Untitled Document
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 27

Νήμα: Μίλο Μανάρα (Milo Manara)

Πολεμίστρια του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Λορένα
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω
    "Εννεα μαγικα παραμυθια" Οσκαρ Ουαιλντ

Προεπιλογή

Τα σχεδια ειναι φανταστικα. Ειδικα στην Γκιουλιβεριανα, θαυμαζεις την ομορφια που εχει το γυναικειο σωμα, και ποσο καλα την αποτυπωνει.

Και στην Λευκή Κουνελα μου αρεσε παρα πολυ η εκφραστικότητα του προσωπου της. (ε.. αυτο μου αρεσε!).

Μια ανασφαλεια ομως την νιωθεις.. ζωγραφισε το τελειο
    Δεν πειράζει που δε σου 'ρθε η ζαριά
    τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα
    Το λέει κι ένα τραγούδι που μας μάθαιναν παλιά…
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Ντόλυ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    62

Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με την Λορένα τόσο για το τέλειο όσο και για την ανασφάλεια..

Προεπιλογή

Πολύ όμορφα τα κόμιξ αυτά! Οι εικόνες τα λένε όλα! Τι να το κάνεις το σενάριο!

Είχα διαβάσει κ πιο παλιά και είχα θαυμάσει κ τότε τα εξαιρετικά σχέδια, μα δεν έγινα φανατική του είδους!

Η Γκιουλιβεριάνα καταπληκτική, τέλεια!! Τα σχέδια ερωτικά, προκλητικά και εκλεπτυσμένα "πορνογραφικά"! Η ηρωίδα έτσι όπως την βλέπω να κινείται όμως, εκτός απο την σεξουαλικότητα βγάζει κ μια φυσικότητα με αθωότητα μαζί! Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ!

Πολύ καλή κ η παρουσίαση του χάρτινου ανθρώπου! Περιμένουμε συνέχεια με άλλα.

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    9.023

Προεπιλογή Μπολερό

Εκεί στην αλλαγή τής χιλιετίας ο Μανάρα ζωγράφισε το Μπολερό (Bolero, 1999) το οποίο δεν είναι αφήγηση. Απαλλαγμένο από σενάριο, είναι μια μακριά παρέλαση από ανθρώπους όλων των εποχών όπου περνά από μπροστά σου η ιστορία τού ανθρώπου αρχίζοντας από τον πρωτόγονο ροπαλοφόρο και φτάνοντας μέχρι τον μοντέρνο άνθρωπο.

Θυμίζει πολύ την παρέλαση ιστορίας κατά την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων τής Αθήνας τού 2004, μοναχά που αυτή εδώ η παρέλαση αφορά όλον τον δυτικό κόσμο.

Βλέπουμε πως ο άνθρωπος προχωρά μέσα στην ιστορία με σεξ και βία και... αλλάζοντας μόδιστρους
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω το εξής : Πώς διακρίνετε αν μία ταινία είναι ερωτική ή πορνό;
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    9.023

Προεπιλογή

Εμένα με καλύπτει απόλυτα αυτό που είπε ο Μανάρα και το παράθεσα στην πρώτη ανάρτηση (κάτω-κάτω).

Εντέλει, ίσως να μην έχει και τόση σημασία αυτός ο διαχωρισμός (όσο δύσκολο κι αν είναι να το δεχτεί αυτό μία φιλολογος )
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.945
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Φάρε,

έχουμε αρχίσει να καταλαβαινόμαστε χωρίς πολλά - πολλά. Τώρα, αν ποτέ δεν πείθει ο ένας τον άλλο, αυτό είναι άλλη υπόθεση.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

η απαντηση που εδωσε ο μαναρα σχετικα με τη διακριση μεταξυ ερωτισμου και πορνογραφιας ειναι πολυ ενδιαφερουσα!
    HOW FORTUNATE THE MAN WITH NONE.

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Φένια
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    463
    Τώρα διαβάζω
    "Ο Φόβος Μπροστά στην Ελευθερία" του Εριχ Φρόμ

Προεπιλογή

Ποιά η διάκριση μεταξύ ερωτισμού και πορνογραφίας? Λεπτή, έως ανύπαρκτη! Προσωπικά, για να χαρακτηρίσω ένα έργο πορνογραφικό, θα πρέπει να περιλαμβάνει αριθμητικά πολλές και ιδιαίτερα σκληρές σεξουαλικές σκηνές, με μοναδικό σκοπό να σοκάρει ώστε να πουλήσει αντίτυπα, χωρίς οι σκηνές αυτές να προσθέτουν κάτι στην (συνήθως μικρή) λογοτεχνική αξία του. Κάθε γενιά μπορεί να δεχτεί διαφορετική ποσότητα ερωτισμού μέσα σε ένα έργο τέχνης/λογοτέχνημα. Οταν κυκλοφόρησε "Ο Εραστής της Λαίδης Τσάτερλυ" του D.H. Lawrence, το 1928, προκάλεσε τεράστιο σκάνδαλο, στη δε Μεγάλη Βρεττανία η έκδοση του ήταν απαγορευμένη μέχρι το 1960! Σήμερα οι (πράγματι, πανέμορφες) ερωτικές σκηνές του δύσκολα μπορούν να σοκάρουν τον εξοικειωμένο σε απείρως τολμηρότερες περιγραφές σύγχρονο αναγνώστη. Οι ερωτικές σκηνές στην κλασική σειρά βιβλίων του Ian Fleming με ήρωα τον James Bond, δίνονται με απίστευτη κομψότητα, υπαινικτικά, χωρίς να σοκάρουν, δημιουργώντας μία απίστευτα αισθησιακή ατμόσφαιρα. Το ίδιο συμβαίνει με τις ταινίες του Alfred Hitchcock, οι ψυχρές, ξανθές ηρωίδες του υπαινίσσονται τόνους ερωτισμού. Από την δεκαετία του '60 τα περισσότερα λογοτεχνικά έργα περιλαμβάνουν και κάποιον αριθμό ερωτικών σκηνών, προσβλέποντας στο χτίσιμο πιο ρεαλιστικών χαρακτήρων. Τα προγενέστερα λογοτεχνήματα σταματούσαν πάντα στην κρίσιμη στιγμή, σαν να έπεφτε μία κουρτίνα που κάλυπτε την ερωτική ζωή των ηρώων. Αντίθετα, ο σημερινός αναγνώστης/θεατής σοκάρεται περισσότερο από έναν βουλιμικό, ευτραφή ήρωα παρά από έναν λάγνο, ερωτύλο χαρακτήρα.
    cogito ergo sum

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.098
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φένια Δες Ανάρτηση
    Τα προγενέστερα λογοτεχνήματα σταματούσαν πάντα στην κρίσιμη στιγμή, σαν να έπεφτε μία κουρτίνα που κάλυπτε την ερωτική ζωή των ηρώων.
    Εδώ μου θύμισες ένα αγαπημένο σημείο τής αγαπημένης μου ελληνικής ταινίας, της Κάλπικης λίρας (1955) τού Γιώργου Τζαβέλλα, όπου η κάμερα απομακρύνεται τους ερωτοτροπούντες πρωταγωνιστές και δείχνει το υπόλοιπο δωμάτιο. Πιο πολύ απ' όλα μου αρέσει ο σχολιασμός του αφηγητή (στο 23:12).
    Τελευταία επεξεργασία από Γλωσσολάγνος : 23-03-11 στις 22:59
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •