Untitled Document
Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από σύνολο 131

Νήμα: Τα αγαπημένα μας βιβλιοπωλεία

Προεπιλογή

Μια λιστα με τα 6 πιο ομορφα βιβλιοπωλεια του κοσμου. Σκρολαρετε.
    HOW FORTUNATE THE MAN WITH NONE.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Πιούζυ, εξαιρετικό! Και τι δε θα έδινα να βρεθώ στο νούμερο 5, του Παρισιού. Μου φαίνεται πρέπει να το βάλω στόχο...
    Τα άλλα είναι απλά υπέροχα, αλλά έχω ένα προσωπικό κόλλημα με τους τόσο αχανείς χώρους, με κυλιόμενες σκάλες, πολλά επίπεδα κλπ. Δε θα το ευχαριστιόμουν με τίποτα. Αλλά όχι ότι δε θα αναγνώριζα τον ανεκτίμητο πλούτο που υπάρχει εκεί μέσα
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

Το βιβλιοπωλειο του Παρισιου εχει και δικο του σαητ. Θα επιδιωξω να το επισκεφτω αν καταφερω να κλεισω το ταξιδι που ετοιμαζω για Γαλλια. Ευελπιστω αν βρεθω κατα κει, να καταφερω να παω Παρισι μονο γι αυτο. Για να δουμε..
    HOW FORTUNATE THE MAN WITH NONE.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.703

Προεπιλογή

Να προσθεσω κι εγω μερικα ακομα βιβλιοπωλεια του κοσμου σε αυτα που εστειλες, κι εμενα πιο πολυ μ'αρεσε το γαλλικο, αλλα μ'αρεσε που κατεχει και η χωρα μας μια θεση
    Παντως μου φαινεται απιστευτο οτι μερικα απο αυτα ειναι οντως βιβλιοπωλεια!
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

Προεπιλογή

Πρωτοπορία: εξυπηρέτηση, πολύ χαμηλές τιμές, συνεχείς προσφορές, ωραίες ευκαιρίες στα μεταχειρισμένα.
    I will thrill you

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Μπάμπης
    Περιοχή
    Βέροια
    Αναρτήσεις
    45

Προεπιλογή

Διάβασα όλα τα μηνύματα σε αυτό το νήμα, καταπληκτικές οι αναμνήσεις ολωνών σας. Τα συμπεράσματα που βγάζω είναι α) τα μεγάλα βιβλιοπωλεία αρέσουν πιο πολύ απ' τα μικρά και β) φορτικός υπάλληλος = μακροπρόθεσμη απώλεια πελατών (εμ, βέβαια...)

Ένα βιβλιοπωλείο που θυμάμαι από τα φοιτητικά μου χρόνια στη Σαλονίκη, χωρίς να ήταν και το αγαπημένο μου, ήταν το Κατώι του βιβλίου (Μπαρμπουνάκης), το οποίο ήταν ένα μεγάλο υπόγειο που έμοιαζε μάλλον με ζωολογικό κήπο (και μύριζε αναλόγως) παρά με βιβλιοπωλείο. Εκεί μέσα ζούσαν κάπου 10 γάτες, άλλοι τόσοι παπαγάλοι και άλλη επίσης πανίδα, που ανήκε στο φιλόζωο βιβλιοπώλη. Θυμάμαι έναν μεγάλο πολύχρωμο παπαγάλο που όταν πλησίαζες κοντά στην κούνια του, προσγειωνόταν στα πόδια σου και άρχιζε να ραμφίζει τα παπούτσια σου, ο δε βιβλιοπώλης αντί να φωνάξει το χαζοπούλι να γυρίσει στη θέση του, σου έλεγε όλος χαρά: "α! μπήκες στην περιοχή του, γι' αυτό σε τσιμπάει!" και συ έπρεπε να πεις κάτι του στυλ "τι χαριτωμένο πουλάκι!". Πέρσι ξαναπήγα μετά από χρόνια στο Κατώι, ήταν πλέον σε κατάσταση παρακμής, απλά ξεπουλούσαν το στοκ τους και δεν είχε κανένα ζωάκι μέσα... μελαγχόλησα!!... Οι παλιοί Σαλονικιοί, θυμάστε αυτό το περίεργο βιβλιοπωλείο, όταν ήταν στις δόξες του;

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Πολυξενη
    Περιοχή
    Δράμα
    Αναρτήσεις
    1.079
    Τώρα διαβάζω
    Τριημερια του Πέτρου Μάρκαρη

Προεπιλογή

Με γύρισες πολλά χρόνια πίσω Μπάμπη, το θυμάμαι το Κατώι του Βιβλίου, δεν ήταν από τα αγαπημένα μου αλλά ήταν εμπειρία η επίσκεψη εκεί.
    δε μπορεί, κάτι θα σου στείλει η ζωή για να ξεχάσεις,
    έναν άνθρωπο, μια δουλειά, ένα αλτσχάιμερ.....

Κοινωνός
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    13
    Τώρα διαβάζω
    Νέμεσις, Τζο Νέσμπο

Προεπιλογή

Εδώ στην Κατερίνη παιδιά, το καλύτερο είναι το βιβλιοπωλείο "ΝΕΣΤΩΡ"....

Πολύ όμορφος χώρος με απαλή μουσική, παρουσιάσεις και εκδηλώσεις...

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.097
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή

Χτες επισκέφτηκα για πρώτη φορά το «Λεξικοπωλείο», ένα βιβλιοπωλείο που άνοιξε πρόσφατα (Δεκέμβριος του 2011) και ειδικεύεται σε λεξικά παντός είδους, δηλαδή όχι μόνο γλωσσικά, αλλά και θεματικά, π.χ. λεξικό ελλήνων λογοτεχνών, λεξικό της φροντίδας των σκύλων, λεξικό αποφθεγμάτων, φιλοσοφικών εννοιών, κ.λπ.). Είναι ένας συμπαθέστατος χώρος, και η γαλλίδα ιδιοκτήτριά του πολύ φιλική. Βρίσκεται στην οδό Στασινου 13, Παγκράτι, Αθήνα. Ιδού η ιστοσελίδα του, για όσους ενδιαφέρονται. Το συνιστώ!
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.703

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Δες Ανάρτηση
    Εδώ στην Κατερίνη παιδιά, το καλύτερο είναι το βιβλιοπωλείο "ΝΕΣΤΩΡ"....

Πολύ όμορφος χώρος με απαλή μουσική, παρουσιάσεις και εκδηλώσεις...
    Ωπ, κι αλλος Κατερινιωτης
    Κι εγω γι'αυτο το βιβλιοπωλειο ελεγα στην αναρτηση #6, το αγαπημενο μου στην Κατερινη και με πολυ καλα ενημερωμενους ιδιοκτητες που αγαπανε τα βιβλια και δεν ειναι σνομπ!
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •