Untitled Document
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 27 από σύνολο 27

Νήμα: Μίλο Μανάρα (Milo Manara)

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.806

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φένια Δες Ανάρτηση
    Αντίθετα, ο σημερινός αναγνώστης/θεατής σοκάρεται περισσότερο από έναν βουλιμικό, ευτραφή ήρωα παρά από έναν λάγνο, ερωτύλο χαρακτήρα.
    Πράγματι! Πολύ εύστοχη παρατήρηση.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

 
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Αναρτήσεις
    94
    Τώρα διαβάζω
    Τζάνκι- Ουίλιαμ Μπάροουζ

Προεπιλογή

Θυμάμαι, σε μία έκδοση της espresso, εκεί που διάβαζα την ιστορία ωραία και καλά πέφτω πάνω στο μήνυμα: Επειδή κρίθηκε ότι οι παρακάτω δύο (ή τέσσερις, δεν θυμάμαι καλά) σελίδες είναι πιθανό να προσβάλλουν τα ήθη των αναγνωστών, με τη σύμφωνη γνώμη του δημιουργού τις αντικαταστήσαμε με κάποια σκίτσα του". Δεν είχε ούτε προειδοποίηση στο εξώφυλλο (λογοκριμένη εκδοχή). Μετά από αυτές δεν εξηγούσε καν τι έγινε στο ενδιάμεσο. Σαν να πήρε κάποιος το κόμικς και να έσκισε δύο ή τέσσερις σελίδες. Γύρισαν τα μάτια μου από το θυμό. Τσάμπα πήγαν τα φράγκα μου. Από τότε εύχομαι να κλείσουν. Τι περιμένεις όμως τέτοια φυλλάδα; να καταλαβαίνουν την τέχνη των κόμικς;

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Νηρηιδα
    Περιοχή
    στον κοσμο μου...
    Αναρτήσεις
    341

Προεπιλογή

Το μοναδικο ψεγαδι στο σχεδιο του,θεωρω πως ειναι οτι επαναλαμβανει στην ουσια το σχεδιο της ιδιας γυναικας με αλλα μαλλια και ελαχιστες λεπτομερειες στο προσωπο. Απο εκει και περα...μπορω να χαζευω ωρες τις γυναικες που σχεδιαζει, τη σταση των σωματων, την πλαστικοτητα τους...Και ναι, ζηλευω και λιιιιιγο....

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κάποιοθ άλλοθ Δες Ανάρτηση
    Θυμάμαι, σε μία έκδοση της espresso, εκεί που διάβαζα την ιστορία ωραία και καλά πέφτω πάνω στο μήνυμα: Επειδή κρίθηκε ότι οι παρακάτω δύο (ή τέσσερις, δεν θυμάμαι καλά) σελίδες είναι πιθανό να προσβάλλουν τα ήθη των αναγνωστών, με τη σύμφωνη γνώμη του δημιουργού τις αντικαταστήσαμε με κάποια σκίτσα του". Δεν είχε ούτε προειδοποίηση στο εξώφυλλο (λογοκριμένη εκδοχή). Μετά από αυτές δεν εξηγούσε καν τι έγινε στο ενδιάμεσο. Σαν να πήρε κάποιος το κόμικς και να έσκισε δύο ή τέσσερις σελίδες. Γύρισαν τα μάτια μου από το θυμό. Τσάμπα πήγαν τα φράγκα μου. Από τότε εύχομαι να κλείσουν. Τι περιμένεις όμως τέτοια φυλλάδα; να καταλαβαίνουν την τέχνη των κόμικς;
    Κι εγω εκνευριστικα οταν το ειδα αυτο. Αλλα μπορουσες να συμπερανεις απο το πριν και το μετα πως οι ερωτικες σκηνες ειχαν σχεση με το παιδι που υπηρχε στην ιστορια.
    Τελευταία επεξεργασία από Πεταλούδα : 09-09-11 στις 20:46
    "Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win" S.K.

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.806

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα Δες Ανάρτηση
    Κι εγω εκνευριστικα οταν το ειδα αυτο. Αλλα μπορουσες να συμπερανεις απο το πριν και το μετα πως οι ερωτικες σκηνες ειχαν σχεση με το παιδι που υπηρχε στην ιστορια.
    Μιλάτε για "Το Κουμπί της", το νο. 1, και από όσο θυμάμαι, τον καιρό που το διάβασα υπόθεσα πως υπήρχαν ερωτικές σκηνές ανάμεσα στην μαμά και το έφηβο αγόρι της. Έτσι μπορούμε ίσως να δικαιολογήσουμε κάπως την κίνηση, νομίζω πως είναι κάτι που δεν το σηκώνει η συντηρητική πλευρά τής Ελλάδας. Η εφημερίδα δεν θέλησε να ριψοκινδυνέψει να δει αγανακτισμένους φωνακλάδες έξω από τα γραφεία της.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα Δες Ανάρτηση
    Το μοναδικο ψεγαδι στο σχεδιο του,θεωρω πως ειναι οτι επαναλαμβανει στην ουσια το σχεδιο της ιδιας γυναικας με αλλα μαλλια και ελαχιστες λεπτομερειες στο προσωπο.
    Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Είναι ο ίδιος τύπος γυναίκας. Κατά κάποιον τρόπο, όμως, είναι σαν να βρήκε το ιδανικό και... πώς να το αφήσει;

Αν θες, πάντως, να δεις ακριβώς το αντίθετο, δηλ. γυναίκες (κορίτσια) με διαφορετικούς σωματότυπους, όπως αυτούς που υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην σειρά "Wet Moon" τού Ρος Κάμπελ (Ross Campbell)
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Νηρηιδα
    Περιοχή
    στον κοσμο μου...
    Αναρτήσεις
    341

Προεπιλογή

Δεν ειχε τυχει να δω ως τωρα τη δουλεια του, το εψαξα τωρα που ειδα το μηνυμα σου. Πολυ καλος σχεδιασμος σωματοτυπων Αν και ενταξει...Του Μαναρα ειναι οντως το ιδανικο (ειπα ηδη πως ζηλευω λιγο για το ποσο καλα το σχεδιαζει) και δεν το ειχα σκεφτει πως το κανει γι'αυτο.
    "Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win" S.K.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ρεγινόρα
    Περιοχή
    "Στην χώρα των χρεοκοπημένων"
    Αναρτήσεις
    1.230

Προεπιλογή

Για μένα πάλι ο Μανάρα (μα τί ταιριαστό, για τα ελληνικά, επίθετο), δεν έχει αποτυπώσει τόσο ιδανικά τη γυναίκα όσο άλλοι, ίσως πιο σύγχρονοι συνάδελφοί του. Αλλά εκεί πάμε σε πιο "βαθιά νερά"..
    Πάντως, οφείλω να ομολογήσω, πως είναι ένας πραγματικά πανέμορφος τρόπος απεικόνισης του γυναικείου σώματος.
    Και Νηρηίδα... πολλές ζηλεύουμε, πίστεψέ με...
    Μην φοβάσαι την τελειότητα. Δεν θα την αγγίξεις ποτέ.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.709

Προεπιλογή

Παντα μ'αρεζαν παρα πολυ τα σκιτσα του Μαναρα. Ειναι που κι εγω μονο κοπελες μπορω να ζωγραφισω κ κατι τετοια τα προσεχω πολυ. Ειναι οντως οπως ειπε η Νηρηιδα η ιδια κοπελα με αλλα μαλλια κ ελαφρως διαφορετικες λεπτομερειες, κ νομιζω ειναι πολυ χαρακτηριστικο τους οτι δεν εχουν μυτη, εχουν σχιστα ματια κ σαρκωδη χειλη. Ειναι δηλαδη πανευκολο να τις σχεδιασεις, ή να παρεις ενα γενικοτερο πατρον για τα σκιτσα σου... Οταν δεν εχω δικη μου εμπνευση μπορει να χρησιμοποιησω το προσωπο "Μαναρα" που ειναι εγγυημενο αποτελεσμα!

Αλλοι καταπληκτικοι σκιτσογραφοι ειναι ο J.Scott Campbell που μ'αρεσουν πολυ κ οι δικες του κοπελες, πολλες απο τα γνωστα μας παραμυθια ή κομικ με σουπερ ηρωες, και ο Linsner με την Dawn που καποτε μου αρεζε υπερβολικα σαν σκιτσο. Σαν κομικ οχι τοσο...
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •