Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 19 από σύνολο 19

Νήμα: Ο μύθος του άλλου μας μισού και το "Συμπόσιο" του Πλάτωνα

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Φένια
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    463
    Τώρα διαβάζω
    "Ο Φόβος Μπροστά στην Ελευθερία" του Εριχ Φρόμ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Πάντως, όλο το κλίμα αυτής της μάζωξης, της οινοποσίας και της φιλοσοφίας δίνεται με έναν γλαφυρότατο τρόπο σε όλο το Συμπόσιο και ήταν άλλο ένα στοιχείο του βιβλίου που μου άρεσε. Μαζεύονταν, μπεκρόπιναν και φιλοσοφούσαν. Με συζητήσεις - υποδείγματα, όπου ο ένας δεν προσπαθεί να μειώσει τον άλλον, ούτε φωνάζει, ούτε προσβάλει, απλά λέει την άποψή του, ενώ οι άλλοι περιμένουν την σειρά τους για να επιχειρηματολογήσουν υπέρ ή κατά. Το χιούμορ τους επίσης, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κείμενο, είναι χαρακτηριστικό και απολαυστικότατο.
    Κι εμένα αυτή είναι η άποψή μου περί μέγιστης διασκέδασης, οπότε πολύ θα ήθελα να ζούσα στην εποχή τους (ως άνδρας ή ως εταίρα, εννοείται). Οσο για το αν υπερασπίζονται την ομοφυλοφιλία και παιδεραστία τους, ολόκληρο το Συμπόσιο είναι ένας ύμνος προς αυτά. Διότι, κατά την άποψη της εποχής, ο νέος ερώμενος θα εκπαιδευόταν από τον ώριμο εραστή του σε όλα τα θέματα, ηθικά, πνευματικά και -πολύ σημαντικό- πολιτικά (στην αρχαία Αθήνα, προετοιμάζονταν από τρυφερή ηλικία, ώστε να γίνουν ενημερωμένοι και υπεύθυνοι πολίτες). Ηταν μεγάλη τιμή για έναν νέο, να τον επιλέξει ένας επιφανής και ώριμος άνδρας. Και υπήρχε ένας ακόμη λόγος, στρατιωτικής φύσεως. Το ζευγάρι εραστή- ερωμένου θα έδιναν και τη ζωή τους στη μάχη, ό ένας για τον άλλο (Αχιλλέας- Πάτροκλος, Επαμεινώνδας- Πελοπίδας κλπ). Στο γεγονός αυτο βασίστηκε και ο περίφημος Ιερός Λόχος, που αποτελείτο από 150 ζευγάρια εραστών.
    cogito ergo sum

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια Το αβατάριο του χρήστη Οκτάνα
    Αναρτήσεις
    211

Προεπιλογή

Το "Συμπόσιο" είναι πραγματικά ένα εξαιρετικό βιβλίο και διαβάζεται πολύ ευχάριστα παρά το γεγονός οτι μιλάμε για φιλοσοφία που μπορεί να φαντάζει τρομακτική σε μερικούς. Σε προσωπικό επίπεδο θεωρώ την ιδέα του "άλλου μισού" ιδιαίτερα ρομαντική και κάπως χαριτωμένη παρόλα αυτά διάβασα το βιβλίο με φοβερό ενδιαφέρον και...κέφι! (χωρίς υπερβολές, το "Συμπόσιο" το διάβασα με κέφι, δεν ξέρω γιατί)
    "Mη με ρωτάτε ποιος είμαι και μη μου λέτε να παραμείνω ο ίδιος: αυτή είναι μια ληξιαρχική ηθική. Διέπει τα δημόσια έγγραφά μας" Μισέλ Φουκώ

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ρεγινόρα Δες Ανάρτηση
    Βαρετά;! Αν είναι το απόλυτό σου μισό, πώς είναι δυνατόν να βαρεθείς;
    Δύσκολο βέβαια να φανταστούμε μια τέτοια κατάσταση, αλλά εμένα δε με συγκινεί και πολύ. Αν ήμουν με το άλλο μου μισό δε θα υπήρχε τίποτα για εξερεύνηση και ανακάλυψη. Όλα θα ήταν γνωστά, οικεία και αναμενόμενα. Μα χωρίς λίγο σασπένς, ρε Ρεγινόρα; Γίνεται;

Άσε που δεν μπορώ να φανταστώ να πρέπει να είμαι καθημερινά με ένα άτομο που θα έχει τα δικά μου ελαττώματα
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Πολυξενη
    Περιοχή
    Δράμα
    Αναρτήσεις
    1.079
    Τώρα διαβάζω
    Τριημερια του Πέτρου Μάρκαρη

Προεπιλογή

Μα το άλλο μας μισό θα έχει ελαττώματα που θα συμπληρώνουν τα δικά μας.
    δε μπορεί, κάτι θα σου στείλει η ζωή για να ξεχάσεις,
    έναν άνθρωπο, μια δουλειά, ένα αλτσχάιμερ.....

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ρεγινόρα
    Περιοχή
    "Στην χώρα των χρεοκοπημένων"
    Αναρτήσεις
    1.226

Προεπιλογή

Η διαφορά στη σκέψη μας είναι θεμελιώδης.

Εγώ πιστεύω πως άμα είσαι με το (υποθετικό ή μη) απόλυτό σου μισό, μόνο εξερεύνηση και ανακάλυψη βιώνεις. Είσαι τόσο κοντά με τον άλλον που δεν έχεις ταμπού, προκαταλήψεις, δεύτερες σκέψεις και ζεις συνεχώς καινούριες εμπειρίες και καταστάσεις στον έρωτα.

(τώρα αν υπάρχει στην πραγματικότητα μια τέτοια ιδανική σχέση, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο)!
    Μην φοβάσαι την τελειότητα. Δεν θα την αγγίξεις ποτέ.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Ρεγινόρα και Πολυξένη, ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας

Οκτάνα, ακριβώς το ίδιο. Έπιασα το Συμπόσιο χτες για να βρω κάτι συγκεκριμένο που ήθελα και κατέληξα να το διαβάζω κανονικά και με πολύ κέφι, όπως το λες. Αντίθετα, την Πολιτεία του Πλάτωνα την έχω αφήσει "μισοξεκινημένη" κάμποσες φορές.
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 08-04-12 στις 22:09
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Πολύνιους
    Αναρτήσεις
    545
    Τώρα διαβάζω
    "Μουσική" - Μαργκερίτ Ντυράς, "Encountering Ensemble" John Britton, θέατρο, ποίηση...

Προεπιλογή

Όλο μπροστά μου την βρίσκω αυτήν την ιστορία, αλλά πρώτη φορά την διάβασα. Πολύ μ' αρέσει την βρίσκω υπερτέλεια και υπερρομαντική Γι' αυτόν τον μύθο πρώτη φορά άκουσα σ' αυτό το τραγούδι. Είναι από την μουσική ταινία Hedwig and the Angry Inch. Ταινία και τραγούδι μ' ανατριχιάζουν.
    Οχ, ο δρόμος φαντάζει τόσο μακριά, το μονοπάτι γλυστράει σαν φίδι, οχ, μάνα, εγώ περιπλανιέμαι και συ'σαι μακριά, κοντύτερα είν' το φεγγάρι!...

 
    Περιοχή
    Χαμενη Στις Σελίδες...
    Αναρτήσεις
    674
    Τώρα διαβάζω
    ΕΥΜΕΝΙΔΕΣ και διαφορα ιστορικα βιβλια παραλληλα

Προεπιλογή

Eγω παλι πιστευω πως η εννοια του ΜΙΣΟΥ δεν αφορα σε ενα συγκεκριμενο ατομο στον κοσμο,αλλα στη βιωση μιας σχεδον απολυτης συμπληρωματικοτητας.Δεν ειναι μονο ενας αυτος που μπορει να την προσφερει απο αποψεως πιθανοτητων κ μονο.

Στον πλανητη απ'ακρη σ'ακρη υπαρχουν μερικες χιλιαδες ανθρωποι παραπλησιας δομης κ βιωματων που θα μπορουσαν δυνητικα να ειναι συμβατοι με εμας,κ να ζησουμε μαζι τους παθιασμενες κ ουσιαστικες σχεσεις.Δεν αρκει αυτο ομως-χρειαζεται να ευνοησει κι η αντικειμενικη συγκυρια.Δεν εννοω την απουσια δυσκολιων.Εννοω το καταλληλο ταιμινγκ.Κ φυσικα τη Συναντηση.

Δεν πιστευω οτι ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ για εμας κ παει τελειωσε.Ωραια η θεωρια του "Ερμαφροδιτου",αλλα θεωρω απο αποψη ψυχολογικη δε στεκει.Πιστευω οτι θα ειμαστε τυχεροι αν συναντησουμε τον εναν/μια απο τις μερικες χιλιαδες ,που υπαρχουν κ που θεωρητικα θα μπορουσαν να αγγιξουν την ψυχη μας με καταλυτικο τροπο κ την πολυποθητη αμοιβαιοτητα...

Ειναι πολλοι αλλα ειναι...σκόρπιοι...Χαχαχα!

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Ασημενια
    Περιοχή
    Αττική
    Αναρτήσεις
    548

Προεπιλογή

Συμπόσιο του Πλάτωνα

Είναι πολύ σημαντική η "μετάφραση" στα νεοελληνικά για να αντιληφθούμε πάρα πολλά πράγματα. Δεν είναι μόνο η μεταφορά αλλά και τα σχόλια που μπορεί ο "μεταφραστής" να δώσει στα αρχαιοελληνικά κείμενα.

Για το συγκεκριμένο έργο του Πλάτωνα, το Συμπόσιο, η αξεπέραστη ακόμα και σήμερα μετάφραση/σχολιασμός είναι του Ιωάννη Συκουτρή.

Διαβάζοντας όλο το βιβλίο του Συκουτρή για το Συμπόσιο έχουμε μια πλήρη σχεδόν εικόνα της εποχής που μας βοηθάει να κατανοήσουμε και άλλα έργα του Πλάτωνα.

Η έκδοση του Ι.Συκουτρή στη δεκαετία του 30 ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, η ακαδημαϊκή κοινότητα τον στήριξε ελάχιστα, με αποτέλεσμα ο Συκουτρής να οδηγηθεί στην αυτοκτονία.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε για τον Συκουτρή

κι εδώ μπορείτε να βρείτε μια ερασιτεχνική προσπάθεια να μεταφερθεί σε ηλεκτρονικό βιβλίο μόνο το αρχαιοελληνικό κείμενο με την μετάφραση Συκουτρή (στο μονοτονικό) καθώς και τα σχόλια που το συνοδεύουν.

Η συγκεκριμένη έκδοση έχει μια εισαγωγή 250 σελίδων την οποία ελπίζουμε σε λίγο καιρό να είμαστε σε θέση να ενσωματώσουμε με το Συμπόσιο ώστε όλο το βιβλίο να είναι πλήρες και ευανάγνωστο σε ηλεκτρονική μορφή.
    Όλες τις μέρες μια άφεγγης ζωής ο χρόνος μας ανέχεται.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •