Untitled Document
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 42

Νήμα: Δάντης (Dante Alighieri)- Θεία κωμωδία/ Κόλαση vs Νταν Μπραουν(Dan Brown)-Inferno

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.946
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Σάντσο, δύσκολη ιστορία ξεκίνησες δεδομένου ότι οι αναγνώστες του Δάντη είναι πολύ λίγοι. Ούτε εγώ έχω διαβάσει τη Θεία Κωμωδία, αλλά έχω διαβάσει πολλές μελέτες και αναλύσεις του έργου αυτού, γιατί έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τα κατοπινά λογοτεχνικά έργα. Έτσι, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τον Δάντη μπορούμε και οφείλουμε να τον προσεγγίζουμε κυρίως λογοτεχνικά. Ποίηση έγραψε και μάλιστα μια ποίηση με σπουδαίες λογοτεχνικές αρετές. Μόνο μέσω της λογοτεχνικής ανάλυσης μπορούν να αναδειχτούν οι αρετές αυτές.

Θα συνδράμω στο δύσκολο λοιπόν εγχείρημα που άνοιξες εδώ, Σάντσο, με κάτι που ίσως αποδεικνύει ότι και ο ίδιος ο Δάντης ήθελε να τον αντιμετωπίσει ο κόσμος πρωτίστως σαν ποιητή και όχι σαν φιλόσοφο ή οτιδήποτε άλλο. Το σημείο αυτό είναι ότι μας βάζει για οδηγό του στην Κόλαση τον ίδιο τον Βιργίλιο. Αυτό από μόνο του μας δείχνει ότι ακολουθώντας τον μέγα Βιργίλιο ευελπιστεί να γράψει ένα έργο ισάξιο της Αινειάδας, ένα έπος. Είναι μια παραλλαγή της Μούσας που επικαλείται ο Όμηρος. Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε Μούσα, έχουμε έναν σπουδαίο ποιητή του παρελθόντος να επωμίζεται το ρόλο του καθοδηγητή.

Όσο για τα αβάπτιστα, στα οποία σταθήκατε, ίσως θα πρέπει να μείνουμε λίγο ακόμα σε αυτό το κομμάτι. Ο Σάντσο μας έχει εξηγήσει ότι:

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Σάντσο Πάντσα Δες Ανάρτηση
    Υποδεχεται και «φιλοξενει» τα παιδια που δεν προλαβαν να βαπτιστουν , που εζησαν πριν το ερχομο του Ιησου και δεν λατρεψαν , όπως επρεπε τον Δημιουργο τους . Στον ιδιο κυκλο , φιλοξενουνται και ολοι εκεινοι που υπηρξαν ερημην τους ειδωλολατρες , αλλα υπηρξαν και εναρετοι . Εδώ είναι το μερος οπου ο Βιργιλιος , ο οδηγος του Δαντη σε τουτο το ταξιδι , θεωρει ότι βρισκεται μαζι με αλλους διασημους Αρχαιους δασκαλους .Επιγραμματικά, αναφερονται οι : Ομηρος , Οβιδιος , Λουκανος (ασ.4 στιχ.88/90). Μα εκτος από δασκαλους , φιλοσοφους αναφερονται και τραγικοι ηρωες όπως Ηλεκτρα , ο Εκτορας , Ο Αχιλλεας , ο Αινειας .(ασ.4,στιχ121/123). Πλατωνας , Σωκρατης , Θαλης, Διογενης, Αναξαγορας …
    Αν, λοιπόν, προσπαθήσουμε να διεισδύσουμε λίγο πιο βαθιά στη σκέψη του Δάντη και στο τι ακριβώς θέλει να μας πει εδώ είναι (ίσως) ότι τα παιδιά που δεν πρόλαβαν να βαπτιστούν είναι οι ίδιοι ποιητές που αναφέρονται, οι ποιητές της αρχαιότητας δηλαδή. Εδώ λοιπόν ο Δάντης μας μεταφέρει μια αντίληψη των θεολόγων του Μεσαίωνα σύμφωνα με την οποία, οι ειδωλολάτρες αν έζησαν μια ενάρετη ζωή δεν μπορεί να καταδικαστούν στην Κόλαση, επειδή δεν πίστευαν, για τον απλούστατο λόγο ότι γεννήθηκαν πολύ πριν τη γέννηση του Ιησού. Και ο ίδιος ο Δάντης ήταν της ίδιας αντίληψης και γι' αυτό προφανώς την περνάει και μέσα στο έργο του.

Αυτά τα ολίγα από μένα. Θα διαβάζω το νήμα γιατί μου αρέσει και γιατί μου ανοίγει την όρεξη να διαβάσω επιτέλους Δάντη και αν υπάρχει κάποιο σημείο που μπορώ να σχολιάσω θα το κάνω.

Και μια μικρή επισήμανση: μήπως το όνομα του Νταν Μπράουν δεν χρειάζεται στον τίτλο; Καταλαβαίνω Σάντσο ότι το καινούργιο βιβλίο του Μπράουν στάθηκε η αφορμή γι' αυτό το νήμα, αλλά έτσι όπως συνεχίζει το νήμα νομίζω ότι ο Μπράουν δε μας χρειάζεται. Άλλωστε ο Μπράουν είναι ένας από τους αμέτρητους συγγραφείς που έχουν αναφορές στον Δάντη.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση

Αν, λοιπόν, προσπαθήσουμε να διεισδύσουμε λίγο πιο βαθιά στη σκέψη του Δάντη και στο τι ακριβώς θέλει να μας πει εδώ είναι (ίσως) ότι τα παιδιά που δεν πρόλαβαν να βαπτιστούν είναι οι ίδιοι ποιητές που αναφέρονται, οι ποιητές της αρχαιότητας δηλαδή. Εδώ λοιπόν ο Δάντης μας μεταφέρει μια αντίληψη των θεολόγων του Μεσαίωνα σύμφωνα με την οποία, οι ειδωλολάτρες αν έζησαν μια ενάρετη ζωή δεν μπορεί να καταδικαστούν στην Κόλαση, επειδή δεν πίστευαν, για τον απλούστατο λόγο ότι γεννήθηκαν πολύ πριν τη γέννηση του Ιησού. Και ο ίδιος ο Δάντης ήταν της ίδιας αντίληψης και γι' αυτό προφανώς την περνάει και μέσα στο έργο του.
    Χρυς , σε ευχαριστω για την συμμετοχη και τον εμπλουτισμο του νηματος , με σκεψεις και αποψεις που με την συζητηση τους, μπορουν να γινουν ακομα πιο ξεκαθαρα , τα πραγματα.

Θα ηθελα να συμφωνησω στο περιεχομενο του 1ου κυκλου και ετσι να λυθει το "δογματικο" θεμα που ανακυπτει (προσωπικα το θεωρω ήδη ξεπερασμενο απο την κοινωνια και απο μεγαλη μεριδα θεολογων και κληρικων). Ομως , βασει των δυο μεταφρασεων που εχω, ειναι πολυ συγκεκριμενη η αποψη που εκφραζεται :

Μαθε λοιπον, προ του ακόμη προχωρησης πως αι σκιαι αυται δεν εκαμμαν καμμιαν αμαρτιαν.Δεν αρκει ομως το να εχουν καμει καλα. Αφου δεν εχουν λαβει το βαπτισμα , θυραν της πιστεως την οποιαν εσυ πρεσβευεις. Εαν μεσα εις αυτα τα τα πνευματα υπαρχουν και πολλα τα οποια εγεννηθηκαν προτητερα απο τον Χριστιανισμον, ευρισκονται εδω διοτι δεν ελατρευσαν τον Θεο καθως επρεπε.
    (Ασ.4ο Κολασι - Δαντε Αλιγιερι /μετ.Γ.Σ.Βουτσινα - Δ.Χ.Χρυσανθακοπουλου)

Κι'αν πρι στη Γης να 'ρθει ο Χριστος εζήσαν
    ως επρεπε δε λατρεψαν τον Πλάστη
    Ασ.4ο- Εμ.μετ. Νικ.Καζαντζακη
    Νομιζω οτι αναφερονται ολα...και τα προ και τα μετα Χριστόν.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Και μια μικρή επισήμανση: μήπως το όνομα του Νταν Μπράουν δεν χρειάζεται στον τίτλο; Καταλαβαίνω Σάντσο ότι το καινούργιο βιβλίο του Μπράουν στάθηκε η αφορμή γι' αυτό το νήμα, αλλά έτσι όπως συνεχίζει το νήμα νομίζω ότι ο Μπράουν δε μας χρειάζεται. Άλλωστε ο Μπράουν είναι ένας από τους αμέτρητους συγγραφείς που έχουν αναφορές στον Δάντη.
    Δεν κανω παρουσιαση τοης Θειας Κωμωδιας. Μιλαμε μονο για την "Κολαση". Ετσι εκ των πραγματων,οι κυκλοι θα τελειωσουν ..Θεωρητικα θα ξεκινησει το "γαιτανακι" των στιχων που χρησιμοποιει ο Μπραουν για να εξυφανει την ιστορια του. Ισως, αντιπαρατεθουν στοιχεια ..Ισως, να ειμαστε λιγακι πιο υποψιασμενοι διαβαζωντας τον Μπραουν ..
    Γιατι οχι ..να αναφερθουν και οι αλλοι συγγραφεις που σαν εναυσμα σταθηκε η θεια κωμωδια ..

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.946
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Σάντσο Πάντσα Δες Ανάρτηση
    Θεωρητικα θα ξεκινησει το "γαιτανακι" των στιχων που χρησιμοποιει ο Μπραουν για να εξυφανει την ιστορια του. Ισως, αντιπαρατεθουν στοιχεια ..Ισως, να ειμαστε λιγακι πιο υποψιασμενοι διαβαζωντας τον Μπραουν ..
    Γιατι οχι ..να αναφερθουν και οι αλλοι συγγραφεις που σαν εναυσμα σταθηκε η θεια κωμωδια .. [/FONT]
    Α, πολύ φιλόδοξο το νήμα, λοιπόν, και πολύ ενδιαφέρον (αν και είμαι ορκισμένη εχθρός του Νταν Μπράουν). Θα μπορούσα όμως να κάνω μια ανάρτηση με τα έργα κάποιων άλλων, όπως ας πούμε του Έλιοτ που μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή, που βάζουν διακείμενα του Δάντη στο έργο τους. Και είναι πραγματικά πάρα πολλοί οι συγγραφείς που το κάνουν. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με τον Όμηρο; Αν θέλαμε να συγκεντρώσουμε τους μεταγενέστερους συγγραφείς που έχουν αναφορές στα έπη του, η λίστα θα ήταν πολύ μακριά.

Φεγγαράδα, δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι, αλλά όταν θέλω να διαβάσω κάτι πηγαίνω στο βιβλιοπωλείο και το αγοράζω. Σε παλαιοβιβλιοπωλείο θα απευθυνθώ μόνο αν δεν βρίσκω κάτι καινούργιο. Αν δεν κάνω λάθος, λοιπόν, η Θεία Κωμωδία, κυκλοφορεί κανονικά.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Προεπιλογή

2ος Κύκλος του Αδη
    «Κατέβηκα λοιπον , τον πρωτον κυκλον εις τον δευτερον , ο οποιος περικλειει μεν λιγοτερο χωρο , περισσοτερους πονους, πονους τοσοω δυνατους , ώστε αποσπουν γοερας κραυγας»
    Κόλασι- Ασμα 5ο (Μετ. Βουτσινα – Σταυροπουλου )

«Το κολασμενο , ασιγαστο μπουρινι ,
    τα πνευματα στη φουρια του αεροπαιρνει
    στρουφογυρναει , χτυπαει και τα πληγωνει .»

Κόλαση- Ασ.5ο /στιχ .31-33(Εμ.μετ. Νικ.Καζαντζακη)
    Το πρώτο δωμάτιο του Δαντικού οικοδομήματος, οπου οι ψυχες πραγματικά τιμωρούνται. Αμαρτημα της θνητης ζωης τους η λαγνεία. «Παράνομοι» έρωτες που θα στροβιλιζονται αιωνια σε μια αγρια καταιγιδα , που θα αγονται και θα φερονται από τον αερα ακριβως όπως αφησαν την λαγνεια να αγει και να φερει την θνητη τους υπαρξη . Αξιοσημειωτο ότι ενώ στροβιλιζονται ολες οι ψυχες μαζι δεν μπορουν ποτε να αγγιξουν η μια την άλλη .

Εδω βρισκουμε και τον Μινωα.Ο Μινωας κατα τον Δαντη ειναι ο κριτης των ψυχων που διπλωνοντας την ουρα του σε αναλογο αριθμο γυρω απο το σωμα του υποδεικυνει τον αριθμο του κυκλου, στον οποιο η ψυχη πρεπει να κατευθυνθει, ωστε να λαβει την τιμωρια που πρεπει .

Ο Βιργιλιος στο δευτερο κυκλο , δειχνει και ονοματιζει ψυχες όπως την Ωραια Ελενη , τον Παρη , τον Αχιλλεα .Εδω η Φραντσεσκα Ριμινι περιγραφει πως διεπραξε μοιχεια με τον αδερφο του συζυγου της Παολο Μαλατεστα και εν συνεχεια βρηκε το θανατο από τον συζυγο της , Τζιακοτο . Ενημερωνει δε ότι ο συζυγος της βρισκεται σε ένα άλλο κυκλο της κολασης .

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Κλεοπάτρα
    Περιοχή
    Gallifrey, constellation Kasterborous
    Αναρτήσεις
    64
    Τώρα διαβάζω
    The Adventures of Sherlock Holmes

Προεπιλογή

Μπράβο! Πολύ ωραίο θέμα! Η αλήθεια είναι πως μου έχει καρφωθεί από τα Χριστουγεννα η ιδεα να διαβάσω τη Θεία Κωμωδία αλλα λόγω πανελληνίων το ανέβαλλα συνεχώς. Ευκαιρία λοιπόν να το αγοράσω τώρα! Είναι δύσκολο σαν κείμενο; Γιατί έχω διαβάσει κάποιες σκόρπιες απόψεις μελετητών και μου φάνηκε απαιτητικό με όλους αυτους τους συμβολισμούς και την ανάλυση
    Η λακωνικότερη ιστορία του κόσμου είναι η ιστορία των δειλών ανθρώπων~ Μ.Λουντέμης

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    3.158
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Για μας τους βιβλιόφιλους υπάρχει το πολύ σύντομο και πολύ ενδιαφέρον "Βιβλίο Κόλαση" του Κάρλο Φραμπέτι, στο οποίο η κόλαση είναι μια αχανής βιβλιοθήκη, ο δαίμονας που ξεναγεί τον ήρωα είναι ο βιβλιοθηκάριος και οι κολασμένοι κάθε κύκλου είναι τα βιβλία.
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.740
    Τώρα διαβάζω
    Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ

Προεπιλογή

Κάνοντας μια σύντομη αναζήτηση (ναι μόνο στη wikipedia κοίταξα)για το Μαλατέστέικο είδα ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα οικογένεια...

Όμορφο Νιάτο
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αναρτήσεις
    9

Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα...επανέρχομαι με μια ερώτηση που ήδη έχει τεθεί και δεν απαντήθηκε πλήρως...γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να βρούμε την μετάφραση του συγκεκριμένου έργου από τον Καζαντζάκη??...σε μια μικρή έρευνα που είχα κάνει είχα πληροφορηθεί πως δεν έχει κυκλοφορήσει σε βιβλίο αλλά σε κυριακάτικα φύλλα της Καθημερινής, όταν ήταν δημοσιογράφος της ο Ν.Καζαντζάκης...ευχαριστώ για όποιον μπει στον κόπο να μας απαντήσει...

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Διας
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Αναρτήσεις
    398

Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι εννοείς, πάντως πέρσι τα Χριστούγεννα , αγόρασα αυτήν την έκδοση από Ελευδερουδάκη....(αν θυμάμαι καλά ή 25 ή 35€)

ΓΝΩΘΙ Σ' ΑΥΤΟΝ -)-(- ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.740
    Τώρα διαβάζω
    Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ

Προεπιλογή

κυκλοφορεί κανονικά σε βιβλίο http://www.politeianet.gr/books/i-theia-komodia-201207

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •