Ρένος Αποστολίδης : "Όλα όσα ξέρουν οι νεοέλληνες για τους αρχαίους Έλληνες"

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τίτλος βιβλίου : όλα όσα ξέρουν οι νεοέλληνες για τους αρχαίους Έλληνες

Το έχετε διαβάσει; Το έχετε ακουστά έστω; Συμπέρασμα;

Ακούω γνώμες..
 
Last edited by a moderator:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Λοιπόν, είναι ένα βιβλίο, που αυζητήθηκε πολύ στην περιοχή μου.

Ανήκει στον συγγραφέα : Ρένο Αποστολίδη, και από όσο ξέρω η τιμή του νομίζω.. πως είναι κοντά στα τρία ευρώ (αυτο σε κάνει να υποψιάζεσαι πολλα)

Ανοίγεις το βιβλιο λοιπον, και πέρα (και παλι.. νομιζω) απο μια μικρη εισαγωγή, οι επόμενες εκατό και πλέον σελίδες, ειναι... λευκό άγραφο χαρτί.

Και εδω, προκύπτει το ερώτημα : πρόκειται για φάρσα του συγγραφέα, ή οι Νεοέλληνες δεν ξέρουν τίποτα απολύτως για τους διάσημους προγόνους τους;

Ειναι ένα ερώτημα που ισως και να αξιζει να σχολιαστει...

Προσωπικά προβληματιστηκα για το αν θα έπρεπε να να το αγοράσω.. ετσι για να το έχω.

Εδώ ειναι το εξώφυλλο του




και εδώ.... ένα άρθρο, απο την καθημερινη

http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_13/01/2004_89995
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ανοίγεις το βιβλιο λοιπον, και πέρα (και παλι.. νομιζω) απο μια μικρη εισαγωγή, οι επόμενες εκατό και πλέον σελίδες, ειναι... λευκό άγραφο χαρτί.
:μουάχαχα: τί καταπληκτικός τρόπος να βγάλεις χρήματα δίχως κόπο!!! :χαχαχα:

Τρία ευρώ (τριάντα διάβασα αρχικά :αργκ:) δεν είναι πολλά για κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον σαν σημειωματάριο!
 
Τρία ευρώ (τριάντα διάβασα αρχικά :αργκ) δεν είναι πολλά για κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον σαν σημειωματάριο!

Πραγματικά καλη ιδέα. Το αγοράζεις (με τετοια τιμη τοσο μεγαλο σημειωματαριο δεν παιρνεις. Κανενα μικρο, ισως), το εχεις μονιμα στην τσαντα, για να σημειωνεις οτι θες, και κανεις και μόστρα στους άλλους πως και καλα, εισαι του... ειδους!
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει και θεωρώ ότι μάλλον ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.. Τι να πω σίγουρα είναι λίγα αυτά που ξέρουμε για τους αρχαίους Έλληνες... το πιθανότερο είναι ότι είναι πολύ λιγότερα από όσα ξέρουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι για αυτούς:λυγμ::λυγμ:
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εδώ που τα λέμε, ακριβώς επειδή οι αρχαίοι αφήσανε πολλά γραπτά πίσω τους, ξέρουμε υπερβολικά πολλά γι’ αυτούς. Εξαρχής μου φάνηκε άστοχο το υπονοούμενο τού συγκεκριμένου... σημειωματάριου.
 
Μια καλή ιδέα θα ήταν να σημειώσουμε στις λευκές σελίδες τι γνωρίζουμε για τους αρχαίους Έλληνες και... να του το στείλουμε πίσω! :αργκ:

Να μην είμαστε μόνο δέκτες στα δικά του μηνύματα (τι ήθελε να μας πει τελικά??) αλλά κ πομποί δικών μας μηνυμάτων!
Όσο το σκέφτομαι.. τόσο μου αρέσει αυτή η τρελο-ιδέα!! :χμ:
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως ήδη του δώσαμε περισσότερη προσοχή απ' όση αξίζει.. Αυτός φαντάζομαι πως ήταν άλλωστε και ο στόχος του εγχειρήματος!
 
Προφανώς, ο "συγγραφέας" είναι οπαδός της Σωκρατικής άποψης "εν οίδα, ότι ουδέν οίδα"!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Παρεμπιπτόντως, ακόμη περισσότερη "εξυπνάδα" από τον Αποστολίδη φάγαμε εδώ.
 
Λοιπόν το βιβλίο το ξέρω γιατί μου αρέσει πολύ ο Αποστολίδης. Όσο για το συγκεκριμένο βιβλίο δεν φάνηκε -κατά την γνώμη μου- η πλευρά ενός "εξυπνάκια" αλλά ο κυνικός του χαρακτήρας. Πάντως όπως και να έχει η ουσιαστική γνώση μας για τους αρχαίους είναι ελάχιστη, καθώς ακόμη και αυτά που νομίζουμε ότι τα ξέρουμε, ουσιαστικά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...
Πρέπει όλοι να παραδεχτούμε ότι οι γνώσεις του Ρένου Αποστολίδη είναι πολλές και οι απόψεις του ρηξικέλευτες. Αν τον παρακολουθήσει κανείς θα καταλάβει για τι άνθρωπο μιλάμε...
 
Ο Ρένος Αποστολίδης ήταν ένας από τους μεγαλύτερους στοχαστές των τελευταίων δεκαετιών. Σαφώς και πρόκειται για ηχηρό statement απ' την πλευρά του. Διαβάζουμε, αναλύουμε και συσσωρεύουμε ξερές γνώσεις για την αρχαία Ελλάδα, αλλά δεν γνωρίζουμε τίποτα για τους ίδιους τους ανθρώπους. Είναι θέμα ερμηνείας, δηλαδή. Είναι πολλά αυτά που δεν καταλάβαμε για τους αρχαίους Έλληνες. Αρκεί να σκεφτείτε μόνο τι απόψεις επικρατούν για τον Πλάτωνα.

Ενδιαφέρουσες και ουσιαστικές αναλύσεις επί του θέματος έχει κάνει και ο καθηγητής Δημήτρης Λιαντίνης, κυρίως στη Γκέμμα και τα Ελληνικά του. Απλώς προτείνω. Από κει και πέρα, ο καθένας είναι υπεύθυνος για το αν θα ανοίξει επιτέλους τα μάτια του.
 
ο Ρενος Αποστολιδης πεθανε το 2004 οποτε ας ειμαστε προσεκτικοτεροι στα οσα λεμε γιατι υπαρχει και η μνημη του νεκρου που για τους αρχαιους ηταν κατι το ιερο ...και αυτο που θελει να περασει στους αναγνωστες ειναι ολοφανερο απλα διαβαζοντας την περιγραφη του βιβλιου στο οπισθοφυλλο. αρα μην βασιζομαστε σε λαθος δεδομενα γιατι βγαζουμε και λαθος συμπερασματα!
 
Top