Στην δική σας βιβλιοθήκη ποιος νικάει;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Σκέφτηκα να κοιτάξω στην βιβλιοθήκη μου και να δω τίνος συγγραφέα είναι τα περισσότερα βιβλία που έχω. Θα έβαζα τα λεφτά μου στον Κάφκα μα όπως κοιτούσα, διαπίστωσα πως είχα λογαριάσει χωρίς την Αγκάθα Κρίστη και τελικά μέτρησα είκοσι βιβλία δικά της. Τα περισσότερα αγορασμένα τον καιρό που έκανα την πρακτική μου στο Αμστερντάμ και μου κρατούσανε παρέα στην διαδρομή: μέσα στο τρένο, στο μετρό, καμιά φορά και καθώς περπατούσα! Διότι εάν φτάσεις στην στάση σου ακριβώς την στιγμή που ο Πουαρό ετοιμάζεται να μιλήσει, έ, δεν χωράνε αναβολές. Η αλήθεια είναι πως τα καταφέρνω αρκετά καλά να διαβάζω περπατώντας. Ειδικά μεσ' στην πόλη το απολαμβάνω πραγματικά καθώς εκεί προστίθεται στο παιχνίδι το να αποφύγεις και τα εμπόδια (οι περαστικοί είναι οι πιο εύκολοι αφού φροντίζουν κυρίως αυτοί να αποφύγουν τον παράξενο που περπατά και διαβάζει).

Δεκατέσσερα βιβλία είναι στα αγγλικά και έξι στα ελληνικά: τα γνωστά κίτρινα από τις εκδόσεις Λυχνάρι που τα βρίσκεις ακόμη και στα περίπτερα και εδώ που τα λέμε έχουν από τις πιο αξιόλογες μεταφράσεις στην γλώσσα μας.

Στην δική σας βιβλιοθήκη λοιπόν, ποιος νικάει; :εεε;:
 
(οι περαστικοί είναι οι πιο εύκολοι αφού φροντίζουν κυρίως αυτοί να αποφύγουν τον παράξενο που περπατά και διαβάζει).
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι... :))

Στην δική σας βιβλιοθήκη λοιπόν, ποιος νικάει; :εεε;:
Εεε... χμμμ... Γρουμφ! Ερώτηση είναι αυτή τώρα ή πολεμικό ανακοινωθέν; :μαναι:

Κατ' αρχήν σε ποιά απ' όλες;

Λοιπόν... ναι, θα μπορούσα να πω κι εγώ η Αγκάθα Κρίστι, λόγω μιας σειράς που είχα πάρει παλαιότερα (ξέρεις... του τύπου "τοκ τοκ, ήρθαμε για τα χαλιά, εεεε... βιβλία!)
Όμως υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι συγγραφείς που πιάνουν τις 5άδες ή τις 6άδες ή και 10άδες ενίοτε (μη με βάλεις να μετρήσω τώρα, αν έχεις τόοοοσο χρόνο κάν' το μόνος σου!)
Σαμαράκης, οι κλασικοί της "Εστίας" (Βενέζης, Καραγάτσης, Μυριβήλης, Αθανασιάδης, Παπαδιαμάντης, κλπ - αγαπημένες εκδόσεις), Λουντέμης, Τσιφόρος, Jeffrey Archer (στο πρωτότυπο φυσικά), Julia Golding (φοβερή νεανική λογοτεχνία - στο πρωτότυπο επίσης), Valerio Massimo Manfredi (και μην περιοριστείτε στα πολύ γνωστά, η τριλογία του για το Μέγα Αλέξανδρο είναι φοβερή), Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές, Κρόνιν, Αλιέντε, Πίλτσερ, Στάινμπεκ, Όργουελ, Καμύ, Σέλλεϋ (κι ας μην έχω τα άπαντα - υπάρχουν πάντα και οι "δανεισμοί"), Τομ Ρόμπινς... ουφ! λαχάνιασα και δεν έχω πάει ακόμα στων παιδιών!!
Φυσικότατα η πολυαγαπημένη μου Αγγελική Βαρελά, Ελένη Τσιάλτα, Π. Δέλτα, Ψαραύτη, Γρηγοριάδου-Σουρέλη, Ζ. Παπαντωνίου, Κίρα Σίνου, και... και... και... και φυσικά όοοολα τα κλασικά μεγάλα έργα που διασώζονται από τα παιδικά μου χρόνια (Καλύβα του Μπάρμπα Θωμά, Χάιντι, Γεροστάθης, κλπ - και μην τολμήσει να ρωτήσει κανείς πόσα χρόνια τα έχω! :ρ )

Αμάν πια! Μ' έσκασες! Άλλη φορά θα φωνάξω βιβλιοθηκονόμο για ν' απαντήσω! :χεχ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Λοιπόν... ναι, θα μπορούσα να πω κι εγώ η Αγκάθα Κρίστι, λόγω μιας σειράς που είχα πάρει παλαιότερα (ξέρεις... του τύπου "τοκ τοκ, ήρθαμε για τα χαλιά, εεεε... βιβλία!)
αχά! δεύτερη νίκη της Κρίστη! εδώ που τα λέμε έχει γράψει περί τα ογδόντα έργα και έπειτα η ανάγνωσή τους είναι κολλητική όπως το τρώγειν σπόρια.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Στην δική μου βιβλιοθήκη νικά η Enid Blyton, με τους "Πέντε φίλους" και τους "Μυστικούς επτά"
Είχα πάρει βλέπετε σαν παιδί, όλη την σειρά των βιβλίων της...

Έκτοτε, διαβασα βιβλία απο διάφορους συγγραφείς, αλλά δεν ενδιαφερθηκα να αγορασω όλα τα εργα ενός συγκεκριμένου συγγραφεα και έτσι ποτέ κάποιος δεν νικησε την Blyton. Ο Ιούλιος Βερν, θα μπορούσε (άλλη μια αγάπη των παιδικών μου χρόνων), αλλά.. δεν τα κατάφερε.

Υ.Γ. Δοκίμασα και εγώ κάποτε να διαβάσω στους δρόμους της πόλης, ένα βιβλίο που μόλις το είχα αγοράσει! Αλλά μόλις σηκωσα τα μάτια, έπεσα πάνω σε μια σιδερενια κολώνα, προκαλώντας τα γέλια στα διερχομενα αυτοκινητα (σε πεζοδρομιο, διπλα σε δρόμο ήμουν), και ένα καρουμπαλο στο μετωπο.. Δεν το ξανακανα απο τότε!
 
Last edited:
αχά! δεύτερη νίκη της Κρίστη! εδώ που τα λέμε έχει γράψει περί τα ογδόντα έργα και έπειτα η ανάγνωσή τους είναι κολλητική όπως το τρώγειν σπόρια.
Μόνο αυτά που θες διαβάζεις, ε; χαχα! :ρ

Άνετα τη συναγωνίζεται, και μάλλον την ξεπερνάει, η Julia Golding!
Βέβαια στην Αγγλία κατατάσσεται στην εφηβική/νεανική λογοτεχνία, αλλά διαβάζεται πάρα πολύ ευχάριστα.
Ξεκίνησα να διαβάζω το πρώτο βιβλίο της που αγόρασα, σε ένα οδικό ταξίδι Αγγλία - Ελλάδα, σε κάποιο μποτιλιάρισμα στα βουνά της Ελβετίας, και δεν έλεγα να το σταματήσω! (πάντα διαβάζω τα βιβλία πριν τα δώσω στα παιδιά μου, όπως έχω επαναλάβει)
Πήρα ολόκληρη τη συγκεκριμένη τετραλογία, κι άλλη μία, και κάποια ανεξάρτητα (οκ, έχω την τύχη να παίρνω και κάποια βιβλία δωρεάν σα δείγματα προς μετάφραση...) και ό,τι δικό της έχω διαβάσει μου άρεσε πάρα πολύ.
Αυτάααα... :)

υ.γ. όσο για τα σπόρια... είναι μεγάλο αλκοολίκι ε; ε; :ρ
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μόνο αυτά που θες διαβάζεις, ε; χαχα! :ρ
Την είδα πρώτη και θεώρησα πως ήταν η απάντηση αν και πράγματι δεν μας έλεγες τελικά ποιος νικάει.. :ρ

υ.γ. όσο για τα σπόρια... είναι μεγάλο αλκοολίκι ε; ε; :ρ
Τόσο που μπορείς να πεις τελικά πως το αλκοόλ είναι μεγάλο σποριλίκι! :))
 
Την είδα πρώτη και θεώρησα πως ήταν η απάντηση αν και πράγματι δεν μας έλεγες τελικά ποιος νικάει.. :ρ
Σιγά μην έλεγα! Αφού γίνεται η μάχη του Δράμαλη εδώ! Και τον Μανφρέντι; Πού τον πας τον Μανφρέντι; Είπα, θα πάρω βιβλιοθηκονόμο! :))

Τόσο που μπορείς να πεις τελικά πως το αλκοόλ είναι μεγάλο σποριλίκι! :))
Και τα δύο μαζί πώς λέγονται; :εεε;:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Παρακαλώ αιτούμαι στη διοίκηση του φόρουμ να αναβαθμίσει τις φατσούλες!!
Θέλω εκείνες τις άλλες που ξεκαρδίζονται στα γέλια! :)) :))
ναι ναι! σύντομα κοντά σας !!!! :))
 
Στην δική σας βιβλιοθήκη λοιπόν, ποιος νικάει; :εεε;:
Κατ' αρχήν σε ποιά απ' όλες;
:χαχα: Χίμαιρα με πρόλαβες! Και για μένα αυτή ήταν μια απ' τις πρώτες σκέψεις. Έχουμε δύο οικογενειακές βιβλιοθήκες (μία στη Θεσσαλονίκη και μία στο χωριό), ενώ εγώ έχω την εντελώς δική μου στην Κέρκυρα, η οποία όμως περιέχει κυρίως βιβλία που αγόρασα μετά το Λύκειο...

Θα προσπαθήσω να κάνω λοιπόν έναν από μνήμης υπολογισμό, και να βρω ποιός νικάει τελικά στη "μάχη των συγγραφέων"... Κυρίως σε αριθμό σελίδων!

Αν μιλάμε για λογοτεχνία, χωρίς δεύτερη σκέψη έρχεται πρώτος ο Ιούλιος Βερν (Jules Verne). Έχουμε περισσότερα από 25 έργα του, από τα οποία έχω διαβάσει περίπου 15.

Δεύτερος είναι σίγουρα ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης. Έχουμε τα άπαντά του (τα οποία όμως είναι μικρότερα σε όγκο από τα 25 του Βερν, γι' αυτό και παίρνει το αργυρό μετάλλιο).

Το χάλκινο πάει στον Φιόντορ Ντοστογέβσκη (Фёдор Достоевский / Fëdor Dostoevskiĭ). 7-8 βιβλία του σίγουρα τα έχουμε, δυστυχώς όμως όχι στις καλύτερες μεταφράσεις... (Οι παππούδες μου, όταν τ' αγόρασαν, δεν είχαν ακούσει ακόμη για τον Άρη Αλεξάνδρου)

Και μετά... το χάος, μέσα στο οποίο όμως ξεχωρίζουν οι εξής:
Ουίλλιαμ Σαίηξπηρ (William Shakespeare),
Φ. Σκοττ Φιτζέραλντ (F. Scott Fitzgerald),
Χένρυ Τζαίημς (Henry James),
Τζαίην Ώστεν (Jane Austen),
Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco),
Αντώνης Σαμαράκης,
Κώστας Κρυστάλλης,
Μίλαν Κούντερα (Milan Kundera)
και ο Ραιυμόν Κενώ (Raymond Queneau).

Αν φύγουμε από τη λογοτεχνία, κερδίζουν σίγουρα ο Αριστοτέλης, του οποίου έχουμε τα άπαντα, ο Ζακ-Υβ Κουστώ (Jacques-Yves Cousteau), με τη σειρά βιβλίων του για τη ζωή στις θάλασσες, και ο αγαπημένος μου Βασίλης Ραφαηλίδης με τα βιβλία του για την Νεοελληνική Ιστορία και για τα έθνη της Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής.
 
Στις δικές μου ο Καζαντζάκης και ο Σαμαράκης, η Ζωγράφου και η Σαρρή κατέχουν τα πρωτεία. :)

Άπαντα Ντοστογιέφσκι, διάφοροι κλασικοί, Τόλκιν, Βαμβουνάκη, Καραγάτσης κλπ άτσαλα χωμένοι στα ράφια και πολλά βιβλία από εδώ και από εκεί περιμένουν να με πιάσει το φιλότιμο και να αγοράσω νέα βιβλιοθήκη...:ένοχος:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης

Αν μιλάμε για λογοτεχνία, χωρίς δεύτερη σκέψη έρχεται πρώτος ο Ιούλιος Βερν (Jules Verne). Έχουμε περισσότερα από 25 έργα του, από τα οποία έχω διαβάσει περίπου 15.
Αναρωτιέμαι πού έχω παραχωμένα τα βιβλία αυτού του παιδικού συντρόφου... Πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ. Θα ψάξω μέσ' στο Σαββατοκύριακο, να δω αν μπορέσω να τα βρω! :ε;:
 
Πολύ φοβάμαι ότι στη σημερινή μας βιβλιοθήκη νικάει ο Ευγένιος Τριβιζάς :))))
Έχετε διαβάσει το Ποιος έκανε πιπί στο Μισισιπή; Μην το χάσετε!

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάνω από δυο-τρία βιβλία από τον κάθε λογοτέχνη που φιλοξενείται στη βιβλιοθήκη μου. Ίσως επειδή διαβάζοντας ένα πρώτο έργο που με ενθουσίασε, περίμενα να ζήσω ανάλογη εμπειρία με τα επόμενα, πράγμα που δεν συνέβαινε συχνά.

Μικρή την είχα καταβρεί κι εγώ με την Enid Blyton και τους "Μυστικούς επτά" ;), αλλά και με την σειρά των Hollister, του Jerry West. Η προτίμησή μου για τα μυθιστορήματα μυστηρίου, κατασκοπείας και αστυνομικά φάνηκε από τότε. Κι έτσι στη βιβλιοθήκη μου νικάει η θεματολογία, αλλά όχι ένας συγκεκριμένος συγγραφέας :).
 
Πολύ φοβάμαι ότι στη σημερινή μας βιβλιοθήκη νικάει ο Ευγένιος Τριβιζάς :))))
Έχετε διαβάσει το Ποιος έκανε πιπί στο Μισισιπή; Μην το χάσετε!
Όχι μόνο το ξέρω, αλλά έχω το δει και διασκευασμένο ως παιδική όπερα! :ααργκ: Τον Μάιο παρουσιάστηκαν στη Θεσσαλονίκη έξι εικοσιπεντάλεπτες όπερες, γραμμένες από νέους συνθέτες, και όλες χρησιμοποιούσαν ως λιμπρέτο (=κείμενο όπερας) αυτό το κείμενο του Τριβιζά! Οι τρεις από αυτές με ενθουσίασαν. Το δε κείμενο είναι πράγματι πολύ ωραίο.
Πες μου ότι ήσουν κι εσύ ανάμεσα στους θεατές εκείνη τη μέρα! Διότι δεν μπορεί να έχασες αυτό το μοναδικό θέαμα... Εκτός κι αν σιχαίνεσαι την όπερα :μαναι:
 
...όχι, δεν ήμουν εκεί :λυγμ: ...ούτε καν το έμαθα :κλαψ:
Κρίμα, κρίμα γιατί το κείμενο είναι εξαιρετικό
 
Με αφορμή την πρόσφατη μετακόμισή μου, έκανα και μια μικρή καταμέτρηση.
Υπάρχουν λοιπόν 2 νικητές: Ο St. King και ο Fr. Herbert. Ακολουθεί με μικρή διαφορά ο Is. Asimov. Όλοι οι υπόλοιποι δε μετρούν πάνω από 4 βιβλία ο καθένας, άρα δεν είναι άξιοι αναφοράς. Το τελευταίο οφείλεται στο ότι προσπαθώ συνήθως να διαβάζω κάποιον καινούριο συγγραφέα ή να βρω διάσημα έργα που μου έχουν διαφύγει και τους αξίζει τουλάχιστον μία ανάγνωση.


ΥΓ: Γλωσσολάγνε, σ' ευχαριστώ που έχεις όλα μου τα έργα. Μεγάλη μου τιμή... :))))
 
Νικαει νικαει... η Enid Blyton με τους "πεντε φιλους" και τους "μυστικους επτα".

οταν εχεις σχεδον παρει ολη την σειρα των δυο αυτων βιβλιων, ποιος αλλος να τους ξεπερασει!
 
Δεν έχω πολλά βιβλία γιατί συνήθως δανείζομαι (δημοτική βιβλιοθήκη, ο θείος μου, μια ξαδέρφη μου κλπ.) κυρίως έχω της Αγκάθα Κρίστι και του Ιούλιου Βερν ( γύρω στα 15 από έκαστον) και αρκετά από Άρθουρ Κόναν Ντόιλ και Τσιφόρο.
Το όνειρό μου είναι να είχα μια βιβλιοθήκη με πλήρη συλλογή από τους αγαπημένους μου συγγραφείς :(
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το όνειρό μου είναι να είχα μια βιβλιοθήκη με πλήρη συλλογή από τους αγαπημένους μου συγγραφείς :(
Τότε βάζε γελαστή φατσούλα γιατί είναι ένα όμορφο όνειρο! :)))
 
Top