Untitled Document
Σελίδα 416 από 416 ΠρώτηΠρώτη ... 316366406414415416
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.151 έως 4.160 από σύνολο 4160

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    981

Προεπιλογή

Εγω παντως Ιζι αν και ποτε δεν το ειχα σκεφτει ετσι, θα συμφωνησω μαζι σου. Εχω διαβασει πολλα θεατρικα και μαλιστα των κορυφαιων θεατρικων συγραφεων και ποτε κανενα δεν με τραβηξε ιδιαίτερα, ενοιωθα σαν κατι να του λειπει που δεν μπορουσα να προσδιορισω. Μεχρι που διαβασα την αναρτηση σου που την βρηκα εξαιρετικα διαφωτιστική τουλαχιστον οσον αφορα την επιδραση της σε μενα.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Villa Diodati
    Αναρτήσεις
    1.446
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Διαβάζω την πείνα του Κνουτ Χάμσουν (πρόταση της Στιλλ) και έχει μπει ήδη στα αγαπημένα. Εντωμεταξύ έπεσα πάνω σε λέξη με γίντις ρίζα και ενώ ξέρω ότι αυτό δεν έχει σημασία διότι δεν έγινε με σκοπιμότητα, στο δικό μου μυαλό καταχωρήθηκε ως η μεγαλύτερη ακούσια τρολλιά που θα μπορούσε να κάνει ένας μεταφραστής.
    Why does a death's head always grin?

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.104
    Τώρα διαβάζω
    Needfull Things, Stephen King

Προεπιλογή

Ίζι, θεατρικά έργα άρχισα να διαβάζω τα τελευταία 1-2 χρόνια και σαν είδος μου αρέσει πολύ κυρίως για την αμεσότητα και τη ζωντάνια που έχει. Νομίζω ότι διαβάζοντας Τσέχωφ, Ίψεν, Τενεσί Ουίλιαμς, Άρθουρ Μίλλερ δεν έχασα τίποτα από τη δυναμική των έργων τους. Σίγουρα εάν έβλεπα τον Θάνατο του Εμποράκου σε θεατρική παράσταση η συγκίνηση θα ήταν διαφορετική όμως και το κείμενο αυτό καθεαυτό καταφέρνει να με ταρακουνήσει. Ο Λόρκα απλά δεν μου ταίριαξε, δεν κατάφερε να με αρπάξει όπως οι άλλοι μεγάλοι του θεάτρου. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακός, αλίμονο,τον έχει αναγνωρίσει τόσος κόσμος! Απλά εμένα δεν μου άρεσε.
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Περιοχή
    Villa Diodati
    Αναρτήσεις
    1.446
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Κι εμένα μ'αρέσουν τα θεατρικά. Ιαβέρη, να διαβάσεις τον μαξιλαρένιο του ΜακΝτόνα

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.104
    Τώρα διαβάζω
    Needfull Things, Stephen King

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Τσίου Δες Ανάρτηση
    Κι εμένα μ'αρέσουν τα θεατρικά. Ιαβέρη, να διαβάσεις τον μαξιλαρένιο του ΜακΝτόνα
    Μπήκε ήδη στα προσεχώς για τον επόμενο μήνα, μου άρεσε η υπόθεση έτσι όπως την είδα. Βλέπω ότι είναι Ιρλανδός ο κύριος και λίγο με τρομάζει αυτό, δε πιστεύω να γράφει σαν τον άλλον συμπατριώτη του, τον Τζόυς;
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Περιοχή
    Villa Diodati
    Αναρτήσεις
    1.446
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

όχι, όχι! Καμία σχέση. Προχώρα και μη φοβάσαι τίποτα!

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    276
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Διάβασα μια πρόταση από το "Η τέχνη και ο τρόπος να προσεγγίσεις τον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου για να του ζητήσεις αύξηση" του Georges Perec και μάλλον θα συνεχίσω με το "Ελεος" της Toni Morrison ( Έλλη).

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Scalinata
    Αναρτήσεις
    1.533
    Τώρα διαβάζω
    Between the lines.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιπποπόταμος Δες Ανάρτηση
    θα συνεχίσω με το "Ελεος" της Toni Morrison ( Έλλη).
    Ελπίζω να πλήξεις λιγότερο απ' όσο έπληξα εγώ.
    Κάτσε, γιατι τωρα στρόφαρα: την Αυξηση του Περεκ, εννοείς; Τη Μαμζέλ Γιολάντα; Και τι εννοείς "μια πρόταση";
    Τελευταία επεξεργασία από Έλλη Μ : Εχθές στις 21:58
    El silencio es salud.

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    276
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Α μην μου λες τέτοια για την Μόρισον..

Όσον αφορά το "Η τέχνη και ο τρόπος να προσεγγίσεις τον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου για να του ζητήσεις αύξηση" του Georges Perec τον οποίο προτιμω να τον γράφω με λατινικούς χαρακτήρες γιατί αν τον γράψω στα ελληνικά θα πρέπει να τον πω είτε Πέρεκ είτε Περέκ και αν τον πω Πέρεκ θα το έχω τονίσει λάθος και αν τον πω Περέκ θα θυμηθώ το ποντιακό περέκ και θα μου ανοίξει η όρεξη οπότε είτε θα πάω να φάω είτε θα κρατηθώ και θα σου απαντήσω και αν τυχόν καταφέρω το δεύτερο τότε έχει καλως αλλά αν πάω να φάω κάτι είτε θα έχω κάτι έτοιμο οπότε και θα γυρίσω να απαντήσω είτε δεν θα έχω κάτι έτοιμο και τότε είτε θα ανοιγοκλείσω 2-3 φορές το ψυγείο για να βρώ κάτι είτε θα το πάρω απόφαση πως δεν έχω τίποτα έτοιμο και θα πρέπει να να έτοιμασω κάτι αν βέβαια δεν βαριέμαι αν όμως βαριέμαι θα σκεφτώ αν θα παραγγείλω ή όχι και .... για να απλουστεύουμε γιατί η πρέπει πάντα να απλουστεύουμε "Η τέχνη και ο τρόπος να προσεγγίσεις τον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου για να του ζητήσεις αύξηση" του Georges Perec που είτε γράφεται τονισμένα λάθος Πέρεκ είτε με κίνδυνο να μας έρθει λιγούρα Περέκ είναι νεότερη έκδοση της "Αυξησης" (Υψιλον) από τον Καστανιώτη.

υγ: εντάξει δεν διάβασα μόνο μια πρόταση γιατί διάβασα και το επίμετρο
    Τελευταία επεξεργασία από Ιπποπόταμος : Εχθές στις 22:47

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    981

Προεπιλογή

Τελειωσα το μετριο "Εγκλημα και μνημη" και συνεχιζω με το "Σκοτεινα μυστικά" των Γιουρτ και Ρουσενφελντ.

Σελίδα 416 από 416 ΠρώτηΠρώτη ... 316366406414415416

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •