Ποιες είναι οι αγαπημένες σας εκδόσεις και γιατί;

Αγαπημένος Εκδοτικός Οίκος


  • Total voters
    15
  • Poll closed .
Κοιτάζοντας την βιβλιοθήκη μου, στην προσπάθεια να στριμώξω τα τελευταία μου αποκτήματα, είδα τις εκδόσεις και κάνοντας μια καταμέτρηση παρατήρησα οτι οι εκδόσεις Άγρα και Σμίλη νικούν...ποιοτικά.Ποσοτικά κερδίζει ο Κέδρος,βασικά λόγο του Shakespeare,αλλά στις εκδόσεις Άγρα έχω μια συμπάθεια παραπάνω.Πολύ προσεγμένα εξώφυλλα (και μην πείτε ότι το εξώφυλλο δν μετράει,έστω κ λίγο),αρκετά σκληρόδετα και το καλύτερο μου είναι που υπάρχουν κάποια βιβλία της που έχουν ακόμα τις σελίδες ενωμένες και σε βάζουν στην -ευχάριστη- διαδικασία να τα κόψεις με ένα κοπίδι και να μοιρίσεις τα φύλλα... Με τα ίδια κρητήρια και παρόλο που έχω κάποια βιβλία τους,οι εκδόσεις Ψυχογιός,Πατάκης και Modern Times(υπάρχουν?) μου είναι ιδιαίτερα αντιπαθείς...Κλείνοντας να προτείνω "Μια κάποια ματιά" που λένε στις εκδόσεις Καστανιώτη,Ερατώ,Νεφέλη,Γκοβόστη,Εστία και Εκάτη. Περιμένω εντυπώσεις και απόψεις !
 
Για μενα οι εκδοσεις ειναι πολυ σημαντικο κριτηριο για ενα βιβλιο, κατα καποιον τροπο εγγυηση. Γι'αυτο κ ψηφιζω τον Ψυχογιο που μας χαρισε τα εκπληκτικα "Χαρι Ποτερ" κι απο εκει κ επειτα κ ενα σωρο αλλα πολυ καλα βιβλια. Αγαπω επισης πολυ τον Πατακη με ολα τα παιδικα του που διαβαζα μικρη κ φυσικα τα "Εραγκον", αλλα κ τον Κεδρο που εβγαλε τον "Αρχοντα", την Ωκεανιδα (που δεν θα πρεπε να λειπει πιστευω απο τη λιστα), τον Λιβανη, τον Μινωα, την Ερατω (με τα καταπληκτικα σε εμφανιση βιβλια), τον Καστανιωτη, το Λυχναρι με ολη την Αγκαθα Κριστι... Γενικα δεν εχω καποιο παραπονο απο τις γνωστες εκδοσεις, τις πιο μικρες να σας πω την αληθεια δεν τις πολυεμπιστευομαι κ οι χειροτερες για μενα (αν κ εμφανισιακα μου αρεσουν) ειναι ο Ζαχαροπουλος. Μεταφρασεις που δεν βγαζουν νοημα κ που χρειαζονται λεξικο κ πολυ φαντασια. Ισως ειναι για αλλες περιοχες τις Ελλαδας που μιλανε διαφορετικα.. τι να πω!
 
Ξεχωριζω τις εκδοσεις Ερατω. Πανεμορφο χαρτι που καλυπτει το σκληρο εξωφυλλο, ωραιοτατη γραμματοσειρα, σκληρο εσωτερικο χαρτι και καταπληκτικες συνηθως φωτογραφιες εξωφυλλου.
 
Μ' αρέσουν διάφορες εκδόσεις αλλά έχω μια μικρή προτίμηση στον Καστανιώτη για την επιλογή ξένων συγγραφέων που μεταφράζει, για τις προσεγμένες μεταφράσεις του, για την όλη εμφάνιση των βιβλίων του και για την υπέροχη μυρωδιά που έχει το χαρτί του.
 
Για μενα οι εκδοσεις ειναι πολυ σημαντικο κριτηριο για ενα βιβλιο, κατα καποιον τροπο εγγυηση. Γι'αυτο κ ψηφιζω τον Ψυχογιο που μας χαρισε τα εκπληκτικα "Χαρι Ποτερ" κι απο εκει κ επειτα κ ενα σωρο αλλα πολυ καλα βιβλια. Αγαπω επισης πολυ τον Πατακη με ολα τα παιδικα του που διαβαζα μικρη κ φυσικα τα "Εραγκον", αλλα κ τον Κεδρο που εβγαλε τον "Αρχοντα", την Ωκεανιδα (που δεν θα πρεπε να λειπει πιστευω απο τη λιστα), τον Λιβανη, τον Μινωα, την Ερατω (με τα καταπληκτικα σε εμφανιση βιβλια), τον Καστανιωτη, το Λυχναρι με ολη την Αγκαθα Κριστι... Γενικα δεν εχω καποιο παραπονο απο τις γνωστες εκδοσεις, τις πιο μικρες να σας πω την αληθεια δεν τις πολυεμπιστευομαι κ οι χειροτερες για μενα (αν κ εμφανισιακα μου αρεσουν) ειναι ο Ζαχαροπουλος. Μεταφρασεις που δεν βγαζουν νοημα κ που χρειαζονται λεξικο κ πολυ φαντασια. Ισως ειναι για αλλες περιοχες τις Ελλαδας που μιλανε διαφορετικα.. τι να πω!
Για τον Ψυχογιό θα πω πως ενώ είναι αρκετά προσεγμένες οι βιβλιοδεσίες κ οι μεταφράσεις τα εξώφυλλα είναι αστεία και αποθητικά-μόνο περιεχόμενο πρέπει να ψάξεις-.Συγκεκριμένα για τον χαρι πότερ εχω να πω πως οι ενήλικες εκδόσεις είναι σαφώς καλύτερες από τις παιδικές.Από Ερατώ έχω μόνο το "Θαυμάσιος Μάγος Του Οζ" και είναι πράγματι πολύ καλό θα ψάξω παραπάνω και από Ωκεανίδα κανένα αλλά γνωρίζω τις εκδόσεις θα ψάξω παραπάνω:)))
 
Συγκεκριμένα για τον χαρι πότερ εχω να πω πως οι ενήλικες εκδόσεις είναι σαφώς καλύτερες από τις παιδικές.
Ααα, εμενα οι παιδικες μ'αρεσουν :) Αλλα ναι, καποια βιβλια τα σκοτωνουν. Για παραδειγμα τον Αρτεμη Φαουλ τον εχουν βαλει κατι στρας εξωφυλλα που ενω το περιεχομενο ειναι καταπληκτικο, ντρεπεσαι να τα διαβαζεις!!!
 
Μ' αρέσουν διάφορες εκδόσεις αλλά έχω μια μικρή προτίμηση στον Καστανιώτη για την επιλογή ξένων συγγραφέων που μεταφράζει, για τις προσεγμένες μεταφράσεις του, για την όλη εμφάνιση των βιβλίων του και για την υπέροχη μυρωδιά που έχει το χαρτί του.
Πολύ καλές οι εκδόσεις Καστανιώτη πράγματι.Το βιβλίο που διαβάζω τώρα του Μάριο Βάργκας Γιόσα(κ όχι Λιόσα,όπως λέει το εξώφυλλο) είναι πολύ όμορφο με καλή μετάφραση και θα πω την αμαρτία πως με κέρδισε αυτός ο επιβλητικός ινδιάνος στο εξώφυλλο σε σχέση με τη "Γιορτή του Τράγου" του ίδιου συγγραφέα που θα διαβάσω αργότερα...

Αυτό είναι το θέμα μου μ'αυτέ τις εκδόσεις η υπερπαραγωγή...και αυτές οι κοπέλες που βρίσκονται σχεδόν σε κάθε εξώφυλλο που είναι σαν καταθλιπτικά βαμπίρ ...με ενοχλόυν.Στον ψυχογιό μ'αρέσουν πολύ τα παιδικά παραμύθια που βγάζει τα τελευταία χρόνια...
 
Last edited by a moderator:
εγώ θα έλεγα ότι έχω Περισσότερα από Μεταίχμιο, αλλά η αγαπημένες μου είναι η Αίολος γιατί έχω όλα τα φαντασίας από κει (Lovecraft, Γκίμσον κ.α.)
 
Σχεδόν ποτέ δεν με ενδιαφέρει ποιος έχει εκδώσει κάποιο βιβλίο που αγοράζω, εκτός πια και αν εμφανισιακά είναι χάλια ή αν μετά την ανάγνωσή του απογοητευτώ είτε από τη μετάφραση, είτε από την ποιότητα χαρτιού κλπ οπότε θα το έχω υπ'όψιν μου για μελλοντική αγορά.
Στην ψηφοφορία επέλεξα εκδόσεις Πατάκη γιατί θεωρώ ότι έχουν περιποιημένα και προσεγμένα τα βιβλία που εκδίδουν.Επίσης μου αρέσουν τα βιβλία των εκδόσεων Άγρα, Ωκεανίδα και Μεταίχμιο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι άλλες εκδόσεις υστερούν.
Νπαπς δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά ίσως θα μπορούσες να μας πεις ποιοι εκδοτικοί οίκοι είναι αυτοί γιατί κάποιοι παρ'όλο που μπορεί να μην θέλουμε να εκδώσουμε έργα, να ξέρουμε τουλάχιστον που δίνουμε τα λεφτά μας.
Προσωπικά (αν και ξέρω ότι αυτά γίνονται συχνά και δεν εθελοτυφλώ) δεν θα ήθελα να ενισχύω έναν εκδοτικό οίκο που εκμεταλλεύεται στεγνά τους συγγραφείς που στο κάτω κάτω γιαυτούς αγοράζουμε ένα βιβλίο.
 
Χωρίς να έχω ιδιαίτερη προτίμηση, ψηφίζω Εκδόσεις Λιβάνη, γιατί έχει βγάλει πολύ καλή σειρά όσον αφορά τα ιστορικά μυθιστορήματα...φυσικά λείπουν οι εκδόσεις Ενάλιος (όπως θα έλεγε και ο καλός μου φίλος Απόλλων) και η Εστία. Πάντως, γενικότερα από λογοτεχνία, προτιμώ βιβλία του Καστανιώτη και πολλές φορές διαβάζω και Ψυχογιό (έχει και ωραία εξώφυλλα). Απλώς, αυτό που μου ήρθε στο μυαλό αμέσως ήταν η συνήθειά μου στο να διαβάζω ιστορικά, οπότε...
 
Οι εκδοτικοί οίκοι που έβαλα δν είναι όλοι οι αγαπημένοι μου.Προσπάθησα να βάλω όσους περισσότερους μπορούσα σίγουρα θα λοίπουν κάποιοι όπως η Εστία (που έχω κάποια γαλλικά κυρίως βιβλία,κ είναι πολύ καλά μεταφρασμένα), αλλά και η Ωκεανίδα.Με θλίβει αυτό που διαβάζω για τις εκδόσεις Καστανιώτη και θα το κοιτάξω παραπάνω...
 
Πφφφ τι μου κάνετε είμαι ανάμεσα σε ψυχογιό για τα Χαρυ Πότερ επειδή τα λάτρεψα αλλά και Σμίλη γιατί έχει βγάλει μια καταπληκτική σειρά με κλασσικά έργα και τα άπαντα της Όστεν που είναι η αγαπημένη μου..Με μικρή διαφορά λοιπόν Σμίλη...
 
Ναι αυτά τα υπέροχα άσπρα βιβλία με τους πίνακες:τρέλα: τώρα είδα ότι τα βγάζει με σκληρό εξώφυλλο-είναι μπορντο αν δεν κάνω λάθος-και είναι ακόμα πιο όμορφα απ τα πρώτα που έβγαλε και εγώ τους κλασικύς από εκεί τους έχω:))))
 
Πανόδετα είναι αυτά που έχουν σκληρό εξώφυλλο -υφασμάτινο- και απο πάνω τους βάζουν ένα κάλυμα απο χαρτί που βγαίνει
 
Εγω ψηφιζω Καστανιωτη και Γκοβοστη. Τον πρωτο γιατι βγαζουν ομορφα βιβλια, με ωραια εξωφυλλα, ευαναγνωστη γραμματοσειρα, με καλη ελπιζω μεταφραση ( γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν μπορω να συγκρινω με το πρωτοτυπο ωστε να εχω καποια αποψη ) . Τις εκδοσεις Γκοβοστη ψηφιζω κυριως γιατι μου αρεσει η σειρα Ντοστογιεβσκι που εβγαλαν, αυτο το καφε φοντο με τρελαινει! :))))


Και τωρα καταλαβα οτι μπορω να ψηφισω μονο εναν εκδοτικο οικο...Αρα μαλλον τεινω περισσοτερο προς τον Καστανιωτη.
 
Last edited:
Top