Untitled Document
Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 31 έως 40 από σύνολο 58

Νήμα: Όσκαρ Ουάιλντ (Oscar Wilde): ''Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι''

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Αζέλμα
    Περιοχή
    Παρίσι του 1830
    Αναρτήσεις
    267
    Τώρα διαβάζω
    Μπωντλαίρ, Η μελαγχολία του Παρισιού

Προεπιλογή

Ξεκιναω μια δευτερη φορα αυτο το βιβλιο και μου φαινεται υπεροχο. Μαλλον ομως θα κανω πολυ καιρο να το διαβασω αφου σε καθε αποφθεγμα καθομαι 1 λεπτο και σκεφτομαι με τον εαυτο μου αν ισχυει και... καθε σελιδα εχει περιπου 10 τετοια, ειδικα αν μιλαει ο λόρδος Χάρυ.
    Τόσο φοβερό πράγμα είναι δα η ανειλικρίνεια; Φρονώ πως όχι - απλώς, είναι μία μέθοδος με την οποία πολλαπλασιάζουμε τις προσωπικότητές μας. (απ' το «Πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ»)

Προεπιλογή

Μου αρεσε αρκετα,δεν ξετρελαθηκα.Παντως πραγματι,υπαρχουν στις σελιδες του αμετρητα αποφθεγματα.Πανεξυπνος ανθρωπος ο Οσκαρ Γουαιλντ.Κι αυτα που γραφει στις πρωτες σελιδες για τη νιοτη ηταν το κατι αλλο.

Περιοχή
    Παρίσι του 1830
    Αναρτήσεις
    267
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Εγώ είδα στον Ιανό τον Ντόριαν Γκρέι των εκδόσεων Σμίλη και μου άρεσε απελπιστικά πολύ το εξώφυλλο. Και για άλλη μια φορά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι διάβαζα συντομευμένη μετάφραση! -.- Θα τον αγοράσω μόλις επιστρέψω απ' τις διακοπές, θέλω να ελπίζω. Συμπαθώ πολύ τον Ντόριαν, τον Μπάζιλ, και νιώθω να με υπνωτιζει κάπως ο Λόρδος Χένρυ.
    Μου έκανε εντύπωση όταν είδα πως η Βικιπαίδεια τουλάχιστον το κατατάσσει στην κατηγορία της γοτθικής λογοτεχνίας. Μάλλον είχα τελείως λάθος ιδέα για αυτόν τον όρο.
    Τόσο φοβερό πράγμα είναι δα η ανειλικρίνεια; Φρονώ πως όχι - απλώς, είναι μία μέθοδος με την οποία πολλαπλασιάζουμε τις προσωπικότητές μας. (απ' το «Πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ»)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αζέλμα Δες Ανάρτηση
    Και για άλλη μια φορά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι διάβαζα συντομευμένη μετάφραση!
    Τι εννοεις?

Περιοχή
    Παρίσι του 1830
    Αναρτήσεις
    267
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Το <<Πορτραίτο>> που έχουμε οι περισσότεροι δεν είναι αυτό της Ελευθεροτυπίας; (η έκδοση που χρησιμοποιήθηκε και στην παρουσίαση)
    Θα χαρώ ειλικρινά αν με διαψεύσεις, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι κομμένη.

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.877
    Τώρα διαβάζω
    Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ

Προεπιλογή

Ο όρος γοτθική λογοτεχνία είναι αρκετά ελαστικός. Προσωπικά δεν θα θεωρούσα τον Ντόριαν Γκρέι γοτθική λογοτεχνία (παρά τις προφανείς επιρροές του απ' αυτήν)

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων Το αβατάριο του χρήστη Πεταλούδα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.054
    Τώρα διαβάζω
    Το κουρδιστό πουλί - Χαρούκι Μουρακάμι

Προεπιλογή

Το τελείωσα πρόσφατα και μπορώ να πω ότι το απόλαυσα για άλλη μια φορά. Οι χαρακτήρες του βιβλίου, αν και δεν μου ήταν συμπαθείς, παρόλα αυτά ήταν τόσο καλά σκιαγραφημένοι, που στιγμές ένιωθα να συμπονώ λίγο τον Ντόριαν, ειδικά προς το τέλος του βιβλίου.
    Κάποιες ελάχιστες σελίδες με περιγραφές κοσμημάτων και υφασμάτων, μπορώ να πω ότι δεν με κούρασαν αλλά τις διάβασα με ενδιαφέρον, γιατί με εντυπωσίασε η λεπτομέρεια και τα ιδιαίτερα επίθετα που χρησιμοποίησε ο συγγραφέας.

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Υπεράνθρωπος
    Αναρτήσεις
    253
    Τώρα διαβάζω
    "EIMAI EKEINO"

Προεπιλογή

Έτσι όπως κατέληξε ο Dorian Grey να ζει (ακολασίες, φόνο, ηδονές) είναι έργο του Λόρδου Χένρυ αυτός τον ''έφτιαξε'' έτσι. Ένα αγαθό παιδάκι ήταν ο Dorian, ο Λόρδος του φούσκωσε τα μυαλά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Υπεράνθρωπος Δες Ανάρτηση
    Έτσι όπως κατέληξε ο Dorian Grey να ζει (ακολασίες, φόνο, ηδονές) είναι έργο του Λόρδου Χένρυ αυτός τον ''έφτιαξε'' έτσι. Ένα αγαθό παιδάκι ήταν ο Dorian, ο Λόρδος του φούσκωσε τα μυαλά.
    Εγω νομιζω οτι ηταν απ'τη φυση του απελπιστικα ματαιοδοξος και η εξελιξη του με η χωρις τον λορδο Χενρυ δεν θα ηταν καθολου καλη.
    "If you spend all your time trying, then all you're doing is trying. So don't try. Just do".

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Υπεράνθρωπος
    Αναρτήσεις
    253
    Τώρα διαβάζω
    "EIMAI EKEINO"

Προεπιλογή

Ναι κι εγώ το σκέφτηκα ότι απλώς ο Λόρδος Χένρυ ξύπνησε κάτι που ήδη υπήρχε μέσα στον Ντόριαν αλλά ίσως αυτό το κάτι να μην ξύπναγε ποτέ αν δεν έβρισκε το κατάλληλο ερέθισμα ή να ξύπναγε αρκετά χρόνια αργότερα και με λιγότερες συνέπειες.
    Επίσης μου φαίνεται πως πριν την συνάντηση με τον Χένρυ, ο Ντόριαν δεν έδειχνε τάσεις για να ''ξεσαλώσει'', ίσα- ίσα που έδειχνε ένα συνεσταλμένο παιδί που απλώς πόζαρε μπροστά στον ζωγράφο. Από τις συζητήσεις με τον Λόρδο και μετά αρχίζει να βλέπει διαφορετικά τα πράγματα και να αλλάζει στην συμπεριφορά του κάτι που το διέκρινε και ο ζωγράφος και του είπε μακριά από τον Χένρυ...βέβαια ο Ντόριαν δεν τον άκουσε.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •