Βαλέρια Λ. Ιάνι : "Ο ισπανικός εμφύλιος πόλεμος"



Τίτλος: Ο ισπανικός εμφύλιος πόλεμος
Πρωτότυπος τίτλος: Guerra civil espanola
Συγγραφέας: Βαλέρια Λ. Ιάνι
Εικονογράφος : Αλεχάντρο Ραβάσι
Μετάφραση: Λεωνίδας Καρατζάς
Εκδόσεις: Γνώση
Έτος έκδοσης: 2011
Έτος πρώτης έκδοσης: 2007
Αριθμός σελίδων: 192
ISBN: 978-960-235-817-7


Από το οπισθόφυλλο
Τις παραμονές του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, ο Ισπανικός Εμφύλιος και η Επανάσταση είναι ο τελευταίος ευρωπαϊκός απόηχος της θύελλας που ξέσπασε στη Ρωσία το 1917. Αρχίζει το 1931, όταν η λαϊκή εξέγερση γκρεμίζει τη δικτατορία του Μιγκέλ Πρίμο ντε Ριβέρα και εγκαθιδρύει τη Δεύτερη Δημοκρατία. [...]



Ένα ενδιαφέρον βιβλίο που παρουσιάζει τα γεγονότα του ισπανικού εμφυλίου πολέμου, με τρόπο περιεκτικό και σαφή. Διαβάζεται εύκολα, λόγω του ότι είναι graphic novel - σε κάθε σελίδα περιέχει και μια ευχάριστη εικόνα, που συνοψίζει το νόημά της. Για όποιον δεν έχει μεγαλη σχέση με την ιστορία είναι ένα καλό αναγνωσμα που θα του επιτρέψει να αρχίσει να διεισδύει στα ιστορικά γεγονότα εκείνης της εποχής.

Ενα δείγμα από το εσωτερικό κάποιων σελίδων :
 
Από την ίδια σειρά των εκδόσεων Γνώση, σε πανομοιότυπο στυλ, είχα διαβάσει για τον Αναρχισμό (το οποίο κάποιος μου το έχεις «δανειστεί» για πάντα :Ρ) και για την αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία. Είχαν βγάλει για πολλά θέματα νομίζω, όπως για τον Φρόιντ, ή την ποπ κουλτούρα. Είναι νομίζω ο καλύτερος τρόπος να πάρεις τις βασικές πληροφορίες γύρω από τα θέματα με τα οποία καταπιάνονται
 
Top