Τι λέτε για τον Ιαν Ράνκιν ?

Όταν έκανα τη θητεία μου στις εξόδους το τρίπτυχο της απόλαυσης για 'μενα ήταν Ράνκιν-Μάνκελ-Καμιλέρι. Μου αρέσει ο συνδυασμός αυτός. Έχουν κι οι τρεις κάτι μελαγχολικό που με εξιτάρει. Ίσως αυτή τη μελαγχολία που θυμίζει real life με την κινητικότητα και με τη σταθερότητα της. Με αυτούς τους τρεις συγγραφείς ακόμη και οι ''κοιλιές'' είναι αποδεκτές, κάτι που μόνο αν διαβάσεις μπορεις να καταλάβεις.
 
Για όσους τους αρέσουν τα κόμικ και οι ιστορίες μεταφυσικού τρόμου, συνιστώ να διαβάσετε το Dark Entries.
Νομίζω είναι το μοναδικό κόμικ για το οποίο έχει γράψει σενάριο ο Ράνκιν και μάλιστα πρωταγωνιστής είναι ο John Constantine, ένας μάγος που καπνίζει μανιωδώς. Σε αυτή την ιστορία, ο John καλείται να ερευνήσει μια σειρά από παραφυσικά φαινόμενα που συμβαίνουν σε ένα ριάλιτυ τύπου Big Brother. Δεν είναι μεγάλο και διαβάζεται ευχάριστα.


 
Έχω διαβάσει τρία μυθιστορήματα της σειράς με τον Rebus, αλλά δεν με ξετρέλαναν. Πρόκειται για αστυνομικά, με ιδιαίτερα μεγάλη έμφαση στα κοινωνικά προβλήματα του Εδιμβούργου (με τα οποία καταπιάνεται διαρκώς ο συγγραφέας, τα αναδεικνύει και τα στηλιτέυει), με αποτέλεσμα να περνάει σε δεύτερη μοίρα το αίνιγμα της κάθε υπόθεσης (γεγονός όχι απαραίτητα κακό, αλλά δεν έχει γίνει με τρόπο που να με ελκύει τόσο).

Καθώς τα είχα διαβάσει στο πρωτότυπο, να πω ότι η γλώσσα που χρησιμοποιεί δεν είναι δύσκολη, οπότε όποιος έχει μια ευχαίρια με τα αγγλικά, μπορεί να προσπαθήσει τα πρωτότυπο (για να μη 'χάνει και στη μετάφραση').

Να προσθέσω, πληροφοριακά, ότι το όνομα του Rebus προφέρεται Ρίμπους, όπως ακούμε και σε αυτό το βίντεο. Βέβαια, όλοι θα συνεχίσουμε να τον αποκαλούμε Ρέμπους, αλλά τουλαχιστον να γνωρίζουμε τη σωστή προφορά:)

Μόλις καταστράφηκε ολόκληρη η κοσμοθεωρία μου...
 
Τα βιβλία του δημιουργούν μια μοναδική ατμόσφαιρα και σε ταξιδεύουν σε έναν μαγευτικό- ίσως όχι ουτοπικό αλλα το δίχως άλλο ρεαλιστικο- τόπο , που ανυπομονείς να επιστρέψεις. Προσωπικά θεωρώ οτι ο επιθεωρητής Ρέμπους είναι απο του καλύτερους χαρακτήρες βιβλιών
 
Top