Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 17 από σύνολο 17

Νήμα: Νίκος Καζαντζάκης: "Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά"

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.695

Προεπιλογή

Εχω διαβασει τον Χριστό και τον λατρεψα!!! Τωρα σκεφτομαι μηπως πιασω τον Ζορμπα, μια και θα παω για λιγες μερες στο Καταφυγι Κοζανης οπου βρεθηκε καποτε ο Ζορμπας και υπαρχει και το σπιτι του. Να ρωτησω εσας που το εχετε διαβασει, αναφερεται καθολου σε αυτο το χωριο; θα μου αρεσε να ειμαι εκει και να διαβαζω γι'αυτο, εστω και μια παραγραφο.
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    8.939

Προεπιλογή

από οσο θυμάμαι διαδραματίζεται στην Κρήτη αλλά είναι κι αυτο υπέροχο βιβλίο. θα σου αρέσουν όλες οι παραγραφοι... ;-)
    "Let the morningtime drop all its petals on me.. Life, I love you.. Αll is groovy"

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Αλίκη
    Περιοχή
    Εξωτική Κατερίνη
    Αναρτήσεις
    1.695

Προεπιλογή

Ναι το διάβασα αυτό, είπα μήπως θυμάται καθόλου κάτι από τα νιάτα του ο Ζορμπάς Διάβασα πάντως πως πρόκειται για το πιο διάσημο βιβλίο του Καζαντζάκη στον κόσμο και το πιο πολυμεταφρασμένο, παρόλο που για εμάς στην Ελλάδα φαίνεται να είναι ο Χριστός το πιο αγαπημένο..
    "Μόνο η αγάπη θα σώση τον κόσμο" Σ.Γ.

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Άγγελος Κ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    486
    Τώρα διαβάζω
    Έγκλημα και τιμωρία - Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αλίκη Δες Ανάρτηση
    Να ρωτησω εσας που το εχετε διαβασει, αναφερεται καθολου σε αυτο το χωριο;
    Η ιστορία επικεντρώνεται στην Κρήτη και στα όσα διαδραματίστηκαν εκεί.
    Αυτό που ζητάς ίσως αναφέρεται στο κείμενο στο τέλος του βιβλίου αλλά και στο "Αναφορά στο Γκρέκο".

Όπως και να έχει θα το απολαύσεις είμαι σίγουρος
    Όσο η καρδιά συγχωρεί, τόσο ο νους πλαταίνει. Κι ας λεν πως τάχα καρδιά και νους είναι εχθροί.

Ταξιδευτής
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτήσεις
    326
    Τώρα διαβάζω
    "Ιστορια της φιλοσοφιας"

Προεπιλογή

Το τελειωσα..
    Πρωτη μου αποπειρα να διαβασω Καζαντζακη και δεν το μετανιωσα καθολου...
    Ενα βιβλιο γεματο αρωματα, γευσεις, εικονες της Κρητικης γης..
    Ο Ζορμπας μεσα στην απλοτητα του δινει σαρκα και οστα στην ελληνικη λεβεντια, αλλα και στον ανθρωπο που εχει ρουφηξει την ζωη μεχρι το μεδουλι και ξερει να ζει την καθε της στιγμη σαν αιωνιοτητα οπως γραφει και ο ιδιος ο συγγραφεας.
    Ο Καζαντζακης θετει θεμελιωδη ζητηματα γυρω απο την ζωη, τον θανατο, την αγαπη, καθως επισης ακροβατει αναμεσα στις εννοιες Θεος-ανθρωπος και την σχεση-συνυπαρξη αυτων...
    Ενα σπουδαιο βιβλιο, ενα απο τα καλυτερα που εχω διαβασει.
    "Ο νομος της αγαπης ειναι η ελευθερια του ανθρωπου... " Thomas Mann

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Μακρυγιάννης
    Περιοχή
    Στην κοσμάρα μου
    Αναρτήσεις
    619
    Τώρα διαβάζω
    Κάτι παλιοκείμενα: Πλάτωνα, Λαμαρτίνο, Αββά Πρεβώ (Μανόν Λεσκώ)... Τέτοια.

Προεπιλογή

Πράγματι είναι ένα σπουδαίο βιβλίο. Δεν έχει όμως το μεγαλείο άλλων βιβλίων του Καζαντζάκη όπως "Αναφορά στον Γκρέκο" 'Ο τελευταίος πειρασμός' "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται". Θυμάμαι μια καταπληκτική περιγραφή για το πως μπήκε το φως της αυγής στο καφενεδάκι που ξενύχτησαν, γιατί το πλοίο για την Κρήτη δεν έφευγε λόγω κακοκαιρίας από τον Πειραιά. Πρώτα, λέει, το φως πιάστηκε από τα γυαλικά που είχε ο καφετζής στο ράφι, μετά από τις μύτες και τα πηγούνια... Αλλού υπάρχει ο διάλογος: -Υπάρχει κόλαση Ζορμπά;τι λες; -Για κάτι καλαμαράδες σαν κι εσένα, αφεντικό, υπάρχει.
    https://www.youtube.com/watch?v=IGRRmQRKpSo
    Το τραγούδι της χήρας από το Ζορμπά. Μουσική: Κ. Μουντάκης, τραγούδι: Χάρις Αλεξίου

https://www.youtube.com/watch?v=krTwsPGPjos
    Συναντηθήκανε δυο φίλοι. Μουσική: Κ. Μουντάκης, τραγούδι: Μ. Μουντάκης

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ματσαμπλόκος Δες Ανάρτηση
    Γι' αυτό και η κινηματογραφική μεταφορά του είναι ανούσια, τέτοια βιβλία δεν μεταφέρονται στο πανί.
    Συμφωνώ. Είχε όμως καταπληκτικές ερμηνείες των ρόλων: Ειρήνη Παππά, Τάκης Εμμανουήλ και κυρίως ο Σωτήρης Μουστάκας στο ρόλο του τρελού. Νομίζω είχε πάρει βραβείο για το ρόλο αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από Κόρτο Μαλτέζε : 16-11-15 στις 14:14

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Μαρινέττα
    Περιοχή
    Αττική
    Αναρτήσεις
    29
    Τώρα διαβάζω
    Ένας, Κανένας και Εκατό Χιλιάδες

Προεπιλογή

Με διαφορά το πιο ωραίο βιβλίο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής . Ο Καζαντζάκης δημιουργεί απίστευτες εικόνες και ειδικά αυτές που περιγράφουν θάλασσα με γοήτευσαν. Επίσης να πω την αλήθεια ταυτίστηκα αρκετά με τον αφηγητή και για ορισμένες ενέργειές του αγάπησα το Ζορμπά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •