Untitled Document
Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 111 έως 116 από σύνολο 116

Νήμα: Εμπειρίες από αυτοέκδοση

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Μόνα Π
    Περιοχή
    Σέρρες
    Αναρτήσεις
    13
    Τώρα διαβάζω
    Αυτή την εποχή τίποτα, μόνο όταν θέλω να ξεκουραστώ, διαβάζω OSHO και Kabir....

Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Να είσαι καλά Γιωργ Σταμ, ευχαριστώ σε ! ! Είναι κάποια πράγματα ξέρεις πως μόνο γράφοντας τα λες, όσα δεν έζησες κι όσα ήθελες να ζήσεις... σε χώρες που κάποτε πήγαν άλλοι μεγάλοι κι εσύ δεν προφταίνεις να πας... ίσως όμως, κάποτε να ζούσες εκεί... χαχαχαχα
    © Mona Perises
    Συγγραφέας - Λογοτέχνις - Ποιήτρια

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Υπεράνθρωπος
    Αναρτήσεις
    259
    Τώρα διαβάζω
    "EIMAI EKEINO"

Προεπιλογή

Επικοινώνησα με καμιά 15αριά εκδοτικούς οίκους για το βιβλίο που γράφω, δίνοντας τους την γενική εικόνα και την περίληψη του βιβλίου μου. Οι μισοί από αυτούς απάντησαν ευγενικά, λέγοντας πως η ιστορία μου είναι ενδιαφέρουσα αλλά οι οίκοι τους πραγματεύονται με άλλη θεματολογία και οι άλλοι μισοί απάντησαν στεγνά πως στείλτε μας το έργο σας και σε 3 μηνες θα σας απαντήσουμε ναι ή όχι. Αυτό το τελευταίο να πω την αλήθεια δεν μου αρέσε. Θέλω να έχω μια προσωπική σχέση με αυτούς που πρόκειται να εκδώσουν το βιβλίο μου. Να ξέρω με τι ανθρώπους έχω να κάνω, όχι μια απρόσωπη επικοινωνία. Έτσι βάση αυτού σκέφτομαι την αυτοέκδοση.

Διαβάζοντας όμως τα σχόλια εδώ δεν μπορώ να καταλάβω το εξής. Οκ, ο οίκος που σου εκδίδει το βιβλίο παίρνει ποσοστά από τις πωλήσεις. Στην αυτοέκδοση όμως αφού τους πληρώνεις για την έκδοση, γιατί αυτοί να παίρνουν ποσοστά από τις πωλήσεις; Και τι ποσοστό, διάβασα εδώ το 80 %. Εδώ μιλάμε για κλεψιά, δηλαδή και πληρώνεις για την έκδοση και παίρνουν και τόσα από τις πωλήσεις;

Οπότε και με αυτά που διάβασα ξενέρωσα και με τις αυτοεκδόσεις αν και ο οίκος Ownbook που αναφέρθηκε κάποιος μου φάνηκε ενδιαφέρον πιο πολύ γιατί έδειξαν ανθρώπινο πρόσωπο με το συγγραφέα, οπότε σκέφτομαι κι αυτούς. Επίσης ξέρει κάποιος να μου πει ποιος ειναι ο οίκος που αναφέρεται το μέλος ΜαλβίναΣυγ στις αναρτήσεις της;

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    3.123
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Υπεράνθρωπος Δες Ανάρτηση
    ι οι άλλοι μισοί απάντησαν στεγνά πως στείλτε μας το έργο σας και σε 3 μηνες θα σας απαντήσουμε ναι ή όχι. Αυτό το τελευταίο να πω την αλήθεια δεν μου αρέσε. Θέλω να έχω μια προσωπική σχέση με αυτούς που πρόκειται να εκδώσουν το βιβλίο μου. Να ξέρω με τι ανθρώπους έχω να κάνω, όχι μια απρόσωπη επικοινωνία.
    Μην το σκέφτεσαι έτσι, αν εγκριθεί το βιβλίο σου θα αποκτήσεις επικοινωνία μαζί τους. Νομίζω ότι αυτή είναι η πιο σωστή λύση. Αν δεν θελήσει να το εκδώσει κάποιος απ' τους οίκους που σε ενδιαφέρουν, σκέφτεσαι και την αυτοέκδοση (ή ίσως να το ανεβάσεις στο ίντερνετ που προσωπικά μου φαίνεται καλύτερη επιλογή).
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Υπεράνθρωπος
    Αναρτήσεις
    259
    Τώρα διαβάζω
    "EIMAI EKEINO"

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ίζι Δες Ανάρτηση
    Μην το σκέφτεσαι έτσι, αν εγκριθεί το βιβλίο σου θα αποκτήσεις επικοινωνία μαζί τους. Νομίζω ότι αυτή είναι η πιο σωστή λύση.
    Σε αυτό δεν έχεις κι άδικο.

Κοινωνός
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτήσεις
    73

Προεπιλογή

ουφφφφφφφφφφφφ
    καταφερα και διαβασα ολο το νημα
    εγω ειμαι αρνητικος στην αυτοεκδωση κυριως επειδη δεν εχω σαλιο
    να κανω μια ερωτηση θα φανει ηλιθια ,αλλα εγω θα την κανω,γνωιζω εναν εκδοτη πως πιστευετε οτι πρεπει να κανω την προσεγγιση μου για να εκδωθει;
    ολα μεσα θε να μπουνε

Όμορφο Νιάτο
    Αναρτήσεις
    1

Προεπιλογή

Καλησπέρα.
    Διάβασα όσα έχετε γράψει και μπορώ να πω ότι συνάντησα περίπου τα ίδια όταν έκανα μια μικρή έρευνα σχετικά με την αυτοέκδοση. Γενικά, οι επιλογές μου φάνηκαν περιορισμένες και κάπως ερασιτεχνικές. Έψαξα μέσω φίλων και μέσω internet με τα αποτελέσματα να είναι παρόμοια με όσα γράφετε παραπάνω. Όμως, επειδή δεν με ενδιέφερε η πληρωμή προμήθειας στον κάθε εκδότη δεν το προχώρησα. Πριν λίγες μέρες είδα μια διαφήμιση στο facebook για ένα site το bookoo.gr.
    Από ό,τι κατάλαβα, η διαδικασία γίνεται απευθείας από το site τους, κάτι που με βόλεψε γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για τηλεφωνήματα και συνεννοήσεις αφού δουλεύω πολλές ώρες.

το site τους μου άρεσε γιατί δίνουν επιλογές χαρτιού, μεγέθους βιβλίου και αφήνουν να ανεβάσεις τις εικόνες αν έχεις εικονογράφηση στο βιβλίο σου (όπως το δικό μου που είναι παιδικό). Ρώτησα κάποια πράγματα στη φόρμα επικοινωνίας που έχουν μέσα και μου απάντησαν ότι προς το παρόν δεν κάνουν διανομή σε βιβλιοπωλεία, μόνο για e-books αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο. Επίσης, αναλαμβάνουν να βγάλουν εκείνοι isbn για το βιβλίο, άρα η κατοχύρωση του έργου μου καλύπτεται κατευθείαν στην Εθνική Βιβλιοθήκη, χωρίς να καταφύγω στις λύσεις που αναφέρετε παραπάνω. Επίσης, επειδή κάνουν καθαρή αυτοέκδοση δεν υπάρχει περίπτωση να απορρίψουν βιβλίο. Αυτό μου το ξεκαθάρισαν.

Έβγαλα μερικά αντίτυπα δοκιμαστικά, για δική μου χρήση και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Σίγουρα το αποτέλεσμα φαίνεται επαγγελματικό, παρόλο που δεν ξέρω πολλά από εκδόσεις και τυπογραφεία. Μου τα έστειλαν στη διεύθυνσή μου με κούριερ.

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου. Οπωσδήποτε θα ψάξω περισσότερο αλλά, μέχρι στιγμής, το site τους με κάλυψε γιατί έχει όλη τη διαδικασία μέσα και δεν χάνω χρόνο ψάχνοντας τυπογράφους και βιβλιοδέτες κλπ.

:-)

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •