Untitled Document
Σελίδα 374 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 274324364372373374375376384 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 3.731 έως 3.740 από σύνολο 3902

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Στιλλ ιλλ
    Περιοχή
    San Junipero
    Αναρτήσεις
    1.496

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσόστομος Δες Ανάρτηση
    Στιλλ οταν το τελειωσεις πες μας την γνωμη σου. Πριν λιγο καιρο ελεγα να το διαβασω, τελικα το αφησα. Το βιβλιο βασιζεται σε αληθινη ιστορία, εχει γινει και ταινία.
    Είναι ενδιαφέρον μεχρι στιγμής, κινηματογραφικά γραμμένο, φεύγει σαν νερό.
    ''And if you close the door
    The night could last forever.''

Περιοχή
    San Junipero
    Αναρτήσεις
    1.496

Προεπιλογή

Χρυσόστομε όποτε το έπιανα το βιβλίο διάβαζα μερικές σελίδες αλλα συνεχώς έψαχνα αφορμές να το αφήνω μιας και δεν με πολυένοιαζε κιόλας τι θα επακολουθήσει. Οπότε το άφησα και έπιασα την Ρένα καιιιι είναι ισάξια του Χρονικού και της Κατερίνας για μένα. Ίσως να το απογείωσε και το τέλος που το βρήκα πολύ ταριαστό και τρυφερό. Τοσο συγκινητικό που βούρκωσα και η μία σκέψη έφερνε την άλλη και βρικολάκιασα. Το έχω πάθει και με τα βιβλία του που ανέφερα πιο πάνω.

Τώρα θα διαβάσω το μυστήριο της στοιχειωμένης κρύπτης του Μεντόθα.

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    842

Προεπιλογή

Απο αυτα που μου λες Στιλλ δεν με δελεαζει και τοσο να το διαβασω, οποτε θα το αφησω να προσπερασει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γουοντερμποϋ Δες Ανάρτηση
    Το βιβλίο το τελείωσα πριν απο λίγες ημέρες . Εκδόσεις Gutenberg σειρά ALDINA. Είναι το πρώτο βιβλίο του πύντσον που διαβάζω.
    Πριν ξεκινήσω να τον διαβάζω έκανα μια μικρή έρευνα γύρω απο τον συγκεκριμένο. Δοκίμια και ντοκυμανταιρ κυρίως. Ο Harold Bloom τον αναφέρει σε ένα του βιβλίο "πως και γιατί διαβάζουμε" και έκεί τον "πρωτάκουσα". Αυτό που κατάλαβα διαβάζοντάς τον είναι πως ο αναγνώστης εισβάλει σε έναν λαβύρινθο. Δεν κρύβω πως μπερδεύτηκα αρκέτα, πολλές φορές έλεγα τι στα κομμάτια κάνει, κράτησα μέχρι και κατάλογο των ονομάτων και τόπων. Με την πρώτη ανάγνωση απορείς τι είναι, τι κάνει ...το θεωρώ μοναδικό γιατί αυτό το βύθισμα που σ προσφέρει σε λίγους το συναντάς. Εκκρέμει μια δεύτερη ανάγνωση του, ίσως σε αυτό να προσπαθήσω να τον κατατάξω κάπου ...H.James, Kafka...Sostakovic, D.Thomas,...
    Εμενα μου αρεσει ο Τζειμς, ο Καφκα αλλα βρίσκω τον Πιντσον εντελώς βαρετο και ασυναρτητο.
    Σε κανενα βιβλιο του δεν βρηκα νοημα. Ζει στον κοσμο του και δεν ξερω γιατι πρεπει να απασχολει ολους τους υπολοιπους.
    Αν καποιος μπορει να εντυπωσιαστει απο ασυναρτησιες η να εντυπωσιαστει απο το μπερδεμα του παει καλώς.

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    842

Προεπιλογή

Διαβαζω (δευτερη φορά) το "Μονος στο Βερολινο" του Φαλαντα. Το ειχα πρωτοδιαβασει πριν 6-7 χρονια και ειχα συγκλονιστει.

Όμορφο Νιάτο
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτήσεις
    1
    Τώρα διαβάζω
    ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΒΟΥΝΟ Thomas Mann

Προεπιλογή

Τώρα διαβάζω το Μαγικό Βουνό του Thomas Mann..αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα...

Προεπιλογή

Μόλις βρήκα το τενεκεδένιο ταμπούρλο από τις εκδόσεις ΕΣΤΙΑ και είμαι έτοιμος να το ξεκινήσω. Ψάχνω πόσο καιρό τα Μάτια του Αλδαπουέρτα αλλά τίποτα. Από την άλλη δεν πίστευα ότι θα βρω το τενεκεδένιο ταμπούρλο, οπότε...!

Ονειρευτής
    Αναρτήσεις
    402
    Τώρα διαβάζω
    Διαβάζω την Ημέρα Ανεξαρτησίας

Προεπιλογή

Είμαι στην μέση του Στόουνερ και έχω να πω ότι είναι μέσα στα τρία καλύτερα βιβλία που διάβασα τον τελευταίο χρόνο - τα άλλα δύο είναι το Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ του Φώκνερ και το Έκθεση ιδεών του Λεντς - , ένα από τα σπουδαιότερα βιβλία που κυκλοφόρησαν φέτος για μένα και σε εξαιρετική μετάφραση. Σκέπτομαι να το διαβάσω στα αγγλικά μόλις το τελειώσω .
    Dum Vivimus Vivamus

Περιοχή
    San Junipero
    Αναρτήσεις
    1.496

Προεπιλογή

Τελείωσα το ανόητο αλλα με πολύ γέλιο αστυνομικό βιβλίο του Μεντόθα και τώρα διαβάζω τον έρωτα στα χρόνια της χολέρας του Μαρκέζ.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Szimpla Kert
    Αναρτήσεις
    1.461
    Τώρα διαβάζω
    Ταρώ και καφέ.

Προεπιλογή

Διάβασα την Ξυλευση του Μπερνχαρντ ( εις τη νιοστή), την επιστολή του Λορδου Τσαντος, του Χοφμανσταλ [την οποία δεν ειμαι σιγουρη πώς να την ερμηνευσω: μυθοπλασία ή προσωρινή φρενο-βλάβη (sic)] και ξεκινησα χθες το Χάμερστάιν ή περι ιδιορρυθμίας, του Εντσενσμπεργκερ.

Τζονκαν, η Έκθεση ιδεών κυκλοφορει;
    Τελευταία επεξεργασία από Έλλη Μ : 22-05-17 στις 10:40
    Rien ne va plus

Σελίδα 374 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 274324364372373374375376384 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •