Αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι-Ευγένιος Τριβιζάς
Ένα υπέροχο,τρυφερό παραμυθάκι που το λατρεύουν τα παιδάκια μου άλλα και εγώ ,απο τότε που το αγοράσαμε και το διαβάσαμε νομίζω πως έγινε το αγαπημένο μας!!! Αν έχετε παιδάκια,ανιψάκια,ξαδελφάκια,βαφτιστήρια άλλα και αν απλά σας αρέσουν τα παραμύθια αξίζει.....!!!
 
Το πιο αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι είναι και για εμένα ο Σκρούτζ,το έχω συνδέσει τόσο έντονα με τα Χριστούγεννα που το βλέπω σχεδόν κάθε χρόνο αυτή την περίοδο.Επίσης ένα ακόμη που μου θυμίζει Χριστούγεννα και μου αρέσει πολύ (αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί παραμύθι) είναι το The Nightmare Before Christmas του Tim Burton!! :)))
 
Last edited:
για τις μέρες ότι πρέπει για ανηψάκια ή παιδακια οποιος εχει φυσικά να αγοράσει παραμυθια με τον Ρουντολφ:)
 
1) "Ένα δέντρο, μια φορά" του Ευγένιου Τριβιζά, σε εικονογράφηση Νικόλα Ανδρικόπουλου, από τις εκδόσεις Καλέντης.
Η συγκινητική, χωρίς όμως να γίνεται μελοδραματική, ιστορία ενός ορφανού παιδιού των φαναριών που προσφέρει αυτά που δεν έχει το ίδιο σε ένα ξερό, ξεχασμένο δέντρο. Το 2009 το παραμύθι έγινε ταινία μικρού μήκους σε σκηνοθεσία Παναγιώτη Ράππα, με τη συνεργασία του ίδιου του συγγραφέα, από την Time Lapse Pictures. Το ίδιο συνέβη και με το παραμύθι "Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι", επίσης του Ευγένιου Τριβιζά, που ανεφέρθη σε προηγούμενα μηνύματα.

2) "Τα χριστουγεννιάτικα τριαντάφυλλα" της Σέλμα Λάγκερλεφ, γνωστής για "Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον", από τις εκδόσεις Ακρίτας και τις εκδόσεις Καστανιώτη.
Ένα θαύμα συντελείται κάθε χρόνο την ημέρα της γέννησης του Θεανθρώπου στο δάσος του Γέιγγε στη Σουηδία. Ολόκληρο μεταμορφώνεται σε έναν ανθόκηπο, για να υμνήσει το σπουδαίο γεγονός, και μαλακώνει τις καρδιές εκείνων που αξιώνονται να τον δουν.

3) "Το χριστουγεννιάτικο έλατο" του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, σε εικονογράφηση Μάρως Αλεξάνδρου, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο.
Βαθιά μέσα στο δάσος μεγάλωνε ένα μικρό έλατο. Δεν ήταν όμως ευτυχισμένο. Ευχόταν να ζήσει κάποτε μια θαυμάσια περιπέτεια τα Χριστούγεννα στην πόλη. Τι θα συμβεί άραγε όταν το όνειρό του γίνει πραγματικότητα;

Καλά Χριστούγεννα σε όλα τα μέλη της Λέσχης.
 
Από μικρή αγαπούσα πολύ τα εξής:
1. Ο Καρυοθραύστης
2. Η Λίμνη των Κύκνων
3. Οι 12 Μήνες

Για να μην ξεχνάμε και τα καθ' ημάς: Έχω πολύ αγαπημένες αναμνήσεις από μία συλλογική έκδοση Χριστουγεννιάτικων λαϊκών παραμυθιών, ελληνικών πάντα, με τον τίτλο "Για πιο χαρούμενες γιορτές, Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά" (εκδόσεις Σμυρνιωτάκης), που μου χάρισε κάποια Χριστούγεννα η νονά μου. Το βιβλίο το έχω ακόμη και σε πολύ καλή κατάσταση και θέλω να περάσει αργότερα και στη νεότερη γενιά! :)
 
Last edited:
Πρώτη και καλύτερη η Χριστουγεννιάτικη Ιστορία του Ντίκενς! Και έπειτα ό,τι κι αν διαβάσω δίπλα στο δέντρο και στο τζάκι, με προτίμηση σε ιστορίες με φαντάσματα ή παιδικά (ναι, ακόμα διαβάζω παιδικά βιβλία :)))) )!! Τώρα που έρχονται Χριστούγεννα θα προτιμήσω τους ''Πειρατές της καμινάδας'' του Τριβιζά!
 
Η αγαπημένη μου χριστουγεννιάτικη ιστορία είναι Το δώρο των μάγων του Ο. Χένρι, το διαβάζω ξανά και ξανά κάθε χριστούγεννα. Σας βάζω στο κλίμα με ένα κομμάτι από την περιγραφή στο BiblioNet

"Νέα Υόρκη, παραμονή Χριστουγέννων, αρχές του περασμένου αιώνα. Ένα φτωχικό διαμέρισμα, ένα νεαρό ζευγάρι, μια μεγάλη αγάπη, μια αναπάντεχη εξέλιξη." :)
Ποπο αυτό το βιβλίο το είχα διαβάσει στο δημοτικό και είχα ξεχάσει τον τίτλο πόσο το λάτρεψα!!!! όλα αυτά τα χρόνια το σκεφτόμουν και δεν το έβρισκα πουθενά. Σ' ευχαριστώ Πολυξένη!!!! με έκανες πολύ χαρούμενη:γιούπι:
 
Φετος βγαινουν και αλλα συνεχως χριστουγεννιατικα: Το σαββατο εχουμε και μια τετοια παρουσια ενος κουραμπιε εναντιον ενος μελομακαρονου καπως ετσι ο τιτλος! Για μεγαλα παιδακια, υπαρχει και ο λυτρωτης του νεσμπο που διαδραματιζεται ανημερα χριστουγεννων στο οσλο , ειπαμε για μεγαλα παιδια ομως! Επισης απο τις εκδοσεις μεταιχμιο υπαρχει το χριστουγεννιατικο δωρο του ντοναλντ απο το κλαμπ και την λεσχη του μικυ για μικρα παιδια φυσικα!!
 
Last edited:
Εμένα, όταν ήμουν μικρή, μου χάρισαν μια δίτομη έκδοση με χριστουγεννιάτικα διηγήματα Ελλήνων συγγραφέων, με τίτλο "Ελληνικά διηγήματα Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς". Τα διηγήματα που περιέχονται είναι από διάφορους συγγραφείς, παλιότερους και νεότερους. Τα περισσότερα όμως δεν είχαν καθόλου γιορταστική ατμόσφαιρα! Μόνο στον πρώτο τόμο τα περισσότερα διηγήματα είναι πιο ανάλαφρα και ακόμη και νοσταλγικά να είναι, δεν είναι μελαγχολικά, απλώς είναι συγκινητικά. Αντίθετα, στο δεύτερο τόμο, που έχει παλιότερους συγγραφείς, γίνεται χαμός: Μυριβήλης, Εφταλιώτης, Παρορίτης, Μπαστιάς, όλα μέσα στο δράμα και στα κοινωνικά προβλήματα!
Νομίζω πάντως ότι τα περισσότερα από τα πιο κλασσικά χριστουγεννιάτικα διηγήματα και παραμύθια είναι περισσότερο μελαγχολικά παρά χαρούμενα, για παράδειγμα το κοριτσάκι με τα σπίρτα και το χριστουγεννιάτικο ελατάκι(τα οποία είναι και τα δύο του Άντερσεν) είναι τελείως τραγικά! Η χριστουγεννιάτικη ιστορία του Ντίκενς δεν είναι βέβαια τραγική, καθώς έχει εύθυμο τέλος και δίνεται και η χαρά των γιορτών, αλλά πότε-πότε είναι σκιαχτικό και υπάρχει και αρκετή μελαγχολία. Τελικά, το μόνο ανάλαφρο βιβλίο για τα Χριστούγεννα που ξέρω είναι το παιδικό "Οι πειρατές της καμινάδας" του Ευγένιου Τριβιζά, το οποίο έχει επίσης άφθονη περιπέτεια και φαντασία. Όμως και στους πειρατές της καμινάδας, η τελευταία παράγραφος με ανατριχιάζει κάπως,
καθώς τελειώνει σχεδόν με τα ίδια λόγια που ξεκίνησε, αλλά περιγράφοντας πώς καταστρέφεται σιγά-σιγά από τα κύματα το πειρατικό καράβι.
 
διχασμενη μου πολύ ομορφο και γιορτινο ποστ
τωρα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αυτό το βιβλίο και αν υπάρχει στα ελληνικά;
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Gift_of_the_Magi
με ένα φτωχο ζευγαρι το οποιο με τα λίγα οικονομικά του προσπαθει να κανει δωρα και εκπλήξεις ο ενας στον αλλον
 
Το biblionet είναι φίλος μας:). Το δώρο των μάγων έχει εκδοθεί:

1984 Εκδόσεις Άμμος
1997 Εκδόσεις Παπαδόπουλος
2001 Εκδόσεις Καρδαμίτσα

2004 Εκδόσεις Πατάκη
(συλλογή 4 διηγημάτων από 4 διαφορετικούς αμερικανούς συγγραφείς, εκτός κυκλοφορίας πια, ίσως σε παλαιοβιβλιππωλείο ή μεταχειρισμένο να μπορεί να βρεθεί)
2006 Εκδόσεις Παπαδόπουλος
(διαφορετική από την έκδοση του 1997, αυτή εδώ μου φαίνεται πιο παιδική)
2008 Εκδόσεις Αίσωπος


Φαντάζομαι ότι και αυτή η έκδοση του 2004 από τον Καστανιώτη είναι της ίδιας ιστορίας
 
Last edited:
Δε θυμάμαι να μου άρεσε πολύ κάποιο χριστουγεννιάτικο παραμύθι. Γλυκερά μου φαινόταν όλα. Υπερβολικό συναίσθημα που εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζει. Αν με ρωτούσες για διήγημα, σίγουρα θα έλεγα το καταπληκτικό "Στο Χριστό στο Κάστρο". Έχω ζήσει πανομοιότυπες καταστάσεις στα παιδικά μου χρόνια. Μπορεί να έλεγα και "Τα Χριστούγεννα του τεμπέλη".
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 

εδώ οι φιλοι του ντοναλντ σκέφτονται ο καθενας τι δωρο θα του πάρουν πουλώντας πράγματα που αγαπούν πχ. η μιννι το ποδηλατάκι της, ο μικυ την συλλογη με τα κομιξ του ,ο πλουτο το κόκκαλο του κτλ ο ντοναλντ τυχαια το μαθαινει και αρχιζει να καταλαβαινει το αληθινό πνευμα των χριστογεννων
χρονια πολλα παιδια της λέσχης
 
Ενα παραμυθάκι που έπεσε στα χέρια μου είναι η πρωτοχρονιάτικη αταξία του Μπέρτυ / είναι γουρουνάκι συμπαθεστατο. Συγγραφέας ο Κένεθ Γκράχαμ. Το γουρουνάκι ξεσηκώνει τους δυο φίλους του τα κουνελάκια να πουνε τα καλαντα στο κακο αφεντικο τους οποτε αυτος εξαπολυει τα σκυλια στο κατωπι να τα πιασει. Οτι πρεπει για μικρα παιδιά. Επίσης θα ψάξω επιτέλους το δώρο των μάγων που το χουν προτείνει τόσα παιδιά εδω μέσα! Να χα και τζάκι τι καλά θα ήτσν! Καλό αλλά μικρό είναι και το " a Christmas ? tree ?" από τον Ντικενς
 
Last edited:
Διαλέγω να απαντήσω σε θέμα που αφορά χριστουγεννιάτικα παραμύθια ενώ κοντεύει Μάϊος, αλλά ναι. Νομίζω είναι το Ο Δημήτρης και η σόμπα του που το'χα διαβάσει πολύ παλιά. Αλλά το θυμάμαι μέχρι σήμερα και είχα ταυτιστεί με τον Δημήτρη. Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να μην είναι χριστουγεννιάτικο, αλλά το είχα διαβάσει χειμώνα και άλλωστε, το mood του βιβλίου, είναι χριστουγεννιάτικο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε ΟΛΟΥΣ. :)))
 
Καλά χριστούγεννα και φέτος! Και οι μικρές κυρίες έχουν πολλές σκηνές με Χριστούγεννα μέσα όπως ο πρωτοχρονιάτικος χορός που ή Τζο και ή Μεγκ συναντούν τον Λορι για πρώτη φορά. Ή Μεγκ μάλιστα χορεύει με έναν νεαρο καθηγητη στον εν λόγω χορό τον μετέπειτα σύζυγο της.
 
Top