Untitled Document
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 24

Νήμα: Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Πολύνιους
    Αναρτήσεις
    545
    Τώρα διαβάζω
    "Μουσική" - Μαργκερίτ Ντυράς, "Encountering Ensemble" John Britton, θέατρο, ποίηση...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Από εκεί και πέρα, μερικά απλά παραμύθια του Τριβιζά, όπως το "Όταν είναι να φύγει το τρένο", είναι ιδιαίτερα απολαυστικά, μέσα σε όλο και λόγω της ομοιοκαταληξίας αλλά και της καλής εικονογράφησης.
    Ναι Το αγαπημένο μου παιδικό βιβλίο το είχα λιώσει σ' εκείνες τις ηλικίες το είχα μάθει απ'έξω

Εμένα μ' άρεσε η ελληνική μυθολογία και δεν συμμερίζομαι την άποψη του Φαροφύλακα, την έβρισκα απλά φανταστική τότε

Δεν ήθελα να απαντήσω τόσο βιαστικά πριν:
    Θυμήθηκα ένα βιβλίο που διάβαζα στο νηπιαγωγείο, "Μια Κυριακή με τον Πικάσο". Είχε μεγάλα γράμματα και όλο έργα του πικάσο και η αφήγηση ήταν σα να μιλάει ο Πικάσο! Το είχα διαβάσει άπειρες φορές και από τότε είναι κι ο αγαπημένος μου ζωγράφος... Οπότε γενικά θα πρότεινα βιβλία στα οποία μαθαίνεις πράγματα και παίρνεις γνώσεις!
    "Το φεγγαράκι πάει εκδρομή" της Ζωής Βαλάση το λάτρευα, είχε απίθανα σκίτσα, σε μια κάπως vintage αισθητική που με μάγευε, γιατί ήταν αρκετά καινουρίο σε σύγκριση με άλλες παιδικές εικονογραφήσεις και το κείμενο είναι εύκολο με στιχάκια εδώ κι εκεί και η ιστορία πρωτότυπη! Βλέπω όμως ότι μάλλον είναι εξαντλημένο.
    Επίσης θυμήθηκα "Το καλό μου το βιβλίο" του Ξενόπουλου, αλλά βέβαια ίσως το διάβαζα σε λίγο πιο μεγάλη ηλικία, δεν θυμάμαι. Πάντως είμαι της άποψης, ότι αν το παιδί γουστάρει να γράφει και να διαβάζει, οι επιλογές να μην είναι πολύ παιδικές, γιατί μπορεί να βαρεθεί και έτσι να λειτουργήσει αποτρεπτικά! Γενικά κρίνοντας από τις αναγραφόμενες ηλικίες στα βιβλία νομίζω θεωρούν τα παιδιά πιο μικρά απ' όσο είναι στο μυαλό!
    Τελευταία επεξεργασία από Πολύνιους : 30-01-14 στις 18:02
    Οχ, ο δρόμος φαντάζει τόσο μακριά, το μονοπάτι γλυστράει σαν φίδι, οχ, μάνα, εγώ περιπλανιέμαι και συ'σαι μακριά, κοντύτερα είν' το φεγγάρι!...

 
    Περιοχή
    Μονοκεροχώρα
    Αναρτήσεις
    279
    Τώρα διαβάζω
    Ο Αχρωμος, Χ. Μουρακάμι

Προεπιλογή

Ασυζητητί Τριβιζάς. Ομορφη εικονογράφηση και μικρά νοήματα απαραίτητα για τα παιδιά ... π.χ "ποιος έκανε πιπί στη μέση του Μισισιπής" και τα όσα εννοούνται από αυτό
    Απέφυγε έργα του Άντερσεν γιατί ακόμα δεν έχει τη συναισθηματική ωριμότητα για ιστορίες που εμπεριέχουν το θάνατο.
    Μια καλή επιλογή είναι "ο γύρος του κόσμου σε 80 παραμύθια"
    Επίσης μπορείς να βρεις κάποια βιβλία που φέρουν το γενικό τίτλο... ιστορίες για καληνύχτα... θέλει όμως προσοχή διότι πολλές από αυτές τις σειρές είναι κακογραμμένες, ή εντελώς ακατάλληλες για τα παιδιά. Εάν βρεις ένα τέτοιο βιβλίο, άνοιξε μια τυχαία ιστορία και διάβασέ την. Δεν χρειάζεσαι περισσότερο από δύο - τρία λεπτά. Αν σε ικανοποιήσει, αγόρασέ το

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Πολύνιους Δες Ανάρτηση
    Εμένα μ' άρεσε η ελληνική μυθολογία και δεν συμμερίζομαι την άποψη του Φαροφύλακα, την έβρισκα απλά φανταστική τότε
    Κι εγώ το ίδιο , στο σχολείο ήταν το αγαπημένο μου μάθημα και ακόμη και τώρα μου αρέσει .
    " It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife. "
    ~ Pride and Prejudice, Jane Austen

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Αζέλμα
    Περιοχή
    Παρίσι του 1830
    Αναρτήσεις
    267
    Τώρα διαβάζω
    Μπωντλαίρ, Η μελαγχολία του Παρισιού

Προεπιλογή

Μια παρατήρηση για τον Τριβιζά: και εγώ τον αγαπώ πολύ, και εννοείται τα βιβλία του είναι καταπληκτικά για τα παιδιά (υπέροχες εικονογραφήσεις, πλούτος λεξιλογίου, και σε αντίθεση με τα περισσότερα κλασικά παραμύθια προσφέρει πάρα πολλές γενικές και χρήσιμες γνώσεις, ω ναι) και πολύ καλά κάνει η μαμά της ανιψιάς σου και της αγοράζει. Όμως συζητούσα με μια γνωστή μου νηπιαγωγό και μου είπε ότι επιχείρησε να διαβάσει στα παιδάκια της τη Δόνα Τερηδόνα και ένα από αυτά πλάνταξε στο κλάμα και κάτι άλλα τρόμαξαν πάρα πολύ. Καλά, εμένα δε μου φαίνεται πολύ κακό το ότι τρόμαξαν, και σίγουρα ο φόβος της κακιάς μάγισσας είναι πολύ ισχυρότερο κίνητρο από τη σκέψη της καλής Νεράιδας των Δοντιών για να μάθει ένα παιδί να πλένει τα δόντια του σωστά, αλλά τί ξέρω εγώ από παιδιά.

Εμένα το μεγάλο μου κόλλημα ήταν η ελληνική μυθολογία. Έχει δίκιο ο Φάρος ότι δεν υπάρχει κανένα σπουδαίο ηθικό δίδαγμα σ' αυτούς τους μύθους και τα πρότυπα που βγαίνουν μέσα από αυτούς είναι λίγο... περίεργα, μερικές φορές. Επίσης, όσο απλά κι αν είναι γραμμένοι, οι μύθοι μπορεί να είναι λίγο δυσνόητοι για ένα 5χρονο, το θυμάμαι αυτό από μένα. Όμως τους λάτρεψα κι αυτό μετράει! Τα πρώτα μου καλλιτεχνικά δημιουργήματα (τι λέω, τα πρώτα μου δημιουργήματα σκέτο! ανήκουν και οι φανταστικοί μου φίλοι σ' αυτά) είναι επηρεασμένα από την μυθολογία που διάβαζα. Και όταν κάτι εμπλουτίζει τη φαντασία ενός παιδιού τόσο έντονα, πώς γίνεται να 'ναι κακό;
    Η σειρά της Σοφίας Ζαραμπούκα είναι συμπαθητική, αν θυμάμαι καλα. Και όχι μόνο αυτή, αλλά και πολλές άλλες. Μόνο πρόσεξε μην μπλέξεις με καμιά παμπάλαια σειρά από αυτές με τις αυστηρές εικόνες και τα άσχημα γράμματα! Δεν έχω ιδέα πώς κυκλοφορούν ακόμη τέτοιες αηδίες. Μην αγχώνεσαι για το χρόνο, κάτι τέτοιες φαίνονται από το εξώφυλλο.
    Μιλάω όμως από προσωπική εμπειρία και μόνο! Καταλαβαίνω πως πολλά παιδιά πιθανόν να μην συγκινούνται με την ελληνική μυθολογία. Αξίζει όμως την προσπάθεια. Αν βρεις την κλίση της ανιψιάς σου, θα είναι πολύ πιο εύκολο να διαλέγεις γι' αυτήν στο μέλλον. Μέχρι τότε πειραματίσου.
    Τόσο φοβερό πράγμα είναι δα η ανειλικρίνεια; Φρονώ πως όχι - απλώς, είναι μία μέθοδος με την οποία πολλαπλασιάζουμε τις προσωπικότητές μας. (απ' το «Πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ»)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Μποντιόλη Δες Ανάρτηση
    Θα σου πρότεινα τις ιστοριούλες με τον αξιολάτρευτο σκυλάκο Σποτ. Είναι πανέξυπνος, περιπετειώδης και γουτσουγουτσίκος. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ κι εδώ. Μπράβο που φροντίζεις για το ανεψούδι. Πιστεύω πως θα σε λατρεύει.
    Ο Σποτ ήταν ο αγαπημένος μου στην ηλικία των 5! Τι να πρωτοθυμηθώ, βρε Νικολέτα! Τα Γενέθλια & τα Χριστούγεννα του Σποτ τα δύο κορυφαία για μένα!

Επειδή όμως πραγματικά τα παιδάκια σήμερα είναι πιο έξυπνα κι έχουν δεχτεί περισσότερα ερεθίσματα, θα έλεγα ότι οι ιστορίες με τον Σποτ θα μπορούσαν να διαβαστούν νωρίτερα (3-4 χρονών). Εξάλλου, κοστίζουν γύρω στα 12 ευρώ το ένα και μετά βίας θα μπορούσε να απασχοληθεί το παιδάκι για μία ώρα με το κάθε βιβλίο. Είναι πολύ σύντομα δηλαδή.

Θα πρότεινα να περάσει σε κάτι κλασικό και δοκιμασμένο, όπως ο Πήτερ Παν ή η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων. Αστείρευτη φαντασία και ωραίες περιπέτειες!
    Μου άρεσαν πολύ και όσα προτάθηκαν ήδη απ' τους φίλους της Λέσχης. Είμαι σίγουρη ότι στο τέλος δεν θα ξέρεις τι να διαλέξεις!

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Εκατερωθεν
    Αναρτήσεις
    17
    Τώρα διαβάζω
    Απο που έρχονται τα σωβρακα- τζο Μπένετ

Προεπιλογή

Πολυνιους,Μονοκερε,Αζελμα και Νουρμπανου έστω και με καθυστέρηση απο μεριάς μου ευχαριστώ για τις προτάσεις και ηδη κοιτάω.

Πέρα απο τις προτάσεις ειναι ακομα πιο χρήσιμο για μένα η παράθεση των διαφορετικών οπτικών απο τη μεριά των παιδιών και των πρώην παιδιών . όσον αφορά στα παραμύθια.
    Μπορείς να ζήσεις μέχρι τα εκατό, αν απαρνηθείς όλα τα πράγματα που σε κάνουν να θέλεις να ζήσεις μέχρι τα εκατό. Woody Allen

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Σόφκι
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    412
    Τώρα διαβάζω
    Ο κοκκινολαιμης- Jo Nesbo

Προεπιλογή

Αν και πολυ καθυστερημενα αλλα ολο και καποιος μπορει να χρειαστει την απαντηση ερχομαι να συμφωνησω για τον Τριβιζα.Τον αγαπαμε πολυ και εγω και η μικρη μου....
    Εχω να προτινω επισης τον Αγισηλαγο και τον Γαργαληστη του Μπασλαμ.Ειδικα το δευτερο το εχω αγαπησει απιστευτα.Υπεροχο νοημα,πολυ ομορφη γραφη!!!!!!
    Επισης υπαρχουν και τα βιβλια της μοζας γατας που μιλανε για τις διαφορες μορφες αναπηριας.Εχουμε ηδη δυο αλλα η κορη μου ειναι μολις 3μιση και ειναι υπερβολικα μεγαλο για αυτην.Στα 5 πιθανον να ειναι μια χαρα να διαβαστει.
    Αλλο αγαπημενο μας ειναι το "Η μαμα γεννησε ενα αυγο" βιβλιο που μιλαει για το πως γινονται τα παιδια με πολυ ιδιαιτερο και μεστο τροπο.
    Ερχομαστε απο μια σκοτεινη αβυσσο καταληγουμε σε μια σκοτεινη αβυσσο,το μεταξυ φωτεινο διαστημα το λεμε Ζωη (Ασκητικη-Καζαντζακης)

Μύστης
    Περιοχή
    Σερρες
    Αναρτήσεις
    135

Προεπιλογή

πολύ ωραίο θέμα
    ήθελα να πάρω δώρο για τον γιο ενός φίλου κάποιο βιβλίο,είναι 3-4 χρονών
    και βλέπω όταν τους επισκέπτομαι να παίζει το παιδάκι με iphone.. πολύ άσχημο θέαμα

σκεφτόμουν να του πάρω τα ψηλά βουνά του Ζαχαρία Παπαντωνίου
    τι λέτε?

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.702

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ορφεύς Δες Ανάρτηση

σκεφτόμουν να του πάρω τα ψηλά βουνά του Ζαχαρία Παπαντωνίου
    τι λέτε?
    Όχι είναι πολυ μικρό το παιδάκι...
    Τα ψηλά Βουνά είναι για παιδιά του δημοτικού και πάνω!!

Παρε κανένα με πολλές εικόνες και μικρή ιστορία (πχ κάτι από Τριβιζά)...
    Ξέρετε τι είναι η γοητεία; ένας τρόπος ν' ακούς να σου λένε ναι, χωρίς να έχεις κάνει καμία σαφή ερώτηση - Αλμπέρ Καμύ (Η πτώση)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Μπου Ραντλι
    Περιοχή
    Άγιος Αρτέμιος, Αθήνα
    Αναρτήσεις
    2.063
    Τώρα διαβάζω
    "Το Σημάδι και η Σφραγίδα" του Γκράχαμ Χάνκοκ

Προεπιλογή

Συμφωνώ με το Νικόλα, τα "Ψηλά Βουνά" είναι για 8-9 ετών και πάνω. Φανταστείτε πως το είχαμε αναγνωστικό στην τρίτη δημοτικού, η Χούντα μόλις είχε πέσει και δεν υπήρχε χρόνος για τη συγγραφή καινούριου. Επιλέχθηκε έτσι το συγκεκριμένο γιατί ήταν στη δημοτική, άλλωστε ο Παπαντωνίου το έγραψε γι'αυτό το σκοπό επί κυβερνήσεων Βενιζέλου.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •