Untitled Document
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 31 έως 38 από σύνολο 38

Νήμα: Αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Διχασμένη
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    157
    Τώρα διαβάζω
    Μικρά Αγγλία, Καρυστιάνη

Προεπιλογή

Εμένα, όταν ήμουν μικρή, μου χάρισαν μια δίτομη έκδοση με χριστουγεννιάτικα διηγήματα Ελλήνων συγγραφέων, με τίτλο "Ελληνικά διηγήματα Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς". Τα διηγήματα που περιέχονται είναι από διάφορους συγγραφείς, παλιότερους και νεότερους. Τα περισσότερα όμως δεν είχαν καθόλου γιορταστική ατμόσφαιρα! Μόνο στον πρώτο τόμο τα περισσότερα διηγήματα είναι πιο ανάλαφρα και ακόμη και νοσταλγικά να είναι, δεν είναι μελαγχολικά, απλώς είναι συγκινητικά. Αντίθετα, στο δεύτερο τόμο, που έχει παλιότερους συγγραφείς, γίνεται χαμός: Μυριβήλης, Εφταλιώτης, Παρορίτης, Μπαστιάς, όλα μέσα στο δράμα και στα κοινωνικά προβλήματα!
    Νομίζω πάντως ότι τα περισσότερα από τα πιο κλασσικά χριστουγεννιάτικα διηγήματα και παραμύθια είναι περισσότερο μελαγχολικά παρά χαρούμενα, για παράδειγμα το κοριτσάκι με τα σπίρτα και το χριστουγεννιάτικο ελατάκι(τα οποία είναι και τα δύο του Άντερσεν) είναι τελείως τραγικά! Η χριστουγεννιάτικη ιστορία του Ντίκενς δεν είναι βέβαια τραγική, καθώς έχει εύθυμο τέλος και δίνεται και η χαρά των γιορτών, αλλά πότε-πότε είναι σκιαχτικό και υπάρχει και αρκετή μελαγχολία. Τελικά, το μόνο ανάλαφρο βιβλίο για τα Χριστούγεννα που ξέρω είναι το παιδικό "Οι πειρατές της καμινάδας" του Ευγένιου Τριβιζά, το οποίο έχει επίσης άφθονη περιπέτεια και φαντασία. Όμως και στους πειρατές της καμινάδας, η τελευταία παράγραφος με ανατριχιάζει κάπως,

Προεπιλογή

διχασμενη μου πολύ ομορφο και γιορτινο ποστ
    τωρα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αυτό το βιβλίο και αν υπάρχει στα ελληνικά;
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Gift_of_the_Magi
    με ένα φτωχο ζευγαρι το οποιο με τα λίγα οικονομικά του προσπαθει να κανει δωρα και εκπλήξεις ο ενας στον αλλον
    ''Η φιλία είναι τόσο ωραίο πράγμα και την συναντά κανείς τόσο σπάνια'' Κρόνιν

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.615

Προεπιλογή

Το biblionet είναι φίλος μας. Το δώρο των μάγων έχει εκδοθεί:

1984 Εκδόσεις Άμμος
    1997 Εκδόσεις Παπαδόπουλος
    2001 Εκδόσεις Καρδαμίτσα

2004 Εκδόσεις Πατάκη
    (συλλογή 4 διηγημάτων από 4 διαφορετικούς αμερικανούς συγγραφείς, εκτός κυκλοφορίας πια, ίσως σε παλαιοβιβλιππωλείο ή μεταχειρισμένο να μπορεί να βρεθεί)
    2006 Εκδόσεις Παπαδόπουλος
    (διαφορετική από την έκδοση του 1997, αυτή εδώ μου φαίνεται πιο παιδική)
    2008 Εκδόσεις Αίσωπος

Φαντάζομαι ότι και αυτή η έκδοση του 2004 από τον Καστανιώτη είναι της ίδιας ιστορίας
    Τελευταία επεξεργασία από Κόρτο Μαλτέζε : 24-12-15 στις 18:35

Προεπιλογή

χιλια ευχαροστω, εγω το αγνοουσα εντελως

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Μακρυγιάννης
    Περιοχή
    Στην κοσμάρα μου
    Αναρτήσεις
    533
    Τώρα διαβάζω
    Η Ανατομία της Μελαγχολίας. Ρόμπερτ Μπέρτον.

Προεπιλογή

Δε θυμάμαι να μου άρεσε πολύ κάποιο χριστουγεννιάτικο παραμύθι. Γλυκερά μου φαινόταν όλα. Υπερβολικό συναίσθημα που εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζει. Αν με ρωτούσες για διήγημα, σίγουρα θα έλεγα το καταπληκτικό "Στο Χριστό στο Κάστρο". Έχω ζήσει πανομοιότυπες καταστάσεις στα παιδικά μου χρόνια. Μπορεί να έλεγα και "Τα Χριστούγεννα του τεμπέλη".
    Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
    Να χωρίζεται η ζωή του ανθρώπου σε δύο: πρι ν΄ ακούσει το λόγο σου κι άμα τον ακούσει. Ν. Καζαντζάκης: Συμπόσιον

Προεπιλογή

εδώ οι φιλοι του ντοναλντ σκέφτονται ο καθενας τι δωρο θα του πάρουν πουλώντας πράγματα που αγαπούν πχ. η μιννι το ποδηλατάκι της, ο μικυ την συλλογη με τα κομιξ του ,ο πλουτο το κόκκαλο του κτλ ο ντοναλντ τυχαια το μαθαινει και αρχιζει να καταλαβαινει το αληθινό πνευμα των χριστογεννων
    χρονια πολλα παιδια της λέσχης

Προεπιλογή

Ενα παραμυθάκι που έπεσε στα χέρια μου είναι η πρωτοχρονιάτικη αταξία του Μπέρτυ / είναι γουρουνάκι συμπαθεστατο. Συγγραφέας ο Κένεθ Γκράχαμ. Το γουρουνάκι ξεσηκώνει τους δυο φίλους του τα κουνελάκια να πουνε τα καλαντα στο κακο αφεντικο τους οποτε αυτος εξαπολυει τα σκυλια στο κατωπι να τα πιασει. Οτι πρεπει για μικρα παιδιά. Επίσης θα ψάξω επιτέλους το δώρο των μάγων που το χουν προτείνει τόσα παιδιά εδω μέσα! Να χα και τζάκι τι καλά θα ήτσν! Καλό αλλά μικρό είναι και το " a Christmas 🎄 tree 🎄" από τον Ντικενς
    Τελευταία επεξεργασία από Αριαδνη : 07-12-16 στις 23:10

Προεπιλογή

μερικά παραμύθια χριστουγεννιάτικα

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •