Ρώσικα Λαϊκά Παραμύθια

Χαζεύοντας τις προάλλες στο διαδίκτυο, έπεσα στο εξής βιβλίο :

“Ρώσικα Λαϊκά Παραμύθια”




Τίτλος: Ρώσικα Λαϊκά Παραμύθια
Συγγραφείς: Συλλογικό
Μετάφραση: Ανδρέας Μπάμπαλης
Εικονογράφηση : Ιβάν Μπιλίμπιν
Εκδότης: Γνώση
Έτος Έκδοσης: 2011
Αριθμός Σελίδων: 142
ISBN : 978-960-235-815-3
Τιμή : 11 ευρώ


Περιγραφή :

Μια εξαιρετική έκδοση Ρώσικων Λαϊκών Παραμυθιών με την εικονογράφηση του Ιβάν Μπιλίμπιν, εικονογράφηση που αποτυπώνει την ατμόσφαιρα της ρωσικής υπαίθρου: άνετα χωριατόσπιτα, καφασωτά παράθυρα, κεντημένα τραπεζομάντιλα, χρωματιστά ξύλινα και πήλινα πιατικά. Ο εικονογράφος εκτός από τις εικόνες έχει σχεδιάσει και όλα τα διακοσμητικά στοιχεία του βιβλίου και το εξώφυλλο.


Περιεχόμενα:

- Το παραμύθι για τον τσάρεβιτς Ιβάν, το πουλί της φωτιάς και τον γκρίζο λύκο.
- Η Αλιόνουσκα και ο Ιβάνουσκα
- Η άσπρη πάπια
- Το φτερό του Φίνιστ, του όμορφου γερακιού
- Η πεντάμορφη Βασιλίσα
- Η τσάρεβνα βατραχίνα
- Μαρία Μοριέβνα
 
Τρελαίνομαι για τις λαικές παραδόσεις και τα λαογραφικά στοιχεια κάθε λαού..

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο Μέλ!

Όσο γι'αυτήν την περιγραφή.. " άνετα χωριατόσπιτα, καφασωτά παράθυρα, κεντημένα τραπεζομάντιλα, χρωματιστά ξύλινα και πήλινα πιατικά", είναι το ιδανικό σκηνικό ζωής για μένα... :ναι:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Όσο γι'αυτήν την περιγραφή.. " άνετα χωριατόσπιτα, καφασωτά παράθυρα, κεντημένα τραπεζομάντιλα, χρωματιστά ξύλινα και πήλινα πιατικά", είναι το ιδανικό σκηνικό ζωής για μένα... :ναι:
ναι, αλλά και με ίντερνετ! έστω κι αν πρέπει να υποστείς το σεμεδάκι πάνω στην οθόνη! :ναι:

 
ναι, αλλά και με ίντερνετ! έστω κι αν πρέπει να υποστείς το σεμεδάκι πάνω στην οθόνη! :ναι:

Μπορώ άνετα να ζήσω χωρίς ίντερνετ, αρκεί να έχω τα βιβλία μου σε μια ξύλινη βιβλιοθήκη δίπλα από το τζάκι, ανθρώπους που αγαπώ, και να διαβάζω τέτοια όμορφα παραμύθια στα παιδιά μου... :ναι:
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τα ρωσικα παραμυθια τα ξεχωριζα απο αυτα των Γκριμ και Αντερσεν. Καμια σχεση το ενα με το αλλο. Ειχαν κατι το ιδιαιτερο που δεν μπορω να το προσδιορισω, μαλλον προς το πιο λαικο
Αρκετα ηταν παραλλαγες αλλων χωρων. πχ το παραμυθι με την μητρια με την κορη και την προγονή (κορη του αντρα της απο προηγουμενο γαμο), και ποσο ασχημα συμπεριφεροταν στην προγονη και πως τελος αυτη δικαιωθηκε
Αν και στη ρωσικη παραλαγη αρκεστηκε σε πλουτη η καλη κορη, σε αλλες παραλαγες νομιζω πως ειναι η Σταχτοπουτα

Σημ. Στα ρωσικα παιζει να ειναι και αυτο "Η Αλιόνουσκα και ο Ιβάνουσκα" απο την λιστα που μας εδωσε η Μελουζινα, και το εχω δει και στην ελληνικη εκδοχη ως " η Πλουμπω και η Μαλαμω"

Αυτο που σιγουρα γνωριζω ειναι "Η τσάρεβνα βατραχίνα" με την ομορφη τσαρινα που μεταμορφωθηκε σε βατραχινα και για να λυθουν τα μαγεια επρεπε (κλασσικα) να την παντρευτει καποιος.
Την πηρε αναγκαστικα ο μικροτερος απο τους 3 γιους ενος βασιλια (που ειπε να ριξουν τα βελη τους, και οπου αυτα πεσουν, να παντρευτουν την πρωτη γυναικα που θα βρουν). Και ο μικρος αναγκαστικα διαλεξε την βατραχινα που του υποσχεθηκε οτι αν την παντρευτει δεν θα το μετανιωσει ποτε.
Στην συνεχεια ο γερος βασιλιας εβαλε σε δοκιμασιες τις νυφες του και.. μαντεψε ποια τα καταφερνε καλυτερα.
Αντε.. δεν λεω το τελος για να μην σας το χαλασω ;)

Και η κλασσικη μαγισσα των παραμυθιων της Ρωσιας η Μπαμπα Γιάγκα, που μενει σε μια καλυβα που το στηριζουν στον αερα 4 ποδια κοτοπουλου και το φερνουν και γυρω-γυρω. Η Μπαμπα Γιάγκα ειναι και καλη και κακη και αμα θυμωσει πολυ τρωει και παιδια
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τη Μπάμπα Γιάγκα την εμαθα πρωτη φορα απο ενα παλιο παιχνιδι :)


Η καλυβα της


Η ιδια!
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Στο παιχνίδι φαίνεται λιγάαακι ανατριαχιαστική.. :))))
 
Εχω το πρωτοτυπο βιβλιο στα Ρωσικα, δωρο της δασκαλας μου! Οποιος ενδιαφερεται για την Ρωσικη λαογραφικη παραδοση, μπορει να διαβασει το κλασσικο εργο του Πουσκιν «Ρουσλαν και Λουντμιλα». Δεν γνωριζω αν εχει μεταφραστει στα ελληνικα, παντως το πρωτοτυπο ειναι αριστουργημα- και μαλιστα εμμετρο!
 
Πολύ τρυφερό θρεντ, το λέει κάποιος που τον νανούριζαν και με Ρώσικα παραμύθια στα Ρωσικά μάλιστα κάποιες φορές. Καμία σημασία δεν έχει που δεν γνώριζα τη γλώσσα, μου άρεσαν πολύ-πολύ όμως! :μπράβο::γιούπι:
 
Κάθε φορά που ακούω ρώσικα σκέφτομαι πως είναι γλώσσα φτιαγμένη για τη διήγηση παραμυθιών. :)
 
Έχει εκδοθεί και παλιότερη συλλογή ρωσικών παραμυθιών από τις εκδόσεις ΕΡΜΗΣ κάπου μεταξύ 1975 και 1979. Το έχω κάπου στη βιβλιοθήκη μου. Θα ψάξω να το βρω, για να δώσω πλήρη στοιχεία. Πολύ όμορφη και επιμελημένη έκδοση.
 
Το βρήκα και σας δίνω τα πλήρη στοιχεία του, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους θέματα:
Δετζώρτζη Δέσποινα (μετάφραση ἀπό τά ρωσικά), Ρωσικά παραμύθια γιά μικρά παιδιά, ἐκδ. «Ἑρμῆς», Ἀθήνα 1978. [Περιέχει τὰ ἑξῆς παραμύθια: Ὁ λύκος καί τά κατσικάκιαΠῶς ἡ ἀλεπού ἔμαθε νά πετάειΤό ξύλινο σπιτάκιΤό γενναῖο κριάριΤό στρογγυλό ψωμάκιὉ γάτος, ὁ κόκορας κι ἡ ἀλεπούΤό ξύλινο πόδιὉ λύκος καί ἡ ἀλεπούὉ γάτος ΓάτοβιτςΤό χειμαδιόἩ γιάτρισσα καί ἡ μοιρολογίστραΤά δάκρυα τοῦ λαγοῦὉ ὅρκοςὉ πονηρούλης ὁ γατάκοςἜπεσε ὁ οὐρανός]
 
Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, πάντα μου άρεσαν τα ρώσικα παραμύθια!Να'σαι καλά που το μοιράστηκες :)))
Παλιά η ερτ (ίσως) είχε μια σειρά με ρώσικα παραμύθια (με ηθοποιούς όχι κινούμενο σχέδιο).Θυμάμαι την μπάμπα γιάγκα, ήταν η αγαπημένη μου τότε :μαναι:
 
Χαζεύοντας τις προάλλες στο διαδίκτυο, έπεσα στο εξής βιβλίο :

“Ρώσικα Λαϊκά Παραμύθια”




Τίτλος: Ρώσικα Λαϊκά Παραμύθια
Συγγραφείς: Συλλογικό
Μετάφραση: Ανδρέας Μπάμπαλης
Εικονογράφηση : Ιβάν Μπιλίμπιν
Εκδότης: Γνώση
Έτος Έκδοσης: 2011
Αριθμός Σελίδων: 142
ISBN : 978-960-235-815-3
Τιμή : 11 ευρώ


Περιγραφή :

Μια εξαιρετική έκδοση Ρώσικων Λαϊκών Παραμυθιών με την εικονογράφηση του Ιβάν Μπιλίμπιν, εικονογράφηση που αποτυπώνει την ατμόσφαιρα της ρωσικής υπαίθρου: άνετα χωριατόσπιτα, καφασωτά παράθυρα, κεντημένα τραπεζομάντιλα, χρωματιστά ξύλινα και πήλινα πιατικά. Ο εικονογράφος εκτός από τις εικόνες έχει σχεδιάσει και όλα τα διακοσμητικά στοιχεία του βιβλίου και το εξώφυλλο.


Περιεχόμενα:

- Το παραμύθι για τον τσάρεβιτς Ιβάν, το πουλί της φωτιάς και τον γκρίζο λύκο.
- Η Αλιόνουσκα και ο Ιβάνουσκα
- Η άσπρη πάπια
- Το φτερό του Φίνιστ, του όμορφου γερακιού
- Η πεντάμορφη Βασιλίσα
- Η τσάρεβνα βατραχίνα
- Μαρία Μοριέβνα
Το αγόρασα πριν τα Χριστούγεννα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Και μόνο για την εικονογράφηση θα άξιζε και με το παραπάνω! Ένα αληθινό διαμαντάκι στη βιβλιοθήκη μου.
 
Top