Γραφικός χαρακτήρας και… ο τρόπος που σχεδιάζουμε γενικότερα

Έχω την εντύπωση οτι η υπογραφή μπαίνει συνήθως σε συγκεκριμένο σημείο σε όλα τα επίσημα έγγραφα, όπως επίσης και στις επίσημες επιστολές έχει προκαθορισμένη θέση (κάτω, τέρμα αριστερά, αν δεν κάνω λάθος).
Οκτάνα, αυτά είναι μάλλον τα κολλήματα των φίλτατων Άγγλων, των οποίων τη γλώσσα έχουμε την τιμή να διδάσκουμε ;)

Στα ελληνικά υπάρχει χαλαρότητα νομίζω.
 

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Χμμ...ίσως, αλλά επειδή τυχαίνει να έχω τακτική επαφή με επίσημη αλληλογραφία απο την Ολλανδία, το βλέπω και εκεί. Ίσως να ισχύει τελικά σε κάποιες χώρες και όχι στην Ελλάδα. :χμχμ:
 
Αν μπορείτε ξεχωρίστε ποια σειρά γράφτηκε βιαστικά. :χαχα: Καθόλου όμορφος και το κακό είναι πως μου αρέσει να σημειώνω στο χαρτί περισσότερο από τον υπολογιστή

 
Να τολμήσω να πω την 2η? Γενικώς οι δύο πρώτες σειρές μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους. Έχουν σχεδόν ίδιο τρόπο γραφής τα γράμματα, απλά στη 2η διακρίνω λίγα περισσότερα κενά-αποστάσεις μεταξύ των σχημάτων που καθορίζουν τα γράμματα και ίσως σήκωσες το στυλό περισσότερες φορές απ'ότι στην πρώτη περίπτωση.
Θα μπορούσε να ειναι και τα κεφαλαία, τα οποία τα χρησιμοποιούμε συνήθως για να αποφύγουμε τους τόνους, αλλά εσύ τόνους δεν χρησιμοποίησες ούτως ή άλλως.. :))))

Φυσικά όλα αυτά είναι καθαρά δικές μου θεωρίες και καθόλου επιστημονικές! :))))
 
Ακόμα κι όταν δε βιάζομαι καταλήγω να γράφω γρήγορα με αποτέλεσμα τα γράμματα να δείχνουν ίδια.Η δεύτερη είναι η "καλή" μου. :χαχα: Με τον τόνο είμαι λίγο μαλωμένη, ίσως επειδή τις περισότερες φορές σημειώνω με κεφαλαία. Ζηλεύω αυτούς που γράφουν σε όμορφες σειρές με κομψά γράμματα. :λυγμ:
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ενα πολυ ωραιο >>αρθρο<< για την σχεση μεταξυ γραφικου χαρακτηρα και προσωπικοτητας

Το αν στεκει νομιζω οτι μπορει να το διαπιστωσει ο καθενας μας ;)
 
Γενικόλογα στέκει. Ειδικόλογα, χμ, θέλω να πιστεύω ότι ο γραφικός χαρακτήρας μου, είναι όπως είναι, επειδή τα τελευταία 12 χρόνια χρησιμοποιώ πληκτρολόγιο. :θρρ:
 
Στο γυμνασιο εκανα φριχτα γραμματα. Παντα διαφορετικα και παντα φριχτα και γεματα μουντζουρες αφου γραφω με το αριστερο χερι οποτε τα πατουσα καθως εγραφα και γινοταν το γραπτο χαλια.
Ειχα διαβασει πως αν καποιος ως τα 40 δεν εχει αποκτησει μονιμο γραφικο χαρακτηρα εχει σοβαρο προβλημα προσωπικοτητας και ειχα τρομαξει αφου ημουν σιγουρη πως δεν θα εχω βρει ως τοτε:χαχαχα:
Αργοτερα αρχισα να στρεφω το τετραδιο προς τα αριστερα(πολυ γερμενο ομως!) και βολευτηκα. (Μετα σταματησαν οι παρατηρησεις για τα γραμματα αλλα αρχισαν να με ρωτανε "μα καλα παιδι μου πως γραφεις με το τετραδιο ετσι;")
Αρχισα να τα κανω καλλιγραφικα με πολλες φιοριτουρες που ομως δε μου αρεσαν γιατι εβλεπα πως "μπουκωνε" πολυ η σελιδα. Ε, πλεον κατεληξα σε αυτα φαινονται στην εικονα.

Επειδη παλι δεν θυμαμαι που εχω τα καλωδια του σκανερ:μαναι: το εβγαλα φωτογραφια αλλα ενταξει, φαινονται αρκετα καθαρα.





Η μονιμη απορια μου ειναι γιατι ολοι οι γιατροι γραφουν λες και ειναι κωδικοποιημενα και πως καταφερνουν ολοι οι φαρμακοποιοι να τα αποκωδικοποιησουν!


Ααααα! Λορενα πολυ ωραιο το αρθρο!!!:)
 
Last edited:
Top