Σέρβικα

Παρατήρησα ότι υπάρχουν νήματα για να μπορέσουμε να μάθουμε κάποια βασικά πράγματα για Ρώσικα και Σουαχίλι..
Προσωπικα ενδιαφέρομαι να μάθω Σέρβικα.Αλλά όχι και με πολύ πάθος.Γιαυτό και δεν πάω σε κάποιο φροντηστίριο(άσε που κοστίζει!το κυριότερο)
Αλλά και επειδή έχω ελάχιστο χρόνο,θα ήθελα να έχω κάτι ώστε να μελετώ για λίγη ώρα κάθε φορά που βρίσκω λίγο χρόνο.Είτε είναι μία ώρα την εβδομάδα,είτε μία ώρα την ημέρα..

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω.
Αυτά που γράφετε στα νήματα είναι από προσωπικές σας γνώσεις ή τα βρήκατε κάπου και τα δημοσιεύσατε?
Αν τα βρήκατε από κάπου θα μπορούσα να βρω εκεί και για Σέρβικα να μάθω?

Έψαξα να δω μέσα στο google kai sto youtube αλλά βρήκα μόνο κάτι χαζοβιντεάκια της πλάκας και σελίδες που έπρεπε να πληρώσεις συνδρομή ή να παραγγείλεις βιβλία και τέτοια..
Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα τον ευχαριστούσα πολύ!!:))
 
Μορφεα μονοι μας τα ξεκινησαμε κ τα Σουαχιλι κ τα Ρωσικα, μετα απο ψηφοφορια που καναμε πανω σε διαφορες γλωσσες, με σκοπο να συνεργαστουμε 4-5 ατομα σαν καθηγητες για την καθε γλωσσα ξεχωριστα, να ψαξουμε να βρουμε βιβλια, βιντεακια, ασκησεις κ τετοια στο ιντερνετ κ να τα οργανωσουμε σε μαθηματα, οπου μπορουσε να παρακολουθησει οποιοσδηποτε ηθελε. Δεν ηξερε κανεις μας τις γλωσσες (νταξει, μπορει κανενας γλωσσολαγνος να τις ηξερε :ρ) τις μαθαιναμε στη διαρκεια. Τελικα καπου τα παρατησαμε ομως...(εκτος απ'τον Αντερωτα!!) Μπορεις να ψαξεις σε κανενα torrent site για βιβλια σχετικα με την εκμαθηση της γλωσσας που σε ενδιαφερει, ή για κανενα προγραμμα τυπου rosetta stone που χρησιμοποιω εγω κ ειναι πολυ χρησιμο αλλα εχει πιο διαδεδομενες γλωσσες...
 
Αλίκη ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων σου..
Μία ερώτηση μόνο να κάνω..Για αυτό το πρόγραμμα πληρώνεις?
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
 
Οπως πληρωνεις τις ταινιες κ τα τραγουδια που εχεις στον υπολογιστη σου... :φιρουλί:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Επισης εχει αναφεφρθει καπου και το site Livemocha με interactive ασκησεις, αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν και τα Σερβικα συγκεκριμενα
 
Ούτε εγώ τα έχω παρατήσει. Η λέσχη ήταν το κίνητρο και ασχολούμαι λίγο με τα Ρώσικα. Όχι συστηματικά, αλλά δεν τα έχω παρατήσει καθόλου. Βέβαια, σταμάτησα να κάνω αναρτήσεις και μαθήματα, γιατί δεν είδα ενδιαφέρον από κανέναν. Αν τώρα που χειμώνιασε έχετε όρεξη να στρωθείτε, δώστε το σύνθημα και ξεκινάμε πάλι.

Μορφέα, Σέρβικα μαθαίνω εδώ και τρία χρόνια περίπου. Έχω μια μέθοδο εκμάθησης Σέρβικων και διαβάζω από κει. Στο δίκτυο δεν έχω βρει κι εγώ κάτι που να αξίζει. Αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο, στείλε πμ.
 
Εγώ βαρέθηκα τα σουαχίλι, υποθέτω ότι η επίγνωση πως δεν πρόκειται να μου χρειαστούν λειτουργεί αποτρεπτικά (βέβαια περνάω και φάση απόλυτης τεμπελιάς). Οσο για την καλύτερη μέθοδο εκμάθησης γλώσσας άνευ διδασκάλου, συστήνω ανεπιφύλακτα το Linguaphone. Δυστυχώς, είναι αρκετά ακριβό.
 
Με μια προχειρη ερευνα στο φορουμ δεν βρηκα κατι αντιστοιχο, οποτε μαλλον θα γινει νεκρανασταση. Οποιος ενδιαφερεται να βελτιωσει η να μαθει σερβικα προσφερομαι να βοηθησω (δωρεαν εννοειται). Εχω μπει και σε διαδικασια να μαθω ρωσικα τωρα, λογω του οτι ξερω σερβικα θα μου ερθουν και πολυ ευκολα.
 
Να ρωτήσω εγώ τώρα, χωρίς καμία ειρωνεία (φυσικά!), τι ενδιαφέρον μπορεί να 'χουν τα σέρβικα; Εκτός απ' το ότι ακούγονται όμορφα.
 
Καταρχάς έχουν πάρα πολύ ενδιαφέρουσα γραμματική και σύνταξη, αρκετά «αρχαΐζουσα» (έχουν 7 πτώσεις, συνεπώς είναι σαν να μαθαίνεις αρχαία Ελληνικά ή Λατινικά). Επομένως ακονίζουν το μυαλό με εντελώς διαφορετικό τρόπο απ' τα Γαλλικά ή τα Αγγλικά. Επίσης έχουν εκφράσεις, παροιμίες, και λέξεις που συναντά κανείς λίγο-πολύ σε όλες τις γλώσσες της Βαλκανικής χερσονήσου, μαρτυρώντας έτσι αυτά που θα λέγαμε «κοινά βαλκανικἀ πολιτισμικά στοιχεία». Μπορεί λοιπόν κανείς να βρει οικεία πράγματα μέσα από μία άλλη οπτική γωνία.

Προσωπικά θεωρώ ότι κάθε γλώσσα του κόσμου έχει ενδιαφέρον και ομορφιά, η καθεμιά για τους εντελώς δικούς της λόγους. Και η καθεμιά μπορεί να σου δείξει έναν διαφορετικό τρόπο για να περιγράφεις και να αντιλαμβάνεσαι τον ορατό και αόρατο κόσμο. Ακόμα και εντός της ίδιας γλώσσας, π.χ. της Ελληνικής, το να μελετήσεις το λεξιλόγιο και τις δομές των διάφορων διαλέκτων (Ποντιακή, Κυπριακή, Τσακωνική, Γκρίκο) μπορεί να είναι εξαιρετικά αποκαλυπτική και ενδιαφέρουσα διαδικασία.
 
Last edited:
Ευχαριστώ, αυτό ήθελα να μάθω. :ναι:
Για το δεύτερο σκέλος της ανάρτησής σου: Καθόλου δεν αμφιβάλλω! Νομίζω κατάλαβες πώς το ρώτησα.
 
Ακουγονται τα Σερβικα ωραια; Προσωπικα δεν ξερω πως ακουγονται, πλεον τα εχω συνηθησει. Παντως με καλυψε ο Γλωσσολαγνος απολυτα. Εκτος αυτου ανοιγουν και προοπτικες επικοινωνιας, καθως με τα σερβικα μπορει καποιος να μιλησει σε Σερβια, Βοσνια, Κροατια, Μαυροβουνιο. Επισης στη Σλοβενια, μιας και οι περισσοτεροι Σλοβενοι γνωριζουν σερβικα, και σαν γλωσσες μιαζουν εξαιρετικα, αλλα και στα Σκοπια, που επισης γνωριζουν σχεδον ολοι σερβικα, και σαν γλωσσες και παλι ειναι συγγενικες.
Για να μην αναφερω το οτι μαθαινοντας μια σλαβικη γλωσσα, στην ουσια τις μαθαινεις ολες. Τωρα που θελω να μαθω ρωσικα πχ, βλεπω οτι ειναι πανευκολα, αλλα πανευκολα μονο και μονο γιατι ηδη γνωριζω σερβικα!
 
Καλωσόρισες φίλε Σκροπιδα.
Ακούγονται ωραία, τουλάχιστον σε μένα σίγουρα (αν και ξέρω μόνο 1 τραγούδι).


[video=youtube;KtCExOFwIZU]http://www.youtube.com/watch?v=KtCExOFwIZU[/video]
 
Στρατη, εχω κανει εντριβη στο σερβικο ροκ, οποτε........

[video=youtube;GVQ8eoNZkCA]https://www.youtube.com/watch?v=GVQ8eoNZkCA[/video]

Πριν πει κανεις κατι, το τραγουδι αυτο γραφτηκε ΠΡΙΝ γραψουν οι Maiden το 2 minutes to midnight.
 
Στρατη, εχω κανει εντριβη στο σερβικο ροκ, οποτε........
Οπότε; οπότε να υποθέσω πως δεν βλέπεις μπαλίτσα.
Εγώ πάντως έχω πάει και σε συναυλία αγαπημένου σερβικού συγκροτήματος...

[video=youtube;vLByVD4E4fA]http://www.youtube.com/watch?v=vLByVD4E4fA[/video]
 
Ε, βλεπω και λιγη μπαλιτσα που και που, αλλα ειναι χαμηλα στη λιστα με τις προτιμησεις (εκτος και αν ειμαι με παρεα). Παντως ψαξε ακομα ενα συγκροτημα, Radnicki Klub. Ειναι της πολης που εμενα.
 

Εγώ πάντως έχω πάει και σε συναυλία αγαπημένου σερβικού συγκροτήματος...

[video=youtube;vLByVD4E4fA]http://www.youtube.com/watch?v=vLByVD4E4fA[/video]

Βρε χούλιγκαν, δική σου είναι η γαλανόλευκη εκεί ανάμεσα στο κοινό; Γιατί αμφότεροι οι συντελεστές της συναυλίας, με το κόκκινο σχετίζονται... Πήγες μόνο για τις φράουλες μήπως;
 
Top