Ζοσέ Σαραμάγκου (Jose Saramago) - Η γνώμη σας;

Ξεκινησα αυτο το νημα, γιατι αντιληφθηκα πως λειπει απο εδω μεσα το ονομα του ευφυεστατου αυτου Νομπελιστα.Δεν ειναι βεβαια και ευρυτερα γνωστος στην Ελλαδα (Νομιζω..). Δεν εχω κανει και διατριβη πανω του (τρια βιβλια εχω διαβασει ως τωρα) αλλα ειναι ενας πολυ ιδιαιτερος λογοτεχνης με πολυ διαφορετικη φιλοσοφια απο καθε αλλον,ακομη και στην γραφη του.Μαλιστα το κυριο στοιχειο του που μου εκανε εντυπωση ειναι πως αντιπαθει τα σημεια στιξης! πριν λιγες ημερες τελειωσα το Καιν. Αυτο το αιρετικο και συναμα κωμικο βιβλιο (τα λατρευω αυτα),με παρεσυρε τοσο πολυ , με αποτελεσμα να το τελειωσω σε μια ημερα! Θα ηθελα και την γνωμη σας (Γιατι οπως λενε,αυτον τον συγγραφεα ή τον λατρευεις ή τον απεχθανεσαι
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχω διαβάσει το "Περί Τυφλότητας" το οποίο ήταν καλό. Μήτε το λάτρεψα όμως και, βεβαίως, μήτε το απεχθάνθηκα.
 
Διάβασα ένα βιβλίο του για το Χριστό δε θυμάμαι τίτλο και πού το έβαλα. Ετσι μου αποκαλύφθηκε ο Σαραμάγκου. Αυτός είναι νομίζω σίγουρα δίκαια νομπελίστας!
 
Το Κατά Ιησούν ευαγγέλιον εννοείς μάλλον, φεγγαράδα. Ήταν το πρώτο βιβλίο που κυκλοφόρησε πέρσι στη σειρά «Νομπελίστες» (FAQ ϗ Καστανιώτης). Διάβασα τις πρώτες 4-5 σελίδες μόνο: ξεκινάει με την ανάλυση ενός πίνακα που απεικονίζει τη Σταύρωση - και με εντυπωσίασε πολύ. Δυστυχώς δεν κάθισα να το συνεχίσω, αλλά σκοπεύω να το διαβάσω ολόκληρο σύντομα.
 
Είναι δύσκολος ο Σαραμάγκου, χώρια που το "Κατά Ιησούν Ευαγγέλιο" μου θυμίζει την Οδύσσεια του Καζαντζάκη που ακόμα την έχω μισοδιαβασμένη και μιλάμε για το 1960 που την αγόρασα (νομίζοντας ότι πρόκειται για μεγαλειώδη μετάφραση της Οδύσσειας)!
Μιλάμε επίσης για άτομο που κατά γενικό κανόνα, διαβάζει πρώτα τα αγορασμένα και ύστερα τα βάζει στη βιβλιοθήκη του αλλά τι να κάνουμε μερικά βιβλία μας υπερβαίνουν δεν είμαστε άξιοί τους. Κάτι παρόμοιο έπαθα και με τον Ορχάν Παμούκ.
 
Έχω διαβάσει το "Κατά Ιησού Ευαγγέλιο" από τη σειρά το οποίο εκτός του ότι με έκανε να γελάσω σε κάποια σημεία, δε μου άρεσε και πολύ. Μου φαίνεται πως ο συγγραφέας μιλάει αρκετά ειρωνικά και ίσος αυτός να ήταν ο κύριος λόγος που δε μου άρεσε. Τώρα διαβάζω το "Περί θανάτου".
 
Περι φωτίσεως, Κάιν και την κινηματογραφική εκδοχή του περί τυφλότητας. Πολύ της αρεσκείας μου ο συμπαθής γεράκος ειδικά στο άκρως χιουμοριστικό Κάιν. Όντως διαζύγιο από τα σημεία στίξης αλλά αφού συνήθισα μετά από 3 σελίδες δε με ενόχλησε καθόλου.
 
Έχω διαβάσει 6 βιβλία του (και άλλο ένα περιμένει στη βιβλιοθήκη :)). Μου αρέσει το ότι συνταιριάζει το ειρωνικό με το τραγικό. Προσωπικά μου αρέσει και η ειρωνική στάση του προς την (καθολική κυρίως) εκκλησία (στάση, η οποία φυσικά θα μπορούσε να ενοχλήσει κάποιον που αντιπαθεί το αντιθρησκευτικό χιούμορ). Η περιφρόνηση στους κανόνες στίξης προσωπικά δεν με ενοχλεί αφού το βλέπω σαν οργανικό μέρος της γραφής του.

Έχω διαβάσει:
Το κατά Ιησούν ευαγγέλιον: Ένας ανθρώπινος Ιησούς προσπαθεί να ελιχθεί ενάντια στα κακόβουλα σχέδια του Θεού.
Χρονικό ενός μοναστηριού: Ένας βασιλιάς (ο Ιωάννης Ε' της Πορτογαλίας) που επιθυμεί διάδοχο και κάνει τάμα την ανέγερση του μεγαλύτερου μοναστηριού της Ιβηρικής, ένας ανάπηρος πρώην στρατιώτης ενός πολέμου που δεν τον αφορούσε (του πολέμου της Ισπανικής Διαδοχής), ένας ιερέας που ονηρεύεται να πετάξει και μια κοπέλα που έβλεπε το μέλλον...
Περί τυφλότητας: Όταν μια ανεξήγητη επιδημία λευκής τύφλωσης ξεσπάει σε μια φανταστική χώρα 10 εκατομμυρίων κατοίκων (που δεν είναι η Πορτογαλία) η κυβέρνηση προσπαθεί να την αντιμετωπίσει όσο καλύτερα μπορεί. Με στρατόπεδα συγκέντρωσης. Και οι τρόφιμοι των στρατοπέδων προσπαθούν να επιβιώσουν όσο καλύτερα μπορούν. Με το δίκαιο του ισχυρότερου.
Περί φωτίσεως: Στην ίδια χώρα ένα χρόνο μετά την εξαφάνιση της λευκής τύφλωσης οι κάτοικοι της πρωτεύουσας δείχνουν μια ακατανόητη εκλογική συμπεριφορά δίνοντας συντριπτικά εκλογικά ποσοστά στο λευκό. Πώς συνδέεται αυτό με την επιδημία τυφλότητας και τι θα κάνει το κράτος για να το αντιμετωπίσει;
Περί θανάτου: Όταν σε μια χωρά 10 εκατομμυρίων από την 1/1 σταματά ο θάνατος να απειλεί τους κατοίκους της φέρνοντας σε απόγνωση και οικονομική κατάρρευση γραφεία τελετών, εκκλησίες, γηροκομεία, νοσοκομεία καθώς (και κυρίως) το Υπουργείο οικονομικών.
Κάιν: Η βιβλική ιστορία του Κάιν (και όχι μόνο) σαν την εξιστόρηση μιας επανάστασης ενάντια στα σχέδια ενός ανεύθυνου Θεού.

στα προσεχώς περιμένει η Πέτρινη σχεδία
 
Είχα διαβάσει πριν από 3-4 χρόνια το "περί τυφλότητας" και μου είχε φανεί εξαιρετικό αν και με κούρασε η έλλειψη των παραγράφων και των σημείων στίξης. Μετά τον αρχικό ενθουσιασμό μου συνέχισα με τον "άνθρωπο αντίγραφο" αλλά δυστυχώς έχει μείνει στη μέση. Θα έρθει η ώρα που θα το ξαναπιάσω και ελπίζω να το απολαύσω! :))))
 
Χτες τελείωσα τον "Κάιν" μέσα σε 36 ώρες και πολύ ήταν.

Μου αρέσει πολύ ο Σαραμάγκου. Θυμάμαι πριν χρόνια παραθέριζα στο Διακοφτό και η διπλανή διάβαζε το "Περί τυφλότητας" το οποίο όταν το τελείωσε μου το έδωσε να το διαβάσω κι εγώ.
Το άνοιξα και έφριξα : χωρίς παραγράφους, χωρίς κεφαλαία, σελίδες σελίδες κατεβατά ολόκληρα.
Το πήρα με τρεμάμενα χέρια.
Με συγκράτησαν κάπως τα ενθουσιώδη λόγια της διπλανής για να μην αρνηθώ.
Το διάβασα μέσα σε 2-3 μέρες απνευστί και έκτοτε έχω διαβάσει σχεδόν όλα του τα βιβλία με τελευταίο τον "Κάιν".
Ο Σαραμάγκου είναι από τους συγγραφείς που δεν περιμένεις να αρέσει σε όλους. Αλλά είναι εξαιρετικός.

Πολύ επίκαιρο για τους πολιτικά σκεπτόμενους είναι το "Περί φωτίσεως"
 
παιδιά έχω μία απορία μετά απο τις μικρές περιλήψεις που κάνατε..
η ταινία Blindness είναι βασισμένη στο βιβλίο που προαναφέρθηκε, "Περι τυφλότητας"?
 
Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες το "Περί τυφλότητας" και δε με ενοχλεί καθόλου η έλλειψη σημείων στίξης. Είναι πάντα ξεκάθαρο το τέλος μιας πρότασης. Μ' έχει συνεπάρει η ιστορία & ανυπομονώ να δω την κατάληξη. Μ'εχει κερδίσει σαν συγγραφέας και θα διαβάσω κι άλλα δικά του.
 
πολύ καλή επιλογή. Αν σου αρέσει θα σου πρότεινα να δεις και τα άλλα δυο της άτυπης τριλογίας (το περί φωτίσεως και το περί θανάτου, κυρίως το περί φωτίσεως)...

Για την ταινία Περί τυφλότητας που αναφέρθηκε παραπάνω... Μέχρι τα μισά της ταινίας (και του βιβλίου) είναι αρκετά πιστή μεταφορά, "ξεστρατίζει" όμως σε κάποιο σημείο. Και η ταινία και το βιβλίο είναι πολύ καλά όμως...
 
Έχω διαβάσει κάποια βιβλία του και κατά τη γνώμη μου το "Όλα τα ονόματα" είναι το καλύτερο. Μάλιστα τη μέρα που αγόρασα το Περί Θανάτου την ίδια μέρα πέθανε ο Σαραμάγκου!:αργκ: Αυτό που μου κάνει εντύπωση στα μυθιστορήματά του είναι το γεγονός ότι δε χρησιμοποιεί ονόματα, δεν τα χρειάζεται. Όταν όλοι εμείς παλεύουμε να ορίσουμε τον εαυτό μας και να κάνουμε γνωστό το όνομά μας σε όσους περισσότερους γίνεται (βλέπε Facebook) ο Σαραμάγκου μιλάει για τον πρώτο τυφλό, τη γυναίκα που έβλεπε, το σκύλο με τα δάκρυα και ένα πλήθος χαρακτήρων που δεν έχουν ανάγκη από όνομα.
 
Τελικά η λέσχη μας είναι τεράστια σε θέματα, τώρα ανακάλυψα αυτό το θρεντ! Ο Ζοζέ Σαραμάνγκου είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, έχω διαβάσει 4 βιβλία του, και από το πρώτο βιβλίο που διάβασα (Περί Φωτίσεως) με κέρδισε ολόψυχα! Χαίρομαι που είμαστε αρκετοί οι φαν του Ζοζέ :κόλλα5:
 
Περιπλανώμενος σε ισπανόφωνες ιστοσελίδες έβλεπα τον τίτλο "Ensayo sobre la ceguera" (Πραγματεία για την τυφλότητα). ΄Ελεγα να το παραγγείλω, αλλά τελικά έπεσε στα χέρια μου από δημόσια δανειστική βιβλιοθήκη η ελληνική μετάφραση με τον τίτλο "Περί τυφλότητος". Πολύ πρωτότυπο θέμα. Εκπληκτικό βιβλίο. Το ζήτημα με τη στίξη ούτε που θα απασχολήσει τον αναγνώστη, αφού το θέμα και οι περιγραφές των φοβερών καταστάσεων στο βιβλίο τον απορροφούν πλήρως. Συμπεριφορά των ανθρώπων σε εξαιρετικά ανώμαλες καταστάσεις ή η ποταπότητα του ανθρωπίνου είδους σε τέτοιες περιπτώσεις. Εδώ σε ευτυχείς καταστάσεις δείχνουμε τα χάλια μας, σε άσχημες δεν θα το κάναμε; Στη βιβλιοθήκη μου περιμένει και το ογκώδες "Κατά Ιησούν Ευαγγέλιο". Κάποια στιγμή θα έλθει η σειρά του... Εξαιρετικός και (τουλάχιστον) ασυνήθιστος συγγραφέας.
 
Top