Untitled Document
Σελίδα 421 από 423 ΠρώτηΠρώτη ... 321371411419420421422423 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.201 έως 4.210 από σύνολο 4223

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.125
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Τελείωσα τη Ρεαλιστική Τριλογία του Machado De Assis, το οποίο εάν εξαιρέσουμε το πρώτο μέρος της τριλογίας, τις Μεταθανάτιες Αναμνήσεις του Μπρας Κούμπα που το διάβασα με το ζόρι, ήταν πάρα πολύ καλή επιλογή των εκδόσεων Gutenberg.
    Συνεχίζω με το " Uncommon Types" του Τομ Χανκς.
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Δαγεροτύπης Το αβατάριο του χρήστη Φιλιπ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    510
    Τώρα διαβάζω
    RADETZKYMARSCH

Προεπιλογή

τέλειωσα την "αγωνια του τερματοφύλακα" και συνεχίζω με το "Εμβατήριο του Ραντέτσκυ" που φαίνεται πολύ καλό απ'την αρχή...
    "Black as midnight on a moonless night"

Ονειρευτής
    Αναρτήσεις
    454
    Τώρα διαβάζω
    Διαβάζω την Ημέρα Ανεξαρτησίας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Έλλη Μ Δες Ανάρτηση
    Πώς σου φανηκε η διορθωση;

Εχοντας διαβασει μεγαλο μερος της εργογραφίας του, κατα τη γνωμη μου, το ρεκβιεμ κι ο Περέιρα ειναι τα καλυτερα.
    Και για μένα Ρέκβιεμ και Παρέιρα είναι τα καλύτερα του, με ελαφρύ προβάδισμα για το Ρέκβιεμ γιατί με αυτό τον γνώρισα- στις εκδόσεις του Οδυσσέα - ένα καλοκαίρι ,όχι Ιούλιο αλλά Αύγουστο, που είχα ξεμείνει στην Αθήνα.
    Οι Διορθώσεις μου άρεσαν ,ειδικά στο δεύτερο μέρος, σίγουρα θα πρέπει να επανέλθω σε αυτό ξανά.
    Dum Vivimus Vivamus

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιάννης Αγιάννης
    Αναρτήσεις
    68
    Τώρα διαβάζω
    Μiddlesex - Τζέφρυ Ευγενίδης

Προεπιλογή

Διαβάζω το "Η τελευταία μέρα ενός κατάδικου - Κλωντ Γκε" του Βίκτωρως Ουγκώ. Πρόκειται για δύο νουβέλες που πραγματέυονται την θανατική καταδίκη,της οποίας μέγας πολέμιος ήταν ο Ουγκώ. Στην "τελευταία μέρα ενός κατάδικου" παρακολουθούμε την πορεία ενός θανατοποινίτη απο το δικαστήριο, και την στιγμή της καταδίκης του, προς την γκιλοτίνα. Εξαιρετικός τρόπος γραφής και μετάδοσης των συναισθημάτων του πρωταγωνιστή.

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Βάγγυ
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    961
    Τώρα διαβάζω
    Ατσαλόκαρδος - B. Sanderson

Προεπιλογή

Ξεκίνησα χθες και θα το πάω λάου-λάου (που λέμε και στο χωριό μου) -λόγω έλλειψης χρόνου- τον Ατσαλόκαρδο: Οι τιμωροί του αγαπημένου πλέον, Brandon Sanderson.
    Ένα βιβλίο για να είναι διαχρονικό πρέπει να χρησιμοποιεί το πνεύμα της εποχής κι όχι την τεχνολογία της.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.125
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Βάγγυ Δες Ανάρτηση
    Ξεκίνησα χθες και θα το πάω λάου-λάου (που λέμε και στο χωριό μου) -λόγω έλλειψης χρόνου- τον Ατσαλόκαρδο: Οι τιμωροί του αγαπημένου πλέον, Brandon Sanderson.
    Βαγγυ, μόλις χθες αγόρασα την τριλογία Mistborn του Sanderson Οι προσδοκίες μου είναι μεγάλες, ακούω μόνο θετικά σχόλια γι'αυτον. Για να δούμε!
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Βάγγυ
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    961
    Τώρα διαβάζω
    Ατσαλόκαρδος - B. Sanderson

Προεπιλογή

Και θα δεις ότι δεν τα ακούς άδικα. Με αυτή την τριλογία (εξαλογία για τα ελληνικά δεδομένα, που το διάβασα εγώ ) αγάπησα το είδος της φαντασίας. Πού είναι η Καστάλια να συμφωνήσει; Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου!
    Ένα βιβλίο για να είναι διαχρονικό πρέπει να χρησιμοποιεί το πνεύμα της εποχής κι όχι την τεχνολογία της.

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Καστάλια
    Περιοχή
    Από τότε που ήρθε η μαζική πρόσβαση στο διαδίκτυο, πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    541
    Τώρα διαβάζω
    Ένα μείγμα από ανάλαφρα βιβλία, pop-science, φαντασία και ιστορία. Αν βαρεθώ το ένα, πιάνω το άλλο..

Προεπιλογή

Βάγγυ, αν σου άρεσε ο Σάντερσον, διάβασε και ό,τι βρεις από τη Ρόμπιν Χομπ. Γράφει κάτι τούβλα και αυτή, αλλά ειλικρινά, παρά τον τεράστιο όγκο τους, τα βιβλία της ήταν από τις λίγες σειρές που καταφέρνουν να με συνεπάρουν τόσο, ώστε να διαβάσω όλα τα μέρη το ένα πίσω από το άλλο (για τις περισσότερες λέω "καλό ήταν, ίσως κάποια στιγμή διαβάσω το επόμενο" - ψεμαααα, με τόσα νέα βιβλία που μου τραβάνε την προσοχή, σιγά μην επανέλθω σε κάτι που ήταν απλώς καλούτσικο). Ο γιος μου που τα έπιασε το καλοκαίρι, διάβασε σε ένα μήνα περίπου 2000 σελίδες, και κουβαλούσε το βιβλίο μαζί του σε εκδρομές, παραλίες, ταβέρνες κλπ. Πήγε να μπει και στη θάλασσα μ΄αυτό, αλλά λυπήθηκα το κιντλ, και εκεί πάτησα πόδι.

Αν διαβάζεις στα αγγλικά, σου συνιστώ και εσένα τον Michael J. Sullivan που είναι αντάξιος του Σάντερσον, όπως μπορεί να σου επιβεβαιώσει και ο Ιαβέρης, ο οποίος είπε ότι θα κάνει Χριστούγεννα με ψωμί και νερό, για να του μείνουν λεφτά να αγοράσει τα βιβλία (χο χο χο). Ούτε ναρκομανείς να ήμασταν που ψάχνουν για την επόμενη δόση τους...
    I was gratified to be able to answer promptly, and I did. I said I didn’t know.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    1.008

Προεπιλογή

Διαβαζω το Σανσετ Παρκ του Πολ Οστερ.

Προεπιλογή

Το παραδοξο 2 φιλιπς πετερσον

Σελίδα 421 από 423 ΠρώτηΠρώτη ... 321371411419420421422423 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα