Untitled Document

Εμφάνιση των Αποτελεσμάτων της Δημοσκόπησης: Ποιο από τα τρία κλασικά δυστοπικά μυθιστορήματα σου άρεσε περισσότερο;

Ψηφίσανε
47. Δεν επιτρέπεται να ψηφίσεις σε αυτήν την δημοσκόπηση
  • 1984

27 57,45%
  • Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος

15 31,91%
  • Φαρενάιτ 451

5 10,64%
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 51 έως 56 από σύνολο 56

Νήμα: 1984, Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος, Φαρενάϊτ 451: μια άτυπη τριλογία

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Κι εγώ τα ίδια, ρε παιδιά... Το έχω ξαναγράψει στην αρχή του νήματος, αλλά με την ευκαιρία ας το επαναλάβω. Μάλλον τέτοιο πράγμα με βιβλίο δεν έχω ξαναπάθει. Το σκεφτόμουν για μέρες αφού το τέλειωσα και κάτι μου πλάκωνε την ψυχή.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ονειρευτής
    Περιοχή
    Παραλλήλως επί της Οδού Ονείρων
    Αναρτήσεις
    291
    Τώρα διαβάζω
    Η Ερμηνεία των Ονείρων (Σιγισμούνδιος Φρόυντ)

Προεπιλογή

Καταλήγω μετά από πολύ σκέψη, αφού θεωρώ πως καθ' ένα από αυτά τα τρία βιβλία είναι μοναδικό και αξεπέραστο, διαβασμένα και τα τρία από εμένα την ίδια περίπου εποχή - σημαντικός παράγων - δηλαδή τουλάχιστον πριν από μία 30ετία, πως (ενώ μέχρι πρότεινως, έδινα πάντα ένα σχετικό προβάδισμα στο 1984 που το είχα διαβάσει λίγα χρόνια πριν την κινηματογραφική του εκδοχή, ενθυμούμενος ακόμα την συγκίνηση που είχα αισθανθεί παρακολουθώντας την ταινία και βιώνοντας την χρονιά που αναφέρει ο Όργουελ στην συγγραφή του ομότιτλου βιβλίου του πριν από 36 περίπου χρόνια), ο Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος τελικά κερδίζει τις ώριμες και κατασταλαγμένες πλέον εντυπώσεις μου.
    Τελευταία επεξεργασία από Ονειρευτής : 08-09-13 στις 20:34
    Do Androids Dream of Electric Sheep?
    Philip K. Dick

Προεπιλογή

Παιδιά σαν ταινια το Φαρενάιτ μου αρεσε πολύ, πολύ, ειδικά τα τελευταια πλάνα που είναι και μαγευτικά! δεν ξερω αν είναι τοσο καλό και το βιβλίο, στην ταινία ο πυροσβέστης ερωτευεται την μικρή, που μαζί της κάνει κάθε μερα δρομολόγιο. Η γυναικα του ζει με χαπάκια με τηλεόραση, πιντζαμες και κους-κους, οπότε κάθε επικοινωνία μαζί της διακόπεται.
    ''Η φιλία είναι τόσο ωραίο πράγμα και την συναντά κανείς τόσο σπάνια'' Κρόνιν

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ρεγινόρα
    Περιοχή
    "Στην χώρα των χρεοκοπημένων"
    Αναρτήσεις
    1.225

Προεπιλογή

Κατέληξα να έχω διαβάσει τα δύο από τα τρία παραπάνω, μου έμεινε το Φάρεναϊτ. Ανάμεσα λοιπόν στο 1984 και στον Θαυμαστό καινούριο κόσμο, θα ψηφίσω με δύο χέρια τον Όργουελ. Δεν θα έλεγα ότι το θέμα του ήταν πιο δυνατό από αυτό του Χάξλεϋ, μα σίγουρα ήταν δυνατότερος ο τρόπος που το προσέγγισε. Θυμάμαι να σφίγγεται το στομάχι μου στις τελευταίες σελίδες, να βροντοκοπάει η καρδιά μου μέσα στο στήθος μου, να κρατάω την ανάσα μου, και αυτό δεν το έχω πάθει παρά με ελάχιστα βιβλία. Ο Χάξλεϋ πάλι, είχε μια απίστευτη σύλληψη σαν ιδέα, απορούσα και θαύμαζα κάποιες στιγμές την εφευρετικότητά του και το πόσο βαθιά είχε αναπτύξει το θέμα του, μα, δυστυχώς, έμεινε μόνο εκεί. Με άλλα λόγια νομίζω η δεινότητα του Όργουελ να σε ρίχνει στα βαθιά και να επιδρά στον ψυχισμό σου, ήταν αυτή που με κέρδισε. Ο Χάξλεϋ ήταν ένα όμορφο ταξίδι, μα ο Όργουελ ήταν σταθμός ζωής.
    Μην φοβάσαι την τελειότητα. Δεν θα την αγγίξεις ποτέ.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Ναμάριε
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Αναρτήσεις
    53

Προεπιλογή

Έχω διαβάσει και τα 3 βιβλία κι είναι υπέροχα. Πέρασε αρκετή ώρα για να αποφασίσω να διαλέξω το 1984 κι αυτό το έκανα για συναισθηματικούς και μόνο λόγους, μια που το διάβασα στις αρχές τις εφηβίας μου κι είμαι συναισθηματικά δεμένη. Πραγματικά σοκαριστικά βιβλία που κάποια στιγμή στην ζωή του ο καθένας πρέπει να περάσει την ψυχοβγαλτική εμπειρία του να τα διαβάσει. Να προσθέσω ότι πέρα των άλλων συναισθημάτων, μου δημιούργησαν κι ένα κλειστοφοβικό συναίσθημα. Πραγματικά αριστουργήματα και τα 3!
    “Books are a uniquely portable magic.”
    Stephen King

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Μπου Ραντλι
    Περιοχή
    Άγιος Αρτέμιος, Αθήνα
    Αναρτήσεις
    2.222
    Τώρα διαβάζω
    "Πεθαίνοντας Στην Καταλονία" του Τζορτζ Όργουελ

Προεπιλογή

Τώρα που τελείωσα το "1984" μπορώ να πω μερικά πράγματα!!! Κατ'αρχήν ομολογώ πως το έργο του Όργουελ με συγκίνησε περισσότερο. Ο λόγος πιστεύω είναι ο μεγαλύτερος εξωτισμός του "Θαυμαστού Κόσμου", η ιστορία του "1984" είναι πιο οικεία και βασανιστική στα αυτιά μου, καθότι χώρα που ταλαιπωρηθήκαμε πολύ από δικτατορίες είναι η δική μας. Το ΕΑΤ - ΕΣΑ έμοιαζε δυστυχώς με το Υπουργείο Αγάπης, το ξυλοφόρτωμα δε χρειάζεται μεγάλη φαντασία...

Η αγωνία για τα πολιτικά και ανθρώπινα δικαιώματα είναι έκδηλη και στους δύο συγγραφείς, την εκφράζουν όμως με διαφορετικό τρόπο. Λογικό, αν σκεφτούμε τη διαφορετική κοινωνική τους καταγωγή - αριστοκράτης μαρξιστής ο Χάξλευ με προοπτική ακαδημαικής εξέλιξης (κάτι σαν το δικό μας Κωνσταντίνο Θεοτόκη ένα πράγμα), μεσοαστός ο Όργουελ, με ορίζοντα καριέρας αυτής ενός τυπικού δημοσίου αποικιακού υπαλλήλου. Αυτό εξηγεί γιατί ο "Κόσμος" είναι πιο γενικός και ελεύθερος στη "σύλληψη" του, ο Άλντους είναι θεωρητικός ενώ ο Τζορτζ ως άνθρωπος της δράσης είναι πραγματιστής και πολύ συγκεκριμένος στην περιγραφή των ιδεών του. Έτσι ο Όργουελ κατακρίνει πολύ συγκεκριμένα το Σταλινισμό ως πηγή καταπίεσης, λόγω και των προσωπικών του εμπειριών με τους κομμουνιστές στον Ισπανικό Εμφύλιο, αντίθετα ο Χάξλευ - χωρίς παρόμοιες αναφορές και με ευρύτερο ορίζοντα - φοβάται πολύ περισσότερο τον Καπιταλισμό Αμερικανικού τύπου, λόγω της παγίδας του καταναλωτισμού. Τα 17 χρόνια διαφοράς στη συγγραφή είναι μεγάλο διάστημα, ειδικά αν σκεφτούμε τι μεσολάβησε μεταξύ 1932 (Κόσμος) και 1949 (1984). Η σκηνή πάντως στο έργο του Όργουελ μεταξύ Γουίνστον και Ο Μπράιαν μοιάζει εξαιρετικά με την αντίστοιχη στον Χάξλει μεταξύ Μουσταφά Μοντ και Τζων του Άγριου, είναι δε το κυνικότερο μανιφέστο του Ολοκληρωτισμού που θα μπορούσε να γίνει ποτέ!!!

Κοιτάζοντας σήμερα τα πράγματα από το "μακρινό" 2017, θα συμφωνήσω με τους περισσότερους προλαλήσαντες πως η Κοινωνία του Χάξλευ βρίσκεται πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ο καλύτερος τρόπος να ελέγχεις τους ανθρώπους είναι να τους κάνεις να "ξεχνιούνται¨και να "ξεφεύγουν" για λίγο από τη μίζερη ζωή τους παρά να ξοδεύεις χρόνο και χρήμα για να τους έχεις συνέχεια με το "βούρδουλα". Εξαιρετικά επίκαιρο παράδειγμα το σύστημα GPS. Τα Google Maps απλοποιούν την καθημερινότητα μας, λύνοντας πολλά μικροπροβλήματα. Όμως σ'ένα ευρύτερο πλαίσιο συνιστούν ένα εξαιρετικό τρόπο παρακολούθησης που οι απολυταρχικοί του παρελθόντος ούτε να φαντασιωθούν δε θα κατάφερναν. Αν σκεφτούμε ακόμη πως οι 5 Παγκόσμιοι Σταθμοί του Συστήματος είναι όλοι σε έδαφος ΗΠΑ και Μεγάλης Βρετανίας, είναι ολοφάνερο "ποιος κυβερνά αυτόν τον κόσμο"...
    Τελευταία επεξεργασία από Μπου Ραντλι : 15-07-17 στις 22:27

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •