Untitled Document
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 6 από σύνολο 6

Νήμα: Οι κωμωδίες του Αριστοφάνη

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Κάπου μεταξυ βορειου, νοτιου, ανατολικής και δυτικής Ελλάδας
    Αναρτήσεις
    1.673
    Τώρα διαβάζω
    Κωνσταντινος Πλευρης - "Οι Κίναιδοι" :Ρ

Προεπιλογή Οι κωμωδίες του Αριστοφάνη

Μικρος οταν ημανε, ειχα ανακαλυψει αυτη τη σειρα ελληνικων κομικς, που παρουσίαζαν προσαροσμενες οι κωμωδιες του Αριστοφανη.

Το παρακατω ειναι ιστορικη αναδρομη:

Το σεναριο ηταν καποιου Τασου Αποστολίδη ενώ τα σκίτσα (που μου έκαναν μεγάλη εντύπωση) ήταν του Γιώργου Ακοκαλίδη.

Τα κομικς ειχαν κυκλοφορησει απο τις παλιες εκδοσεις ΑΣΕ (Χαρταετός) αλλα απο τοτε εχουν υπαρξει επανεκδοσεις απο τις Γραμματα, Μέδουσα, καθως και ξενογλωσσες μεταφρασεις. Μαλιστα υπαρχει και μια επετειακη εκδοση απο το Μεταίχμιο.

Τα βιβλια αυτα τα διαβαζα πολυ μικρος, ασχετως αν καταλαβαινα μονο τα μισα, καποιες ατακες και εικονες ειχαν χαραχτει μεσα μου. Προχτες ειπα να τα πιασω παλι και εντυπωσιαστηκα απο την πρωτοτυπια του χιουμορ.

Σε ολες τις ιστοριες παιζει ο ιδιος ο Αριστοφανης μεσα και η καθε ιστορια ειναι αφηγουμενη σε διαφορετικη μορφη καθε φορα: η μια ειναι ονειρο που ειδε ο Αριστοφανης, αλλη ειναι αφηγηση που κανει ο Αριστοφανης σε καποιο χορηγο, αλλη ειναι "κομικ" σε σεναριο του Αριστοφανη, σε αλλες ειναι πραγματικες παραστασεις οπου ο Αριστοφανης ειναι σκηνοθετης, και αλλες ειναι πραγματικα γεγονοτα στα οποια ο Αριστοφανης ειναι αυτοπτης μαρτυρας.

Το σεναριο δεν μπορω να πω ποσο πιστο ειναι, αφου δεν εχω διαβασει τα πρωτοτυπα, αλλα οπως γινεται παντα με τις συγχρονες αποδοσεις του Αριστοφανη υπαρχουν πολλα καινουργια στοιχεια. Το χιουμορ των κομικς δεν πονταρει τοσο στο ιδιο το σεναριο, αλλα σε αναχρονισμους και διαφορες ατακες και καταστασεις οι οποιες προφανως ειναι πρωτοτυπες. Πχ στις Νεφελες γινεται σατιρα της φοιτητικης ζωης, ενω στις Θεσμοφοριαζουσες γινεται σατιρα του φεμινιστικου κινηματος.

Το σχεδιο ειναι πρωτοτυπο: αν και καλλιτεχνικα-αισθητικα δε λεει πολλα (πολλες μουτζουρες, μπουκλες και βιαστικες γραμμες) ειναι αποτελεσματικο και σαφες σε αυτα που δειχνει.
    Τελευταία επεξεργασία από Αντέρωτας : 11-11-09 στις 10:35
    Imaynatan munanki chaynallatataq munasunki.

Ισόβια Δούλη της Αρχέγονης Εξίσωσης της Ευτυχίας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    2.294
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Είχα διαβάσει τον Πλούτο από αυτή τη σειρά.

Και όχι μόνο το είχα διαβάσει αλλά το είχα ανεβάσει και σε θεατρικό με παιδιά. Εγώ ήμουν, βέβαια, πίσω από τη σκηνή, επί της σκηνοθεσίας, σε εφηβική ηλικία.

Όντως, πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα για μικρές ηλικίες, πολύ πιο ευχάριστο από τις διασκευές του Ποταμίτη, που προσωπικά τις βρίσκω ατυχείς.
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Εσκιβέλ
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Αναρτήσεις
    169
    Τώρα διαβάζω
    Ο έρωτας στα χρονια της Χολέρας

Προεπιλογή

Με σιγουριά μπορώ να πώ οτι έχω διαβάσει τον Πλούτο, Βάτραχοι και Όρνιθες απο αυτή τη σειρά. Μου άρεσαν ιδιαίτερα και μου φάνηκαν πολυ χιουμοριστικά. Αναφορές στην αθυροστομία του Αριστοφάνη αλλά και γενικά ο τρόπος με τον οποίο δίνονται οι διάλογοι και τα όμορφα σκίτσα με κέρδισε και τα διάβασα με πολύ ενδιαφέρον

Ρουφάω τον αέρα των σελίδων.
    Βρίσκω σκόνη σε κάθε σειρά.
    Τη φυσάω γιατί θέλω να ανακαλύψω, όλα να τα δώ.
    Όμως είναι αμέτρητα.
    Θα ψάξω με την άδεια μου ψυχή.
    Έτσι ίσως μια στάλα να γεμίσει.

Απαρέμφατος Δροσουλίτης τού πιο Μόρμυρου Φθόγγου Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Uqbar, Tlon
    Αναρτήσεις
    6.061

Προεπιλογή

Θα ορκιζόμουν πως είχα απαντήσει σ' αυτό το νημάτιο.

Από τα καλύτερα ελληνικά κόμιξ. Μια ελεύθερη προσέγγιση κι ένα ελεύθερο σχέδιο που απαλλάσσουν την προσπάθεια από αυτήν την βαριά αρχαιολατρία που συναντάς πάντα στο αρχαίο θέατρο.

Κυκλοφορεί πλέον σε έναν σκληρόδετο τόμο που αξίζει να έχει κανείς στην βιβλιοθήκη του αν και κάμποσο ακριβό (δεν θυμάμαι πόσο).
    "Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."
    Robert W. Chambers, The King in Yellow

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Κάπου μεταξυ βορειου, νοτιου, ανατολικής και δυτικής Ελλάδας
    Αναρτήσεις
    1.673
    Τώρα διαβάζω
    Κωνσταντινος Πλευρης - "Οι Κίναιδοι" :Ρ

Προεπιλογή

Νομιζω φαρε οτι η εποχη που ειχε βγει ηταν προ αρχαιολατρείας

Μου εχει κανει εντυπωση επισης οτι δεν προσπαθει να τυποποιήσει τους αρχαιους ελληνες, οπως γινεται με τον Αστεριξ. Δεν υπαρχουν συγκεκριμενοι χαρακτηρες στους οποιους να επικεντρωνεται καθε φορα (με εξαιρεση τα ιστορικα προσωπα φυσικα) ουτε κωμικά ονόματα (με εξαίρεση κάποιον Σφάρδακλο και κάποιον Φοβία )
    Imaynatan munanki chaynallatataq munasunki.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Βασιλης
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτήσεις
    74
    Τώρα διαβάζω
    τα εννέα πρόσωπα του Χριστού

Προεπιλογή

Παιδια ειμαι στην απιστευτη θεση να ετοιμαζω στο θεατρο μαζι με μια τοπικη ομαδα τις εκκλησιαζουσες και πραγματικα ο σκηνοθετης κενταει,ειμαι τυχερος που θα εχω ρολο στην υπεροχη αυτη παρασταση.Κανω μια απο τις γριες και μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος με τον ρολο αλλα και με την ολο διαδικασια!!!!!
    Εγω δεν ζω εδω,ζω οπου ξεχαστω κι οπου περνα ο ποταμος μου..........
    Io non vivo qui,
    Ho dimenticato dove abito e dove il fiume mi passa....

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •