Untitled Document
Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 41 έως 50 από σύνολο 56

Νήμα: Όσκαρ Ουάιλντ (Oscar Wilde): ''Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι''

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων Το αβατάριο του χρήστη Πεταλούδα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.030
    Τώρα διαβάζω
    Η Δίκη - Φ. Κάφκα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Υπεράνθρωπος Δες Ανάρτηση
    Ναι κι εγώ το σκέφτηκα ότι απλώς ο Λόρδος Χένρυ ξύπνησε κάτι που ήδη υπήρχε μέσα στον Ντόριαν αλλά ίσως αυτό το κάτι να μην ξύπναγε ποτέ αν δεν έβρισκε το κατάλληλο ερέθισμα ή να ξύπναγε αρκετά χρόνια αργότερα και με λιγότερες συνέπειες.
    Προσωπικά, δεν ξέρω αν αυτό το "κάτι" ξυπνούσε αργότερα στον Ντόριαν με λιγότερες συνέπειες για αυτόν και τους γύρω του, υπάρχει νομίζω και η πιθανότητα να έβγαινε με πιο πολύ ένταση, αφού αυτό προϋπήρχε μέσα του και με τον χρόνο να ωρίμαζε.

Πιστεύω ότι το είχε μέσα του ο Ντόριαν, απλά αφορμή ήταν ο Χένρυ. Αν δεν ήταν αυτός, θα ήταν κάποιος ή κάτι άλλο. Ο Χένρυ, παρόλες τις "αφοριστικές" απόψεις που είχε, δεν γνώριζε την κρυφή ζωή του Ντόριαν και δεν νομίζω ότι αν την ήξερε, θα ήταν σύμφωνος με αυτήν.
    Συμφωνώ βέβαια ότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι δυνατόν να πλανευτούμε από ανθρώπους ή καταστάσεις, αλλά είναι αυτό που γενικά ονομάζεται "ηθική" που βάζει φρένο στα όρια του καθενός. Πόσο μάλλον, όταν είδαμε από τον Ντόριαν, ότι με την ζωή που έκανε ένοιωθε σταδιακά αρνητικά συναισθήματα και κάθε άλλο παρά τον γέμιζε ο τρόπος που ζούσε. Ένα κύριο συναίσθημα που είδα να τον κατακλύζει σιγά σιγά, ήταν ο φόβος, που έφτανε μέχρι και τα όρια του πανικού.
    Τελευταία επεξεργασία από Πεταλούδα : 12-08-13 στις 15:17

Προεπιλογή

Επίσης μου φαίνεται πως πριν την συνάντηση με τον Χένρυ, ο Ντόριαν δεν έδειχνε τάσεις για να ''ξεσαλώσει'', ίσα- ίσα που έδειχνε ένα συνεσταλμένο παιδί που απλώς πόζαρε μπροστά στον ζωγράφο.
    Αν θυμαμαι καλα ο Ντοριαν δεν εμφανιζεται καθολου πριν την πρωτη συναντηση με τον Χενρυ.Τελος παντων,δεν ειμαι και σιγουρος και το βιβλιο δεν ειναι μπροστα μου.Το τελος πως το ειδατε παιδια?Τι σημαινε για σας?
    Τελευταία επεξεργασία από Χρηστος Αλεξανδριδης : 12-08-13 στις 19:55
    "If you spend all your time trying, then all you're doing is trying. So don't try. Just do".

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Υπεράνθρωπος
    Αναρτήσεις
    259
    Τώρα διαβάζω
    "EIMAI EKEINO"

Προεπιλογή

Εμένα μου δίνει την εντύπωση πως στο τέλος ηρεμεί η ψυχή του.

Τελευταία επεξεργασία από Πεταλούδα : 12-08-13 στις 23:41

Προεπιλογή

"If you spend all your time trying, then all you're doing is trying. So don't try. Just do".

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Υπεράνθρωπος
    Αναρτήσεις
    259
    Τώρα διαβάζω
    "EIMAI EKEINO"

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Υπεράνθρωπος Δες Ανάρτηση
    Δεν θυμαμαι καλα το κινητρο αυτης του της πραξης αλλα νομιζω οτι ειναι ετσι οπως το λες.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Χημικός
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτήσεις
    32
    Τώρα διαβάζω
    Το όνομα του Ρόδου

Προεπιλογή

Επίσης ένα από τα αγαπημένα μου, και νομίζω ότι το ύφος και η γλαφυρότητα του συγγραφέα είναι πραγματικά μοναδική. Πρέπει οπωσδήποτε να το διαβάσει μέχρι και ο τελευταίος άνθρωπος στην πλανήτη.
    Παρένθεση, έχει παρατηρήσει κανείς την ταινία: ''The league of extraordinaire gentlemen'', όπου συμμετέχει και ο Ντόριαν Γκρέι, ότι αυτός εκτός από αθάνατος είναι... άφθαρτος. όσο και αν λατρεύω την ιδέα, η πάντα με ενοχλεί η παραποίηση χωρίς όρια!

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Μέγας Μάγιστρος
    Περιοχή
    Ελεφάντινος Πύργος
    Αναρτήσεις
    107

Προεπιλογή

Κι αυτό κάποτε στο Λύκειο το είχα διαβάσει εξ αφορμής του Καρυωτάκη (στο άγαλμα της ελευθερίας που φωτίζει τον κόσμο). Κάποτε θα ήθελα να το ξαναδιαβάσω.
    ΙΩΣΗΦ: Δεν υπάρχει χειρότερη φυλακή από την άγνοια.
    ΜΟΡΓΚΑΝΑ: Η συναναστροφή με διανοούμενους σας έχει διαφθείρει
    .

Προεπιλογή

μαγευτικο βιβλιο που σε αιχμαλωτιζει..
    «Μην τους αφήσεις τους γαμημένους να μπούνε μέσα... Μη ζήσουμε έτσι ρε φίλε...»

Ταξιδευτής
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτήσεις
    308
    Τώρα διαβάζω
    "Ματοβαμμενος μεσημβρινος" Κορμακ Μακαρθι

Προεπιλογή

Περασα αρκετα καλα διαβαζοντας αυτο το βιβλιο...
    Εξαιρετικα ευφυης ο Οσκαρ Γουαιλντ αλλα και ιδιαιτερα "ψαγμενος"και πνευματωδης ανθρωπος...
    Εκανε ακριβως οτι μου αρεσει ιδιαιτερα οταν συναντω στην αναγνωση ενος βιβλιου· "χρησιμοποιει" τους ηρωες του οχι μονο για να πλασει την ιστορια του, αλλα και να περασει αποφθεγματα-αποσταγματα-αποψεις για την σταση του απεναντι σε ζητηματα της ζωης...
    Αυτα που δεν μου αρεσαν θα ελεγα οτι ηταν 1ον: γυρω στις 20 σελιδες που τις εκρινα περιττες και ακρως κουραστικες, σε ενα κομματι του βιβλιου, και 2ον οπως εχει γραψει και ενας φιλος πιο πανω στο νημα, αυτη η υποβοσκουσα ομοφυλοφυλικη ταση που αφηνει να διαχεεται σε ολο το πλατος του βιβλιου....
    Το αντιπαρερχομαι ομως και σε καμια περιπτωση δεν μου μειωνει την ομορφη εντυπωση που μου αφησε συμπερασματικα διαβαζοντας το...
    "Ο νομος της αγαπης ειναι η ελευθερια του ανθρωπου... " Thomas Mann

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •