Bone



Τίτλος: Bone Διωγμένοι από την Μποουνβιλ 1
Συγγραφέας: Jeff Smith
Μετάφραση: Κατερίνα Βάχλα
Εκδόσεις:Jemma Press
Έτος έκδοσης:2006
Έτος πρώτης έκδοσης: 1991(Αγγλικά)
ISBN: 960-89157-3-2

Η σειρά αποτελείται συνολικά από εννέα τόμους



Τίτλος:Bone Μια απίθανη Αγελαδοδρομία 2
Έτος έκδοσης:2007
ISBN: 978-960-6732-01-0



Τίτλος:Bone Τα μάτια της καταιγίδας 3
Έτος έκδοσης:2008
ISBN: 978-960-6732-15-7



Τίτλος:Bone Ο Δρακοφονιάς 4
Έτος έκδοσης:2009
ISBN: 978-960-6732-34-8


Τίτλος:Bone Ροκ Τζόου 5
Έτος έκδοσης:2009
ISBN: 978-969-6732-43-0



Τίτλος:Bone Η Σπηλία του Γέρου 6
Έτος έκδοσης:2010
ISBN: 978-960-6732-53-9



Τίτλος:Bone Κύκλοι Φαντασμάτων 7
Έτος έκδοσης:2010
ISBN: 978-960-6732-56-0



Τίτλος:Bone Κυνηγοί Θησαυρών 8
Έτος έκδοσης:2011
ISBN: 978-960-6732-70-6



Τίτλος:Bone Κεράτινο Στέμμα 9
Έτος έκδοσης:2011
ISBN: 978-960-6732-71-3



Το Bone λοιπόν μπορεί κάποιος να το αποκαλέσει γκράφικ νόβελ χωρίς ενοχές. Γνωρίζω όλο το ζήτημα περί κόμικ και γκράφικ νόβελ, αλλά ένα έργο που αποτελείται στο σύνολό του από 1000+ σελίδες με μυθιστορηματική πλοκή δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω διαφορετικά. Το ανακάλυψα εντελώς τυχαία σε ένα σταθμό περιμένοντας το λεωφορείο και κόλλησα μαζί του!

Όσον αφορά στην πλοκή η ιστορία ξεκινάει με τρία ξαδέρφια τον Φόουν Μπόουν (τον καλό), τον Φόνσιμπλ Π. Μπόουν ή αλλιώς Φόουνι (τον κακό) και τον Σμάιλι Μπόουν (και τον χαζούλη) να έχουν αποδράσει κακήν κακώς από την πόλη τους την Μπόουνβιλ επειδή ο Φόουνι τα έκανε θάλασσα στο κυνήγι του για εύκολο χρήμα. Άθελά τους θα βρεθούν σε μια άγνωστη κοιλάδα όπου υπάρχουν άγριοι τυφλοπόντικες, δράκοι, σκανταλιάρικα πόσουμ και φυσικά άνθρωποι. Θα γνωρίσουν τη Θορν και τη γιαγιά Μπεν που έχει τεράστια δύναμη και μπορεί να καβαλάει αγελάδες. Στην κοιλάδα όμως αυτή υπάρχει ένα κακό που προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο και να αλλάξει τον κόσμο μια για πάντα. Τα τρία ξαδέρφια θα μπουν στο στόχαστρο αυτού του κακού, ενώ παράλληλα θα κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν τους φίλους τους.

Πρόκειται για μια πετυχημένη ιστορία με πάρα πολύ χιούμορ! Στην αρχή σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ παιδικό, ωστόσο αυτό δεν κρατάει για πολύ. Καθώς ο ένας τόμος διαδέχεται τον άλλον η ατμόσφαιρα σκοτεινιάζει χωρίς όμως να χάνει τη φρεσκάδα και το ενδιαφέρον της. Ο Τζέφ Σμίθ αναγνώρισε πως δέχτηκε δύο μεγάλες επιρροές στο έργο του. Η μία ήταν ο Καρλ Μπαρκς (γνωστός στους παπιόφιλους) και η δεύτερη ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Το αποτέλεσμα τον δικαίωσε διότι έφτιαξε μια φανταστική περιπέτεια με τόσο τραγικούς όσο και ξεκαρδιστικούς χαρακτήρες.

Εγώ ξεχώρισα τον Φόουν Μπόουν που έχει πάθος με τον Μόμπι Ντικ και την Θορν, τον Φόουνι στις αέναες κομπίνες του για να γίνει πλούσιος και τον Σμάιλι που το χειρότερό του είναι ..... τα κλάσματα!

Η καταξίωση του έργου ήταν τόσο μεγάλη που στα πρόσφατα Top 100 των συντακτών του Comicdom κατέκτησε τη 13η θέση για τη λίστα των 90s και τη 44η για τη λίστα των 00s!
 
Last edited by a moderator:
Σίγουρα οι Μπόουνς μοιάζουν εξωτερικά με τον κάσπερ αλλά δεν έχουν καμία σχέση. Είναι ζωντάνα πλάσματα με συναισθήματα. Βασικά στο χαρακτήρα μοιάζουν πολύ με τους ανθρώπους.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ωραία παρουσίαση :) έχω υπόψη μου τον τίτλο Bone εδώ και χρόνια αλλά δεν έχω διαβάσει, ούτε έχω μάθει περι τίνος πρόκειται.

Φυσικά ούτε από την παρουσίαση κατάλαβα και πολλά, πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον ο δημιουργός είχε ξεμείνει από κανονικό καπνό και έστριψε ο,τι βρήκε μπροστά του :))))
 
Φυσικά ούτε από την παρουσίαση κατάλαβα και πολλά, πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον ο δημιουργός είχε ξεμείνει από κανονικό καπνό και έστριψε ο,τι βρήκε μπροστά του :))))
Ή μάλλον σημαίνει ότι η παρουσίαση δε σου δίνει και πολλά να καταλάβεις. (Ποιο πιθανό από το πρώτο)
Αξίζει τον κόπο θεωρώ να τα διαβάσεις αν σου αρέσουν τέτοιου είδους δημιουργίες. Φυσικά θα μπορούσα να σου πω κι άλλα για την πλοκή έτσι ώστε να λυθεί το μυστήριο.


Αλίκη εννοείται !!!! Φαντάζομαι κι εσύ!!
 
Last edited:
Πριν από λίγο καιρό παρέλαβα ένα φάκελο, που μου είχε στείλει η Αξία με τον πρώτο τόμο της αυτής της σειράς μέσα. Την ύπαρξη της σειράς την ήξερα από καιρό, την έβλεπα σε ράφια και βιτρίνες βιβλιοπωλείων αλλά δεν είχε τύχει να διαβάσω ποτέ και μάλλον η μούρη του ήρωα που εμφανίζεται στο εξώφυλλο του πρώτου (και όλων των υπόλοιπων) και που τώρα έμαθα ότι λέγεται Φόουν Μπόουν δεν με προδιέθετε και πολύ θετικά. Για να μην τα πολυλογώ ο τόμος έμεινε μερικές μέρες αδιάβαστος ως το προηγούμενο Σαββατοκύριακο που ήθελα κάτι ελαφρύ και τον έπιασα στα χέρια μου για "να του ρίξω μια ματιά" και τελικά το διάβασα ολόκληρο.

Αποτελεί την αρχή/εισαγωγή της σάγκας, είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικός με κάποιο μυστήριο που μένει να ξεδιαλύνει στους επόμενους τόμους. Τα τρία ξαδέρφια χάνονται στην ερημιά, οπότε παρακολουθούμε αρχικά τις περιπέτειες του συμπαθητικού Φόουν (που τουλάχιστον ως τώρα είναι ο βασικός πρωταγωνιστής) να ξεφύγει από τους κακούς και να ενσωματωθεί στη ζωή της άγνωστης κοιλάδας, λίγο αργότερα ξανασυναντάμε τον απολαυστικά άπληστο Φόουνι Μπόουν, που προσπαθώντας να κάνει μόνο ότι νομίζει ότι τον συμφέρει στην πραγματικότητα βλάπτει τα συμφέροντά του (προσωπικά ο αγαπημένος μου από τα 3 ξαδέρφια), ο οποίος μαθαίνοντας για την επικείμενη αγελαδοδρομία προσπαθεί να στήσει τον αγώνα, και εξακολουθεί να προσπαθεί, ακόμα και όταν αργότερα μαθαίνει ότι στην κοιλάδα είναι άγνωστη έννοια το χρήμα και τα στοιχήματα μετριούνται σε τρόφιμα και λοιπά αντικείμενα με αξία χρήσης. Στην προσπάθεια του αυτή επιστρατεύει σαν βοηθό τον αφελή Σμάιλι Μπόουν με τον οποίο επανασυνδέεται προς το τέλος του τόμου. Παράλληλα μια μυστηριώδης μορφή με μανδύα φαίνεται να απειλεί τα ξαδέρφια, έχοντας ανοιχτούς λογαριασμούς με τον Φόουνι ενώ ελέγχει μια στρατιά από τέρατα.

Τελικά κατά τη γνώμη μου είναι ένα αρκετά ευχάριστο ανάγνωσμα με ικανοποιητικό σκίτσο και κάποιο σαπένς. Θα διαβάσω και τα επόμενα :).
 
Πολύ ωραία τα είπες Κόρτο! Ο δεύτερος τόμος με την αγελαδοδρομία είναι ξεκαρδιστικός. Ο Φόουνι Μπόουν είναι και ο δικός μου αγαπημένος ήρωας μαζί με τους δύο αγριοπόντικες και την ψύχωσή τους με τις πιτούλες!
 
Top