Untitled Document
Σελίδα 456 από 456 ΠρώτηΠρώτη ... 356406446454455456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.551 έως 4.555 από σύνολο 4555

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ευγενής Δαγεροτύπης Το αβατάριο του χρήστη Κουακέρος
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    135
    Τώρα διαβάζω
    ΣΤΑΝΤΑΛ, ΜΠΑΛΖΑΚ, ΦΛΩΜΠΕΡ - ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

Προεπιλογή

Να σας ρωτήσω...Έχει διαβάσει κανείς το «Δυο φορές Έλληνας» του Κουμανταρέα;
    Το έχω εντοπίσει στη βιβλιοθήκη να κάθεται μόνο του και διστάζω λόγω του όγκου του αν κ ο Μένης μ΄αρέσει πολύ.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Zwischenwelten
    Αναρτήσεις
    1.784
    Τώρα διαβάζω
    The fine print.

Προεπιλογή

Τελειώνοντας την Κολαση χθες (το υπολοιπο, θα περιμενει) επιασα δυο βιβλια στα χερια μου απο τη σειρα Aldina. Το ένα ηταν Η θεια Τουλα (Μιγέλ Ουναμούνο) και το αλλο Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν απο το πεναλτι (Χαντκε). Τελικά, διαβασα την θεια Τουλα, εναν πολυ περίεργο και τραγικο χαρακτηρα που αν καποιος τον/την χαρακτηριζε ως ψυχρο και αντιερωτικό, θα εμενε πολυ στην επιφανεια των πραγματων. Για καποιο λογο, μου αρεσε πολυ, αν και σε φασεις νομιζα οτι εβλεπα σκηνες απο θεατρικο αυτοσχεδιασμο.

Ξεκινησα χθες τον τερματοφύλακα και θυμηθηκα τον Νικολα να λυσσαει για συναναγνωση.
    Τελευταία επεξεργασία από Έλλη Μ : 15-07-18 στις 08:27
    You make me forget myself.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    20.000 λεύγες κάτω απ'την αξιοπρέπεια, στο υποβρύχιο "Κοντοπίδης"
    Αναρτήσεις
    1.679
    Τώρα διαβάζω
    Counting the days until the Apocalypse

Προεπιλογή

Την προηγούμενη φορά είπα ότι θα διάβαζα το Panopticon, αλλά επαναστάτησα εναντίον του εαυτού μου και διάβασα τον Νάνο του Λάγκερκβιστ. Τόσα χρόνια πρόσεχα και δεν δάγκωνα την γλώσσα μου για να μην πάθω τίποτα και τελικά κόντεψα να πεθάνω από δηλητήριαση με τον Νάνο. Εννοείται πως μου άρεσε. Τώρα διαβάζω το Cottonmouths και βαριέμαι, έπρεπε να είχα ξεκινήσει την κλέφτρα της Σάρα Γουότερς που μου είχε προτείνει η Στιλλ

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Έλλη Μ Δες Ανάρτηση
    Τελικά, διαβασα την θεια Τουλα, εναν πολυ περίεργο και τραγικο χαρακτηρα που αν καποιος τον/την χαρακτηριζε ως ψυχρο και αντιερωτικό, θα εμενε πολυ στην επιφανεια των πραγματων.
    Μπήκε στη λίστα, χωρίς δεύτερη σκέψη. Διάβασα ^ κι αγάπησα
    This is Gina The Machina. I made it when I was younger. I think there is some good stuff in it—I don't fucking remember.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Zwischenwelten
    Αναρτήσεις
    1.784
    Τώρα διαβάζω
    The fine print.

Προεπιλογή

Λοιπόν, η αγωνία του τερματοφύλακα, αν και μικρό σε έκταση βιβλίο, μου έχει μουδιάσει τον εγκέφαλο. Μου δημιουργεί ένα άγχος (Angst) και μια ενόχληση που παραγίνεται δυσάρεστη, χωρίς ιδιαίτερο σκοπό. Αυτό σε συνδυασμό με ένα ασταμάτητο κικιρίκου που έκανε ο υιός της γρίπης ( ), με απόκαμαν χθες. Ανά 10 σελίδες το παρατουσα και έπινα νερό. Δηλαδή, αν θέλεις να διαβάσεις κάτι καφκικό, διάβασε τη Δίκη. Αν θελεις να διαβάσεις κάτι Καμυκό, διάβασε τον Ξένο. Αν, πάλι, θέλεις να ακούς κοκόρια, μετακόμισε στο χωριό. Το έχω φτάσει στη μέση, σε κομβικό σημείο (#not) και κάτι μου λέει ότι θα μπει στο ράφι με τις ενοχές. (#notenoxes)

Ευτυχώς που δεν το πήγαμε συναναγνωση με τον νικόλα. Νομιζω ότι θα σιχτίριζα ακόμη.
    You make me forget myself.

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Διχασμένη
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    183
    Τώρα διαβάζω
    Σοβιετική Εγκυκλοπαίδεια και ότι τύχει

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουακέρος Δες Ανάρτηση
    Να σας ρωτήσω...Έχει διαβάσει κανείς το «Δυο φορές Έλληνας» του Κουμανταρέα;
    Το έχω εντοπίσει στη βιβλιοθήκη να κάθεται μόνο του και διστάζω λόγω του όγκου του αν κ ο Μένης μ΄αρέσει πολύ.
    Το έχω διαβάσει εγώ, πριν χρόνια. Ομολογώ δεν θυμάμαι και πολλά, αλλά αντικειμενικά είναι καλό, καθώς ασχολείται με μια εποχή έντονων παθών και είναι ψυχογράφημα ενός διαφορετικού ανθρώπου. Υποκειμενικά... τι να σου πω, εμένα δεν μ' άρεσε, μου φάνηκε κάπως δήθεν και ότι προσπαθεί να σοκάρει τον αναγνώστη. Γενικά, όμως εμένα δεν μου πολυαρέσει ο Κουμανταρέας.

Σελίδα 456 από 456 ΠρώτηΠρώτη ... 356406446454455456

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •