EL ETERNAUTA: Ο Κοσμοναύτης του Απείρου!

Αναζητούσα πριν πολύ καιρό παλιά κόμικ και ανάμεσα σε αυτά κάποιο στο οποίο αναφερόταν ένα ραδιενεργό χιόνι χωρίς να θυμάμαι περισσότερα στοιχεία!

Λοιπόν το συγκεκριμμένο κόμικ ξανακυκλοφόρησε σε δύο πολύ όμορφους τόμους και πιστεύω πως θα τα λατρέψετε, ειδικά ο Φάρος και ο Λάγνος!



Πρόκειται για το: EL ETERNAUTA: Ο Κοσμοναύτης του Απείρου! των Hector German Oesterrheld & Fransisco Solano Lopez, Εκδόσεις Jemma Press.

Μετά από σχεδόν 50 χρόνια, το έργο αυτό εξακολουθεί να διαθέτει τη δύναμη και την εξαιρετική γοητεία που εξέπεμπε και όταν δημιουργήθηκε. Ο άνθρωπος απέναντι στη μοίρα του, που δεν συμπεριφέρεται ως άβουλο ον στα χέρια εκείνων που επιβουλεύονται την ύπαρξή του, αλλά ως ενεργό υποκείμενο που αντιδρά, αντιστρατεύεται στα σχέδια μιας κακόβουλης επίθεσης και αντιστέκεται υπερασπίζοντας το σημαντικότερο πράγμα που μπορεί να εκφράζει την προσωπική του ιδιαιτερότητα και την ύπαρξή του, δηλαδή την Ελευθερία του.

Μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας που ξεκινά με μια αθώα χιονόπτωση. Που είναι όμως καταστροφική. Αλήθεια, πώς μπορούν οι λευκές νιφάδες του χιονιού να αφανίσουν το ανθρώπινο είδος; Ο συμβολισμός της αρχής του έργου είναι τόσο πολύ δυνατός που σχεδόν προδιαγράφει την εξέλιξη της ιστορίας. Ο κοσμοναύτης του απείρου μπορεί να αποτελέσει ένα παράδειγμα για τη στάση μας απέναντι σ’ αυτούς που απεργάζονται με πολυποίκιλους τρόπους να μας κατατροπώσουν μετατρέποντας μας πολλές φορές σε φοβισμένα και άβουλα πλάσματα. Ο ήρωας των Oesterheld και López, είναι το χέρι που προσπαθεί να μας αφυπνίσει και να μας ανασύρει από αυτή την περιδίνηση.
[από το δελτίου τύπου της παρουσίασης]

Για τους λάτρεις των κόμικ είναι ένα πολύ όμορφο δώρο, ήδη τα δώρησα κάτι που δεν με εμποδίζει να τα διαβάσω κ εγώ! Δεν έσπασα την παράδοση στην βιβλιοθήκη μας σε ότι αφορά το χρώμα της... "ανδρική λογοτεχνία"!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
αν μη τι άλλο, εμένα πράγματι μου εξάπτει την περιέργεια. :)
 
Top