Untitled Document
Σελίδα 445 από 450 ΠρώτηΠρώτη ... 345395435443444445446447 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.441 έως 4.450 από σύνολο 4492

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Σμίλα
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτήσεις
    133
    Τώρα διαβάζω
    ο κατά γκάρπ κόσμος -Τζόν Ιρβινγκ

Προεπιλογή

Τέλειωσα το Μια μικρή γερμανική πόλη, του Λε Καρέ, πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα.
    Είχα μέρες να μπω στη λέσχη αλλά ήδη βρήκα δύο βιβλία για διάβασμα , τα οποία είναι κρυμμένα στα βάθη της βιβλιοθήκης μου εδώ και χρόνια.
    Ετούτο εδώ, το έχω στα αγγλικά 'A small town in Germany' ο τίτλος. Από τα λίγα που δεν έχω διαβάσει καθώς όταν ,προ αμνημονεύτων ετών, έπεσε στα χέρια μου -νομίζω το βρήκε η μητέρα μου στο αεροπλάνο ξεχασμένο'- μου φάνηκε πως είναι συνέχεια από κάποιο προγενέστερο. Έκτοτε το ξεχασα .
    Μπορείς να μου πεις αν είναι αυτόνομο ώστε να το αρχίσω;

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Διχασμένη
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    175
    Τώρα διαβάζω
    Σοβιετική Εγκυκλοπαίδεια και ότι τύχει

Προεπιλογή

Εγώ αυτές τις μέρες τελείωσα το βιβλίο "Είναι ένα γεφύρι στο Δρίνο" του νομπελίστα συγγραφέα Ίβο Άντριτς. Παρότι καταλαβαίνω την αξία του, δεν μπορώ να πω ότι μ' άρεσε ιδιαίτερα το βιβλίο. Θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ιστορικό μυθιστόρημα, υπό την έννοια ότι βλέπουμε την ιστορία των Βαλκανίων (τουρκοκρατία, απελευθέρωση, εξάπλωση της Αυστροουγγαρίας στα Βαλκάνια, Α' Παγκόσμιος Πόλεμος) μέσα απ' τα μάτια των κατοίκων της μικρής πόλης του Βίσεγκραντ. Αυτό που δε μ' άρεσε είναι ότι είναι πολύ απρόσωπο, για μυθιστόρημα: δεν έχει ανθρώπους για πρωταγωνιστές, αλλά ο κύριος ήρωας του μυθιστορήματος είναι το εμβληματικό γεφύρι του Βίσεγκραντ (που σώζεται ως σήμερα, όπως διάβασα στη Wikipedia). Απ' τη μέση και μετά, μπορεί να πει κανείς ότι έχουμε κι έναν πρωταγωνιστή άνθρωπο, αλλά και πάλι βλέπουμε μόνο τη δημόσια παρουσία του και την αντίδρασή του στα ιστορικά γεγονότα. Κατά τα άλλα, τα υπόλοιπα γεγονότα που περιγράφει το βιβλίο είναι σαν σύντομες κι όχι πολύ ενοποιημένες θεατρικές πράξεις.
    Με ενόχλησε αρκετά επίσης και το ότι, επειδή το γεφύρι χτίστηκε την Τουρκοκρατία και θεωρείται σύμβολο σταθερότητας για την πόλη, αλλά και επειδή ο ένας ήρωας που βλέπουμε στο μεγαλύτερο μέρος του μυθιστορήματος είναι μουσουλμάνος, η Τουρκοκρατία θεωρείται κάτι σαν ιδανική περίοδος. Δεν βλέπουμε δηλαδή τόσο πολύ την άποψη της χριστιανικής και εβραιικής κοινότητας, παρά μόνο την κατανοητή ανησυχία στις αλλαγές.
    Με αηδίασε επίσης καθώς στην αρχή του βιβλίου με το χτίσιμο του γεφυριού, περιγράφεται μια εκτέλεση και μάλιστα με όλες τις λεπτομέρειες!
    Γενικά, μου θύμισε λιγάκι (αν και έχουν σημαντικές διαφορές τα δύο βιβλία) ένα βιβλίο ενός Έλληνα, που διαδραματίζεται στην Άρτα κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας.
    Τώρα διαβάζω τα πολυαγαπημένα Αστερίξ στα Γαλλικά: το χρυσό δρεπάνι, που είναι πολύ μοντέρνο, καθώς περιγράφεται η εγκληματικότητα σε μια μεγάλη πόλη, και τον αγώνα των αρχηγών, όπου ο δρυίδης τρελαίνεται από χτύπημα μενίρ και γίνεται χαμός, καθώς προσπαθούν να τον βοηθήσουν να συνέλθει.

Μυθευτής
    Αναρτήσεις
    505
    Τώρα διαβάζω
    Διαβάζω την Ημέρα Ανεξαρτησίας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Σμίλα Δες Ανάρτηση
    Ετούτο εδώ, το έχω στα αγγλικά 'A small town in Germany' ο τίτλος. Από τα λίγα που δεν έχω διαβάσει καθώς όταν ,προ αμνημονεύτων ετών, έπεσε στα χέρια μου -νομίζω το βρήκε η μητέρα μου στο αεροπλάνο ξεχασμένο'- μου φάνηκε πως είναι συνέχεια από κάποιο προγενέστερο. Έκτοτε το ξεχασα .
    Μπορείς να μου πεις αν είναι αυτόνομο ώστε να το αρχίσω;
    Καλησπέρα Σμίλα, αυτόνομο είναι, δεν υπάρχει προγενέστερο .
    Dum Vivimus Vivamus

Προεπιλογή

Μόλις τελείωσα την Μικρή Ιστορία της Φιλοσοφίας του Nigel Warburton. Ένα βιβλίο που κατά την ταπεινή μου άποψη θα έπρεπε να υπάρχη σε κάθε ιδιωτική βιβλιοθήκη. Όμορφο ταξίδι με πολλούς δρόμους που σίγουρα θα επισκεφτώ τον κάθε ένα συγγραφέα ξεχωριστά.

Συνεχίζω με έναν πολύ αγάπημενο συγγραφέα τον M.J. Arlidge Γύρο γύρο όλοι. Ένα αστυνομικό βιβλίο με πολύ αγωνία και μυστήριο.

~Τα βιβλία είναι τα παραμύθια της ψυχής~

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Σμίλα
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτήσεις
    133
    Τώρα διαβάζω
    ο κατά γκάρπ κόσμος -Τζόν Ιρβινγκ

Προεπιλογή

Καλησπέρα Σμίλα, αυτόνομο είναι, δεν υπάρχει προγενέστερο .
    Τζόνκαν ευχαριστώ , θα το διαβάσω και θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου όταν το τελειώσω.

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Βάγγυ
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    987
    Τώρα διαβάζω
    Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν - J. G. Vasquez

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιαβερης Δες Ανάρτηση
    Τελείωσα τον Ήρωα των Αιώνων , το τρίτο βιβλίο της σειράς των Ομιχλογέννητων, και συνεχίζω με το " Και τώρα ανθρωπάκο" του Χανς Φαλάντα.
    Για πες μας και τις συνολικές εντυπώσεις σου.
    Ένα βιβλίο για να είναι διαχρονικό πρέπει να χρησιμοποιεί το πνεύμα της εποχής κι όχι την τεχνολογία της.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.182
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Βάγγυ Δες Ανάρτηση
    Για πες μας και τις συνολικές εντυπώσεις σου.
    Βάγγυ μου, τι να πρωτοπώ γι' αυτήν την απίστευτη σειρά! Με είχες προϊδεάσει βέβαια ότι θα διαβάσω κάτι καλό όμως δεν περίμενα να ενθουσιαστώ τόσο. Αριστουργηματικά στημένος κόσμος, απίστευτοι χαρακτήρες ( με την Vin δε έναν έρωτα τον έπαθα ), πολλή δράση ιδιαίτερα μετά το δεύτερο μέρος του πρώτου βιβλίου με αποκορύφωμα βέβαια το τρίτο μέρος της τριλογίας. Το δυνατότερο σημείο για μένα είναι το σύστημα μαγείας που σκέφτηκε ο Σάντερσον. Στην αρχή άργησα λίγο να πάρω μπρος πώς λειτουργεί όλο αυτό με τα μέταλλα όμως αργότερα που το εμπέδωσα δεν έμεινε παρά να θαυμάσω την απίστευτη φαντασία του συγγραφέα. :ναί: Δηλαδή τι Χάρι Πότερ και βλακείες, με τα ραβδιά του και τα σκουπόξυλά του, αυτή εδώ είναι μαγεία. Ένα ακόμα πλεονέκτημα για μένα, μιας και το διάβασα στα αγγλικά, ήταν η γλώσσα του συγγραφέα, ωραία και κατανοητή χωρίς να καταφεύγει σε ψεύτικους αρχαϊσμούς που χρησιμοποιούν άλλοι συγγραφείς και καλά για να προσδώσουν ένα βάρος στα γραφόμενά τους. Ευτυχώς έχουμε άλλα τρία βιβλία από το σύμπαν των Ομιχλογέννητων όμως θα το αφήσω για λίγο αργότερα, μην το κάψω τελείως και βαρεθώ.

Κατα τ'άλλα τελείωσα το " Και τώρα ανθρωπάκο" του Χανς Φαλάντα, δεν ξέρω, έχω πάθει πλάκα με τον τύπο. Είναι το δεύτερο βιβλίο του που διαβάζω μετά το Μόνος στο Βερολίνο και θέλω πλέον να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα που έχει γράψει. Ρεαλιστική και ωμή περιγραφή του Βερολίνου της δεκαετίας του 30, λίγα χρόνια πριν αναλάβει την εξουσία ο Χίτλερ. Το πόσο μοιάζει η κατάσταση τότε με τη σημερινή που ζούμε στην Ελλάδα και στις χώρες γενικά όπου η οικονομική κρίση οργιάζει, είναι απλά τρομακτική. Δηλαδή λίγο αρχίζω και καταλαβαίνω και δικαιολογώ εν μέρει τους Γερμανούς που υπέκυψαν στην προπαγάνδα του Χίτλερ και οδηγήθηκαν στον πόλεμο, αρχές της δεκαετίας του 30 είχαν πιάσει πάτο, η απόλυτη εξαθλίωση. Και δυστυχώς η ιστορία επαναλαμβάνεται.

Για να ξεφύγω από τη μαυρίλα που με πλάκωσε με τον Φαλάντα, χθες ξεκίνησα το Forrest Gump του Winston Groom, το οποίο να πω έχει ελάχιστη σχέση με την ταινία, πολύ διαφορετικό και τραγικά αστείο. Λογικά μέχρι αύριο θα το τελειώσω.
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Λίλιθ
    Αναρτήσεις
    13
    Τώρα διαβάζω
    The original folk and fairy tales of brothers Grimm: The complete first edition

Προεπιλογή

Μόλις τέλειωσα το χιόνι ήταν βρώμικο από τον Σιμενόν. Εξαιρετικό βιβλίο. Είναι το δεύτερο που διαβάζω από τον ίδιο και ανήκει στη σειρά με τα σκληρά του μυθιστορήματα.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Μπου Ραντλι
    Περιοχή
    Άγιος Αρτέμιος, Αθήνα
    Αναρτήσεις
    2.391
    Τώρα διαβάζω
    "Κουλτούρα και Ιμπεριαλισμός" του Έντουαρντ Σάιντ

Προεπιλογή

Τελείωσα το "Στον Δρόμο" του Κέρουακ και προβληματίστηκα πολύ ομολογώ για τις εμπειρίες της ζωής μου !!! Να ένα έργο πραγματικά που αξίζει να το διαβάσει κανείς πολύ νέος !!!

Τώρα προχωράμε με κάτι πολύ διαφορετικό : "Ο Γλάρος" τον Άντον Τσέχοφ...

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    1.155

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιαβερης Δες Ανάρτηση
    Κατα τ'άλλα τελείωσα το " Και τώρα ανθρωπάκο" του Χανς Φαλάντα, δεν ξέρω, έχω πάθει πλάκα με τον τύπο. Είναι το δεύτερο βιβλίο του που διαβάζω μετά το Μόνος στο Βερολίνο και θέλω πλέον να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα που έχει γράψει.
    Ιαβερη εξαιρετικος συγγραφεας ο Φαλαντα, ειναι απο τους αγαπημενους μου. Και απορω με τους Ελληνες εκδοτες που δεν εχουν μεταφρασει περισσοτερα βιβλια του αφου περαν των δυο που ανεφερες εχει μεταφρασθει ακομα μονο "Ο ποτης " (εξαιρετικο και αυτο). Απο τα υπολοιπα το πιο γνωστο του ειναι το "Wolf Among Wolves" (Λυκος αναμεσα σε λυκους).

Σελίδα 445 από 450 ΠρώτηΠρώτη ... 345395435443444445446447 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •