Untitled Document
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από σύνολο 24

Νήμα: Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Εκατερωθεν
    Αναρτήσεις
    17
    Τώρα διαβάζω
    Απο που έρχονται τα σωβρακα- τζο Μπένετ

Προεπιλογή Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

Η ανιψιά μου ειναι 5 χρόνων και τρέφω το όνειρο να αγαπήσει το βιβλιο και γενικότερα να αγαπήσει τη μάθηση.Γι αυτο απο μικρή ηλικία της αγοράζω βιβλιαράκια. Τελευταία ομως θεωρώ οτι τα βιβλία που επιλέγω απο ιντερνετικα βιβλιοπωλεία ειναι μάλλον απλοϊκά για την ηλικία της μιας και δε μπορώ να τα ξεφυλλίσω. Δε θα ήθελα βιβλία με πριγκίπισσες και νεράιδες μιας και μια στροφή προς τα ροζ την εχει πάρει και φτάνει. Θα ήθελα βιβλιαράκια με ουσία και πρωτότυπα παραμύθια .
    Είδα ήδη κάποιες απο τις προτάσεις σε αλλο νήμα.
    Μπορείς να ζήσεις μέχρι τα εκατό, αν απαρνηθείς όλα τα πράγματα που σε κάνουν να θέλεις να ζήσεις μέχρι τα εκατό. Woody Allen

Προεπιλογή

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή είχα μια αγάπη για τους Μύθους του Αισώπου και η μαμά μου μου διάβαζε συνέχεια .Πιστεύω είναι διασκεδαστικά και θα της αφήσουν και κάτι να σκεφτεί .
    " It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife. "
    ~ Pride and Prejudice, Jane Austen

Αναρτήσεις
    17
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Ειναι μια καλή ιδέα ο Αισωπος αλλα μιας και εγω τους είχα διαβάσει στο δημοτικό δεν ήξερα αν ειναι κατάλληλοι οι μύθοι του για 5χρονο (προνηπιακι). Βέβαια σημερα τα 5χρονα σε σχέση με τα αντίστοιχα του καιρού μου ειναι διανοητικά έτη φωτός μπροστά.
    Μπορείς να ζήσεις μέχρι τα εκατό, αν απαρνηθείς όλα τα πράγματα που σε κάνουν να θέλεις να ζήσεις μέχρι τα εκατό. Woody Allen

Προεπιλογή

Όταν ήμουν μικρή η μαμά μου μου διάβαζε πάρα πολύ, πολύ πριν μάθω να διαβάζω η ίδια δηλαδή .Είχα μεγάλη ποικιλία αλλά θυμάμαι αγαπημένο μου ήταν η σειρά Ο Παραμυθένιος κόσμος του δάσους .Είναι σειρά με 4-5 βιβλία νομίζω αλλα εγώ , δυστυχώς, είχα μόνο 2.Όσο κι αν έψαξα πλέον είναι εξαντλημένα .Δεν φαντάζεσαι για τι τέλεια βιβλία μιλάμε , φοβερές ιστορίες με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εικονογράφηση .Αν τύχει και τα βρεις κάπου μη τα αφήσεις .
    " It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife. "
    ~ Pride and Prejudice, Jane Austen

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.545

Προεπιλογή

Έχει πάρα πολλά όμορφα παραμύθια σήμερα στα βιβλιοπωλεία. Αξίζει να κάνεις μια βόλτα και να ψάξεις. Είναι γεμάτα όμορφες ζωγραφιές και χρώματα και συχνά ξεπηδούν πράγματα από μέσα. Ενίοτε είναι σαν παιχνίδι (όπως "το Μανιταρόσπιτο" όπου το παιδί με τα δαχτυλάκια του ψάχνει και βρίσκει κρυμμένα πράγματα).

Δεν θα καθίσω να αναφέρω τίτλους καθώς θεωρώ πως τα περισσότερα είναι πολύ καλά κι αξίζουν τον κόπο. Μια βόλτα στο παιδικό τμήμα του βιβλιοπωλείου αρκεί.

Από εκεί και πέρα, μερικά απλά παραμύθια του Τριβιζά, όπως το "Όταν είναι να φύγει το τρένο", είναι ιδιαίτερα απολαυστικά, μέσα σε όλο και λόγω της ομοιοκαταληξίας αλλά και της καλής εικονογράφησης.

Αυτό που προσωπικά δεν μου άρεσε και δεν μου αρέσει για τον γιο μου είναι, παραδόξως, η ελληνική μυθολογία. Καθώς την είχα σε υπόληψη, ξεκίνησα να του διαβάζω π.χ. για τον Ηρακλή, και μέσα σε όλη την τερατολογία, υπάρχουν πράγματα που βγάζουν ένα μετέωρο νόημα. Π.χ. γιατί να είναι δίκαιο το να σκοτώσεις ένα πλάσμα και να του κλέψεις το βιος, μόνο και μόνο επειδή είναι τερατόμορφο; Ή γιατί ποιον λόγο να υποτάσσεσαι σε ό,τι παραλογισμούς σου υποδεικνύει μια παράλογη αρχή;

Έτσι, έβαλα την ελληνική μυθολογία στην άκρη και επιλέγω βιβλία και παραμύθια στα οποία βρίσκω να περνούν καλύτερα και πιο χρήσιμα νοήματα.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.709

Προεπιλογή

Αυτά που λέει η Μαργαρίτα είναι εκπληκτικά!! Αλλά επειδή όντως δε θα τα βρεις πουθενά, ρίξε μια ματιά σε οτιδήποτε από Τριβιζά! Είναι πρωτότυπα, αστεία, διδακτικά, με εικόνες και ποιηματάκια και αξίζει πραγματικά να τα έχει και να τα ξαναδιαβάζει καθώς θα μεγαλώνει.
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

 
    Περιοχή
    Καφενείο των Τρελών
    Αναρτήσεις
    149
    Τώρα διαβάζω
    The Ladies’ Paradise του Εμίλ Ζολά

Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα τις ιστοριούλες με τον αξιολάτρευτο σκυλάκο Σποτ. Είναι πανέξυπνος, περιπετειώδης και γουτσουγουτσίκος. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ κι εδώ. Μπράβο που φροντίζεις για το ανεψούδι. Πιστεύω πως θα σε λατρεύει.

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Μεταξύ Βάλινορ και Μέση-γης
    Αναρτήσεις
    2.349
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Αυτό που προσωπικά δεν μου άρεσε και δεν μου αρέσει για τον γιο μου είναι, παραδόξως, η ελληνική μυθολογία. Καθώς την είχα σε υπόληψη, ξεκίνησα να του διαβάζω π.χ. για τον Ηρακλή, και μέσα σε όλη την τερατολογία, υπάρχουν πράγματα που βγάζουν ένα μετέωρο νόημα. Π.χ. γιατί να είναι δίκαιο το να σκοτώσεις ένα πλάσμα και να του κλέψεις το βιος, μόνο και μόνο επειδή είναι τερατόμορφο; Ή γιατί ποιον λόγο να υποτάσσεσαι σε ό,τι παραλογισμούς σου υποδεικνύει μια παράλογη αρχή;
    Εγω παλι δεν θα διαβαζα σε παιδακι τους μυθους του Αισωπου (που ειπε η Μαργαριτα) στους οποιους τα ζωακια πληρωνουν με τη ζωη τους. Δε λεω για πχ. την αλεπου και το κορακι ή το λαγό και τη χελώνα, που ειναι οκ και βγαζουν και ωραιο νοημα. Αλλά καποιοι οπου πχ ενα λαγουδακι κανει ενα λαθος και το τρωει ενα λιονταρι ειναι υπερβολικα σκληροι
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Βασια
    Αναρτήσεις
    429
    Τώρα διαβάζω
    Ανεμοδαρμένα Ύψη

Προεπιλογή

Υπάρχουν πολύ όμορφα παραμύθια.Αν κάνεις μια μικρή έρευνα σε βιβλιοπωλείο σίγουρα θα βρεις κάτι που να αρέσει.Τα παραμυθία του Τριβιζά είναι καταπληκτικά.Επίσης άλλη μια σειρά που η μικρή μου κορούλα λατρεύει είναι Η Μίλη και η Μόλι από τις εκδόσεις Σαββάλας.
    Μερικά απο αυτά είναι:
    Η Μίλι, η Μόλι και η μέρα των κατοικίδιων ζώων
    Η Μίλι, η Μόλι και οι ξεχωριστοί φίλοι τους
    Η Μίλι, η Μόλι και οι λαθρεπιβάτες
    Η Μίλι, η Μόλι και ο άνεμος

Έχει και άλλα και όλα σου μαθαίνουν κάτι.Η δικία μου 4 μίση χρονών και τα λατρεύει.Κάθε βράδυ διαβάζουμε από ένα,δεν κοιμάται αλλιώς.
    Life is a book, and there are a thousand pages I have not yet read....
    Clare

Αναρτήσεις
    17
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω ολους

@Μαργαριτα: έριξα μια ματια στο νετ ( το εγκουγκλισα αλλα προφανώς μονο ο ποδαροδρομος μπορει να αποδώσει καρπούς μιας και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σειρά καθώς είδα και αλλα.

@Φαροφυλακας: μου έδωσες μια άλλη οπτική για την ελληνικη μυθολογία. Δεν είχα δει και δε μπορω να δω την εικονα που λαμβάνει ενα πολυ μικρό παιδί καθώς δε μπορω να ξέρω και την αποκωδικοποίηση που κανει στα ερεθίσματα που δίνουν οι διάφοροι μύθοι. Εχεις απόλυτο δίκιο.
    Έθεσα το θέμα γιατι δεν εχω το χρονο να πάω σε βιβλιοπωλεία να ξεφυλλίσω βιβλία που αυτο θα ηταν το καλύτερο .Περιοριζομαι λοιπόν στα εξώφυλλα και την πολυ συνοπτική περιγραφή των ηλεκτρ. βιβλιοπωλείων που δεν ειναι καθόλου κατατοπιστικές .

@Αλικη. Του Τριβιζά αγοράζει η μητέρα της οπότε ειμαστε ηδη φαν του.

@Νικολετα έριξα μια ματια στο σκυλάκο αλλα μου φάνηκε για πιο μικρά παιδιά.Να πω τη μαύρη αλήθεια....της υστερικης θείας (Εμου δηλαδις) της εχει καρφωθεί η ιδέα να μάθει η μικρή και λέξεις πιο συνθέτες μιας και απο μικρή ειχε μια ευκολία στο να μαθαίνει πιο περίεργες λέξεις και φράσεις απο αυτες ενος μέσου παιδιού.( εχω μια επιφύλαξη βέβαια οτι απλα είμαι σα τη κουκουβάγια που βρίσκει το κουκουβαγακι το πιο ωραίο). Μπαααα δε με λατρεύει όσο κι αν τη δωροδοκώ.

@Αντερωτας σε αυτο το θέμα και εσύ και ο Φαροφυλακας με προλάβατε πριν πάρω κατι τέτοιο και ψάχνουν μετα οι γονείς της να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα

@Βασια .Δεν τα είχα δει αυτα τα βιβλία.Μολις έβαλα στην παραγγελια κάμποσες μιλιμολες

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •