Untitled Document
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 23

Νήμα: Watchmen

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Μεταμυθοπλασία : Αποδίδεται σε εκείνο το είδος γραφής, η οποία συνειδητά και συστηματικά επισύρει την προσοχή στον ίδιο της τον εαυτό ως λογοτεχνικό κατασκεύασμα (ως κάτι τεχνητό), με σκοπό να προβληματίσει για τη σχέση ανάμεσα στη μυθοπλασία και την πραγματικότητα.

(Patricia Waugh, Metafiction - The theory and practice of self - conscious fiction)

Η μεταμυθοπλασία, συνήθως με άμεσες και απροκάλυπτες αναφορές, εκθέτει και απογυμνώνει τις συμβάσεις της αφήγησης, τα τεχνάσματα του συγγραφέα ή τη φαινομενολογία της ανάγνωσης. Η αυτοαναφορικότητα των μεταμυθοπλαστικών κειμένων, δηλαδή η ναρκισσιστική ενασχόλησή τους με τα ίδια τους τα χαρακτηριστικά και τα θέματά τους, υποδεικνύει στον αναγνώστη την τεχνητή ή πλασματική διάσταση των κειμένων.

(Τζίνα Καλογήρου, Τέρψεις και ημέρες ανάγνωσης - Τόμος Α΄).

Έχει κι άλλα , αλλά να μην το παρακάνω. Δεν ξέρω αν τώρα αναγνωρίζεις ίχνη μεταμυθοπλασίας στο Watchmen. Το παράδειγμα του Ντάφυ Ντακ είναι και αυτό μεταμυθοπλασία.

Γενικότερα, το μεταμυθοπλαστικό, όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι οτιδήποτε "κοιτάζει" με ειρωνικό τρόπο τα παραδοσιακά κείμενα. Από τη λογοτεχνία, σπουδαίο παράδειγμα είναι το Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης του Ίταλο Καλβίνο, που στην ουσία δεν είναι μία ιστορία, αλλά πολλές, οι οποίες μόνο αρχίζουν αλλά ποτέ δεν τελειώνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 04-09-09 στις 14:34
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.599
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Μεταμυθοπλασία : Αποδίδεται σε εκείνο το είδος γραφής, η οποία συνειδητά και συστηματικά επισύρει την προσοχή στον ίδιο της τον εαυτό ως λογοτεχνικό κατασκεύασμα (ως κάτι τεχνητό), με σκοπό να προβληματίσει για τη σχέση ανάμεσα στη μυθοπλασία και την πραγματικότητα.
    Αυτο λεω κι εγω.. συνηθως ειναι οταν το ιδιο το εργο λεει "ειμαι εργο" και οι χαρακτηρες λενε "ειμαστε χαρακτηρες μεσα σε εργο και εσυ εισαι αναγνωστης"

Η μεταμυθοπλασία, συνήθως με άμεσες και απροκάλυπτες αναφορές, εκθέτει και απογυμνώνει τις συμβάσεις της αφήγησης, τα τεχνάσματα του συγγραφέα ή τη φαινομενολογία της ανάγνωσης.
    Εννοει τις συμβασεις και τα τεχνασματα που κανει ο συγγραφεας ωστε να κανει το εργο του πιστευτο, δηλαδη οτι αφηγειται ενα πραγματικο γεγονος, το οποιο ομως ο αναγνωστης ξερει οτι δεν ειναι (αιρεση της δυσπιστιας). Το metafiction το καταλυει αυτο

Η αυτοαναφορικότητα των μεταμυθοπλαστικών κειμένων, δηλαδή η ναρκισσιστική ενασχόλησή τους με τα ίδια τους τα χαρακτηριστικά και τα θέματά τους, υποδεικνύει στον αναγνώστη την τεχνητή ή πλασματική διάσταση των κειμένων.
    Αυτο που ειπε παραπανω. Κανονικα ο Κοναν ο Βαρβαρος δεν "ξερει" οτι ειναι πλαστος χαρακτηρας βιβλιων. Στη metafiction τα καρτουν ξερουν οτι ειναι καρτουν

Οποτε δε βλεπω γιατι αυτα που λενε αναιρουν αυτα που λεω.

Γενικότερα, το μεταμυθοπλαστικό, όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι οτιδήποτε "κοιτάζει" με ειρωνικό τρόπο τα παραδοσιακά κείμενα.
    Αυτο το καταλαβαινω εν μερει σε ταινιες του Ταραντινο, το οποιο και βλεπω εν μερει στο Watchmen, αλλα δεν θα το θεωρουσα metafiction

Ισως metafiction ειναι πιο ευρεια εννοια απο αυτο που φανταζομαι. Ισως η ελληνικη "μεταμυθοπλασια" να μη ειναι συνωνυμη της "metafiction"
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αντέρωτας Δες Ανάρτηση
    Εννοει τις συμβασεις και τα τεχνασματα που κανει ο συγγραφεας ωστε να κανει το εργο του πιστευτο, δηλαδη οτι αφηγειται ενα πραγματικο γεγονος, το οποιο ομως ο αναγνωστης ξερει οτι δεν ειναι (αιρεση της δυσπιστιας). Το metafiction το καταλυει αυτο
    Εδώ, προφανώς, βρίσκεται η διαφορετική μας αντίληψη για τον όρο. Λέγοντας συμβάσεις και κανόνες αφήγησης εγώ δε μένω στην προσπάθεια του συγγραφέα να κάνει το έργο του πιστευτό.

Εννοώ όλα όσα χαρακτηρίζουν μια παραδοσιακή αφήγηση : μια "πιασάρικη" αρχή που θα σε κάνει να πας παρακάτω, αλυσιδωτά γεγονότα που οδηγούν το ένα στο άλλο, αγωνία και κορύφωσή της και, τέλος, μια καθησυχαστική λύση (εκτός κι αν πρόκειται για τραγωδία). Εννοείται, ένας τουλάχιστον βασικός ήρωας, όπου γύρω απ' αυτόν θα κινούνται οι υπόλοιποι κλπ.

Πάντως, ό, τι ανέφερες για το Watchmen εμένα με πήγε κατευθείαν εκεί.

Υ.Γ Δεν είπα ότι αυτά που λέω εγώ αναιρούν τα δικά σου. Απλώς διεύρυνα τα δικά σου. Είπαμε το παπί είναι ένα εύστοχο παράδειγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 04-09-09 στις 15:35
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.599
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Ο ορισμος που δινεται ειναι τοσο αφηρημενος (χωρις παραδειγματα) που μπορει να εκληφθει οτι αναφερεται σε όλες τις συμβάσεις της αφήγησης,

Εγω πιστευω οτι η metafiction αναφερεται οχι στα τεχνασματα της αφηγησης, αλλα στις συμβάσεις και την αιρεση της δυσπιστιας, και σκοπο εχουν να συγχύσουν την Πρωτεύουσα Πραγματικότητα (τον πραγματικό κόσμο, συγγραφέα, αναγνώστη, μέσο) με τη Δευτερεύουσα Πραγματικότητα* (ηρωες, υποθεση, φανταστικο κοσμο)

Τα το ψάξω λίγο παραπάνω για να δω αν ο ορος ειναι πιο ευρυς απο ό,τι νομιζω ή αν ειναι πιο στενος απο ο,τι νομιζεις

*Πρωτευουσα και Δευτερευουσα Πραγματικοτητα ειναι ορισμοι νομιζω του Τόλκιν
    Τελευταία επεξεργασία από Αντέρωτας : 04-09-09 στις 15:41
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Προεπιλογή

Είδα πρόσφατα την ταινία και έχω να πω ότι μου άρεσε πολύ και είναι η καλύτερή μου αυτού του είδους!

Η αρχική ανάρτηση με βοήθησε να καταλάβω την ταινία στο ξεκίνημά της, μα και αντίστροφα, η ταινία με βοήθησε να καταλάβω το τέλος της ανάρτησης. Αναφέρομαι στην ανατροπή και το ότι σε άφησε ξεκρέμαστο στο τέλος! Ένοιωσα έκπληξη με τις ανατροπές και ένοιωσα το ίδιο ξεκρέμαστη! Ποιος είναι ο καλός, ποιος ο κακός; Ποιο είναι το καλό και ποιο το κακό;;

Στην αρχή θεώρησα τον Κωμικό σαν κακό, και δεν τον συμπαθούσα σαν χαρακτήρα. Στο τέλος τέλος όμως φάνηκε ο ρόλος του και ανατράπηκε η εντύπωση μου για αυτόν. Και δεν είναι ο μόνος χαρακτήρας στο οποίο μου συνέβει αυτό! Ανατροπές και για τον Δρ. Μανχάταν! Σταθέρός και ήπιος χαρακτήρας ο "Κουκουβάγιας" (το λέω καλά; ) Απόλυτος και αυστηρός (και μοναχικός) ο Ρόρσακ. Και για τον Οζυμανδία τι να πούμε;! Το τέλος τα λέει όλα!

Θελω να προσθέσω κ άλλο ένα στοιχείο άσχετο με την πλοκή. Κάποια στιγμή μου έκανε εντύπωση η διάρκεια της ταινίας! Μιάμιση ώρα και συνέχιζε! Αν και κάποια στιγμή ένοιωσα κουρασμένη, τελικά, όταν έφτασε το τέλος, δεν ήθελα να τελειώσει! Έδωσε τόσα στοιχεία στο τέλος που ήθελα να μάθω κι άλλα!!

Θεωρώ ότι το διάβασμα το κόμικ είναι απαραίτητο μετά από αυτό!! Θα το αναζητήσω και θα σας πω εντυπώσεις!
    Τελευταία επεξεργασία από Αντέρωτας : 11-11-09 στις 11:06

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    988
    Τώρα διαβάζω
    κάποιο μυθιστόρημα, κάποια ποίηση

Προεπιλογή

Η ταινία πολύ μέτρια και το κόμικ,που το διάβασα μετά από αυτήν, κλάσεις ανώτερο. Πραγματικά, το κόμικ είναι ένα λογοτεχνικό αριστούργημα,με τις φιλοσοφικές προεκτάσεις του, τους βαθείς διαλόγους,την υποτονική και υπνωτιστική ατμόσφαιρα, τους πολυδιάστατους χαρακτήρες...Πράγματα, δηλαδή, που απουσίασαν από την ταινία.Οι χαρακτήρες στην ταινία δρούσαν αναίτια,παράλογα, επιπόλαια, και το τέλος ήταν βεβιασμένο και δεν έδινε καμμία αξιοπιστία στο όλο εγχείρημα που διαπραγματευόταν.

Η κορυφαία ταινία του είδους, δηλαδή βασισμένη σε κόμικ, είναι αναμφισβήτητα ο Σκοτεινός Ιππότης(The Dark Knight) του Κρίστοφερ Νόλαν, που είναι στην ουσία ένα δραματικό θρίλερ που σκιαγραφεί την ανασφάλεια, την παράνοια και την κινδυνοφοβία της σύγχρονης μεγαλόπολης,και με τη μεγαλειώδη ερμηνεία του μακαρίτη Χιθ Λέτζερ ως Τζόκερ. Όποιος δεν το έχει δει,ας κάνει τον κόπο....

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Αστρολόγχη
    Περιοχή
    ubi bene ubi patria
    Αναρτήσεις
    36

Προεπιλογή

Μέσα στο έργο σαφώς διέκρινα κοινωνικους και πολιτικους προβληματισμους, οι οποιοι στις μέρες μας είναι πιο σύγχρονοι από ποτέ.Μολαταύτα, το κατα πόσο οι προβληματισμοί αυτοί με προβλημάτισαν , παραμένει ένα ερώτημα :P
    Σε μια εποχή που τα πάντα κινούνται γρηγορότερα από τη σκέψη, πως θα έρθει η συνειδητοποίηση όταν απλές ταινίες όπως το watchmen αποτυγχάνουν να "ταράξουν" όσους δεν έχουν διαβάσει το graphic novel?
    Aυτό που εννοώ, εν κατακλείδι, είναι ότι ίσως το graphic novel καταφέρει να προβληματίσει εκεί όπου η ταινία απέτυχε.
    Και καταλήγω σε αυτό, ακόμα κι αν δεν το έχω διαβάσει, γιατι υπάρχει, καταρχάς, ένα μεγάλο πρόβλημα ως προς την πιστότητα της μεταφοράς ενός οποιοδήποτε έργου στον κινηματογράφο. Τα δύο μέσα απαιτούν διαφορετικές τεχνικές αφήγησης, και σεναριογράφοι και σκηνοθέτες αναγκάζονται να αφαιρέσουν κομμάτια της ιστορίας.
    Τέλος, ακόμα και πιστή να είναι μια μεταφορά, όσο κι αν αποζητούν οι αναγνώστες μια οπτική απόδοση του αγαπημενου τους έργου, τα μάτια της φαντασίας θα είναι πάντα ανώτερα (ή τουλάχιστον μέχρι την εφεύρεση ενός εγκεφαλικού εμφυτεύματος που θα επιτρέπει την οπτική καταγραφή των εικόνων της φαντασίας μας :P). Γι'αυτο το ότι η ταινία ενδεχομένως δεν κατάφερε να μας παρασύρει στην ατμοσφαιρα και την θεματική του graphic novel δεν πρέπει να θεωρηθεί λάθος του σκηνοθέτη, αλλά δικό μας λάθος (όσων δεν το έχουμε διαβάσει)
    Eλπίζω να ήμουν περισσότερο ανεκτική στις "εικόνες" για να μπορούσα να το διαβάσω. Δυστυχώς όμως η εικόνα συχνά με αποσπά από την ουσία, κι αυτός είναι ο κύριος λόγος που δυσκολεύομαι να διαβάσω κόμικς. Αρκούμαι λοιπόν στην ανάγνωση κριτικών γι αυτό το όπως πολλοί αποκαλούν "αριστούργημα".
    "Η φυγή δεν είναι νίκη, το όνειρο είναι τεμπελιά και μόνο το έργο μπορεί να χορτάσει την ψυχή και να σώσει τον κόσμο" Νίκος Καζαντζάκης, Συμπόσιον

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Μιχαλιος
    Περιοχή
    Μπαξέ Τσιφλίκι (Νέοι Επιβάτες Θεσ/νίκης)
    Αναρτήσεις
    304

Προεπιλογή

Τι να πω γι αυτό το κόμικ; Αρχικά σε γοητεύει το πανέμορφο σχέδιο και χαϊδεύεις την οθόνη του υπολογιστή σου (το έχω σε ψηφιακή μορφή)...την χαϊδεύεις για όλα τα καρεδάκια το ένα μετά το άλλο. Μετά αφού κατασταλάξει αυτό το ιδιαίτερο συναίσθημα και ηρεμήσεις λιγάκι πιάνεσαι με την ιστορία. Κατευθείαν στα ατμοσφαιρικά βρομερά σοκάκια, κατευθείαν στην καρδιά του κακού. Από κει ξεκινάει μια διερεύνηση που στην πορεία της θέλοντας και μη μαθαίνεις έναν έναν τους ήρωες, τους νέους και τους παλιούς και είναι όλοι τους τόσο γνωστοί, τόσο οικείοι... λες και τους έχεις συναντήσει. Εγώ προσωπικά έχω καταγοητευτεί με τον Comedian αλλά μου άρεσαν πολύ σχεδόν όλοι. Βέβαια είμαι στα μισά των μισών ακόμα. Θα ξαναγράψω όταν το βγάλω
    Δε φταίω εγώ, που ο δυνατός, είναι ο Διάβολος και όχι ο Θεός.

 
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Αναρτήσεις
    94
    Τώρα διαβάζω
    Τζάνκι- Ουίλιαμ Μπάροουζ

Προεπιλογή

Δεν έχω καταλάβει την σημασία της ενδιάμεσης πειρατικής ιστορίας και δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν είχε κάποια σημασία. Το έχει πιάσει κανείς; Μπορεί να με διαφωτίσει;

Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.599
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Η πειρατικη ιστορια μιλαει για τη μοιρα του ναυαγου που ηταν 'καλος' (αλλα τρελλος) και στο τελος τον πηρε το πλοιο του Αδη ή κατω κοσμου, ή ο,τι αλλο συμβολιζε, επειδη μεσα στην τρελλα του να επιβιωσει σκοτωνε αθωους. Προετοιμαζει καπως την εμφανιση και την ηθικη κατασταση του κακου στο τελος.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •