον Ντόναλντ διότι κάνουν ένα εκρηκτικό δίδυμο!
    "But if you kill all the bad people.......you will be the only bastard left."

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.876
    Τώρα διαβάζω
    Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αντέρωτας Δες Ανάρτηση
    Χμ... κοιταξα τη Wikipedia για τον Φεθρυ και λεει λιγο πολυ το αντίθετο: ο Φεθρυ δημιουργηθηκε απο Αμερικάνους, δεν τον συμπεριέλαβε ποτέ ο Μπαρκς σε ιστορίες του, και ο Ρόσα τον συμπεριέλαβε μόνο και μόνο επειδή ήταν αγαπητός στους μη-Αμερικάνους αναγνώστες
    Έχεις δίκιο με πρόδωσε η μνήμη μου από ένα παλιό κείμενο του Ρόσα σε κάποιο τεύχος Κομιξ του Τερζόπουλου που εξηγούσε το γενεαλογικό δέντρο που είχε φτιάξει. όντως ο Φεθρυ είχε φτιαχτεί από αμερικάνους (για την ιταλική αγορά) και ο Ρόσα τον συμπεριέλαβε λόγω αιτήματος κάποιων Ευρωπαίων εκδοτών του. Λεπτομέρειες εδώ για το κείμενο του Ρόσα και εδώ το ιστορικό του Φέθρυ

Συγνώμη για την παραπληροφόρηση

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    3.209
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Τρομερά αγαπημένο όλο το έργο του Ρόσα, στο οποίο εισάγονται οι οικογενειακές σχέσεις, ο έρωτας, το πάθος και ο θάνατος στον κόσμο των παπιών. Προσωπικά με συγκινεί βαθιά.
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •