Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Είμαι η μοναδική βιβλιόφιλη που έχω παντού λίστες με βιβλία που θέλω να αγοράσω ;;Μάλλον όχι ε ;:)))) Όποτε μπαίνω στην πρωτοπορία και βλέπω κανένα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και εγώ δεν έχω λεφτά , αφού κάνω μια ευχή μέχρι να βρω εγώ λεφτά να μη το πάρει κανείς και αφού το χαντακώσω σε καμιά γωνία (σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να το "κρύψω" :ρ ) γράφω τον τίτλο στο κινητό για να μην το ξεχάσω .Μετά όταν έρχομαι στο σπίτι το προσθέτω και αυτό στις λίστες μου.Τι εννοώ λίστες ;;Α, έχω πολλές ! Διάφορα μικρά κακογραμμένα χαρτάκια που εκεί γράφω πρόχειρα κάποιους τίτλους που ανακαλύπτω εδώ ή γενικά στο ίντερνετ.Οι τίτλοι όμως που "πρέπει" οπωσδήποτε να γίνουν δικοί μου είναι σε μια άλλη καλογραμμένη λίστα σε ένα τετράδιο που έχει μόνο αυτό το σκοπό .
Αν βάλω όλα μα όλα τα βιβλία που θέλω να αγοράσω μάλλον θα με περάσετε για καμιά τρελή οπότε θα βάλω μόνο λίγα και αυτά θα είναι μόνο εκείνα που "πρέπει" να πάρω .("πρέπει" γιατί αλλιώς θα σκάσω :τρέλα: )

  • Ο άρχοντας των Δαχτυλιδιών του Τόλκιν (3 βιβλια): θέλω πάρα πολύ να διαβάσω φέτος Τόλκιν , στις αρχές της χρονιάς πήρα το Χόμπιτ και πλέον εννοείται πως θέλω όλη τη συλλογή δική μου .
  • Έμμα και Μάνσφιλντ Παρκ της Όστεν : γιατί είναι ντροπή να μην έχω διαβάσει ακόμα τα άπαντα της Όστεν
  • Το Αυτό , η Λάμψη και το Κοράκι του Κινγκ : γιατί θέλω λίγο Κινγκ και είναι ευκαιρία με τις προσφορές τώρα
  • Αγώνες Πείνας της Σούζαν Κόλινς (3 βιβλια) : γιατί η Αλίκη μας άνοιξε την όρεξη με τον ενθουσιασμό της :)))
  • Η πόλη των Οστων της Κασσάνδρας Κλερ : γιατί είδα το τρέιλερ της ταινίας και πρέπει να είναι πολύ πολύ ωραίο (αν μου αρέσει βέβαια την έβαψα γιατί είναι πολλά βιβλία )
Είναι μπόλικα αν σκεφτεί κανείς και τις τριλογίες , είναι μπόλικα αν σκεφτεί κανείς πως δεν τα έβαλα όλα :)))) Να τονίσω πως είμαι (πάλι) άνεργη οπότε κανονικά μέχρι να βρω δουλειά δεν πρέπει να αγοράζω τίποτα τέτοιο και να ξεγελάω τον εαυτό μου με κανένα μεταχειρισμένο για 5 ευρώ το πολύ .
Ας γράψουμε λοιπόν εδώ τι θέλουμε να αγοράσουμε (και γιατί) και όταν το αγοράζουμε όπως πάντα ας μοιραζόμαστε τη χαρά μας στο νήμα Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα (και γιατί); .
 
Last edited:
Έχω μία λίστα με 250 περίπου βιβλία που θέλω να διαβάσω και άλλη μια με τα κορυφαία που έχω ξεχωρίσει.
Από αυτήν ξεχωρίζω κυρίως συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει μέχρι τώρα, όπως:

• Στο Δρόμο – Κέρουακ
• Φρανκενστάιν - Σέλλεϋ
• Πόλεμος και Ειρήνη – Τολστόι
• Ο Υπέροχος Γκάτσμπυ – Φιτζέραλντ
• Ο Λύκος της Στέπας – Έσσε
• Το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης - Λόντον
• Μόμπι Ντικ - Μέλβιλ
• Ανεμοδαρμένα Ύψη – Μπρόντε
• Λολίτα – Ναμπόκοφ
• Περηφάνεια και Προκατάληψη - Όστεν
 
Πολλά θέλω να αγοράσω αλλά ας αναφέρω μερικά από αυτά:

Ανατολικά της Εδέμ - Στάινμπεκ
Τελευταίος πειρασμός - Καζαντζάκης
Έμμα - Όστεν
Τα παιδιά του Χούριν - Τόλκιν
Ο ζητιάνος - Καρκαβίτσας
Ο Υπέροχος Γκάτσμπυ – Φιτζέραλντ
Φρανκενστάιν - Σέλλευ
Τα ματωμένα χώματα - Σωτηρίου

Και τον Χάρι Πότερ θέλω να αγοράσω αλλά αυτός θέλει μια περιουσία μόνος του...:πανικός:
 
Έχω πάνω απο 100 τόμους με έργα αρχαίων(και Βυζαντινών) Ελλήνων και Λατίνων συγγραφέων απο διάφορες εκδόσεις. Οι αγαπημένες μου είναι του Ζήτρου και του Harvard (η σειρά Loeb). Θα ήθελα λοιπόν κάποια στιγμή να ολοκληρώσω όλη την σειρά των εκδόσεων που προανέφερα.
 
1) ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ
2) Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ
3) Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ
4) ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ
5) ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΠΛΑΤΩΝΟΣ
6) ΕΛΕΝΗ, ΒΑΚΧΑΙ, ΗΛΕΚΤΡΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΙΝΟΜΕΝΟΣ, ΚΥΚΛΩΨ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΝ ΑΥΛΙΔΙ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΝ ΤΑΥΡΟΙΣ, ΙΩΝ, ΡΗΣΟΣ, ΦΟΙΝΙΣΣΑΙ (Ευριπίδη)
7) Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ
8) Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΣΤΗ ΣΙΚΑΛΗ
9) Η ΦΑΡΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ
10) Η ΘΕΙΑ ΚΩΜΩΔΙΑ
11) ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ
12) ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ
13) ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ
14) ΑΠΑΝΤΑ ΣΕΦΕΡΗ,ΕΛΥΤΗ, ΣΟΛΩΜΟΥ, ΜΑΒΙΛΗ, κλπ
15) Ο ΗΛΙΘΙΟΣ
16) 21 ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ του Πόε
17) ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
18) ΑΛΕΞΙΑΣ (Άννα Κομνηνή)
19) ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΩΝ
20) ΝΑΝΑ

Μια πρόχειρη λίστα!:χαχα:
 
Αγώνες Πείνας της Σούζαν Κόλινς (3 βιβλια) : γιατί η Αλίκη μας άνοιξε την όρεξη με τον ενθουσιασμό της :)))
:)))):))))


Εγώ θέλω:

Την τριλογία του κόσμου γιατί δεν την έχω και μου αρέσει πολύ
Την πύλη του Πτολεμαίου, αλλά δεν υπάρχει πουθενά :(
Τους Α,Β,Δ τόμους του Σέρλοκ Χολμς, αλλά ακόμα δεν έχω διαβάσει τον Γ και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει οπότε του βάζω ερωτηματικό
Την πόλη των οστών για τους ίδιους λόγους με τη Μαργαρίτα
Τις γαλλικές εκδόσεις του Χάρι Πότερ εκτός από το 3 και το 5
Όλα τα βιβλία της Νάρνια εκτός από το πρώτο
Βιβλία του Σπαρκς, οποιαδήποτε
Τον Μόμπι Ντικ
Την Ματίλντα και τις Μάγισσες του Ρόαλντ Νταλ
Το Χόμπιτ :γρμβ: στην παλιά του έκδοση
Το ο Χριστός ξανασταυρώνεται
 
γενικα θελω πολλα κ διαφορα

για να μη γραφω κατεβατα αναφερω μονο αυτα που θελω αμεσα

IQ84 τομος δευτερος κ' τριτος - μουρακαμι (εμεινα στο πρωτο)

το παιχνιδι του αγγελου - θαφον (μου αρεσε παρα πολυ η σκια του ανεμου κ θελω να διαβασω κ αυτο)

οι πανθεοι τομος δευτερος - αθανασιαδης (εμεινα στο πρωτο)

1984 - οργουελ (εχω διαβασει τον θαυμαστο κοσμο κ τελειωνω το φαρεναιτ οποτε θελω να ολοκληρωσω την ''τριλογια'')
 
Για το νεκρονομικον του Λαβκραφτ έχω ακούσει διάφορα...αλλά στο internet βρήκα αυτές τις πληροφορίες....'Το Νεκρονομικόν είναι ένα φανταστικό βιβλίο που αναφέρεται στις ιστορίες τρόμου του Χάουαρντ Φίλιπς Λάβκραφτ. Αναφέρεται για πρώτη φορά το 1924 στο διήγημα του Λάβκραφτ Το Κυνηγόσκυλο (The Hound), το οποίο είχε αρχικά γραφτεί το 1922, αν και ο υποτιθέμενος συγγραφέας του βιβλίου, ο «Τρελός Άραβας» Αμπντούλ Αλχαζρέντ είχε πρωτοαναφερθεί ένα χρόνο νωρίτερα στο Η Ανώνυμη Πόλη (The Nameless City). Ανάμεσα σε άλλα, το βιβλίο περιέχει περιγραφή των Μεγάλων Παλαιών, την ιστορία τους και τρόπους επίκλησής τους. Σύμφωνα με τον Λάβκραφτ, αντίγραφα υπάρχουν στα Πανεπιστήμια Μισκατόνικ και Χάρβαρντ στη Μασσαχουσέτη, στο Βρετανικό Μουσείο, στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Γαλλίας και στο Πανεπιστήμιο του Μπουένος Άιρες.

Άλλοι συγγραφείς, όπως ο August Derleth και ο Κλαρκ Άστον Σμιθ, το αναφέρουν επίσης στα έργα τους. Ο Λάβκραφτ επιδοκίμαζε, πιστεύοντας ότι τέτοιες παρερμηνείες δημιουργούν «ένα υπόβαθρο δόλιας αληθοφάνειας». Πολλοί αναγνώστες πίστευαν ότι επρόκειτο για πραγματικό βιβλίο, με αποτέλεσμα βιβλιοπώλες και βιβλιοθηκάριοι να δέχονται συχνά αιτήματα για αυτό. Φαρσέρ το έχουν καταχωρήσει σε λίστες σπάνιων βιβλίων, με έναν από αυτούς να εισάγει λαθραία την κάρτα του στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Γέιλ[1].

Εκμεταλλευόμενοι τη φήμη του φανταστικού αυτού βιβλίου, πολλοί εκδότες έχουν τυπώσει διάφορα βιβλία με τον τίτλο «Νεκρονομικόν» μετά τον θάνατο του Λάβκραφτ.

Μέχρι σήμερα έχει υπολογιστεί πως παγκοσμίως έχουν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 32 βιβλία με αυτό τον τίτλο, από τα οποία ορισμένα βασίζονται στις αρχές της χαοτικής μαγείας (Chaos Magic)[2]. Στην Ελληνική γλώσσα έχει κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Κάκτος [3] ένα από τα πιο γνωστά βιβλία, το Νεκρονομικόν του Σίμωνα [4], ενώ το 2007 από τις εκδόσεις Αίολος κυκλοφόρησε το Νεκρονομικόν - Οι Περιπλανήσεις του Αλχαζρέντ του γνωστού συγγραφέα Donald Tyson [5].' ..... τελικά τι ισχύει?
 
Βιβλιοεκτιμητή, το λες μόνος σου. Έχουμε έναν πιασάρικο τίτλο ενός ανύπαρκτου βιβλίου, που πολύς κόσμος δεν ξέρει ότι είναι ανύπαρκτο.
Έχουμε μια "στρατιά" συγγραφέων που αναφέρονται σε αυτό το βιβλίο, κάποιοι από τους οποίους αναφέρονται στα έργα τους για τον Λάβκραφτ σαν να είναι ένας μύστης και όχι ένας συγγραφέας φαντασιάς
Έχουμε πολύ κόσμο που θα ενδιαφερόταν να το διαβάσει.
Ξέρουμε σε γενικές γραμμές τι υποτίθεται ότι περιέχεται στο βιβλίο, αλλά ταυτόχρονα στο έργο του Λάβκραφτ και των επιγόνων του υπάρχουν μόλις καμιά 10ρια αυθεντικοί στίχοι, πράγμα που δίνει το δικαίωμα σε όποιον καταπιαστεί να γράψει (ή να εκδώσει) ένα "Νεκρονομικόν" να το φτιάξει όπως θέλει.

Συνδυάζοντάς τα όλα αυτά βγάζουμε μια πληθώρα από πιθανά αποτελέσματα-προϊόντα που υποθέτω ότι μπορεί να είναι πρακτικά οτιδήποτε από Σολομωνικές, ως μελέτες ή άρθρα για τον Λάβκραφτ και τη "Μυθολογία Κθούλου" ή ακόμα και ανθολογίες διηγημάτων Κθούλου πρωτότυπες ή από λιγότερο γνωστούς συγγραφείς-επιγόνους του Λάβκραφτ. Ένα Νεκρονομικόν λοιπόν για τον καθένα (από τεχνίτες με μεράκι για ανθρώπους με γούστο που έλεγε και η διαφήμιση :) )
 
οι πανθεοι τομος δευτερος - αθανασιαδης (εμεινα στο πρωτο)
Στην έκδοση που έχω εγώ υπάρχει τρίτος και τέταρτος...

Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι Οι Μαυρόλυκοι που το δανείστηκα δύο φορές από τη βιβλιοθήκη και το θέλω και στη δική μου και οι τόμοι 3 και 4 από τα Παιδιά της Νιόβης που δεν ήξερα πως υπήρχαν και τους κοίταζα έκπληκτη στο βιβλιοπωλείο. :ντροπή::ντροπή::ντροπή:
 
1) ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ
2) Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ
3) Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ
4) ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ
5) ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΠΛΑΤΩΝΟΣ
6) ΕΛΕΝΗ, ΒΑΚΧΑΙ, ΗΛΕΚΤΡΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΙΝΟΜΕΝΟΣ, ΚΥΚΛΩΨ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΝ ΑΥΛΙΔΙ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΝ ΤΑΥΡΟΙΣ, ΙΩΝ, ΡΗΣΟΣ, ΦΟΙΝΙΣΣΑΙ (Ευριπίδη)
7) Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ
8) Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΣΤΗ ΣΙΚΑΛΗ
9) Η ΦΑΡΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ
10) Η ΘΕΙΑ ΚΩΜΩΔΙΑ
11) ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ
12) ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ
13) ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ
14) ΑΠΑΝΤΑ ΣΕΦΕΡΗ,ΕΛΥΤΗ, ΣΟΛΩΜΟΥ, ΜΑΒΙΛΗ, κλπ
15) Ο ΗΛΙΘΙΟΣ
16) 21 ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ του Πόε
17) ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
18) ΑΛΕΞΙΑΣ (Άννα Κομνηνή)
19) ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΩΝ
20) ΝΑΝΑ

Μια πρόχειρη λίστα!:χαχα:
Πολύτλας Οδυσσεύς να σε βοηθησω με μερικες τιμες σε καποια απο αυτα

1) ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ http://www.papasotiriou.gr/product/oi-a8lioi-123648 6,90 ευρω
6) ΕΛΕΝΗ, ΒΑΚΧΑΙ, ΗΛΕΚΤΡΑ, ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΙΝΟΜΕΝΟΣ, ΚΥΚΛΩΨ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΝ ΑΥΛΙΔΙ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΝ ΤΑΥΡΟΙΣ, ΙΩΝ, ΡΗΣΟΣ, ΦΟΙΝΙΣΣΑΙ (Ευριπίδη) αν δεν εχεις προβλημα με τα λεφτα που ξοδευεις για βιβλια αγορασε τα απο εκδοσεις Κακτος
7) Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ http://www.politeianet.gr/books/i-panagia-ton-parision-182459 14ευρω
ΕΛΥΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ http://www.papasotiriou.gr/product/poiisi-217306 38ευρω
Ντοστογιεφσκι εχει πολυ καλες εκπτωσεις ο Παπασωτηριου στις εκδοσεις Γκοβοστη
Αν δεν κανω λαθος οι εκδοσεις Καζατζακη ειναι πιο φτηνες στην εκθεση βιβλιου (τουλαχιστον παλιοτερα τις κατεβαζανε καπου στο 20ρικο σε αυτη που γινεται τωρα δεν εχω παει ακομα)
 
Μόνο που εγω δεν ξέρω γαλλικά, αν εξαιρέσεις αυτά του σχολείου. Τον θέλω για να τον χαίρομαι.:)
 
χαχα εε εντάξει, ευκαιρία να μάθεις ;) Τόσο πολύ που σου αρέσει η γαλλική λογοτεχνία....
 
Να γράψω κι εγώ λοιπόν τη δική μου λίστα... (από που να αρχίσω και που να τελειώσω)
1) 'Απαντα του Σέρλοκ Χολμς
2) Η τριλογία της Μασσαλίας, Ιζζο Ζαν Κλοντ
3) Το βιβλίο κόλαση, Φραμπετι Καρλο
4) Ο μαιτρ και η Μαργαρίτα, Μπουλγκακοφ
5) Ραντεβού με τον Ραμα, Αρθουρ Κλαρκ
6) Δράκουλας, Στόκερ
7) Η λέσχη Δουμάς, Ρεβέρτε
8) Γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστόπ, Ντάγκλας Άνταμς
9) Walden ή η ζωή στο δάσος, Θορω
10) Άκου ανθρωπάκο, Ραιχ
11) Η ιστορία του Έντγκαρ Σωτέλ
12) Η κυρία της λίμνης, Τσάντλερ
13) Χόμπιτ, Τόλκιν
14) Catch 22, Χελερ Τζοσεφ
15) Σάλεμς Λοτ, Το αυτό, Κινγκ
16) Ο αγαθούλης, Βολταίρος
17) Η Βαρκελώνη του Μανόλο, Μονταλμπαν
18) Μαύρη Ντάλια, Λευκή τζαζ, Το μεγάλο πουθενά, Αμερικανικο ταμπλοϊντ, Νυχτερινός ταξιδιώτης, Ελρόι
και τελευταίο τα 7 βιβλία Χάρι Πότερ!

Μόνο το τζόκερ θα με σώσει!!!!!!! :χαχαχα:
 
Top