Δάντης (Dante Alighieri)- Θεία κωμωδία/ Κόλαση vs Νταν Μπραουν(Dan Brown)-Inferno


Θεια Κωμωδια – Δαντε Αλιγκιερι (Εκδ. Ελ.Καζαντζακη /Μετ. Νικ.Καζαντζακη)


(εκδ. Δαρεμά/Μετ.Βουτσινα -Σταυροπουλου)

Αρχικο εναυσμα για αυτην τη ιδεα, είναι ένα από τα λεγομενα «ευπωλητα» βιβλια που βγηκε στην αγορα αυτές τις μερες και δεν είναι άλλο από το Inferno του Νταν Μπραουν . Σκεφτηκα ότι στο άλλο εργο του , «κωδικας Ντα Βιντσι» είχε δημιουργηθει μια περιεργη παραφιλολογια /συνωμοσιολογια ορμωμενη από τις εικασιες που ο συγγραφεας πανεξυπνα κενταει αναμεσα σε ιστορικα προσωπα αλλα και σε γεγονοτα .
Η αληθεια σιγουρα είναι εκει εξω αλλα όταν εχει να κανει με ζωγραφικη , σιγουρα είναι δυσκολο να αποκαλυφθει .
Σκεφτηκα επισης , οσο πιο λογικα μπορουσα και χωρις να εχω διαβασει το Ινφερνο , ότι «εδώ φιλε Νταν , δεν εχουμε να κανουμε με ζωγραφικη αλλα με γραπτο λογο , ποτε μπορεις να κανεις οσες εικασιες θες, αλλα εχω το κειμενο»."Είπα" ακομα στον Νταν ότι τα ασματα του Δαντη δεν απομονωνονται αλλα διαβαζονται ως συνολο και επεξηγουνται ως τετοιο.
Μπορει να «παιξει» οσο θελει με αυτά αλλα εχω το κειμενο. (δις)
Ετσι , να’ μαι ..

Παρακαλω για την επιεικια σας , αφου είναι δεδομενη η ανεπαρκεια μου σε ένα τοσο κλασσικο και δυσκολο κειμενο .
Δεν προκειται για παρουσιαση της Κολασης του Δαντη αλλα μια αποπειρα σε μια διαρκη συζητηση αφου ολοι καλεισθαι να εμπλουτισετε και να εκθεσετε τις αποψεις σας, τα στοιχεια που τυχον παραβλεφθηκαν /παρεπεσαν, τοσο στο κειμενο του Δαντη, οσο και σε κεινο του Μπραουν ..


Δεν ξερω τι ακριβως καρφωθηκε εκεινη την ημερα, στο μυαλο του Δαντη , αλλα ότι και αν ηταν ηταν σιγουρα παρομοιο με εκεινο που «αρπαξε» ο Ομηρος . Έτσι ξεκινησε να γραψει για ένα ταξιδι . Συνηθως τα ταξιδια εως εκεινη την εποχη και λιγο μεταγενεστερα, ειχαν ένα αρωμα εποποιας . Αντρες στιβαροί , ηλιοκαμενοι , πανεξυπνοι , ετοιμοι να ανακαλυψουν τι υπηρχε περα από το γνωστο κοσμο και να σχεδιασουν νεες περιοχες , να περιγραψουν νεες φυλες ,νεα ηθη. Το ταξιδι του Δαντη πραγματευεται μια περιοχη, αγνωστη εως τοτε , για την ακριβεια αγνωστη ακομη και σημερα. Για αρκετο κοσμο υπαρκτη οσο και η Ατλαντιδα. Για επισης, αρκετο κοσμο ανυπαρκτη , οσο και η Ατλαντιδα.

Ο Δαντης λοιπον , «ισχυριζεται» σε αυτό το επικο ποιημα του ότι το ταξιδι του είναι πραγματικο . Περιγραφει ακριβεστατα την διαδρομη χρησιμοποιωντας αρκετα στοιχεια που συναδουν στους ισχυρισμους του, καθως ωρες, μερες και ημερομηνιες .
Η θεια κωμωδια(La Divina Commedia) όπως τιτλοφορει εργο του , αποτελείται από 3 κεφαλαια (Κολαση(Inferno), καθαρτηριο (Purgatorio), παραδεισος(Paradiso) τα οποια με την σειρα τους , αποτελουνται από 33 ασματα ή ωδες (Canti) ,Οι οποιοι ακολουθουν την δομη των τριων στιχων (ΑΒΑ , ΒΓΒ, ΓΔΓ κλπ).Το ταξιδι ξεκιναει την Μεγαλη Παρασκευη του 1300μχ(με την χρηση ηλεκτρ.υπολογιστη βρεθηκε ότι η ακριβης ημερομηνια είναι η 8η Απριλιου) και ενώ ο Δαντης είναι σε ηλικια 35 ετων. Συντροφος στο ταξιδι του ο Βιργιλιος .

Περνωντας τον Αχεροντα με την συντροφια του Χαροντα, αποβιβαζονται στην ακτη από οπου ξεκινα ο πρωτος κυκλος της κολασης .
Η κολαση εχει το σχημα μιας σπειρας οπου τυλιγεται εννεα φορες .Αυτοι είναι οι εννεα κυκλοι της κολασης. Ένα χωνι (ή ενας ανεμοστροβιλος?), οπου το βαθυτερο και στενο μερος του καταληγει στο βαθυτερο κομματι της κολασης οπου βρισκεται ο Εωσφορος(Lucifer).

Οι Εννέα κύκλοι της Κόλασης


Συνεχιζεται με το περιεχομενο του κάθε κυκλου της κολασης …
 
Last edited:

Gustave Dore-Χάρων

Ασμα 3
«1.Εγώ οδηγώ προς τη θλιμμένη χώρα
Εγώ προς τον απέθαντο τον πόνο
Εγώ προς τις ψυχές τις κολασμένες .

9. Την πάσα ελπίδα αφήστε όσοι περνάτε.»
Εμμετρη μεταφραση Νικ. Καζαντζακης
Στον Αχέροντα, βαρκάρης είναι ο Χάροντας . Επιβάτες του ο Δάντης και ο Βιργίλιος . Στην κοντινή , μα απρόσιτη ακτη για οποιον διαβεί το ποταμι, οι ψυχες αφηνουν όλα τα πνευματικά τους υπαρχοντα και προχωρουν ώστε να παρουν την θεση τους στην Κολαση, αναλογα με το τι ο καθενας επραξε στην θνητη ζωη του.

Ο πρωτος κυκλος του Αδη .


Gustave Dore – 1ος κυκλος του Αδη.

Ασμα 4.
34. «..δεν αμάρτησαν κι αρετες αν ειχαν
δεν φτανει αυτο, τι βαφτισμα δεν πηραν .»

Εμμετρη μεταφραση : Νικ.Καζαντζακη.
Υποδεχεται και «φιλοξενει» τα παιδια που δεν προλαβαν να βαπτιστουν , που εζησαν πριν το ερχομο του Ιησου και δεν λατρεψαν , όπως επρεπε τον Δημιουργο τους . Στον ιδιο κυκλο , φιλοξενουνται και ολοι εκεινοι που υπηρξαν ερημην τους ειδωλολατρες , αλλα υπηρξαν και εναρετοι . Εδώ είναι το μερος οπου ο Βιργιλιος , ο οδηγος του Δαντη σε τουτο το ταξιδι , θεωρει ότι βρισκεται μαζι με αλλους διασημους Αρχαιους δασκαλους .Επιγραμματικά, αναφερονται οι : Ομηρος , Οβιδιος , Λουκανος (ασ.4 στιχ.88/90). Μα εκτος από δασκαλους , φιλοσοφους αναφερονται και τραγικοι ηρωες όπως Ηλεκτρα , ο Εκτορας , Ο Αχιλλεας , ο Αινειας .(ασ.4,στιχ121/123). Πλατωνας , Σωκρατης , Θαλης, Διογενης, Αναξαγορας …

Ισως τελικα στην «κολαση» να είναι καλυτερα .. αλλα δεν μπορουμε να το ξερουμε εάν δεν δουμε τον παραδεισο .Πραγμα αδυνατο αφου κρινομαστε «ξερά» χωρις να προηγηθει ξεναγηση .


Χωρις να το εχω διαβασει ο Πρωτος κυκλος της κολασης του Αλεξαντερ Σολτζενιτσιν , λογικα πραγματευεται με κατι ερημην αιρετικο αλλα εναρετο ? Ποσο ευκολα μπορουν εννοιες οπως ο "αιρετικος", ο ειδωλολατρης να συνδεθουν με την Αρετη ?

Συνεχιζεται :
 
Last edited:
Στο θέμα με τα αβάπτιστα παιδιά διαφωνώ απολύτως με το Δάντη...
Σχεδον απαντες πλεον διαφωνουν. Οχι με τον Δαντη, που δεν κανει τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο απο το να βαδιζει στα χναρια του Χριστιανικου (ρωμαιοκαθολικου) δογματος .Οταν ειπα οτι ειναι αρκετα δυσκολο να αναλυσουμε τις παραμετρους σχετικες με το επος του, εννουσα κατι σαν αυτο.

Στο μεσοστρατι απανω της ζωης μας
σε σκοτεινο πλανεθηκα ρουμανι
τι'ταν ο δρομος ο σωστος χαμενος .
ασ.1 στιχ.1/3
μετ.Νικος Καζαντζακης
Ο Δαντης κινειται τιμια, ξεκαθαριζοντας τα πραγματα απο την αρχη. Ελλειψη κατευθυνσης και φοβος για τον Ανθρωπο. Υπο αυτη την συνθηκη μονη του διεξοδος ειναι ο Θεος.
Το Δογμα δεν μπορει να εχει εξαιρεσεις. Μπορει να συμπεριφερθει με επιεικια αλλα καμμια εξαιρεση. Ετσι, τα αβαπτιστα δεν εχουν ελπιδα να βρουν το Παραδεισο αλλα δεν αντιμετωπιζουν καποιο μαρτυριο σαν και εκεινα που θα δουμε σε αλλους κυκλους.(Η ελλειψη ελπιδας δεν ειναι το απολυτο μαρτυριο ?)

Η παρεξηγηση που μπορει να γινει ευκολα ειναι οτι ολη η Αρχαιοελληνικη και Ρωμαικη παραδοση καιγεται στις φλογες της ιδιας κολασης με αυτη που καιγονται οι κλεφτες, οι προδοτες, οι φονιαδες και ολοι οι τροφιμοι του ποινικου κωδικα. Ειναι ακριβως ετσι, τα πραγματα ?
Ειναι και μαλιστα χειροτερα.
Εχουμε μεσαιωνα κατα την γραφη του Επους. Ετσι, η γραφη και οι συμβολισμοι του Ποιητη φανταζουν λιγακι ξεπερασμενοι.Ποσο ξεπερασμενοι συνεχιζουν να ειναι αν αντικαταστησουμε την Αρχ.Ρωμαικη παραδοση με την Αρχ.Ελληνικη και αντι του Ρωμαιοκαθολικου δογματος να βαλουμε το ορθοδοξο ?

Πιστευω οτι ειναι ο λογος για τον οποιο Δαντης θα διαβαζεται για πολύ καιρο ακομα .
 
...μα και οι καλικάντζαροι της ελληνικής λαϊκής παράδοσης είναι οι ψυχές των αβάφτιστων παιδιών. Όταν βασικό σημείο του δόγματος είναι ότι όλοι όσοι δεν βαφτιστούν βαρύνονται με το προπατορικό αμάρτημα λογικό είναι ότι όσοι δεν έχουν βαφτιστεί (δεν έχουν γίνει -τυπικά έστω- μέλη της εκκλησίας) δεν μπορούν να πάνε στον παράδεισο, εκτός του παραδείσου (στην ορθόδοξη μεταθανάτια τοπιογραφία τουλάχιστον) μόνο ένα μέρος υπάρχει. τουλάχιστον παίρνουν μερικές μέρες ρεπό κάθε χρόνο
 
Κι εγώ ως θεολόγος έχω παίξει κλωτσομπουνίδια (σε διαλεκτικό φυσικά επίπεδο) για το ζήτημα των αβάπτιστων βρεφών, με αρκετούς στενόμυαλους συναδέλφους μου. Και πάντα χρησιμοποιώ το εξής επιχείρημα: Έστω πως έχουμε μια μητέρα που θρησκεύει και χάνει στη γέννα το μωράκι της. Ποιος κόπανος θα τολμήσει να πει σε αυτήν την πονεμένη γυναίκα, πως το αγγελούδι της, θα πάει στην κόλαση; Πάντως στη θεολογία πέρα από τα δόγματα έχουμε και τα λεγόμενα θεολογούμενα, δηλαδή ζητήματα που χωράνε πολύυυυυ συζήτηση. Συγγνώμη, για την συναισθηματική φόρτιση, αλλά στο ζήτημα των παιδιών είμαι λιγάκι ευαίσθητη, καθότι γυνή. Ελπίζω να μην υπήρξα αγενής. :)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Έστω πως έχουμε μια μητέρα που θρησκεύει και χάνει στη γέννα το μωράκι της. Ποιος κόπανος θα τολμήσει να πει σε αυτήν την πονεμένη γυναίκα, πως το αγγελούδι της, θα πάει στην κόλαση;
Ο παρανοϊκός καθηγητής θρησκευτικών που είχα στο γυμνάσιο :μαναι:
 
Το Καθαρτήριο δεν παίζει κανένα ρόλο εδώ;Εξάλλου νομίζω ότι ο Δάντης αντιμετωπίζεται σήμερα σαν θεολόγος ή φιλόσοφος αλλά όχι σαν ποιητής όπως ο Ομηρος και απορώ που δεν διάβασα ούτε ένα κομματάκι του καθ' όλην τη διάρκειαν της ζωής μου και που βαριέμαι να τον διαβάσω και τώρα. Γιατί διάβασα τον καιρό εκείνο τόσο Καζαντζάκη, τόση Οδύσσεια και όχι αυτή τη μετάφρασή του. Γιατί νόμιζα ότι "έπρεπε να μάθω ιταλικά " (ήξερα Λατινικά ήδη αρκετά) για να το απολαύσω . Μήπως θυμάται κανείς παλιός τί γραφόταν τοτε για τη ΘΕΙΑ ΚΟΜΩΔΙΑ" και γιατι " ήταν της μόδας" εκείνη την εποχή? Πάντως όχι για θρησκευτικές μεταφυσικές ανησυχίες των Ελλήνων ούτε για την τύχη των μωρών στην "άλλη ζωή" όπου ήταν σίγουρο ότι θα πήγαιναν στον Παράδεισο αφού τους έκαναν το πανεύκολο αεροβάπτισμα που δεν χρειαζόταν παππάς αλλά μπορούσε -αν δεν κάνω λάθος-ο καθένας να το κάνει.
 
Last edited:
Το Καθαρτήριο δεν παίζει κανένα ρόλο εδώ;Εξάλλου νομίζω ότι ο Δάντης αντιμετωπίζεται σήμερα σαν θεολόγος ή φιλόσοφος αλλά όχι σαν ποιητής όπως ο Ομηρος και απορώ που δεν διάβασα ούτε ένα κομματάκι του καθ' όλην τη διάρκειαν της ζωής μου και που βαριέμαι να τον διαβάσω και τώρα. Γιατί διάβασα τον καιρό εκείνο τόσο Καζαντζάκη, τόση Οδύσσεια και όχι αυτή τη μετάφρασή του. Γιατί "έπρεπε να μάθω τέλεια... Λατινικά (ήξερα αρκετά ήδη ) για να το απολαύσω" . Μήπως θυμαται κανείς παλιός τι γραφόταν τοτε για τη ΘΕΙΑ ΚΟΜΩΔΙΑ"που ήταν της μόδας εκείνη την εποχή?
To Καθαρτήριο ειναι ξεχωριστος θαλαμος, στην μεταφυσικη αρχιτεκτονικη του Δαντη. Οι ψυχες που επιλεγονται για το Καθαρτηριο εξαγνιζονται και καποια στιγμη εισερχονται στο παραδεισο .Εχει 7 κυκλους , οσα ακριβως και τα θανασιμα αμαρτηματα. Απο την Κολαση καμμια εντολη δεν εξερχεται .Ειδικοτερα οπως ειπα και σε προηγουμενη αναρτηση, στο στιχο 9 του 2ου ασματος, ο Χαρων αναφερει οτι "πρεπει να αφησουν(οι ψυχες) καθε ελπιδα". Αρα οι θαμωνες της Κολασης θα ειναι παντα θαμωνες της Κολασης.

Το πως αντιμετωπιζεται σημερα ο Δαντης, ειλικρινα δεν με νοιαζει καθολου αφου ειναι ποιητης του Μεσαιωνα, που αναπαραγει αλληγορικα ισως, πολιτικοκοινωνικες διενεξεις της εποχης του, χρησιμοποιωντας αυστηρα Ρωμαιοκαθολικα κριτιρια.

Τα νεανικά χρόνια του Δάντη επηρεάστηκαν άμεσα από τις πολιτικές καταστάσεις. Την εποχή εκείνη, η Φλωρεντία, όπως και ολόκληρη η Ιταλία, ήταν διχασμένη ανάμεσα σε δύο μεγάλα κόμματα, τους Γουέλφους και τους Γιβελίνους. Οι Γουέλφοι βρίσκονταν περισσότερο με το μέρος του πάπα ενώ οι Γιβελίνοι με του αυτοκράτορα. Από το 1289 ο Δάντης έλαβε μέρος σε πολέμους εναντίον των Γιβελίνων. Το 1292, το κόμμα των Γουέλφων ήρθε στην εξουσία και εκδίωξε από τα δημόσια αξιώματα τους αντιπάλους τους.
Wiki "Δαντης"
..εαν στεκει στο ελαχιστο το παραπανω τοτε ο Δαντης ειναι Παπικος και κατ'επεκταση, υπερασπιζεται το ρωμαιοκαθολικο δογμα.

Μια συγχυση που γινεται (και μαλιστα εχω πεσει στην ιδια παγιδα), ειναι ο Δαντης δεν εγραψε Λατινικα αλλα Ιταλικα. Μην ξεχναμε οτι γραφτηκε το περιπου στα 1310 εως 1320.
Τωρα η αληθεια ειναι οπτι δεν ειμαι τοσο παλιος για να θυμαμαι τι ντορος εγινε ...Ισως να εγινε και ισως οχι αλλα νομιζω οτι οσο πιο πολυ "κατακαθεται η σκονη" τοσο ευκολοτερα φαινεται ο οριζοντας.

Γενικοτερα, δεν προσπαθω να προσεγγισω θεολογικα την Κολαση (δεν εχω τα απαραιτητα εφοδια , εξαλλου) αλλα προσπαθω να δωσω το στιγμα πανω στο οποιο κινειται το οικοδομημα που εχτισε τοσο περιτεχνα. Τολμω να πω οτι το Ποιημα του ειναι ισως προγονος του γοτθικής λογοτεχνιας που εμφανιστηκε 450/500 χρονια μετά.
 
Last edited:
Σάντσο, δύσκολη ιστορία ξεκίνησες δεδομένου ότι οι αναγνώστες του Δάντη είναι πολύ λίγοι. Ούτε εγώ έχω διαβάσει τη Θεία Κωμωδία, αλλά έχω διαβάσει πολλές μελέτες και αναλύσεις του έργου αυτού, γιατί έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τα κατοπινά λογοτεχνικά έργα. Έτσι, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τον Δάντη μπορούμε και οφείλουμε να τον προσεγγίζουμε κυρίως λογοτεχνικά. Ποίηση έγραψε και μάλιστα μια ποίηση με σπουδαίες λογοτεχνικές αρετές. Μόνο μέσω της λογοτεχνικής ανάλυσης μπορούν να αναδειχτούν οι αρετές αυτές.

Θα συνδράμω στο δύσκολο λοιπόν εγχείρημα που άνοιξες εδώ, Σάντσο, με κάτι που ίσως αποδεικνύει ότι και ο ίδιος ο Δάντης ήθελε να τον αντιμετωπίσει ο κόσμος πρωτίστως σαν ποιητή και όχι σαν φιλόσοφο ή οτιδήποτε άλλο. Το σημείο αυτό είναι ότι μας βάζει για οδηγό του στην Κόλαση τον ίδιο τον Βιργίλιο. Αυτό από μόνο του μας δείχνει ότι ακολουθώντας τον μέγα Βιργίλιο ευελπιστεί να γράψει ένα έργο ισάξιο της Αινειάδας, ένα έπος. Είναι μια παραλλαγή της Μούσας που επικαλείται ο Όμηρος. Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε Μούσα, έχουμε έναν σπουδαίο ποιητή του παρελθόντος να επωμίζεται το ρόλο του καθοδηγητή.

Όσο για τα αβάπτιστα, στα οποία σταθήκατε, ίσως θα πρέπει να μείνουμε λίγο ακόμα σε αυτό το κομμάτι. Ο Σάντσο μας έχει εξηγήσει ότι:

Υποδεχεται και «φιλοξενει» τα παιδια που δεν προλαβαν να βαπτιστουν , που εζησαν πριν το ερχομο του Ιησου και δεν λατρεψαν , όπως επρεπε τον Δημιουργο τους . Στον ιδιο κυκλο , φιλοξενουνται και ολοι εκεινοι που υπηρξαν ερημην τους ειδωλολατρες , αλλα υπηρξαν και εναρετοι . Εδώ είναι το μερος οπου ο Βιργιλιος , ο οδηγος του Δαντη σε τουτο το ταξιδι , θεωρει ότι βρισκεται μαζι με αλλους διασημους Αρχαιους δασκαλους .Επιγραμματικά, αναφερονται οι : Ομηρος , Οβιδιος , Λουκανος (ασ.4 στιχ.88/90). Μα εκτος από δασκαλους , φιλοσοφους αναφερονται και τραγικοι ηρωες όπως Ηλεκτρα , ο Εκτορας , Ο Αχιλλεας , ο Αινειας .(ασ.4,στιχ121/123). Πλατωνας , Σωκρατης , Θαλης, Διογενης, Αναξαγορας …
Αν, λοιπόν, προσπαθήσουμε να διεισδύσουμε λίγο πιο βαθιά στη σκέψη του Δάντη και στο τι ακριβώς θέλει να μας πει εδώ είναι (ίσως) ότι τα παιδιά που δεν πρόλαβαν να βαπτιστούν είναι οι ίδιοι ποιητές που αναφέρονται, οι ποιητές της αρχαιότητας δηλαδή. Εδώ λοιπόν ο Δάντης μας μεταφέρει μια αντίληψη των θεολόγων του Μεσαίωνα σύμφωνα με την οποία, οι ειδωλολάτρες αν έζησαν μια ενάρετη ζωή δεν μπορεί να καταδικαστούν στην Κόλαση, επειδή δεν πίστευαν, για τον απλούστατο λόγο ότι γεννήθηκαν πολύ πριν τη γέννηση του Ιησού. Και ο ίδιος ο Δάντης ήταν της ίδιας αντίληψης και γι' αυτό προφανώς την περνάει και μέσα στο έργο του.

Αυτά τα ολίγα από μένα. Θα διαβάζω το νήμα γιατί μου αρέσει και γιατί μου ανοίγει την όρεξη να διαβάσω επιτέλους Δάντη και αν υπάρχει κάποιο σημείο που μπορώ να σχολιάσω θα το κάνω.

Και μια μικρή επισήμανση: μήπως το όνομα του Νταν Μπράουν δεν χρειάζεται στον τίτλο; Καταλαβαίνω Σάντσο ότι το καινούργιο βιβλίο του Μπράουν στάθηκε η αφορμή γι' αυτό το νήμα, αλλά έτσι όπως συνεχίζει το νήμα νομίζω ότι ο Μπράουν δε μας χρειάζεται. Άλλωστε ο Μπράουν είναι ένας από τους αμέτρητους συγγραφείς που έχουν αναφορές στον Δάντη.
 
Αν, λοιπόν, προσπαθήσουμε να διεισδύσουμε λίγο πιο βαθιά στη σκέψη του Δάντη και στο τι ακριβώς θέλει να μας πει εδώ είναι (ίσως) ότι τα παιδιά που δεν πρόλαβαν να βαπτιστούν είναι οι ίδιοι ποιητές που αναφέρονται, οι ποιητές της αρχαιότητας δηλαδή. Εδώ λοιπόν ο Δάντης μας μεταφέρει μια αντίληψη των θεολόγων του Μεσαίωνα σύμφωνα με την οποία, οι ειδωλολάτρες αν έζησαν μια ενάρετη ζωή δεν μπορεί να καταδικαστούν στην Κόλαση, επειδή δεν πίστευαν, για τον απλούστατο λόγο ότι γεννήθηκαν πολύ πριν τη γέννηση του Ιησού. Και ο ίδιος ο Δάντης ήταν της ίδιας αντίληψης και γι' αυτό προφανώς την περνάει και μέσα στο έργο του.
Χρυς , σε ευχαριστω για την συμμετοχη και τον εμπλουτισμο του νηματος , με σκεψεις και αποψεις που με την συζητηση τους, μπορουν να γινουν ακομα πιο ξεκαθαρα , τα πραγματα.

Θα ηθελα να συμφωνησω στο περιεχομενο του 1ου κυκλου και ετσι να λυθει το "δογματικο" θεμα που ανακυπτει (προσωπικα το θεωρω ήδη ξεπερασμενο απο την κοινωνια και απο μεγαλη μεριδα θεολογων και κληρικων). Ομως , βασει των δυο μεταφρασεων που εχω, ειναι πολυ συγκεκριμενη η αποψη που εκφραζεται :


Μαθε λοιπον, προ του ακόμη προχωρησης πως αι σκιαι αυται δεν εκαμμαν καμμιαν αμαρτιαν.Δεν αρκει ομως το να εχουν καμει καλα. Αφου δεν εχουν λαβει το βαπτισμα , θυραν της πιστεως την οποιαν εσυ πρεσβευεις. Εαν μεσα εις αυτα τα τα πνευματα υπαρχουν και πολλα τα οποια εγεννηθηκαν προτητερα απο τον Χριστιανισμον, ευρισκονται εδω διοτι δεν ελατρευσαν τον Θεο καθως επρεπε.
(Ασ.4ο Κολασι - Δαντε Αλιγιερι /μετ.Γ.Σ.Βουτσινα - Δ.Χ.Χρυσανθακοπουλου)

Κι'αν πρι στη Γης να 'ρθει ο Χριστος εζήσαν
ως επρεπε δε λατρεψαν τον Πλάστη
Ασ.4ο- Εμ.μετ. Νικ.Καζαντζακη
Νομιζω οτι αναφερονται ολα...και τα προ και τα μετα Χριστόν.


Και μια μικρή επισήμανση: μήπως το όνομα του Νταν Μπράουν δεν χρειάζεται στον τίτλο; Καταλαβαίνω Σάντσο ότι το καινούργιο βιβλίο του Μπράουν στάθηκε η αφορμή γι' αυτό το νήμα, αλλά έτσι όπως συνεχίζει το νήμα νομίζω ότι ο Μπράουν δε μας χρειάζεται. Άλλωστε ο Μπράουν είναι ένας από τους αμέτρητους συγγραφείς που έχουν αναφορές στον Δάντη.
Δεν κανω παρουσιαση τοης Θειας Κωμωδιας. Μιλαμε μονο για την "Κολαση". Ετσι εκ των πραγματων,οι κυκλοι θα τελειωσουν ..Θεωρητικα θα ξεκινησει το "γαιτανακι" των στιχων που χρησιμοποιει ο Μπραουν για να εξυφανει την ιστορια του. Ισως, αντιπαρατεθουν στοιχεια ..Ισως, να ειμαστε λιγακι πιο υποψιασμενοι διαβαζωντας τον Μπραουν ..
Γιατι οχι ..να αναφερθουν και οι αλλοι συγγραφεις που σαν εναυσμα σταθηκε η θεια κωμωδια ..
 
Θεωρητικα θα ξεκινησει το "γαιτανακι" των στιχων που χρησιμοποιει ο Μπραουν για να εξυφανει την ιστορια του. Ισως, αντιπαρατεθουν στοιχεια ..Ισως, να ειμαστε λιγακι πιο υποψιασμενοι διαβαζωντας τον Μπραουν ..
Γιατι οχι ..να αναφερθουν και οι αλλοι συγγραφεις που σαν εναυσμα σταθηκε η θεια κωμωδια .. [/FONT]
Α, πολύ φιλόδοξο το νήμα, λοιπόν, και πολύ ενδιαφέρον (αν και είμαι ορκισμένη εχθρός του Νταν Μπράουν). Θα μπορούσα όμως να κάνω μια ανάρτηση με τα έργα κάποιων άλλων, όπως ας πούμε του Έλιοτ που μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή, που βάζουν διακείμενα του Δάντη στο έργο τους. Και είναι πραγματικά πάρα πολλοί οι συγγραφείς που το κάνουν. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με τον Όμηρο; Αν θέλαμε να συγκεντρώσουμε τους μεταγενέστερους συγγραφείς που έχουν αναφορές στα έπη του, η λίστα θα ήταν πολύ μακριά.

Φεγγαράδα, δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι, αλλά όταν θέλω να διαβάσω κάτι πηγαίνω στο βιβλιοπωλείο και το αγοράζω. Σε παλαιοβιβλιοπωλείο θα απευθυνθώ μόνο αν δεν βρίσκω κάτι καινούργιο. Αν δεν κάνω λάθος, λοιπόν, η Θεία Κωμωδία, κυκλοφορεί κανονικά.
 
2ος Κύκλος του Αδη
«Κατέβηκα λοιπον , τον πρωτον κυκλον εις τον δευτερον , ο οποιος περικλειει μεν λιγοτερο χωρο , περισσοτερους πονους, πονους τοσοω δυνατους , ώστε αποσπουν γοερας κραυγας»
Κόλασι- Ασμα 5ο (Μετ. Βουτσινα – Σταυροπουλου )

«Το κολασμενο , ασιγαστο μπουρινι ,
τα πνευματα στη φουρια του αεροπαιρνει
στρουφογυρναει , χτυπαει και τα πληγωνει .»

Κόλαση- Ασ.5ο /στιχ .31-33(Εμ.μετ. Νικ.Καζαντζακη)
Το πρώτο δωμάτιο του Δαντικού οικοδομήματος, οπου οι ψυχες πραγματικά τιμωρούνται. Αμαρτημα της θνητης ζωης τους η λαγνεία. «Παράνομοι» έρωτες που θα στροβιλιζονται αιωνια σε μια αγρια καταιγιδα , που θα αγονται και θα φερονται από τον αερα ακριβως όπως αφησαν την λαγνεια να αγει και να φερει την θνητη τους υπαρξη . Αξιοσημειωτο ότι ενώ στροβιλιζονται ολες οι ψυχες μαζι δεν μπορουν ποτε να αγγιξουν η μια την άλλη .

Εδω βρισκουμε και τον Μινωα.Ο Μινωας κατα τον Δαντη ειναι ο κριτης των ψυχων που διπλωνοντας την ουρα του σε αναλογο αριθμο γυρω απο το σωμα του υποδεικυνει τον αριθμο του κυκλου, στον οποιο η ψυχη πρεπει να κατευθυνθει, ωστε να λαβει την τιμωρια που πρεπει .

Ο Βιργιλιος στο δευτερο κυκλο , δειχνει και ονοματιζει ψυχες όπως την Ωραια Ελενη , τον Παρη , τον Αχιλλεα .Εδω η Φραντσεσκα Ριμινι περιγραφει πως διεπραξε μοιχεια με τον αδερφο του συζυγου της Παολο Μαλατεστα και εν συνεχεια βρηκε το θανατο από τον συζυγο της , Τζιακοτο . Ενημερωνει δε ότι ο συζυγος της βρισκεται σε ένα άλλο κυκλο της κολασης .

Κανοντας μια μικρη "ανασκαφη" θυμηθηκα το βιβλιο «Η λεσχη του Δαντη» οπου η ομαδα των μεταφραστων και εκδοτων της Θειας Κωμωδιας , ετοιμαζονται να βγαλουν για πρωτη φορα την Αμερικανικη εκδοση της, λιγο μετα τον Αμερικανικο εμφυλιο ..Μια σειρα από γεγονοτα που συνδεονται με το εν λογω βιβλιο, στεκονται εμποδιο.
Τα προσωπα που αναφερονται στο βιβλιο ειναι πραγματικα και οντως αποτελουν την ομαδα που μεταφρασε για πρωτη φορα την Θεια κωμωδια στην Αμερικανικη ηπειρο.
 
Μπράβο! Πολύ ωραίο θέμα! :) Η αλήθεια είναι πως μου έχει καρφωθεί από τα Χριστουγεννα η ιδεα να διαβάσω τη Θεία Κωμωδία αλλα λόγω πανελληνίων το ανέβαλλα συνεχώς. Ευκαιρία λοιπόν να το αγοράσω τώρα! Είναι δύσκολο σαν κείμενο; Γιατί έχω διαβάσει κάποιες σκόρπιες απόψεις μελετητών και μου φάνηκε απαιτητικό με όλους αυτους τους συμβολισμούς και την ανάλυση :(
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Για μας τους βιβλιόφιλους υπάρχει το πολύ σύντομο και πολύ ενδιαφέρον "Βιβλίο Κόλαση" του Κάρλο Φραμπέτι, στο οποίο η κόλαση είναι μια αχανής βιβλιοθήκη, ο δαίμονας που ξεναγεί τον ήρωα είναι ο βιβλιοθηκάριος και οι κολασμένοι κάθε κύκλου είναι τα βιβλία.
 
Κάνοντας μια σύντομη αναζήτηση (ναι μόνο στη wikipedia κοίταξα)για το Μαλατέστέικο είδα ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα οικογένεια...
 
Καλησπέρα και από μένα...επανέρχομαι με μια ερώτηση που ήδη έχει τεθεί και δεν απαντήθηκε πλήρως...γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να βρούμε την μετάφραση του συγκεκριμένου έργου από τον Καζαντζάκη??...σε μια μικρή έρευνα που είχα κάνει είχα πληροφορηθεί πως δεν έχει κυκλοφορήσει σε βιβλίο αλλά σε κυριακάτικα φύλλα της Καθημερινής, όταν ήταν δημοσιογράφος της ο Ν.Καζαντζάκης...ευχαριστώ για όποιον μπει στον κόπο να μας απαντήσει...
 
Δεν ξέρω τι εννοείς, πάντως πέρσι τα Χριστούγεννα , αγόρασα αυτήν την έκδοση από Ελευδερουδάκη....(αν θυμάμαι καλά ή 25 ή 35€)




 
Top