Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 19 από σύνολο 19

Νήμα: Διαβάζοντας σε παιδιά

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Φτωχόπαιδο
    Περιοχή
    Επαρχία
    Αναρτήσεις
    461
    Τώρα διαβάζω
    "Η μαζική ψυχολογία του φασισμού" του Βίλχελμ Ράιχ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Φτωχόπαιδο, ένα βιβλίο που κάνει θραύση σε όλες τις ηλικίες είναι και ο Τριγωνοψαρούλης του Βαγγέλη Ηλιόπουλου. Νομίζω ότι θα σας αρέσει

Υπάρχουν πολλοί Τριγονοψαρούληδες, όπως γίνεται με κάθε τι που έχει επιτυχία. Αλλά αν αποφασίσετε να τον γνωρίσετε, αρχίστε καλύτερα από το πρώτο βιβλίο.
    Βεβαίως και θα το αγοράσουμε (εγώ δλδ!), κι εσάς σας μερσώ
    Κάτοικος της γης, πολίτης του σύμπαντος...

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Πολύνιους
    Αναρτήσεις
    545
    Τώρα διαβάζω
    "Μουσική" - Μαργκερίτ Ντυράς, "Encountering Ensemble" John Britton, θέατρο, ποίηση...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση

Υπάρχουν πολλοί Τριγονοψαρούληδες, όπως γίνεται με κάθε τι που έχει επιτυχία. Αλλά αν αποφασίσετε να τον γνωρίσετε, αρχίστε καλύτερα από το πρώτο βιβλίο.
    Τι ωραίο! Από το εξώφυλλο το θυμήθηκα...
    Οχ, ο δρόμος φαντάζει τόσο μακριά, το μονοπάτι γλυστράει σαν φίδι, οχ, μάνα, εγώ περιπλανιέμαι και συ'σαι μακριά, κοντύτερα είν' το φεγγάρι!...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φτωχόπαιδο Δες Ανάρτηση
    Ε μα το 'πα, διαβολάκι -εντάξει θηλυκό διαβολάκι!
    \ε, τοτε χαιντι σε παιδική διασκευή , δεν το συζητάμε και μετά προχώρησε με μια Πολυάννα
    ''Η φιλία είναι τόσο ωραίο πράγμα και την συναντά κανείς τόσο σπάνια'' Κρόνιν

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.776
    Τώρα διαβάζω
    Ό,τι κάτσει, καμιά φορά μπορεί να είναι και τίποτα που ν'αξίζει τον κόπο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    ναι Αγγλίδα είναι η συγγραφέας και αυτό ηταν το μοναδικό της βιβλίο!και είναι αρσενικό το άλογο, ενώ το όνομά του παραπέμπει μα τον Δια σε θηλυκόαλλά σαν βιβλίο είναι κορυφαίο και φέρνει τα παιδιά σε διάθεση να αγαπήσουν και να κατανοήσουν τα ζωάκια.
    (κόρτο, τι μου θυμίζει το αβατάρ σου;ποιος είναι ο χριστουγεννιάτικος τύπος; εχει μια ζωηρότητα

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά είχα μια διασκευή του από τα κλασικά εικονογραφημένα (κόμιξ-ποντίκια σημειώσατε 2)

Είπα να βάλω ένα Άβαταρ που αφενός να είναι στο πνεύμα των ημερών αφετέρου να μου μοιάζει εμφανισιακά

Προεπιλογή

Όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ Ο Μικρός Πλούταρχος του Λέων Μελά!
    Ave Caesar, morituri te salutant

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κόρτο Μαλτέζε Δες Ανάρτηση
    Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά είχα μια διασκευή του από τα κλασικά εικονογραφημένα (κόμιξ-ποντίκια σημειώσατε 2)

Είπα να βάλω ένα Άβαταρ που αφενός να είναι στο πνεύμα των ημερών αφετέρου να μου μοιάζει εμφανισιακά
    χε, χε, χε , με πειράζεις, με βρηκες μικρή και αθώααλλά εγω, εντούτοις κάπου τον έχω δει τον κυριο αυτόν που όμως;. Κόρτο, πάρε την μαυρη καλλονή,ειναι υπέροχη! και για ΄παιδιά ότι πρέπει, επίσης είδα να κυκλοφορούν στο σουπερ-μαρκετ κάτι ωραια, εικονογραφημένα βιβλία με γατάκια και σκυλάκια! επισηε αν ειχα πιτσιρικια θα τους διάβαζα και ιστοριες από το μικυ μυστηριο που βρίσκονται σε βιβλιοπωλεία!

Προεπιλογή

Διασκευασμένος Ολιβερ Τουιστ για παιδιά μέρες που είναι!

Αγαπητέ μου κόρτο, κατάλαβα τι εικονίζει το αβαταρ σου, είναι μια παράδοση για έναν βοηθό του Αη-Βασίλη που επισκέπτεται τα κακά και άτακτα παιδιά την ΠρωτοχρονιάΚάποτε θα επισκέφτηκε και μένα, στο μακρινό παρελθόν σαν ήμουν παιδι οπότε μου έμεινε η θύμισηζωντανή!Καλά είπα εγω κάπου τον έχω δει!

χαιντι διασκευασμένη.

Υπαρχει και Τομ Σωγερ διασκευασμένος για παιδιά
    επίσης παιδιά και Μαιρη Πόππινς, το κλασσικό και η επιστροφή της και κατόπιν να δειτε οικογενειακά την ταινία, μέρες που ειναι
    Τελευταία επεξεργασία από Αριαδνη : 23-12-13 στις 14:12

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Καστάλια
    Περιοχή
    Από τότε που ήρθε η μαζική πρόσβαση στο διαδίκτυο, πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    557
    Τώρα διαβάζω
    Ένα μείγμα από ανάλαφρα βιβλία, pop-science, φαντασία και ιστορία. Αν βαρεθώ το ένα, πιάνω το άλλο..

Προεπιλογή

Με τα δικά μου παιδιά ήμασταν (και είμαστε) φανατικοί οπαδοί του Τριβιζά: οι πιο αγαπημένες μας ιστορίες είναι "Η Νύχτα της Μπανανόφλουδας" , "Η Πουπού και η Καρλότα", "Τα Τρία Μικρά Λυκάκια" και η σειρά για το Λούκουλλο. Ειδικά το πρώτο το είχαμε μάθει σχεδόν απ' έξω. Έχουμε ρίξει απίστευτα γέλια, ακόμα και εγώ (μερικές φορές προπαντός εγω) με τα καλαμπούρια του, η εικονογράφηση είναι υπέροχη, και τη χρησιμοποιούσα για να μαθαίνω λεξούλες στα παιδιά όταν ήταν πιο μικρά (με ερωτήσεις του στιλ "Τι είναι αυτό;" και "Δείξε μου πού είναι εκείνο" "Τι χρώμα έχει το τάδε" κλπ). Αυτό που εκτιμώ περισσότερο απ' όλα στον Τριβιζά είναι το πλούσιο λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί, χωρίς να καταντάει επιτηδευμένο - κατά έναν περίεργο τρόπο στα βιβλία του μοιάζει τόσο φυσιολογικό να πει "Εν ολίγοις, ομολογώ ότι με θίγεις" ή "Αχ, να γύριζε ο χρόνος πίσω, προτού απερίσκεπτα παρανομήσω, και τον πανικό σκορπίσω". Τα παιδιά μου συνήθισαν μ 'αυτο τον τρόπο έκφρασης και συχνά ξαφνιάζουν τους συνομιλητές τους, γιατί χρησιμοποιούν κάποιες από αυτές τις φρασούλες που δεν είναι και τόσο αναμενόμενες στην ηλικία τους. (Έχω δει παρόμοιες απόπειρες και σε άλλους συγγραφείς, αλλά οπωσδήποτε με λιγότερη επιτυχία.) Ακόμα και τώρα τις ιστορίες του Τριβιζά τις διαβάζουμε με ευχαρίστηση...
    I was gratified to be able to answer promptly, and I did. I said I didn’t know.

Προεπιλογή

Εμένα η μητέρα μου μας διάβαζε ιστοριούλες από τα βιβλία "Χίλιες και μία Νύχτες"! Ακόμα θυμάμαι τα συναισθήματα που ένιωθα και πόσο πολύ λαχταρούσα να έρθει η "ώρα του παραμυθιού"!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •