Μαργαρίτα

Γεννήθηκα στην Θεσσαλονίκη αλλά μεχρι τα έξι μου ζούσα σε ενα χωριο στην Κατερίνη μετα τα έξι για καλή μου τύχη επιστρέψαμε πάλι εδώ.Είμαι 20 ετών, μετά το γυμνάσιο αποφάσισα να πάω σε σχολή κομμωτικής.'Επρεπε να αρχίσω την πρακτική μου απο το δευτερο ετος οπότε δουλευω απο τα 15 μου.Δεν γκρινίαζω γιατί ήταν επιλογή μου,μου αρέσει πολυ η δουλεία μου αν και πιστέψτε με είναι πολυ ποιο δύσκολη από όσο φαίνεται.
Την αγάπη μου για τα βιβλία την ανακάλυψα στην τρίτη δημοτικου(τα μαθήματα του σχολείου πάλι δεν τα αγαπούσα και πολύ) θυμάμαι πολύ εντονα να κρύβω μέσα στα σχολίκα βιβλία τα πρώτα μου λογοτεχνικά,τους "θησαυρούς" μου.
Ξέρω πως οι πιο πολλοί εδω στην λέσχη είστε άνθρωποι με πτυχία και σπουδές αλλά δεν νομίζω πως θα μας εμποδίσει ποτέ αυτό να μοιραστούμε κάτι που όλοι έχουμε κοινό,την αγάπη μας για τα βιβλία...Εκεί νομίζω όλοι μιλάμε την ίδια γλώσσα..
Αυτά τα λίγα απο εμένα τα υπόλοιπα με τον καιρό.

Μαργαρίτα
 
Μαργαριτα, ουτε εγω εχω σπουδάσει κάτι, απωθημένο παιδικό δεν είσαι η μόνη, ξερεις ποτέ δεν ειναι αργά πόσο μάλλον για σένα που εισαι μικρή κοπέλα..
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Καλως όρισες Μαργαρίτα :)

Εγω σπουδάζω σε μεγαλύτερη ηλικία αυτο που παντα ηθελα.

Η αγάπη για τα βιβλια δεν εχει να κανει με πτυχια (νομιζω δηλ, μην με παρετε και με τις πετρες οι υπολοιποι :)))))
Και μενα παντα μου αρεσε να διαβαζω εξωσχολικα και απο τα σχολικα οτι εβρισκα ενδιαφερον (και οσο μεγαλωνα ολο και λιγοτερα εβρισκα..)

Ειμαι σιγουρη πως θα κανουμε καλη παρεουλα ;)

Υ.Γ. στην σχολη πληροφορικης που πηγαινα στα 20 μου, διπλα ακριβως ηταν το τμημα της αισθητικής. Στην αρχη του εξαμηνου ολες οι κοπελες και των δυο τμηματων μοιαζαμε λιγο πολυ (ρουχα εμφανιση, μακιγιαζ ανυπαρκτο κτλ). Στο τελος του εξαμηνου στης αισθητικης τα κοριτσια εγιναν πανεμορφες κοπελες. Εμεις παλι.. μειναμε στα ιδια (χαλια).

Καποια στιγμη οπως τις κοιταζαμε (εμεις του ταλαιπωρου τμηματος της πληροφορικης) πεταω την ατακα : οριστε.. αυτη ειναι καριερα! και δουλεια να μην βρεις ποτε, τουλαχιστον θα εισαι μια καλλονη. Εμεις να δουμε τι θα κανουμε... Προλαβαινουμε να αλλαξουμε τμημα; :ωιμέ:

(σημ. με την αισθητικη υπαρχει παντα η σκεψη να ασχοληθω καποια στιγμη. Μου αρεσε απο τοτε :) )
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μαργαρίτα, όπως το είπες, μιλάμε την ίδια γλώσσα όσον αφορά τα βιβλία. Ο καθένας τραβάει τον δρόμο του κάνοντας τις σπουδές του, αλλά όλοι όσοι διαβάζουμε λογοτεχνία, δεν έχουμε απαραίτητα σπουδές πάνω σε αυτό το αντικείμενο. Εξάλλου το ενδιαφέρον είναι να μοιράζεσαι απόψεις και να μαθαίνεις.

Όλες οι δουλειές έχουν τις δυσκολίες τους. Όσον αφορά την κομμωτική, γνωρίζω εκ των έσω τις δικές της, μιας και στην εφηβεία είχαμε σημείο συνάντησης το μαγαζί της μητέρας μιας φίλης μου. Σε κάποια θέματα θέλει τεχνικές γνώσεις, ενώ σε κάποια άλλα θέλει μέγα υπομονή και ευελιξία, μιας και έχεις να κάνεις με τον καλλωπισμό μιας γυναίκας! :)
 
Last edited:
Υ.Γ. στην σχολη πληροφορικης που πηγαινα στα 20 μου, διπλα ακριβως ηταν το τμημα της αισθητικής. Στην αρχη του εξαμηνου ολες οι κοπελες και των δυο τμηματων μοιαζαμε λιγο πολυ (ρουχα εμφανιση, μακιγιαζ ανυπαρκτο κτλ). Στο τελος του εξαμηνου στης αισθητικης τα κοριτσια εγιναν πανεμορφες κοπελες. Εμεις παλι.. μειναμε στα ιδια (χαλια).
Καποια στιγμη οπως τις κοιταζαμε (εμεις του ταλαιπωρου τμηματος της πληροφορικης) πεταω την ατακα : οριστε.. αυτη ειναι καριερα! και δουλεια να μην βρεις ποτε, τουλαχιστον θα εισαι μια καλλονη. Εμεις να δουμε τι θα κανουμε... Προλαβαινουμε να αλλαξουμε τμημα; :ωιμέ: (σημ. με την αισθητικη υπαρχει παντα η σκεψη να ασχοληθω καποια στιγμη. Μου αρεσε απο τοτε :) )
Το πιστεύεις πως αλλαγη στα μαλλία μου εχω κανει μονάχα 4 φορές??Κι αυτο οχι στο κούρεμα(μου αρέσουν μακρια) αλλα στο χρωμα έκανα κατι κοκκινα και μπλε αλλα τον επόμενο μήνα το μετάνιωνα και τα έκανα μαυρα ξανά.Αυτό γιατί είμαι της άποψης πως κανουμε οτι μας παει ανεξαρτητα απο την μόδα.
Οσο για το θέμα "καλλονής" και η δική μου δουλειά ΑΠΑΙΤΕΙ το μακιγιαζ και να είσαι παντα μα παντα χτενισμενη.Ολές αλλάζοθμε αναγκαστικά,ασε που όσα ποιο πολλά κόλπα μαθαίνεις μπαινεις στο τρυπάκι ειτε το θέλεις ειτε οχι.Μαρεσει πολυ να περιποιούμαι (αυτη ειναι και η δουλέια μου)αλλα πιστεψε με το καλύτερο μου ειναι μια μέρα αλόκληρη στο σπίτι αχτένιστη,χωρίς μακιγιάζ με παρεούλα τα βιβλία μου!Να προσθέσω οτι η ομορφία είναι μέσα μας ουσιαστικά τα υπόλοιπα είναι απλά μια,πως να το πω...χμμμμ μια μασκα!!!!
 
καλως ηρθες στη παρεα μας,Μαργαριτα!για το επιπεδο σπουδων μη σε απασχολει το θεμα,η αγαπη για το βιβλιο μετραει εδω...δε μας ειπες τι ειδους λογοτεχνια διαβαζεις;
 
Last edited:
Διαβάζω οτι με ευχαριστει και είναι ανάλογα με την φάση που περνάω τα τελευταία 2 χρόνια δεν θυμαμαι να έπιασα κατι ελληνικό στα χέρια μου,οπότε αυτο τον καιρο ξένη λογοτεχνία.Για να καταλάβεις αυτο το διαστημα διαβασα απο σαιξπηρ μεχρι και αγκαθα κριστι.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μαργαρίτα, είσαι στο σωστό μέρος κι ήδη μέλος τής παρέας μας. :)

Τα μέλη εδώ έχουμε κοινή την αγάπη μας για τα βιβλία :ναι: κι όχι την κατοχή πτυχίων.
 
Μαργαρίτα, είσαι στο σωστό μέρος κι ήδη μέλος τής παρέας μας. :)

Τα μέλη εδώ έχουμε κοινή την αγάπη μας για τα βιβλία :ναι: κι όχι την κατοχή πτυχίων.
Φάρε νομίζω με κάλυψες με αυτο που μόλις είπες εχώ την εντύπωση πως εχω την τύχη να μιλάω με υπέρχους ανθρώπους εδω μέσα!(μα που είναι η φατσουλες θέλω κι εγώ)
 
Καλως όρισες Μαργαρίτα :)Εγω σπουδάζω σε μεγαλύτερη ηλικία αυτο που παντα ηθελα.
Aυτο που πάντα ήθελα ποιο πόλυ είναι να ανοιξω ένα βιβλιοπωλείο ποιος ξέρει στα επομενα χρόνια αν η δουλειες στον τομέα μου παρουν τα πάνω τους παλι και μαζέψω χρηματα..Λέτε να μπορεί μια κομμωτρια να ανοιξει βιβλιοπωλειο???????
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
αν δεις, κάτω δεξιά από το πλαίσιο των απαντήσεων, υπάρχει ένα κουμπί "επεξεργαστής κειμένου". Εκεί θα βρεις περισσότερα "κουμπιά" για την μορφοποίηση τού κειμένου σου, μεταξύ αυτών κι ένα με μια αρκετά μεγάλη ποικιλία από φατσούλες. :)
 
Γεια σου κι από μένα συγκαρδάσια (ας δανειστώ τη λέξη που θα χρησιμοποιούσε ο φίλος Λάγνος :ρ)
Μ' αρέσει ο ενθουσιασμός σου. Δυστυχώς αυτοί που ενθουσιάζονται εύκολα συνήθως πέφτουν και εύκολα, ελπίζω να σταθούμε αντάξιοι του ενθουσιασμού σου. :))))
 
Δυστυχώς αυτοί που ενθουσιάζονται εύκολα συνήθως πέφτουν και εύκολα
και να φανταστεις πως ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν ενθουσιαζονατι καθολου ευκολα.αν στην αρχη δεν μ αρεσει κατι δυσκολα αλλαζω γνωμη και το αντιθετο σε αυτο το θεμα ειμαι λιγακι η ασπρο η μαυρο σπανια γκρι!!!
 
1) Το Ιφιγένεια ειναι πανέμορφο αλλα λατρευω το παρωνύμιο σου, ο λόγος απλός!!!



η μαργαριτα του Λοιζου

το άκουγα μικρη στις πλατειες , στα παρτυ, και μου έμεινε, ειναι του Μάνου, καταλαβαινεις..

2) εχω γνωρισει ανθρωπους και είχα φίλους μερικους με πτυχία και μόρφωση απο ανώτατες σχολές αλλα αψυχους, χωρις αγάπη για το βιβλίο, οποτε δεν συμβαβιζει η αγάπη για το βιβλίο με τα πτυχία..
3) επισπευδω το διαβασμα της νέας σελήνης, κι όμως τον καιρό που μένει ανενεργη η Μπέλλα, νιωθει αυτά που πρέπει να νιωσει, ο Εντουαρντ ήταν ολος ο κόσμος της και ενω γκρινιαζω για την ομορφια του βαμπιρ που μας παιρνει συνεχώς το μυαλό, ειναι και πιτσιρίκα αχ, τα δικά μου τα ξέχασα , δεν ειναι το ίδιο, με τα συναισθηματα απώλειας που εχει ..τεσπα περιμενω να μου δωσεις πληροφοριες για παρακάτω..
4) για ανοιγμα βιβλιοπολειου, πρεπει να κάνεις ερευνα αγοράς , να δεις τον συγχρονο ανταγωνισμο και τις τάσεις της αγοράς..μην το κάνεις χωρις σκεψη
5) Ωστε αγάπαγες την Ποκαχόντας μικρή, ε, πως το κατάλαβα; άκουσα σημερα το τραγουδι και αμέσως σε θυμήθηκα..
6) να εισαι περηφανη για τον εαυτο σου δεσποινις μου που διαβαζεις Σαιξπηρ:)
7)και εγω αγαπώ τον μικρό πριγκηπα..''το ουσιωδες διαφευγει απο τα μάτια, βλέπει κανεις σωστά μόνο με την καρδια''
 
Last edited:
Για να ανοιξω κατι δικο μου θα περασει αρκετος καιρος οποτε εχω αρκετο χρονο για ερευνα ε δεν με πηραν δα και τα χρονια (να με γερη βεβαια)
Για την ποκαχοντας δεν μπορω να το εξηγησω...(η μαλλον ισως και να μπορω οπως ειπα ειμαι αρκετα ρομαντικη μυριζω απο αποσταση λογικα αλλα και "Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε":))))
Μολις τελιωσεις την νεα σεληνη θα το συζητησουμε παρεα,με εννοχλησε που κανει σαν παιδακι για να ξεφυγει (δεν λεω τιποτε αλλο γιατι δεν ξερω σε ποιο σημειο εισαι μη τα αποκαλυψω και στο χαλασω:ρ)
Οσο για τον σαιξπηρ οταν αγορασα το ρωμαιος και ιουλιετα ετυχε να με ρωτησει μια πελατισσα μου τι διαβαζω αυτο τον καιρο και μολις της ειπα πηρα την εξης απαντηση:που τον θυμηθηκες τον σαιξπηρ?????
ΠΟΥ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΟΝ ΣΑΙΞΠΗΡ????????????:ε;: αν ειναι ποτε δυνατον
Ο μικρος πριγκιπας παλι μεγαλη αγαπη...Ειδικα το σημειο με την αλεπου που ενω ηξερε οτι ο μικρος πριγκιπας πρεπει να φυγει ηθελε να γινουν φιλοι..:γιούπι:
 
Last edited:
Λορένα μου, συμφωνώ μαζί σουατο ότι η αγάπη για τα βιβλία δεν έχει να κάνει με πτυχία. Το αντίθετο τα πτυχία την αντιμάχονται γιατί σε" υποχρεώνουν "να διαβάζεις τα δικά τους βιβλία που μάλιστα τα αγαπάς και πιό πολύ.
Οσο για τις κοπέλλες που γίνονται αισθητικοί η εμφάνιση είναι η επαγγελματική τους ΣΤΟΛΉ, πώς να γίνει?

Οχι, Αριάδνη, Δεν συμβαδίζει η αγάπη για τα βιβλία με τα πτυχία. Σ΄εμένα που έτυχε να συμβαδίζει υπήρξαν μεγάλη τροχοπέδη στη καριέρα μου, πίστεψέ με. Αλλά δεν το μετάνοιωσα!
Πάω τώρα στην παράγραφό σου για τον Σαίξπηρ. Μου θυμίζεις τους στίχους του Καβάφη "προς νέον ποιητήν" για το πρώτο σκαλί
στης ποίησης τη σκάλα...Εάν τον καταλαβαίνει είναι ήδη μια μικρή ιδιοφυία! Ο Σαίξπηρ είναι μεγάλη ποίηση και πιο πολύ είναι φιλοσοφία.

Μιχαλιέ, τώρα παρατήρησα το "Τσάντα Πράντα "κλπ και το βρήκα πολύ έξυπνο. Δικό σου δεν είναι?
Βρίσκω επίσης πετυχημένη την παρατήρησή σου γιαυτούς που ενθουσιάζονται εύκολα κλπ ανηκω δυστυχώς σε αυτούς ...
Ετσι πορεύτηκα μια ζωή και δεν έβαλα μυαλό! Ποτέ δε θα μάθω τί θα γινόμουν στην αντίθετη περίπτωση!
 
Top