Untitled Document
Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 129

Νήμα: Τα αγαπημένα μας βιβλιοπωλεία

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Φαίη
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτήσεις
    1.006

Προεπιλογή

Όταν θέλω απλά να χαζέψω και να δω τι καλό κυκλοφορεί, μπορεί να χάνομαι με τις ώρες στα Public, που δεν θα με ενοχλήσει και κανείς. Νιώθω τύψεις πάντως όταν αγοράζω από πολυκαταστήματα γιατί με τον τρόπο αυτό συμβάλλω κι εγώ στο μαρασμό των μικρών επιχειρήσεων. Όταν αυτό είναι λοιπόν δυνατόν πηγαίνω να ψωνίσω και σε μικρότερα βιβλιοπωλεία, χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση.
    Η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή είναι η πεποίθηση ότι σ' αγαπάνε, σ' αγαπάνε γι' αυτό που είσαι ή ακόμα καλύτερα, σε αγαπάνε παρ' ότι είσαι αυτός που είσαι. Βίκτορ Ουγκό

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Φριντα
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτήσεις
    14
    Τώρα διαβάζω
    Στιβεν Κινγκ!

Προεπιλογή

Γενικως μου αρεσουν τα μεγαλα βιβλιοπωλεια γιατι εκει μπορω να χαζεψω οσα

βιβλια μου ερχονται στο μυαλο εκεινη την στιγμη. Επισης και οταν θελω καποιο

συγκεκριμενο βιβλιο, ειναι πολυ πιο πιθανο να το βρω σε καποιο μεγαλο παρα σε καποιο

πιο μικρο βιβλιοπωλιο. Ενα αλλο προτερημα ειναι πως δεν θα με εχει απο κοντα ο

πωλητης, πραγμα που οταν γινετε με αγχωνει και δεν απολαμβανω την βολτα μου στα

βιβλια. Τα τελευταια χρονια πηγαινω Πρωτοπορεια πολυ συχνα και λιγοτερο στα Public.

Τα βρησκω και τα 2 πολυ ενημερωμενα. Τωρα σχετικα με τα μικρα βιβλιωπολεια, ναι

ειναι τελεια και η αληθεια ειναι πως θα ηθελα πολυ να εχω ενα τετοιο κοντα μου

σχετικως, να πηγαινω εκει να χαζευω και να πινω καυτη σοκολατα (και εξω να χιονιζει),

αλλα δεν νομιζω πως θα ηταν και τοσο πρακτικο απο αποψη τιμης 1ον αλλα και 2ον στο

οτι σπανιως θα εβρισκα αυτο που θα ηθελα εκεινη την στιγμη, καθοτι δεν ειμαι και τοσο

πολυ υπομονετικη. Αυτα...

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Γαία
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    129
    Τώρα διαβάζω
    From Hell - Alan Moore/Επιτήρηση και τιμωρία - Michel Foucault

Προεπιλογή

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο από αυτό που μας παροτρύνει το νήμα να γράψουμε.
    πέστε μου πόσοι νοσταλγοί ζήτησαν να γυρίσουν κι όμως στο τέλος δεν το έπραξαν, μη ξανανοσταλγήσουν

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Σταυρούλα
    Περιοχή
    Καβάλα
    Αναρτήσεις
    193
    Τώρα διαβάζω
    Τα του Μεταπτυχιακού ...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γαία Δες Ανάρτηση
    Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο από αυτό που μας παροτρύνει το νήμα να γράψουμε.
    Λίγο..ίσως γιατί οι περισσότεροι έχουμε συνυφάνει τα βιβλιοπωλεία με τις πιο όμορφες σκέψεις και επιθυμίες μας!
    Αλλά δεν πειράζει...εκείνο που ξέχασα να αναφέρω είναι Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ...!!!! (προφανώς δεν έχω βρεθεί ποτέ στη Αθήνα σε αντίστοιχη έκθεση γι'αυτό και δεν την αναφέρω) Η γιορτή του βιβλιού!!! Βιβλιά να χορτάσει το μάτι σου!!! Μ'αρέσει πολύ να αγοράζω βιβλία από τις εκθέσεις...αν και κάποιες χρονιές δεν αγόρασα γτ έτυχε να μην έχω λεφτά εκείνες τις ημέρες Αποτελεί,όμως, παράδοση ...όπως και κάθε καλοκαίρι στην Εκθεση βιβλίου της Καβάλας! Αυτά

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Πολυξενη
    Περιοχή
    Δράμα
    Αναρτήσεις
    1.081
    Τώρα διαβάζω
    Τριημερια του Πέτρου Μάρκαρη

Προεπιλογή

Με γυρίζει πίσω πολλά χρόνια το νήμα. Στη Δράμα τα βιβλιοπωλεία ήταν τότε τρία τέσσερα, σε μιά από τις πρώτες βόλτες που έκανα μόνη μου στην πόλη ανακάλυψα στην οδό Βενιζέλου τον "Ναό της Σοφίας". Μου φάνηκε διαφορετικό από οσα είχα δει μέχρι τότε, πού βαρύ, χωρίς παιχνίδια και έντονα χρώματα. Διστακτικά μπήκα και συνάντησα για πρώτη φορά τον κ. Βασίλη. Ευγενικός με άφησε να τριγυρίσω και να ψάξω με την ησυχία μου. Έμαθα πως αγαπούσε από μικρός τα βιβλία και η μεγάλη του στεναχώρια ήταν που δεν μπόρεσε να σπουδάσει, σε μέγάλη ηλικία άφησε τη δουλειά του, ήταν μαραγκός, και άνοιξε τον Ναό για να είναι κοντά σε ανθρώπους που αγαπούσαν το διάβασμα. Ξεφυλλίζοντας ένα βιβλίο με τίτλο "Είκοσι χιλιάδες μέρες" είδα στην τρίτη σελίδα την ίδια φωτογραφία που είχε κορνιζαρισμένη πίσω από το ταμείο και τότε έμαθα πως το είχε γράψει αυτός και ήταν η ιστορία του. Φυσικά το αγόρασα. Το βιβλιοπωλείο αυτό ήταν από τις πιο όμορφες γωνιές της πόλης, μόνο που δεν έκλαψα όταν έκλεισε.

Τώρα όταν χρειάζομαι βιβλία πηγαίνω στον "Ειρμό" αλλά τα περισσότερα τα αγοράζω από ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία, Πρωτοπορία, greekbooks και books2u.
    δε μπορεί, κάτι θα σου στείλει η ζωή για να ξεχάσεις,
    έναν άνθρωπο, μια δουλειά, ένα αλτσχάιμερ.....

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Φτωχόπαιδο
    Περιοχή
    Επαρχία
    Αναρτήσεις
    461
    Τώρα διαβάζω
    "Η μαζική ψυχολογία του φασισμού" του Βίλχελμ Ράιχ

Προεπιλογή

Τα τελευταία χρόνια, οι αγορές μου γίνονται αποκλειστικά (σχεδόν) από Πρωτοπορία 80% και Περιζήτητο 20% πάνω-κάτω, και on-line λόγω χιλιομετρικής απόστασης. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την όλη διαδικασία, βέβαια μου λείπει η φυσική παρουσία μου στα βιβλιοπωλεία, αλλά...
    Κάτοικος της γης, πολίτης του σύμπαντος...

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Ίσις
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    37
    Τώρα διαβάζω
    Σ'εναν αγνωστο Θεο-Στάινμπεκ

Προεπιλογή

Συνηθως αγοραζω βιβλια απο την "Πρωτοπορία", αλλά τωρα τελευταία με νευριάζει η αγενής συμπεριφορά και η αδιαφορία τους...
    Έχω ανακαλυψει την "Πολιτεία" με εξισου καλες τιμες και πιο χαμογελαστα προσωπα...Ειναι απο τα πραγματα που προσεχω γενικα στα μαγαζια.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Άντζελα
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτήσεις
    87
    Τώρα διαβάζω
    Μάγισσες φέρτε βότανα, Θοδωρής Παπαθεοδώρου, εκδόσεις Λιβάνη

Προεπιλογή

Προτιμώ τα βιβλιοπωλεία που περνάω απαρατήρητη και μπορώ να χαζεύω χωρίς βιασύνη. Ιδανικά είναι αυτά που διαθέτουν πατάρι ή υπόγειο χωρίς πωλητές. Είμαι της άποψης ότι οι πωλητές 9 στις 10 σε αποπροσανατολίζουν αντί να βοηθήσουν.
    Σενάριο:
    Τι σχεδιάζεις να κάνεις με το ένα, άγριο και πολύτιμο δώρο σου;
    Μαίρη Όλιβερ

Προεπιλογή

δεν θα ελεγα οτι ειναι το αγαπημενο μου αλλα μου αρεσει παρα πολυ να καθομαι να χαζευω εκει με τις ωρες και επισης εχω βρει- μαζι με την πρωτοπορια- τις καλυτερες τιμες στα βιβλια,παντα με εκπτωση 10 και 20%.στην πολιτεια στην ασκληπιου για οσους μενουν αθηνα.απο το σχολειο που ειχα αρχισει να αγαπω τη λογοτεχνια απο εκει ψωνιζω κατα 90% των περιπτωσεων!!
    καμια φορα μου τη δινει μονο που αν και γενικα ειναι καλα παιδια,δεν ειναι τοσο χαμογελαστοι ιδιως στο υπογειο ειναι λιγο σα μουντρουχηδες.

και το Public οπως λετε και εσεις μου αρεσει παρα πολυ σαν χωρος και οτι περιηγουμαι χωρις να με κυνηγαει καποιος.

ενα αλλο ηλςκτρονικο βιβλιοπωλειο που με εχει κερδισει ειναι και το greekbooks.gr στο οποιο μου αρεσει παρα πολυ που διαβαζω και κριτικες αλλων αναγνωστων.ετσι οταν θελω να αγορασω καποιο βιβλιο περναω απο εκει για να διαβασω γνωμες και αποψεις και αλλων ανθρωπων.εχε τε το υποψιν σας!

Προεπιλογή

Θεωρώ ότι το πλεονέκτημα στα μεγάλα βιβλιοπωλεία είναι το πλήθος των βιβλίων (βρίσκεις σχεδόν τα πάντα) και ότι μπορείς να κάνεις το ψάξιμό σου ανενόχλητος, χαμένος μέσα στον μεγάλο χώρο του καταστήματος ή μέσα στο πλήθος των υπόλοιπων πελατών. Το πλεονέκτημα των μικρών βιβλιοπωλείων (και όταν λέω βιβλιοπωλείων εννοώ κανονικών βιβλιοπωλείων, όχι βιβλιοπωλείο-φωτοτυπίες-χαρτικά-προϊόντα γραφείου!) είναι η ζεστασιά του χώρου, η οικειότητα με τον ιδιοκτήτη ή υπάλληλο, κλπ.
    Στην Πάτρα το βιβλιοπωλείο που έχω αγαπήσει είναι η Πρωτοπορία. Έχει πλήθος βιβλίων, υπέροχο χώρο, ιδιοκτήτες-υπαλλήλους που καταλαβαίνεις ότι βλέπουν τα βιβλία με σεβασμό και όχι σαν αντικείμενα κέρδους. Μ'αρέσει να χάνομαι εκεί με τις ώρες, και δυστυχώς πάντα όταν θα μπω, έστω και για βόλτα, θα βγω με μερικά ευρώ λιγότερα στην τσέπη! Ευτυχώς που τα μόνα χρήματα που ποτέ δε λυπάμαι που ξοδεύω είναι αυτά για βιβλία!
    Οφείλω να αναφέρω βέβαια και το Πολύεδρο, έναν χώρο που μάλλον αντιπροσωπεύει την εικόνα του βιβλιοπωλείου που είχα μικρός στο μυαλό μου. Μικρό και ζεστό, νιώθεις να κολυμπάς μέσα στα βιβλία!

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •