Untitled Document
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 39

Νήμα: Αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    389
    Τώρα διαβάζω
    Η αβασταχτη ελαφροτητα του ειναι

Προεπιλογή

Η ιστορια του Καρυοθραυστη διαδραματιζεται τα Χριστουγεννα....Οπως ειπε και ο Αντερωτας παραμονη Χριστουγεννων ζωντανευουν τα παιχνιδια και ενας Καρυοθραυστης πολεμαει ενα στρατο απο ποντικια.

Προεπιλογή

Τι τυχεροί ειστε όσοι ζήτε Αθήνα και έχετε κοντά το μέγαροβλέπετε θαυμάσια χριστουγεννιατικα μπαλέτα, αφηστε που έχετε και το παγοδρόμιο και το αγιο -βασιλιατικο τρενακι !Σπάνια παραμυθια του Αντερσεν η βασίλισσα του χιονιού και τα κόκκινα παπούτσια:http://www.greekbooks.gr/books/pedik...ei-dvd.product
    ''Η φιλία είναι τόσο ωραίο πράγμα και την συναντά κανείς τόσο σπάνια'' Κρόνιν

Προεπιλογή

Ίσως ο τίτλος είναι αρκετά "παραπλανητικός" αφού αναφέρεται στα χριστούγεννα που ο κόσμος έχει στην αντίληψή του και όχι στην καθ΄εαυτό εορτή.

Αρκετά παραμύθια που αναφέρθηκαν, είναι "χριστουγεννιάτικα" λόγω του αντίστοιχου background (χιόνια, στολίδια, τραγούδια, αγιοι βασίλες κτλ) και ουδεμία σχέση έχουν με τη γέννηση του Χριστού.

Ένα πολύ αγαπημένο μου χριστουγεννιάτικο παραμύθι, είναι ο "τέταρτος μάγος" του Henry Van Dyke. Πριν χρόνια -φοιτητής ων- το δανείστηκα και το διάβασα μια χριστουγεννιάτικη νύχτα.

Απο τότε όσο παιρνούν τα χρόνια, διαβάζοντάς το ξανά και ξανά, τόσο λιγότερο "παραμύθι" φαίνεται στα μάτια μου.
    Τελευταία επεξεργασία από Κολυμβητής : 16-11-13 στις 15:37

 
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτήσεις
    72

Προεπιλογή

Η λιμνη των κυκνων ειναι χριστουγεννιατικο;;
    Αγαπημενο μου ειναι ο Σκρουτζ, που τον επισκεφτονται τα φαντασματα.
    Το κοριτσακι με τα σπιρτα μου φαινεται πολυ θλιβερο!!
    Τον καρυοθραυστη τον ειδα περσυ σε μπαλετο τα χριστουγεννα, δεν μου πολυ αρεσε!

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.708
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Απο τα 2 τελευταια Χριστουγεννα αρχισε να με αγγιζει πολυ η ιστορια του Σκρουτζ. Μπορει ολη μου τη ζωη να ποτιζομαι απο αυτη την ιστορια με τις τοσες διασκευες, που πλεον μου εχει γινει τοσο αυτονόητη όσο η Κοκκινοσκουφίτσα. Αλλα ξαναβλεποντας τη με ενηλικη ματια φαινεται πιο πολυ η αξια της και οι συμβολισμοι. Αγαπημενος μου χαρακτηρας ειναι το φαντασμα των φετινων χριστουγεννων που ειναι χαρουμενος γιγαντας, μουσατος σαν τον Αγιο Βασιλη, και φοραει ενα αδειο θηκαρι που συμβολιζει "επι γης ειρήνη".

Περα απο το κλισέ (πλέον) ηθικό δίδαγμα "πρέπει να είμαστε καλοί" είναι πολύ συγκινητική η ειλικρινής και αμετάκλητη μεταστροφή του Σκρουτζ ως χαρακτήρα.
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.703

Προεπιλογή

Η αγαπημένη μου Χριστουγεννιάτικη ιστορία είναι αυτή με τον Σκρουτζ. Είναι επίσης η αγαπημένη μου ιστορία του Ντίκενς και σίγουρα κάθε Χριστούγεννα θέλω να βλέπω κάποια παραλλαγή της (αδυναμία το Scrooged). Και τα υπόλλοιπα χριστουγεννιάτικα του Ντίκενς που διάβασα μου άρεσαν αλλά όχι το ίδιο.
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    Την'' λίμνη των κύκνων'' σαν παιδιά την βλέπαμε πάντα στις χριστουγεννιατικες διακοπές σε μορφη ιαπωνικού άνιμε του 80' γι'αυτό το έχω συνδέσει με τα Χριστουγεννα όπως και τους ΄''12 μήνες'', τα παιδιά που εχουν γεννηθει μέσα στο 80' θα τα θυμούνται εύκολα
    Να ρωτησω ο καρυοθραύστης ειναι ο μολυβένιος στρατιωτης;
    Τραβ, εδω απάντησα και στην ιζι για το ιδιο ερωτημα
    επισης καλο και το ποντικάκι που ηθελε να αγγιξει ένα αστεράκι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κολυμβητής Δες Ανάρτηση
    Ίσως ο τίτλος είναι αρκετά "παραπλανητικός" αφού αναφέρεται στα χριστούγεννα που ο κόσμος έχει στην αντίληψή του και όχι στην καθ΄εαυτό εορτή.

Αρκετά παραμύθια που αναφέρθηκαν, είναι "χριστουγεννιάτικα" λόγω του αντίστοιχου background (χιόνια, στολίδια, τραγούδια, αγιοι βασίλες κτλ) και ουδεμία σχέση έχουν με τη γέννηση του Χριστού.

Ένα πολύ αγαπημένο μου χριστουγεννιάτικο παραμύθι, είναι ο "τέταρτος μάγος" του Henry Van Dyke. Πριν χρόνια -φοιτητής ων- το δανείστηκα και το διάβασα μια χριστουγεννιάτικη νύχτα.

Απο τότε όσο παιρνούν τα χρόνια, διαβάζοντάς το ξανά και ξανά, τόσο λιγότερο "παραμύθι" φαίνεται στα μάτια μου.
    πραγματικά ακουγεται πολύ καλό

Προεπιλογή

Ένα άλλο επίσης αγαπημένο βιβλίο καθώς και μια πολύ καλη πρόταση (δεν ξέρω βέβαια αν έγκειται στην κατηγορία "παραμύθια) είναι και τα "Χριστουγεννιάτικα διηγήματα" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Έχω στην κατοχή μου τη συγκεκριμένη συλλογή την οποία μου έκανε δώρο ο αδελφός μου πριν λίγα χρόνια. Καλαίσθητη έκδοση η οποία συμπεριλαμβάνει τα πρωτότυπα κείμενα (γραμμένα στην καθαρεύουσα) καθώς και την απόδοσή τους στη δημοτική γλώσσα.

Πιστεύω είναι μια συλλογή διηγημάτων η οποία αξίζει να διαβαστεί τις χριστουγεννιάτικες μέρες.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Χήθκλιφ
    Περιοχή
    Σκοτεινή Αίθουσα
    Αναρτήσεις
    1.043

Προεπιλογή

Ένα παραμύθι που μου άρεσε από μικρή και το είχα ταυτίσει με τα Χριστούγεννα είναι "Το ιπτάμενο σακάκι" από την συλλογή "Άμπρα Κατάμπρα". Αν και δεν πρόκειται για αμιγώς Χριστουγεννιάτικο, τοποθετείται χρονικά στην ημέρα των Φώτων, υπάρχει ωστόσο, η όλη γιορτινή ατμόσφαιρα. Κάποια πονηρά καλικαντζαράκια προτού εγκαταλείψουν τη Γη 'ρίχνουν' τα μάγια τους σε ένα ξεχασμένο παλιομοδίτικο σακάκι μιας βιτρίνας, το οποίο την επόμενη μέρα αγοράζει ανυποψίαστος ο σοβαρός καθηγητής κύριος "Μελέτης"και η μετρημένη έως τότε ζωή του, γίνεται στο εξής περιπετειώδης και συναρπαστική.
    Τελευταία επεξεργασία από Χήθκλιφ : 24-05-15 στις 04:08
    "In accordance with the law the death sentence was announced to Cincinnatus C. in a whisper"

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •